четвъртък, 8 декември 2016 г.

Пети клас: Годишен преговор

През учебната година научихте каква е Земята, какъв е нейният природен облик, какви хора живеят на нея, какви стопански дейности извършват и в какви държави живеят. Запознахте се с два от континентите. По същество получите начални географски знания. Годишният преговор ще позволи да разберете какво и колко знаете, какво ви липсва и трябва допълнително да усвоите. 

Земята като планета 
Вече сте учили за строежа на Земята, нейните движения и последиците от тях. Трябва да можете да отговорите на следните въпроси: 
  1. Част от коя звездна система е Земята ? 
  2. Каква е формата и какви са размерите на Земята? 
  3. Какъв е строежът на Земята? 
  4. Какви движения извършва Земята и какви са последиците от тях? 
  5. Какво представлява календарът и с кой календар си служим? 
  6. Кои са посоките на света и как можеш да се ориентираш в непозната местност? 
  7. Какво представлява мащабът и за какво се използва той? 
  8. Какво представлява географската карта и как се ползва тя? 
Природен облик на Земята 
Вече знаете кои са природните компоненти и каква е взаимовръзката между тях. За да разберете как сте овладели учебния материал, направете следното: 
  1. Направете характеристика на най-близката до вашето населено място планина. 
  2. Определете какъв е климатът в родното ви място. 
  3. Изучете близката река и определете какво е характерно за нея. 
  4. С помощта на по-възрастните от вас научете какви са почвите в областта, в която живеете и какви земеделски култури се отглеждат на тях. 
  5. Характеризирайте природния пейзаж, в който живеете.
  6. Определете с какви природни ресурси разполага областта, в която живеете. 
  7. Характеризирайте екологичните проблеми в родния си край. 
Население, икономика и политическа карта на света 
Вече знаете какви хора населяват нашата планета, какви стопански дейности извършват и в какви държави живеят. За пръв път срещнахте редица нови понятия. За да разберете дали ги знаете, попълнете следната таблица:

  №  
определение
     понятие     
 1.
 Съвкупността от всички хора, които живеят на Земята
 или на част от нейната повърхност.
 2.
 Голяма група от хора, които имат общ произход, общо
 развитие, еднакви или сходни физически белези, които
 се предават по наследство
 3.
 Преселването на хора от една държава в друга държава
 4.
 Населено място, в което хората са заети предимно с
 неземеделски дейност - индустрия, търговия, транспорт,
 култура, образование и др.
 5.
 Съвкупността от всички стопански дейности, специално
 изградените сгради за тяхното извършване, инструментите,
 машините и хората, които са заети в нея
 6.
 Стопански фирми и предприятия, които извършват еднородна
 дейност, произвеждат еднородна продукция или услуги
 7.
 Отрасъл на стопанството, обединяващ предприятия, фирми и
 стопански дейности за добив на суровини, тяхната преработка
 и производството на нови изделия 
 8.
 Отрасъл на стопанството, който включва стопански дейности за
 отглеждане на културни растения и домашни животни

Африка и Антарктида 
По-голямата част от континента Африка е изследвана след Великите географски открития, а Антарктида през XIX и XX век. Попълнете в таблицата имената на откривателите и изследователите.


   № 
Откритие и изследване
име на откривателя или изследователя
 1. Откриване на континента Антарктида
 2. Откриването на водопада Виктория
 3. Откриване на изворите на реките Конго и Нил и  вододела между тях
 4. Заобикаляне от юг на Африка

Вече знаете, че континентът Африка е вторият по големина в света. В таблицата са посочени крайните точки на Африка. Срещу тях напишете местоположението спрямо главните посоки на света.

  №     име на крайната точка      посока на света   
 1. Иглен нос
 2. Алмади
 3. Рас Хафун
 4. Рас ел Абиад

Африка и Антарктида има разнообразни земеповърхни форми и водни обекти. В таблицата срещу името на обекта напишете какъв вид е той - планина, низина, вулкан, река, езеро и др.

  №     име на обекта      вид на обекта   
 1. Сахара
 2. Еребус
 3. Килиманджаро
 4. Виктория
 5. Замбези
 6. Чад
 7. Ухуру
 8. Нил

За да се характеризира климатът на Африка, трябва да се знаят факторите, които му влияят и го формират, характеристиките на неговите елементи. Отговорете на следните въпроси. 
  1. Кои въздушни маси влияят на климата на Африка? 
  2. Кои океански течения влияят на климата на Африка? 
  3. От каква посока духат пасатите? 
  4. В кой район на Африка падат най-много валежи? 
  5. Защо Африка се нарича горещ континент? 
  6. Защо Антактида се нарича леденият континент?
  7. Къде и колко е най-ниската измерена на Земята температура на въздуха?
Населението, стопанството и политическата карта на Африка имат своите особености. За да откриете част от тях, отговорете на следните въпроси:
  1. Населението от коя основна човешка раса преобладава в Африка? 
  2. Коя древна африканска култура е най-известна и предизвиква най-голям интерес у туристи? 
  3. Кой отрасъл преобладава в стопанството на Африка? 
  4. Какво е най-характерно за промишлеността на Африка?
  5. Кои са най-големите по територия държави в Африка? 
  6. Кои са най-многолюдните държави в Африка?
  7. Защо в Антарктида няма постоянни селища и население?

понеделник, 5 декември 2016 г.

Природата на Антарктида

            Антарктида се отличава съществено по своите природни условия от останалите континенти. Почти цялата му повърхност е покрита от лед. Това променя вида на земната повърхност, прави климата леден, определя липсата на почви и незначителното развитие на растенията и животните. А всичко посочено го прави непригоден за живот на хората.

            Особености на релефа на Антарктида
            Антарктида е част от някогашния стар континент в Южното полукълбо – Гондвана. Преди около 130 млн. години тази част на сушата се откъсва от този континент и се премества на юг от Африка и заема земите около Южния полюс. Скалите, от които е изградена Антарктида са стари,    почти същите по възраст и състав на тези в Африка, Австралия, Южна Америка, Южна Азия. Само в западните части има по-млади скали. Част от земните пластове са нагънати и са образувани Трансантарктическите планини. Над ледената повърхност се издигат само отделни планини. Но под нея има понижения, стари долини и низини. Общо земната повърхност (с леда над нея) прави континента с много голяма средна надморска височина (2040 м.), най-високият от всички континенти. Но без леда средната надморска височина е около 410 м. или малко по-голяма от тази на Европа. Само незначителна част (около 0.5%) не е покрита от лед. Дебелината на ледената покривка е твърде различна, но средно е 1720 м, но максималната надхвърля 4000 м. Под леда има планини, плата, долини и низини. Част от низините, намиращи се под леда са и под морското равнище.  При нагъването на земните пластове на някои места по пукнатините до земната повърхност достига магма, която се разлива от под името лава. Там сега има вулкани. Най-високият връх на Антарктида е връх Винсън (4892 м) в планинския масив Елсуърт.
Антарктида без ледената покривка
Антарктида без ледената покривка

            По своя релеф Антарктида се поделя на източна и западна. Източна Антарктида включва и централните части на континента. Крайбрежните земи са предимно планински, а останалите са предимно с платовиден релеф. Западна Антарктида е с по-млади форми на земната повърхност, включително и с наличието на вулкани. В нея е и Антарктическия полуостров.

            Полезни изкопаеми
            Полезните изкопаеми в континента са образувани в далечното минало, преди повече от 100 млн. години. В Източна Антарктида има големи находища на въглища, а в Западна Антарктида предимно железни и други руди. В плитките части на крайбрежните морета са открити находища на нефт и природен газ.

            Климат на Антарктида
            Антарктида има най-студения климат на нашата Земя. Там е целогодишен студ и мраз, ниски, отрицателни температури на въздуха. Има едни годишен сезон – само зима. Този суров климат е полярен, понеже се дължи на разположението около Южния полюс, където Слънцето слабо нагрява земната повърхност и тя получава недостатъчна топлина. В Антарктида Слънцето може да не изгрява в продължение на много денонощия и съответно да не залязва. Поради това дните и нощите се сливат. А на самия полюс Слънцето грее непрекъснато около половин година и не грее същото толкова време. През студеното полугодие (март-септември) има полярна нощ (множество денонощия без ден), а през топлото полугодие (септември-март) – полярен ден (множество денонощия без нощ). Това предопределя целогодишното наличие на лед и сняг, на ниски отрицателни температури. Поради това въздушните маси са тежки, а атмосферното налягане е целогодишно много високо и въздухът се движи от центъра на континента към крайбрежията.  Влиянието на океаните и моретата е по-слабо поради наличието на шелфовите ледници и планини по крайбрежията. А голямата надморска височина допълнително води до понижаване на температурите и те стават много ниски.
            Температурите на въздуха са целогодишно отрицателни. В континента, в станция „Восток“ е измерена най-ниската температура на нашата планета -89.2° по Целзий. Средните температури през зимата (юни, юли, август) са около -60°С, а през лятото (декември, януари и февруари) са около -25°С.
            Валежите са ограничени по количество. Те общо за годината са около 200 мм, в централните части са около 100 мм. Поради отрицателните температури вали почти изключително само сняг, който покрива цялата земна повърхност. Само по бреговете на моретата много рядко вали студен дъжд.   
            Ветровете са с посока от центъра на континента към бреговете на океаните порази много студения и тежък въздух, формиращ високо атмосферно налягане. Тяхната скорост е много голяма, често преминават в урагани. Те са много студени, ледени бурни ветрове.

            Водно богатство на континента
             В Антарктида има огромни запаси на прясна вода, но тя е във вид на лед. В нея са около 90% от запасите на лед на Земята. Водата е в твърдо състояние, във вид на лед. Но този лед не се образува от замръзване на вода, а от уплътняване и преобразуване на сняг. Ледът се движи (тече с малка скорост) от центъра на континента към оградните морета. Постоянно течащи реки няма. Само през полярния ден по крайбрежията от ограниченото топене на снега и леда се образуват временни къси и малки реки. Под леда обаче в последните десетилетия учените откриха езера. Ледената покривка на Антарктида се състои от множество ледници. Те текат към океаните с различна скорост. Най-голям е ледникът Ламбърт в Източна Антарктида. Дължината (470 км) му е почти колкото разстоянието от София до Варна, а ширината му е от 30 до 120 км. Движи се със средногодишна скорост от около 1000 м.

            Организмов свят
Пингвини на антарктическото крайбрежие
Пингвини на антарктическото
крайбрежие
            Съществуването на организмите е свързано с наличието на вода, топлина и светлина и храна. Тези съставки в Антарктида са крайно ограничени. Поради това в този континент е беден на организми. Те се срещат само по крайбрежията и в крайбрежните води на моретата и океаните. Растенията са представени от лишеи и мъхове, а в морските води край брега и от водорасли. Само в някои от островите и Антарктическия полуостров растат студоустойчиви треви. Животните са представени предимно от морски обитатели и от птици. Сред най-едрите и често срещани крайбрежни обитатели са едрите китове, тюлени, делфини, както и редките екземпляри на колосалния калмар. Моретата са богати на риба. Но крайбрежията на Антарктида са най-известни с птиците – буревестници, албатроси и други. Но най-впечатляващи са пингвините с техните 17 вида и най-едрият от тях – императорския пингвин.

            Поради много суровите природни условия континентът не е населен. На него през годината има обитатели, които работят в изследователските станции. Те изучават времето, снега, леда, търсят полезни изкопаеми и т.н. Но след 6 месеца или една година са сменяни от други изследователи. Антарктида е единственият континент без постоянно население и селища.

Запомнете: Природата на Антарктида е много сурова и непригодна за постоянен живот на хората. Земната повърхност е неравна, но е покрита с дебела ледена покривка на места до 4000 м. Ледниците бавно текат към бреговете. Има добри находища на въглища и руди. Климатът е мразовит, с целогодишно много ниски температури. Тук са измерени най-ниските температури в света. Валежите са малко,у но са почти изключително само от сняг, който не се топи, а бавно се превръща в лед. Ветровете са много силни и духат от центъра към краищата на континента. Почти няма реки и повърхностно течащи води. Организмовият свят (растения и животни) е много беден и съсредоточен предимно във водите на океаните и бреговете на континента.

Знаете ли, че ... 
  • Абсолютната минимална (възможно най-ниската) температура, не само в Антарктида, но и на Земята, е измерена в руската изследователска станция „Восток“ (78°28' ю.ш., 106°48' и.д.) в Източна Антарктида. На 21 юли 1983 г. термометрите показали -89.2° С.  
  • Вулканът „Еребус“ се намира на остров Рос. Това е постоянно изригващ вулкан с надморска височина от 3794 м. В дъното на неговия кратер има постоянно езеро от лава. Вулканът е открит от полярника Джеймс Кларк Рос на 28 януари 1841 г., а за пръв път човек (Шекълтън) се изкачва на неговия кратер през 1908 г. Кръстен е на името на единия от корабите на Джеймс Рос – Еребус (името на древногръцкия бог Ереб).
  • На Южния полюс е създадена научно-изследователска станция „Амундсен-Скот“. Тя се намира на 2835 м надморска височина. Построена е от САЩ през 1956 г. В нея работят множество учени-изследователи на ледения континент. Достъпна е и за ограничен брой туристи, посещаващи Южния полюс.  
Понятия: вулкан, ледник, полюс на студа, 

Въпроси и задачи: 
1. Ако сравните температурите, валежите и ветровете на Антарктида с тези при нас, на кой годишен сезон те са най-подходящи? 
2. Защо в Антарктида има само полярен климат)?
3. В каква посока духат силните антарктически ветрове?
4. Частите от ледниците, откъснали се и плаващи в океаните се наричат?


Запомнете: Антарктида е част от стара земна суша. В нея земната повърхност е неравна – с планини, плата, низини, долини, но те са покрити от дебел леден пласт. Климатът е ледено студен, с температури целогодишно под нулата, валежите са много малко, но са само от сняг, който не се топи, а се превръща в лед. Ветровете са много силни, ледено студени. Няма постоянно течащи реки. Растителният и животински свят е беден, ограничено развит само по крайбрежията. 

Антарктида: Географско положение, големина, откриване и изучаване

Антарктида е последният открит континент. Той съществено се отличава от другите континенти. Ако Африка образно я наричат горещият континент, то Антарктида  е неговата противоположност – леденият континент. Това е така, понеже почти цялата повърхност на континента е покрита от лед и сняг. Името на континента идва от мястото му на повърхността на нашата планета. То включва в себе си името „Арктика“, районът северно от Европа, Азия и Северна Америка, намиращ се около Северния полюс на Земята. Думичката „анти“ означава противоположно, срещуположно. Следователно, земите около Южния полюс са противоположни на Арктика и се получава името Антарктика. Тя включва земите около Южния полюс, сушата и южните части на океаните. Само сушата около Южния полюс се нарича Антарктида.    

Географско положение и граници на континента Антарктида
Географско положение на Антарктида
Географско положение на Антарктида
Континентът е в Южното полукълбо, намира се далече от Екватора и е разположен около Южния полюс, между него и Южната полярна окръжност (66°30' южна географска ширина). Антарктида прилича на гигантски остров, понеже е заобиколен от всички страни с вода чрез океаните Тихи, Атлантически и Индийски. За разлика от Африка, Антарктида няма сушева връзка с друг континент. Освен в Южното полукълбо, тя се намира и в Източното и Западното полукълбо. От останалите континенти, най-близо е разположен Южна Америка – на около 1000 километра. Това водно пространство между двата континента, свързващо Тихия и Атлантическия океан се нарича проток Дрейк. Африка е на около 4000 км, а Австралия на около 3100 км.

Континентите имат според главните посоки на света по четири граници и по четири крайни точки. Припомнете си за Африка. Антарктида е единственият континент, който има само една граница – северна и една крайна точка. Северната граница е с южните части на океаните Тихи, Атлантически и Индийски (наричани в някои страни Южен океан). Крайната северна точка е на  Антарктическия полуостров (63°13' южна ширина).

Размери на континента Антарктида
Антарктида има неправилна кръгла форма, разнообразена от редица морета, заливи и полуострови. В най-широката част разстоянието от единия до другия край на континента е около 5000 км, а в най-тясната – около 3000 км. Общата площ на повърхността на Антарктида е 14.0 млн. кв. км. И по този размер континентът е на пето място сред континентите, като е по-голям от Европа (10 млн. кв.км) и от Австралия (7.7 млн. кв. км).

Брегова линия и крайбрежни форми
Брегова линия на Антарктида
Брегова линия на Антарктида
Като цяло бреговата линия на Антарктида, подобно на тази на Африка е слабо разчленена. Повечето брегове са високи и стръмни, скалисти и заледени. На някои от бреговете ледниците достигат моретата и океаните и леда навлиза във водата като ледена стена. Водата разтопява челото на ледника, но от сушата се придвижва нов лед. Това са тъй наречените „шелфови ледници“. Най-голям е шелфовият ледник Рос (площ над 500 хил. кв.км (около пет пъти площта на България). В морето Рос ледът се извисява над водата като стена висока 15-50 метра. Други подобни шелфови ледници са Рон и Шекълтън. От шелфовите ледници морето откъсва грамадни  ледени блокове, които  плават в крайбрежните морета и се наричат айсберги (ледени планини). Континентът Антарктида има един голям, дълъг и тесен полуостров – Антарктически. Около него има множество малки острови. Край континента Антарктида има множество но малки по размери острови. Сред най-известните са Южните Оркнейски острови, Южните Шетлъндски острови, островите Балени, остров Александър и др.   На остров Ливингстън, в Южните Оркнейски острови е българската научно-изследователска антарктическа станция „Свети Климент Охридски“. Край бреговете на Антарктида са редица морета. Море Уедъл е към Атлантическия океан. То се отличава с много прозрачната и чиста вода, една от най-прозрачните на Земята. Други по-значими морета са Рос, Амундсен, Дейвис, Лазарев и др.

          Откриване и изследване на Антарктида
Фадей Ф. Белингсхаузен (1778-1852)
Фадей Ф. Белингсхаузен
(1778-1852)
        През Средните векове, преди около 500 години, географите, знаейки че Земята е кълбо, предвиждали, че около Южния полюс има голяма суша. Те я нанесли на картите на света като предполагаема Голяма южна неизвестна земя. И мореплавателите, започнали да търсят тази земя. Големият английски мореплавател Джеймс Кук през XVIII век, търсейки този неизвестен Южен континент достигнал далече на юг, почти до Южната полярна окръжност (71° ю.ш.), но лошото време, снеговете и ледовете му попречили да продължи на юг. Чак в началото на XIX век (на 28 януари 1820) руските мореплаватели Фадей Белингсхаузен и Михаил Лазарев достигат до бреговете на неизвестната до това време земя, сега носеща името Антарктида.

Михаил П. Лазарев (1788-1851)
Михаил П. Лазарев (1788-1851)
След това множество мореплаватели и пътешественици плават и изследват крайбрежията на континента. В началото на XX  век започват и опитите да се навлезе във вътрешността на ледената земя и да се достигне Южния полюс. Опитът на Шекълтън бил неуспешен. След това почти едновременно към полюса се отправят две експедиции - норвежка и английска. Норвежците, начело с Руал Амундсен на 14 декември 1911 г., с шейни теглени от кучета, достигат първи Южния полюс. Англичаните, водени от Роберт Скот, пристигат там значително по-късно, но в обратния път загиват от студ.  През целия XX учени от различни страни и с различни специалности изучават ледения континент. Създават се множество постоянни научни станции. На остров Ливингстън, край Антарктида, е изградена българска научна станция. 
            През 1959 г. е подписан Антарктическия договор. Според него континентът е неутрална територия и държавите съвместно го изследват.


Запомнете: Антарктида е най-южно разположения континент на Земята, простираща се около Южния полюс, ограден от Южната полярна окръжност. Разположен е изцяло в Южното полукълбо, но според Нулевия меридиан е и в Източното и в Западното полукълбо. От всички страни е ограден от морета и океани – Тихи, Атлантически и Индийски. Бреговата му линия е слабо разчленена. По големина, с неговите 14 млн. кв.км., е на пето място сред континентите. Открит е от Ф. Белингсхаузен и М. Лазарев през 1820 г, а Южният полюс пръв е достигнал Руал Амундсен.  


Интересно
Западното ветрово течение
Около Антарктида, в южните части на трите океана се движи най-мощното на Земята океанско течение. Огромно количество студена вода се движи от запад на Изток с голяма скорост и предизвиква огромни океански вълни. В него често плават ледените планини (айсберги), откъснали се от ледниците на Антарктида.

Понятия: географско положение на континент, Южна полярна окръжност, Южен полюс, брегова линия на континент, айсберг, шелфов ледник, проток Дрейк, Антарктически полуостров.  

Въпроси и задачи: 
1. По картата в атласа изчислете разстоянието от Южния полюс до най-северната точка, намираща се на Антарктическия п-в и бреговете на протока Дрейк.
2. По картата в атласа определете в кое полукълбо се намира Антарктическия полуостров.
3. Ако мислено си представите, че сте на Южния полюс и тръгвате към брега на някой от океаните, определете в каква главна посока на света ще се движите.
 4. Между Антарктида и кой друг континент е най-широкият на Земята проток?