Всеки континент има характерен климат, зависещ от много фактори, но предимно от географската ширина. Водите на сушата обхващат всички води, съдържащи се в реки, езера, блата, язовири, ледници, както и в земни пластове.
Климат
Схема на климатичните пояси в Африка |
Въздушните маси също оказват въздействие върху климата. Екваториалните въздушни маси са горещи, атмосферното налягане е ниско и въздухът се издига във височина. Тропичните въздушни маси са в местата около 25-30° северна и южна ширина. В пустинята Сахара силно влияние оказва горещият и сух североизточен пасат. Влажните тропични въздушни маси над източното крайбрежие на Южна Африка формират югоизточния пасат. В тази част на континента климатът е топъл и влажен. Само в най-северните и най-южните части през студеното полугодие влияят умерени въздушни маси.
Водните басейни, океанските и морските течения.
Климатограма на станция Дебунджа |
Земеповърхните форми. В планините надморската височина е по-голяма и температурите са по-ниски, влажността на въздуха и валежите са по-големи, а ветровете - по-силни. Върховете на най-високите планини са покрити със сняг. В Източна Африка планините преграждат пътя на влажните въздушни маси.
Климатограма на станция Алжир |
Ветровете са различни. В района на Екватора има безветрие, понеже въздухът се издига във височина. В Африка духат североизточните и югоизточните пасати. В Сахара има силни пясъчни ветрове (самум).
Валежите са най-обилни около екватора. По западните склонове на планината Камерун годишната им сума достига до 10 000 мм. Голямо количество пада и по източното крайбрежие на Южна Африка. Най-малко са валежите в пустините.
Хидрограма на река Конго |
Екваториалният пояс обхваща района на Гвинейския залив и Конгоанската котловина. Там през цялата година температурите са високи - 25-27°С и разликата им през деня и през нощта е незначителна. Обикновено след обяд се образуват облаци и вали дъжд. Валежите са много. Има безветрие. Сезонът е само един - вечно лято.
Субекваториалните климатични пояси са два - по
един в Северното и в Южното полукълбо. Те заемат земите северно и южно от екваториалния пояс. През лятото в Северното полукълбо доминират екваториалните въздушни маси, а през зимата - тропичните. Има два сезона - влажен през лятото и сух през зимата. Валежите по количество са около 1 500 мм.
Оазис в пустинята |
Субтропичните пояси обхващат най-северните и най- южните части на континента. В тях въздушните маси през зимата са умерени, а през лятото - тропични.
Планинската климатична област в Африка включва само най-високите планини и плата. За нея е характерно понижаването на температурите с увеличаването на надморската височина и повишаването на количеството на валежите.
Стопанско значение на климата. В по-голямата си част поради много високите температури и малкото валежи климатът в Африка е неблагоприятен за стопанска дейност. Благоприятни за развитие на земеделието са долините на реките, крайбрежните низини, саваните.
Води
Схема на водосборните басейни в Африка |
Водите в Африка са групирани в три водосборни басейна. Най-голям е Атлантическият басейн с около
51% от общата площ на континента. Басейнът на Индийския океан заема само 18%. Главният вододел на
континента преминава през източната му част. В безотточната област е 30.6% от площта. Безотточни
са тези части от земната повърхност, в които водите на реките и езерата не достигат до море или океан. Тук се включват двете безотточни области на Сахара и Калахари и районът между теченията на Конго и
Нил и части от Етиопската и Източноафриканската планинска земя.
Река Нил |
Река Конго |
Река Нигер (4160 км) извира от планините Сиера Jleоне. Влива се в Гвинейския залив на Атлантическия
океан.
Река Сенегал и Оранжевата река се вливат в Атлантическия океан.
Реките в басейна на Индийския океан. Река Замбези (2 660 км) преминава през множество проломи и
разширения. На нея се намира известният водопад Виктория. Влива се в Индийския океан чрез делта.
Река Лимпопо (1 600 км) пресича на два пъти южния тропик и се влива в Индийския океан.
Езера. В източната част на континента са разположени най-голям брой езера. Те са се образували след
разместване на земни пластове. Езерото Виктория е най-голямото по площ в Африка - около 70 000 кв. км. Оттича се чрез река Нил. Езерото Танганика има дълбочина 1470 м. То е най-дълбокото африканско езеро и е на второ място в света. Водите му се оттичат чрез река Конго в Атлантическия океан. Други по-големи езера от тази зона на Африка са Киву, Няса и др. Езерото Тана е в Етиопската планинска земя. От него извира река Сини Нил. В областта Судан е безотточното езеро Чад. То е с малка дълбочина и променливо равнище на бреговете.
Подземни води. В Африка има райони, богати на подземни води. Особено значими за хората са подземните води в оазисите в пустините.
Стопанско значение на водите. За Африка водите имат голямо значение. В Сахара те са източник и условие за живот, за отглеждането на културните растения и домашните животни. В останалите части на континента речните води се използват за производство на електричество, напояване на земеделските земи, водоснабдяване на селищата, риболов, корабоплаване и воден туризъм.
Запомнете:
Климатът е горещ. Температурите на въздуха са високи през цялата година. Валежите са най-много в екваториалния пояс и югоизточното крайбрежие на Африка. В Африка има клиmатични пояси: екваториален, субекваториални, тропични, субтропични климатични пояси, както и планинска област.
Атлантическият водосборен басейн заема над пoловината от площта. Голяма е безотточната област. Най-много реки, езера и блата има в екваториалния пояс и пояса с влажен тропичен климат. Най-дългата река в Африка и в света е Нил (6 671 км). Най-пълноводна е Конго. Най-голямото по площ езеро е Виктория, а най-дълбокото - Танганика.
- Максималната средна годишна температура на Земята и в Африка е измерена в Далон в Данакилската низина край Червено море на 100 м под морското равнище. Тя е 34SC.
- Минималното средно годишно количество валежи в Африка е измерено при град Асуан в Египет и е 0.5 мм/кв. м.
Езерото-убиец
В Африка, в държавата
Камерун, е разположено едно малко живописно езеро с името Ниос. То е разположено в кратера на угаснал вулкан.
Една нощ се чул отдалечен тътен и мощен взрив. От недрата
на плиткото езеро се издигнал
тайнствен безцветен облак, който прехвърлил бреговете му и се
спуснал в долината. След няколко минути в нея не останало нищо живо. Загинали около 1 800 души. Листата на дърветата били покрити с тънка кафява покривка, а някои почернели и се свили. Повърхността на водите на
езерото станала кафеникава на
цвят. Местните жители обяснявали станалото с появата на някакъв дух. Какво се случило? От
езерото изтекъл сероводород - газ,
който при висока концентрация
убива почти мигновено. Газовият
облак над езерото бил по-тежък
от въздуха и сероводорода се натрупал в по-ниските места, в низините. Селата, които били разположени на възвишения, не пострадали.
Понятия:
климатични пояси и области в Африка, речна система, водосборен басейн, вододел, делта, естуар, безотточна област.
1. На двете климатограми в учебника са показани температурата и валежите от два различни климатични пояса. Определете коя климатограма за кой климатичен пояс се отнася. Запишете отговора в тетрадките си.
2. Защо в Северна Африка тропичният климат е по-рязък от този в Южна Африка?
3. Кое е най-голямото по площ и кое е най-дълбокото езеро в Африка?
4. Направете характеристика на реките Нил, Конго, Нигер. Използвайте освен учебника, атласа или карта на Африка и допълнителна литература.
сега ще имам 6 на теста заради вац мерси,)
ОтговорИзтриване