З
ЗАБЛАТЯВАНЕ
НА ПОЧВИТЕ – почвообразуващ процес, водещ до формиране на
излишък от влага в почвата, развитие на влаголюбива растителност
и образуване на блата. Резултат е на промяната на водния режим на почвите
под влияние на застояване на повърхностните и почвените води или
повишаване равнището на подпочвените води. При заблатяването се
формират анаеробни (отсъствие на свободен кислород) условия в
почвата. Заблатяването влошава качествата на почвите и намалява
тяхното плодородие.
ЗАВИСИМА ТЕРИТОРИЯ* – територия, която заедно с населяващите я хора е подчинена (зависима) на друга държава и се управлява от нея. За зависима се смята само територия, която преди това е била самостоятелна, част от самостоятелна държава или е била владение на друга държава. Най-често тя е придобита насилствено. В нея се преселва различен брой население от държавата, която е владетел. Зависимата територия се подчинява на законите на държавата владетел, нейното управление се осъществява от лица, назначени от държавните органи на владеещата я държава. Пример за зависима територия в Европа в съвременни условия е Гибралтар, който е британско владение.
ЗАВОД (от рус - предприятие) – голямо промишлено предприятие или фирма с механизирани и автоматизирани процеси на производство, предимно на средства за производство. Като наименование се използва най-често за предприятия, произвеждащи предимно средства за производство (тежка промишленост). Например, металургичен завод, машиностроителен завод, нефтохимически завод и т.н.
ЗАКОН в правото – задължителните за всички държавни органи, граждани, фирми и обществени организации и сдружения в една страна правила и норми (нормативно-правен акт), установени от упълномощен орган. Чрез законите се определят отношенията между хората в гражданското общество, между гражданите и държавните органи и т.н. Законът регулира най-значимите отношения в държавата чрез задължителна за всички граждани норма за поведение и действие. При нарушаване на законите се налагат наказания в размер, определен от съдебен орган (съд) или оправомощен административен орган. Спазването на законите е белег за демократичното устройство на държавите. Законът може да бъде видоизменен, допълнен или отменен само от този, който го е приел. Върховен закон в държавата е конституцията.
ЗАКОН в географията, географски закон – необходимата връзка, взаимодействие и отношение между географските обекти, географските явления и процеси, определящи тяхното съществуване, състояние, развитие, стагнация, деградация, унищожение и място в природната среда. Тези връзки, взаимодействия и зависимости (закони) съществуват обективно, не зависят от това дали са известни на науката и хората, желани или нежелани от тях.
ЗАКОНОДАТЕЛНА ВЛАСТ* – една от трите основни власти в демократичните общества, функциониращи на основата на принципа за разделение на властите. Тя се осъществява от народно събрание (парламент, дума, скупщина, сейм и др.), което приема, изменя и отменя конституцията и законите в страната, избира и освобождава правителството и т.н. Орган на законодателната власт в държавата е парламента (Народното събрание и т.н.). На него правото да прави законите му е делегирано от народа. Осъществява се колективно чрез решения, вземани с гласуване и издаване на законодателните актове. Чрез законодателната власт се осигурява демократичното функциониране на държавата. Реализацията на законодателните актове се осъществява посредством изпълнителната власт.
ЗАЛИВ – част от воден басейн (океан, море, езеро, язовир), вдаваща се навътре в сушата, но притежаваща пряка връзка с основния воден басейн. В зависимост от начина на образуване различават заливите на: естуар, лиман, лагуна, фиорд. Сред най-големите заливи в света са Бенгалският, Бискайският, Големият Австралийски, Гвинейският, Финският и др. Някои морета носят името залив – Хъдсънов залив, Персийски залив, Мексикански залив.
ЗАМРЪЗВАНЕ НА ПОЧВИТЕ – процес на превръщане (при отрицателни температури) на почвената вода от течно в твърдо състояние (лед). При замръзване на почвата не могат да се развиват растенията. Това явление е характерно за почвите в умерения и субполярния и полярния географски пояси. То има различна продължителност по време и е на различна дълбочина. В умерения пояс е характерно само за зимния период. С увеличаването на географската ширина продължителността се увеличава и в зоната на полярните пустини почвите могат през годината въобще да не се размръзват. Дълбочината на замръзването също се увеличава с увеличаване на географската ширина. В северната част на умерения континентален пояс и в субполярния географски пояс през топлото време се размръзва само част от почвата, а в дълбочина част от нея остава целогодишно замръзнала, т.е. вечна замръзналост.
ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ВОДИТЕ – процес на изхвърляне във водите на отпадни продукти от стопанската дейност и бита (физични, химични и биологични вещества) и протичане на процеси, които влошават природните свойствата на водата. Замърсяването превръща естествените питейни (пресни, сладки) води в негодни за употреба от хората, за използване в стопанската дейност и в силен фактор за влошаване средата за живот на живите организми. Източниците на замърсяването са предимно отпадните води от промишленото производство, добива и флотацията на полезни изкопаеми, разливите на нефт и нефтопродукти, комунално-битовите отпадни води, киселинните дъждове и др.
ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ВЪЗДУХА – процес на изхвърляне в атмосферата и натрупване в приземния атмосферен слой на дим, прах, сажди, капчици киселина, газове и др. Източници на замърсяване са: а) природни явления като изригване на вулкани, прашни бури и др.; б) стопанската (промишлена, транспортна и др.) дейност и в) битовата дейност на хората, предимно отоплението с горива и изгарянето на отпадъци. Замърсяването на въздуха води до нежелателни промени в природната среда, които влияят на климата и на условията за живот на хората, на нормалното развитие на растенията и животните.
ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА – процес на внасяне и натрупване н определени части на територията на вещества и протичане на процеси, които влошават свойствата на отделни компоненти и на екосистемата. Включва замърсяване на въздуха, на водите, на почвата. Главен източник на замърсяването на околната среда е човешката дейност: промишлено и аграрно производство, транспорт и битовия сектор. Влияние оказват и някои стихийни природни явления (изригвания на вулкани, горски пожари и т.н.)
ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ПОЧВАТА – процес на внасяне в почвата на вещества, химични елементи и съединения с различен произход. Замърсявянето на почвата има, когато разтворимите във вода соли са над 1%, обменния натрий е над 15% в сорбционния капацитет. Най-често това са хлоридно замърсяване (засоляване), сулфатно, хлоридно-сулфатно и содово. Особено вредно за хората е замърсяването с тежки метали. При дефицит на влагата и засилено изпарение почвите се засоляват и превръщат в солончаци и солонци. Източниците на замърсяванета са естествените процеси и човешката дейност, и особено неправилното обработване, напояване, наторяване и борба с плевелите.
ЗАНАЯТЧИЙСТВО – дребно производство на малки изделия, характеризиращо се с използване предимно на ръчен труд индивидуални умения и сръчности, ръчни инструменти, ръчна техника, по-рядко на някои малки машини. Занаятчийските умения се усвояват чрез дълго и продължително обучение. Занаятчийството се характеризира с примитивна организация на труда. Произвежданите изделия могат да бъдат: за ползване от производителя, изработвани по поръчка от потребителя и предназначени за свободна продажба на пазара.
ЗАНДРОВИ ПОЛЕТА (от исл. – sandr – пясък) – ниски и вълнообразни песъкливо-чакълести равнини, състоящи се от моренни материали, разположени край ледниците или останали от разтопените в миналото ледници, непосредствено пред външния край на челната им морена. Образували са се чрез сливане на пясъчни наносни конуси близко до края на ледниците. Тези пясъци, често пъти под влияние на вятъра, формират дюни и гредове. При долинните ледници зандрите са изградени от средни до дребни слабо огладени или ръбести неспоени чакъли. Съвременни зандрови полета има в Исландия и Аляска. Зандровите полета са широко развити в равнините, в местата до които са достигали плейстоценските континентални ледници в Северна Европа, Средноевропейската равнина, северните части на Източноевропейската равнина, Западен Сибир, Аляска, Исландия и др.
ЗАПАД – една от четирите главни посоки на света, точка на пресичане на истинския хоризонт с небесния екватор. Разположена е отляво на наблюдателя, обърнат с лице на север. Означава се със “З” или “W”. Слънцето залязва точно на запад в дните на равноденствие.
ЗАПРАШЕНОСТ НА ВЪЗДУХА – наличие в приземния въздух на малки твърди частици с размери 0.001-0.1 мм (прах), поддържани над земната повърхност от въздушните потоци. Те се образуват от действието на вътрешните и външните земни сили. Главният им източник са скалите и почвата. Образуват се в резултат на вулканската дейност, изветрянето на скалите, разрушаването на почвата, духането на силни и продължителни ветрове. Особено голям обем прашинки има във въздуха в районите на пустинитеи разораните степи. От пустините на Земята в приземния слой въздух попадат около 200 млн.т прах, като една трета от него е само от Сахара. Голям производител на прах (кристали на солите), по падащ в приземния въздух, е Световният океан. Около 28% от общото количество прах се дължи на стопанската дейност на човека.
ЗАРЯ – съвкупност от цветови светлинни явления в атмосферата, обикновено червено-жълто осветяване на източната (при изгрев на Слънцето) и на западната (при залез) част на хоризонта. Образува се от слънчевите лъчи, които поради кълбовидната форма на Земята, не се виждат, но осветяват горните слоеве на атмосферата. Червеният цвят се дължи на преминаването на слънчевите лъчи през ниските части на атмосферата, в които има прах, водни капчици и кристалчета лед. Тези частици разсейват предимно червените лъчи. Поради това от земната повърхност се вижда, че хоризонта червенее. По-светлите тонове са характерни при по-чист атмосферен въздух.
ЗАСЕЛВАНЕ – съставна част от механичното движение (миграция) на населението. Представлява установяване за постоянно местоживеене в друго (ново за преселващия се) населено място, а в някои случаи и в нова страна (имиграция). Заселването винаги се предхожда от изселване от някакво населено място. То се извършва при определени природни (климат, надморска височина и др.) и социално-икономически (възможности за работа, образование, здравеопазване, осигуреност с жилище и други социални блага) условия.
ЗАСОЛЯВАНЕ НА ПОЧВИТЕ – продължителен процес на повишаване на съдържанието в почвените пластове на различни разтворими соли. Засоляването на почвите е два вида - първично и вторично. Първичното е резултат на естествените процеси на внасяне в почвата на соли от основната скала или от повърхностнотечащите и грунтовите води в условията на силно изпарение. Вторичното засолявяне се дължи на изкуствени промени в структурата и водния режим на почвите, т.е. неправилно обработване и напояване. Общо в света са засолени около 17% от почвите.
ЗАСТАРЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО – продължителен процес на увеличаване на относителния дял на възрастните хора от общия брой на населението и повишаване на средната възраст. Дължи се на множество фактори, но основните са: намаляването на раждаемостта и на броя на децата в семействата; повишаване на продължителността на живота на хората. В отделни страни силно влияние има и емиграцията на млади хора. Застаряването е типично за европейските страни. В България най-бързо застарява населението в селата и малките градове.
ЗАСУШАВАНЕ – продължителен период от сухо време, отличаващ се с висока температура и намалена влажност на въздуха. Засушаването има различна продължителност – от няколко дни до няколко години. То води до намаляване на запасите от влага във въздуха, почвата и растенията. Нарушават се нормалните условия за развитие на растенията. Последиците от засушаването са: увяхване и изсъхване на повечето растения; пресъхване на малките водоеми и потоци; спичане и разрушаване на почвите; засилване на ветровата ерозия. Засушаванията са най-характерни за пустинните райони на Северна Африка, Арабския полуостров, Австралия и др..
ЗАХАРОДАЙНИ РАСТЕНИЯ – група естествено растящи и отглеждани културни сортове растения, съдържащи в тъканите си значимо количество захари. Някои от тях се използват за извличане на запари чрез промишлени методи. Най-голям дял в производството на захар имат захарна тръстика и захарно цвекло. В ограничени мащаби се използват още захарното сорго, някои сортове царевица, захарната палма, винената палма и др. Значимо количество захари съдържат още цикория, пъпеш, диня и др.
ЗАЩИТА НА ПРИРОДАТА – целенасочена човешка дейност и взаимосвързана система от природонаучни, технически, икономически и правни мероприятия, насочени към опазване на природни местности и забележителности, територии с историческо значение, редки и застрашени от изчезване видове растения и животни. Включва и рационалното използване и действия за възстановяване на природните ресурси и околната среда.
ЗАЩИТЕНА
МЕСТНОСТ – категория защитена
територия, малка част от земната повърхност, в която има: съхранени
естествени ландшафти; уникални природни образувания и забележителности; редки
или уязвими растителни и животински видове и съобщества и в която
може да има интересни архитектурно-исторически паметници. В
България има над 500 защитени местности
ЗАЩИТЕНА ТЕРИТОРИЯ – географски обособена част от земната повърхност, природно пространство (територия, акватория) с целенасочено управление за защита на природата, за поддържане на естественото и състояние и екологичното и равновесие. Тя има установен статут и особен режим на използване с оглед запазване на биологичното разнообразие, екосистемите и естествените процеси, протичащи в тях, типичните, уникалните или особено живописни местности. В защитените територии се включват и отделни природни забележителности, имащи научно, образователно, културно, историческо или естетическо значение. В България защитените територии са: резерват; национален парк; природна забележителност; поддържан резерват; природен парк; защитена местност.
ЗАЩИТЕНИ РАСТЕНИЯ И ЖИВОТНИ – биологични видове, понякога и по-големи групи растения и животни с намалена численост, застрашени от изчезване или потенциално полезни за стопанството видове, подлежащи на специална охрана с цел запазването им. Добивът, ловът и използването им са забранени или ограничени.
ЗВЕЗДА – природно космическо тяло, подобно на Слънцето. Звездите представляват светещи небесни тела със собствена светлина, масивни газови сфери с много висока температура. Имат собствена гравитация и електромагнитно излъчване, огромна ядрена енергия. Те се движат с голяма скорост. Поради отдалечеността им от Земята се виждат като светещи точки. В зависимост от тяхната яркост звездите са поделени на 6 групи от най-ярките, до най-бледо светещите. Често пъти на небето звездите са специфично разположени, така че образуват съзвездия. С невъоръжено око (т.е. без телескоп) се виждат около 5000 звезди. Най-близка до Слънчевата система е звездата Проксима от съзвездието Кентавър.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ – част от третичния сектор на стопанството, която има за главен предмет на дейност опазване, лекуване и укрепване на здравето на хората. В резултат на това се увеличава продължителността на техния живот. Здравеопазването включва следните дейности: хигиено-епидемиологична; лечебно-профилактична; санаторно-курортно дело; социални грижи; медицинска наука; лекарствено снабдяване; материална база и кадри. Географията изучава пространствените аспекти на здраве опазва не то.
“ЗЕЛЕНА РЕВОЛЮЦИЯ”* - преобразуване на селското стопанство на основата на съвременната агротехника. Включва три основни компонента: въвеждане в селското стопанство на нови бързо развиващи се зърнени култури; разширяване на напояването; по-широкото използване на съвременна техника, торове и други химични изделия. Развива се през втората половина на 20 век с цел повишаване на продоволствието и обхваща предимно зърнените култури. “Зелената революция“ има предимно огнищен характер и се развива в Мексико и страните от Южна и Източна Азия предимно от големите компании и едрите земеделски стопанства. Тя поставя началото на нов етап на развитието на селското стопанство. Има и някои слабости - увеличаване на химични елементи от минералните торове във водоемите, увеличаване на масата на фитопланктона, деградация на почвите и др. В света се поставя началото на нова двуединна “зелена революция” осигуряваща ръст на произведената растителна продукция, но и повишаване на екологичната устойчивост.
ЗЕМЕДЕЛИЕ – 1/. Вид стопанска дейност, извършвана предимно от селското население. Състои се от обработване на почвата, засяване, засаждане и отглеждане на културни растения, грижи за посеви, плодни дървета и храсти, прибиране на реколтата, селектиране и аклиматизация на нови сортове растения, т.е. синоним на растениевъдството. Под влияние на природните условия и фактори са формирани следните видове земеделие: а) устойчиво земеделие, характерно за умерения пояс с достатъчно количество валежи; б) поливно (иригационно) земеделие в районите с недостиг на влага; в) тропично (целогодишно) земеделие с получаване на няколко реколти от една култура през годината. В зависимост от начина на използване на земята земеделието е екстензивно и интензивно. 2/. В широк смисъл земеделието е синоним на селското (аграрното) стопанство, съвкупност от растениевъдство и животновъдство. 3/. Дял от науката, занимаващ се с изучаването на отглеждането на културните растения.
ЗЕМЕН ПЛАСТ – плътен плосък слой от скали. Земни пластове образуват седиментните и метаморфните скали. При магмените интрузивни скали обикновено няма слоистост и не се образуват земни пластове. По своите размери земните пластове са различни. В земната кора те са разположени хоризонтално, вертикално и наклонено. Хоризонтално и леко наклонените земни пластове са характерни за районите с платформен строеж. В нагънатите райони земните пластове могат да бъдат и силно наклонени и дори вертикално разположени (изправени).
ЗЕМЕРЕСЕНИЕ – движение на част от земните пластове, водещо до внезапни тласъци, колебания, люлеене и разрушения на скали и на постройки, образуване на пукнатини на земната повърхност. Те възникват на определено място (огнище) в земните пластове в резултат на тяхното разместване и разкъсване. Земните пластове се раздвижват, а техните движения се предават на големи разстояния. На земната повърхност земетресенията са съпроводени с люлеене и разрушения, предизвикани от разпространението на сеизмичните вълни. Те са най-силни в мястото (епицентъра), разположено на земната повърхност непосредствено над хипоцентъра (централната точка на огнището). По произход земетресенията се поделят на тектонски, вулкански и срутищни. Ежегодно в света се регистрират множество земетресения, но незначителна част от тях са силни и катастрофални. Около 80% от земетресенията в света са свързани с Тихоокеанската зона. За определяне на силата на земетресенията се използва най-често дванадесетстепенната скала на Медведев – Шпонхойер – Карник и магнитуда (скала на Рихтер).
ЗЕМНА КОРА* – горната твърда каменна обвивка на Земята. Отгоре е покрита от атмосферата и хидросферата, а отдолу е ограничена от мантията чрез границата на Мохоровичич. Земната кора е изградена предимно от силиций и алуминий. Дебелината и под равнините е 30-35 км, в областта на планините – 50-75 км, а в морските падини в океаните – 5-10 км. Различават два типа земна кора: океанска – изградена от базалти и седиментни скали и континентална – изградена от базалти, гранити и седиментни скали.
ЗЕМНА ОРБИТА - пътят, който изминава Земята около Слънцето под влияние на неговото притегляне. Има формата на елипса, която незначително се отличава от окръжност. Поради това разстоянието между Земята и Слънцето през годината е различна – от 147,117 млн.км (перихелий) до 152,083 млн.км (афелий). Средното разстояние е 149.6 млн.км. Средната скорост на движението на Земята по земната орбита е 29.765 км/сек. Земята изминава пътя по своята орбита за една година.- 365.242 средни слънчеви денонощия.
ЗЕМНА ОС – мислена права линия, около която се извършва денонощното въртене на Земята. Земната ос преминава през центъра на Земята и пресича земната повърхност в географските полюси (Северен и Южен). Тя е наклонена спрямо еклиптиката (плоскостта на земната орбита) с наклон от 66ο33′19′′. При движението на Земята по земната орбита тя не променя своя наклон. Поради това Слънцето през годината нагрява по различен начин Северното и Южното полукълбо и се формират годишните сезони.
ЗЕМНА ПОВЪРХНОСТ – 1/. В широк смисъл на думата - повърхността на планетата Земя: сушева, обхваща континентите и островите, и водна – океаните и свързаните с тях морета. Водната повърхност включва и ледената повърхност на океаните и моретата. Тя заема много голяма площ – около 71% от цялата земна повърхност. Сушата обхваща само около 29%, но е много по-разнообразна. Хората ползват и водата и сушата, но живеят върху сушата. 2/. В тесен смисъл на думата – сушевата (на континентите и островите) повърхност, включително и тази на водите, почвената, растителната, снежната и ледената повърхности, намиращи се върху тях.
ЗЕМНО ЯДРО - вътрешната част на Земята с радиус от около 3500 км. Предполага се, че земното ядро е изградено от тежки метали (желязо, никел и др.) и има висока плътност. температурата в него вероятно достига до 5000οС, а налягането в центъра около 3.7 млн. атмосфери Поделя се на твърдо вътрешно ядро (около 1300 км) и течно външно ядро (около 2200 км). Между тях има малка преходна зона. Земното ядро е с висока плътност(10-20 т/м3).
ЗЕМЯ – третата по ред планета на Слънчевата система. Разположена е между планетите Венера и Марс. Има неправилна сферична форма – геоид. Средният и радиус е 6371 км. Площта на земната повърхност е около 510 млн. км2, като от тях 361 млн. км2 е водна (около 71%). Обема на Земята е около 1121 млрд. км3. Движи се около Слънцето по елиптична орбита, със средна скорост 29.76 км/сек, на средно разстояние от Слънцето 149.5 млн. км и прави едно завъртане за 365 денонощия, 5 часа, 48 минути, 46 секунди. Земята има един спътник – Луната. Притежава силно магнитно поле, достигащо в Космоса до 64 000 км.
ЗЕНИТ (от фр. zenith - път, посока) - точката на пресичане на небесната сфера с отвесната линия, намираща се над главата на наблюдателя. Когато Слънцето е в зенит неговите лъчи падат на земната повърхност под прав ъгъл (отвесно). Обратната точка, противоположно разположена на зенита, се нарича надир.
ЗИМА – основен годишен сезон между есента и пролетта, характерен за субтропичния, умерения и субполярния географски пояси.. Отличава се с най-ниските температури на въздуха през годината. В умерения и субполярния пояс е и със средни месечни температури под нулата, задържане на снежна покривка, замръзване на водите на земната повърхност и спиране на вегетацията на растенията. По астрономическия календар зимата е разположена между зимното слънцестоене (21-22 декември) и пролетното равноденствие (21-22 март) в Северното полукълбо и съответно 21-22 юни и 21-22 септември в Южното полукълбо. Прието е за зимни месеци да се считат декември, януари и февруари в Северното и юни, юли и август в Южното полукълбо. Зимата има различна продължителност в отделните климатични пояси. Тя е най-голяма в субполярния пояс, намалява в умерения и е най-малка в субтропичния пояс.
ЗИМНО СЛЪНЦЕСТОЕНЕ – момент, когато центърът на Слънцето преминава през най-южната си точка, достига до най-отдалеченото място от Екватора. Зимното слънцестоене е на 21-22 декември. Тогава в Северното полукълбо то се вижда най-ниско над хоризонта, денят е най-къс, а нощта е най-продължителна. В Южното полукълбо зимното слънцестоене е на 21-22 юни и там денят е най-къс.
ЗЛАТО (лат. aurum)- благороден метал със специфични свойства. Има атомен номер 79. На цвят е жълто. Отличава се със своята мекота и ковкост. В природата се среща предимно като самородно злато във вид на зърна и люспи в рудните тела и като пясък. При изветрянето на скалите, съдържащи злато, малки парченца от него попадат в речното корито. При промиване на пясъка се отделят малки златни зрънца. Златото много рядко се среща като съединения в минерали заедно със селен, телур и др. В миналото то се е използвало като разменно средство - за монети и ценни предмети. Сега златото се използва за направата на украшения, прецизни уреди и др. Най-едрите късове самородно злато не са запазени. В света значими находища на злато има в ЮАР, Австралия, Русия, САЩ, Канада и др. страни. Златото се добива чрез пресяване на златоносен пясък, извличане от раздробена руда чрез с помощта на натриев цианид, като страничен продукт на добива на олово, цинк и мед.
ЗОНА НА ОБИТАВАНЕ* – условна териториална единица на град, вид градска площ, застроена с жилища и предназначена предимно за жилища на гражданите. В нея освен жилища се развиват предимно отделни обслужващи дейности, изграждат се и използват пътища за придвижване и градски транспорт, учебни, детски и здравни заведения и центрове.
Городская
зона - условная территориальная единица города. Городские зоны:
-
отражают историческое развитие и внутреннюю организацию города;
-
различаются по интенсивности использования занимаемой площади, составу
населения и другим социально-экономическим характеристикам.
ЗОНА НА ОТДИХ* – условна териториална единица на град, обособена градска площ, предназначена предимно за отдих, спорт и почивка. В нея са разположени съответните необходими съоръжения и постройки. Състои се предимно от паркове, градини, стадиони, зали, игрища, възстановителни центрове, фитнес зали и центрове, места за игри, развлечения и т.н. В нея протича част от свободното време на жителите на града и се възстановяват жизнените сили и работоспособност на хората.
ЗОНА НА ТРУД* - условна териториална единица на град, обособена градска площ, застроена предимно със стопански сгради и съоръжения, и развита като място за производство на стоки, услуги и търговия, за осъществяване на разнообразни трудови дейности. В зависимост от доминиращата стопанска дейност, която се извършвана в зоната, тя може да бъде: индустриална (промишлена), търговска, транспортна и т.н. и комплексна.
ЗОНАЛНА РАСТИТЕЛНОСТ (от гр. zone – пояс и растителност) – типичната и доминиращата в определена природна зона (биом) естествена (диворастяща) растителност: за тайгата – иглолистна растителност, за тундрата – мъхове, лишеи студоустойчиви треви, ниски храстчета, за степите – треви и т.н. Тя придава специфичен вид на земната повърхност. Сред нея, само под влияние на азонални фактори може да има друга растителност. Определящо влияние за формирането на зоналната растителност имат климатичните условия и предимно количеството и разпределението на топлината и влагата.
ЗОНАЛНОСТ* (от гр. zone – пояс) – основна географска закономерност, отразяваща разпространяването на някакво явление на дадена територия. Тя е резултат от естественото разделение на географската обвивка на пояси и влизащите в състава им природни зони. Причината за формирането на зоните е предимно неравномерното получаване от земната повърхност на слънчева радиация. Най-голямо количество слънчево греене получават местата, в които слънчевите лъчи падат под прав ъгъл (земите около Екватора), а най-малко в полярните области. Главните признаци, по които се обособяват и разграничават зоните, са измененията на температурата на въздуха и количеството на валежите. Зоналността заедно с азоналността определя формирането на регионалните ландшафтни комплекси. Тя се поделя на широчинна (според географската ширина), меридионална (според отдалечеността от океаните), височинна (според надморската височина) и дълбочинна (във водните басейни). Зоналността се проявява в последователната смяна на природните пояси и зони, на типовете климат, почви, растителност и др.
ЗОНИ ЗА СВОБОДНА ТЪРГОВИЯ* - 1/. Регионални междудържавни обединения за безмитна търговия между две или повече държави при запазване на националния външнотърговски режим с други страни. Създават се с цел разширяване на икономическите връзки, развитие на конкуренцията и като резултат повишаване на равнището на икономическо развитие на страните, включени в зоната. Зоните за свободна търговия подпомагат развитието на инфраструктурата и износните възможни на страните в трети страни. В Европа типични такива организации са Европейският съюз (ЕС) със свободата на движение на стоки, услуги, капитал и труд и ЕАСТ (Европейската асоциация за свободна търговия). 2/. Определена част от територията на държава, (най-често пристанище), в която на основата на държавно разрешение може да се организира производство, внос, складиране и съхранение на стоки. Те могат да бъдат изнасяни в други страни без да се заплаща мито. Този вид зони са силно развити в Китай.
ЗООГЕОГРАФИЯ (от гр. zoon – животно) – дял на биогеографията, географска наука, изучаваща разпространението на животните на Земята. Тя е междинна между географията и биологията. Задачи на зоогеографията са установяване на географското разпространение, пътищата и историята на развитие на съвременните групи животни.
ЗООГЕОГРАФСКО РАЙОНИРАНЕ – разделяне на земната повърхност на съподчинени териториални единици, различаващи по своя състав местните животински обитатели и възникването, развитието и разселването на животинските видове. Сушевата повърхност на Земята йерархично се поделя на: а) царства – Арктогея, Палеогея, Неогея и Нотогея, като животните по бреговете на Антарктида не попадат в нито едно от тях; б) области; в) подобласти; г) провинции; д) окръзи; е) участъци. Повърхността на Световния океан се поделя на широчинни пояси, съответстващи на климатичните пояси, а в дълбочина се обособяват два региона– литорален и абисален. Границите между съседните йерархични единици са преходни ивици, в които има взаимно проникване и премесване на животински видове. Резки граници между зоогеографските единици има при резки природно-географски граници – морски бряг, висок планински хребет и др.
ЗООПЛАНКТОН
(от гр. zoon – животно и plankton - блуждаещ)
– вид планктон, съвкупността от животни,
които нямат възможности за самостоятелно движение и не могат да спрат
пренасянето им от водното течение. Те са разположени във водните басейни,
не се движат или слабо се движат, а водата ги носи. Зоопланктонът се състои от
фораминифери, радиоларии и др.
ЗОРА – сутрешната светлина при разсъмване; руменеене на хоризонта. Дължи се на разсейването на слънчевите лъчи от атмосферните частички при постепенния преход от нощта към деня. Цветът на зората зависи от облачността и свойствата на въздушната маса.
ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ – голяма група селскостопански културни растения, от които се получава зърно, използвано за храна на човека, за фураж на животните и като суровина за хранително-вкусовата промишленост. Те се поделят на: зърнено-хлебни – пшеница, ръж, лимец; зърнено-фуражни – царевица, ечемик, овес, тритикале, просо; зърнено-бобови – фасул, леща, грах, нахут (леблебия) и др. Към зърнените култури се отнася и оризът.