Първоначални знания за Земята
Човекът е част от природата. Той се е развил като
мислещо същество. Древните хора се ориентирали по
Слънцето, по предмети и местности - реки, скални форми, вековни дървета и др. Видяното от новите места споделяли с рода и с племето си. Това са първите, описания
на земната повърхност. За постигането на по-голяма
точност, хората започнали да правят рисунки върху скали, кожи на животни
или кори от дървета.
След възникването
на корабоплаването
древните хора достигали до нови брегове и
земи, търгували, срещали се с други хора,
запознавали се с техния начин на живот.
Появила се и писмеността. Чрез нея те
вече можели да съхраняват точни знания за
новите земи. Започнали да си задават и въпроса "Каква е Земята?" Тъй като нямали
възможност да обходят цялата планета, те
характеризирали само познатите им части и си формирали различни представи за нея.
Възникване и развитие на географията
Още в древността били натрупани много знания. В Древна Елада във всяка морска или сухоземна експедиция (пътешествие) имало специален човек, който да записва видяното. В Месопотамия разделили годината на 12 месеца, денонощието на 24 часа, а окръжността на 360 градуса. На тази основа тогавашните учени правили подробни описания, наблюдения на Слънцето и Луната.
Създадени били и първите географски карти. Това се случило в град Милет на източния бряг на Егейско море. Анаксимандър създал първата карта на звездното небе и на известните му обекти на земната повърхност.
Птолемей |
На основата на многото описания започнала да се развива науката, да се правят опити да се обясни света. Старите гърци считали, че Земята е изпъкнал диск, заобиколен отвсякъде с вода. Историкът Херодот (485- 425 г. пр. н. е.) обиколил и описал много земи.
Древногръцкият мислител Аристотел (384-322 г. пр. н. е.) дал едно от доказателствата, че Земята има кръгла форма с наличието на кръгла сянка при лунните затъмнения. Други учени пък открили, че тя се върти около оста си. Ератостен пръв измерил сравнително точно обиколката на Земята. Той въвел в употреба и понятието "география".
Птолемей твърдял, че Земята е център на света, а Слънцето и планетите се движат около нея. Той формирал и представата, че западните брегове на Европа са много близко до източните брегове на Азия. Съставил 26 карти на големи части от сушата и други 64 - на по-малки части от нея.
Карта на света от Птолемей |
Страбон написал география в 17 книги. Разделил познатия му свят на три части (сега наричани континенти) - Европа, Азия и Либия (Африка).
През средните векове знанията по география са били ограничени главно до описания на пътувания и посещения до Божи гроб в град Ерусалим.
По-съществени открития по това време правят викингите. Те стигат с лодки си до Исландия, Гренландия и до Северна Америка. В арабските страни се развива математическото направление на географията.
Търговията дава силен тласък на корабостроенето. Марко Поло - пътешественик и търговец от Генуа, пътувал на изток - към Китай, Индия, Цейлон, Южен Виетнам и Арабия.
Карта на света от Ортелиус |
Корабите на Христофор Колумб и Вашку да Гама напускат старите и сигурни брегове на Европа. Настъпва
епохата на Великите географски открития. Фернандо Магелан, Джеймс Кук и др. извършват околосветски плавания. Получават научно обяснение образуването на въздушните течения, кръговратът на водата, произходът на видовете растения и животни. Големи резултати постига немският географ Александър фон Хумболд, който изследва обширни райони в северните части на Южна Америка.
Александър фон Хумболд |
Вече в края на XIX в. се формира съвременната структура на географията, възникват нови клонове - политическа география, география на почвите и т. н. През XX век се извършва и покоряването на полюсите на Земята. Руал Амундсен пръв достига Южния полюс, Робърт Пири - Северния полюс, а Хилари и Тенсинг първи покоряват най-високата точка на Земята - връх Джомолунгма (8848 м.)
Какво изучава географията
Името на науката произхожда от старогръцките думички "гео" - земя и "графос" - пиша. Или дословно преведено - земеописание. В действителност в древността географията се е занимавала със земеописание. С изясняването на особеностите на планетата, на това, което става в природата, географията започва да се занимава и с обяснения на природни обекти, явления (това, което става) и процеси. Тогава тя се превръща в истинска наука.
Географията изучава Земята, но не цялата Земя, а само тази част от нея, която е свързана с хората. Тя изучава още и населението на Земята, разпределението му по земната повърхност и т. н. Географията изучава и стопанската дейност на хората, т. е. какво те добиват от земните недра, какво използват от природните вещества и сили, какви нови вещества и предмети за бита произвеждат.
Следователно можем да определим, че географията е наука, която изучава природата, населението, стопанската дейност на хората, селищата и държавите в света, в отделни региони или страни.
Географията е съвкупност от много науки, които могат да бъдат групирани в три основни клона:
1. Природна (физическа) география;
1. Природна (физическа) география;
2. Социално-икономическа (хуманитарна) география;
3. Регионална география. В регионалната география се свързват на определена територия природната и социално-икономическата география.
Джеймс Кук - бог
Джеймс Кук (1728 - 1779 г.) е известен английски мореплавател. През 1768-1771 г. ръководел околосветско плаване с кораба "Индевър", изследвал Нова Зеландия, открил Големия бариерен риф край източното крайбрежие на Австралия, През 1772-1775 г. провел второ околосветско плаване. Пръв пресякъл Южната полярна окръжност, открил Нова Каледония и редица острови в Тихия океан. През 1776 г. оглавил експедиция за търсене на морски път между Тихия и Атлантическия океан. След неуспешно плаване край западните брегове на полуостров Аляска, на връщане, открил Хавайските острови Мауи и Хавай. На 16 януари 1779 г. корабите на Джеймс Кук влезли в обширния залив Кеалакекуа на западния бряг на остров Хавай. Англичаните били посрещнати тържествено от над 1000 канута. Хаваец с името Toyха (Као) - върховен жрец, с особена церемония връчил на Джеймс Кук прасенце, два кокосови ореха, парче червен плат, което обвил около неговите бедра. По този начин Кук бил въведен от върховния жрец Као в ранг на велико божество. Според старите хавайски легенди могъщият бог Лоно трябвало да се върне на хавайските брегове на плаващ остров. В дните на празника на бог Лоно Джеймс Кук се появил на два "плаващи острова" и без да очаква и разбира това, станал бог. През следващите дни обаче, моряците и офицерите безчинствали на острова. Поради това хавайците изгубили вярата в новия бог. На 14 февруари 1779 г. в битка с местните жители Джеймс Кук бил убит.
Знаете ли, че ...
В миналото често пъти географията била отъждествявана (приравнявана) с картографията. Французинът Ж. Н. Делил на-писал: "Географ е всяко лице, което издава от свое име карта." Той твърдял, че това лице може да създаде образ, близък до истинския, на всяка част от света.
В миналото често пъти географията била отъждествявана (приравнявана) с картографията. Французинът Ж. Н. Делил на-писал: "Географ е всяко лице, което издава от свое име карта." Той твърдял, че това лице може да създаде образ, близък до истинския, на всяка част от света.
география, околосветско плаване
Въпроси и задачи:
1. Какво изучава географията?
2. Кога е възникнала географията?
3. Изчислете приблизително на колко години е географията, като знаем, че първият географ, за който има сведения, е живял в град Милет между 624 и 543 г. пр. н. е.
Няма коментари:
Публикуване на коментар