Стопанските отрасли се групират на земеделски (производство на растителна и животинска продукция, промишлени (производство на различни стоки) и обслужващи - търговия, транспорт и туризъм и др.
Същност и особености на земеделието. Още от дълбока древност хората отглеждат животни и растения, от
които приготвят храна и облекло. Земеделието (селското стопанство) е отрасъл на стопанството, който обхваща дейности, свързани с отглеждането на културни растения и домашни (опитомени) животни с
цел производство на храни за хората и суровини за
преработка. То се развива върху големи площи и при
подходящи условия.
Растениевъдството включва отглеждането на културните растения. То е зависимо от почвите и климата.
Благоприятни за отглеждането на растенията са плодородните почви, умерените температури, слънчевото греене, умерените и равномерно разпределени валежи. Неблагоприятни са градушките, поледиците, сланите и др.
Отглеждат се: зърнени култури (пшеница, ечемик, царевица, ориз и др.); технически култури (памук, лен, коноп, захарна тръстика, захарно цвекло, тютюн и др.);
зеленчуци (домати, картофи, чушки, моркови, зеле и т. н.);
лози и плодни дръвчета (ябълка, круша, череша и др.);
фуражни култури (детелина, люцерна и др. )
Животновъдството обхваща отглеждането на домашните животни. То произвежда хранителни продукти (мляко, месо, яйца), суровини (кожи, вълна, мазнина и
др.) и т. н. Отглеждат се различни животни: говеда,
овце, свине, птици, коне, кози, камили, елени, пчели и др.
Жътва |
Развитие на земеделието в света. В отделните държави също е различно. В развитите страни то дава повече продукция, по-добре е снабдено с машини, апарати,
торове и др. Там от един декар площ се получава повече продукция. В тези страни малко хора работят в
земеделието, но производството е голямо. Така е например във Франция и САЩ.
В други изостанали страни по-голямата част от населението се труди по примитивен начин в земеделски стопанства и ферми. Използва се и животинска сила за обработване на земята. В тези страни от един декар площ добивът е значително по-нисък.
Промишленост (индустрия)
Тъкачна фабрика |
Същност на промишлеността. Думата промишленост е от руски произход и означава извършване на някаква работа и умения да се изработват някакви предмети или да се осигуряват материали, необходими за това. В тази дейност, чиято цел е да се създаде нов продукт, са необходими не само умения, но и знания, инструменти, машини и т. н. Следователно промишлеността е основен отрасъл на стопанството, който обединява стопански дейности за добив на суровини, за тяхната преработка, за производството на енергия, на предмети, машини, материали и т. н.
Често пъти вместо промишленост се употребява латинската дума индустрия. Тя означава дейност, работа. Понятието включва промишлеността и строителството.
Основни промишлени отрасли. Промишлените предприятия и отрасли се разделят на две основни групи.
Добивната промишленост обхваща: добив на горива (въглища, нефт, природен газ); добив на руди (железни, медни, алуминиеви, оловно-цинкови и др.); добив на нерудни полезни изкопаеми за производството на строителни материали и т. н.
Преработващата промишленост обхваща създаването на нови изделия от суровини - метали, машини, химикали, тъкани, хартия, обувки, строителни материали и др. Тази промишленост е най-силно развита в напредналите държави.
Развитие на промишлеността. Тя възниква през XVIII век във Великобритания, където най-напред се създава фабричното машинно производство, а след това във Франция, Германия, Италия, САЩ и други страни. През XX век начело в света излизат Съединените американски щати (САЩ). В края на XX и началото на XXI век промишлеността в развитите държави се обновява и модернизира.
Промишленото производство има най-голямо значение за напредъка на света. То е най-силно в Северна Америка (САЩ и Канада), Западна Европа (Европейски съюз), Източна Азия. С много слаба промишленост са повечето страни от Африка, редица държави от Азия и Средна Америка и др.
Промишлеността и опазването на природната среда.
Използването на много природни ресурси нарушава земната повърхност, особено при открития добив. При добива на електричество, производството на минерални торове и други продукти силно се замърсяват въздухът и водите.
Запомнете:
Земеделието е отрасъл,
който се занимава с отглеждането на растения и животни с цел производството
на храни за хората и суровини за промишлеността. Земеделието се поделя на растениевъдство и животновъдство.
Промишлеността е отрасъл на
стопанството, в който се извършва
добив на суровини, тяхната преработка и производството на стоки.
Тя се поделя на два основни отрасъла - добивна и преработваща.
Родината на слънчогледа е Северна Америка. След Великите географски открития той е пренесен
в Европа. В България е дошъл от
Русия преди Освобождението
(1878 г.). До 1918 година у нас
слънчогледът се отглежда като
градинско цвете. След това за-
почва да се отглежда като суровина за добив на растително масло (олио). Сега той е една от главните земеделски култури в България.
Основни понятия:
земеделие, растениевъдство, животновъдство, промишленост (индустрия), добивна
промишленост, преработваща промишленост
1. Какво произвежда растениевъдството?
2. Какво произвежда животновъдството?
3. Какво произвеждат промишлените предприятия?
4. В коя страна възниква промишлеността?
5. Какво отличава добивната от
преработващата промишленост?
Няма коментари:
Публикуване на коментар