Б
БАЛНЕОЛЕЧЕБЕН КУРОРТ - вид курорт, специализиран в използването за профилактика и лечение на различни заболявания чрез използване на минерални води и лечебна кал. Извършват се различен тип процедури в специално оборудвани помещения и под лекарско наблюдение.
БАНКА (от хол. вank - плитчина) - плитчина на морското дъно, разположена сравнително близко до морската повърхност. Покрита е обикновено с пясък, тиня и други наноси. Понякога е много опасна за корабоплаването. В района на банките обикновено се въди и лови много риба. Сред най-известните са Догер банк в Северно море и Нюфаундлъндската банка в Атлантическия океан.
БАНКА (от фр. banque) - финансово учреждение, което акумулира временно свободни парични средства и ги предоставя на други лица за временно ползване във вид на заем (кредит) и посредничи при взаимните разплащания между фирми или между фирми и отделни лица. При осъществяването на тези дейности реализира печалба. Банката съхранява пари, дава заеми (кредити), купува и продава валута, обменя пари и ценни книжа, превеждат пари от сметки на едно лице в сметки на друго лице и т.н. Банките са два основни вида - централни и търговски. Централната банка, печата банкноти и монети, регулира паричното обръщение, определя валутния курс и основния лихвен процент в страната, контролира дейността на търговските банки и др. Търговските банки са частни, държавни или общински финансови учреждения, изпълняващи широк кръг финансови операции.
БАНКРУТ (от фр. banqueroute) – несъстоятелност, невъзможност на собственика на фирмата да изплати свои задължения към други лица поради липса на средства; финансов крах, разорение.
БАР (от фр. barre - преграда, плитчина)- наносна (акумулативна) форма, образувана от утаечни материали (пясък, чакъл, валуни). Различават два вида бар - крайбрежен и приустиев. Крайбрежният бар има различна дължина - от 100 м до 400 км. Образува се в крайбрежната зона на океаните и моретата под действието на вълните и теченията. Приустиевият бар се образува в устията на реките в мястото на взаимодействие на речните и морските или езерните води чрез преразпределение от морските (езерните) вълни на речните наноси.
БАРИЕРЕН РИФ - (от фр. barriere - преграда и от англ. reef) - продълговата верига от коралови рифове, разположени успоредно на определено разстояние от брега. Много често те се намират в края на шелфа. Заграждат откъм морето плитка лагуна. Характерни са за районите с топлите води на Тихия и Атлантическия океан. Най-дълъг и най-известен е Големият бариен риф по източното австралийско крайбрежие.
БАРОМЕТЪР (от гр. baros - тежест и metron - мярка, измервам) - прибор, използван за измерване на атмосферното налягане. Използват се два основни вида барометри: живачен и анероид. Анероид-барометърът се състои от метална кутийка, от която е изтеглен въздуха. Под влияние на промените в атмосферното налягане тази кутийка се променя (свива или разширява). Тези промени чрез система от лостове се предават на стрелката, която по специална скала отчита величината на атмосферното налягане.
БАРХАН (от кирг.) – средноазиатско наименование на пясъчна дюна; еолична (ветрова) форма на релефа, образувана на повърхността на пясъчните акумулативни наслаги чрез навяване на пясък. Той се образува при препятствие, когато отслабва скоростта на вятъра и носените от него частички падат на земната повърхност. Постепенно се образуват могили (хълмове) с неправилна форма, наподобяваща полумесец, или сърп. Подветреният склон на бархана е по-къс и по-стръмен – наклон от 30-33ο. Наветреният склон е по-дълъг, с наклон до 14ο и е полегат. По него се наслагва пясък и по този начин се увеличава височината. По барханите няма растителност, поради което те са подвижни. Единичните бархани могат да бъдат високи от 0.5 м до 200 м височина. Барханите се придвижват по посоката на вятъра и за една година някои от тях се преместват на разстояние до 100 м.
БАТОЛИТ (от трц. вathos – дълбочина и lithos – камък) – огромно интрузивно тяло, образувано от гранити, гранодиорити, диорити, габро и кварц-монцонитни скали, внедрени сред седиментни пластове. Той има неправилна форма. Разкритата повърхност на батолитите често надхвърля 100 км2, а дължината и ширината - стотици километри. Андският батолит е дълъг 1200 км, а е широк около 100 км. Батолитите се образуват на голяма дълбочина в земните недра, най-често в нагънатите зони, в ядрата на антиклинориите. С тях обикновено са свързани находищата на редица руди – олово, волфрам и др. При вертикално издигане и денудация могат да бъдат разкрити на земната повърхност, на която образуват изпъкнали форми на релефа.
БЕДЛЕНД (от анг. bad и land – лоша земя) – предпланини и ниски планини със силно разчленен и пресечен релеф. Земната повърхност е с множество прагове, оврази, каменни пирамиди, кули, зъбери и др. форми. Бедлендите се образуват, когато на земната повърхност има слабо споени скали, които под влияние на течащата вода в условията на сух и засушлив климат са неравномерно разрушени. Те се образуват в районите със сух и полусух климат и там, където няма почва и се разкрива изветрителната покривка. Когато и тя се разруши, се разкрива основната скала. Бедлендът е характерен за щатите Южна Дакота и Уайоминг в САЩ, за някои райони на ЮАР, Средна Азия, Южна Армения и др..
БЕДНОСТ - социално-икономическо явление, формиращо се като резултат от социалното неравенство в обществото. Изразява се в недостиг на доходи и средства за нормален живот на хората. Бедността е абсолютна и относителна. При абсолютната бедност хората не разполагат с имущество и имат изключително ниско равнище на доходи. Според определението на ООН абсолютно бедните хора имат доходи под 1 долар на ден. При относителната бедност хората имат с 50% по-ниски от средните доходи в отделна страна. В страните от Европейския съюз това е прага на бедността.
БЕЖАНЦИ – група от хора, които по различни причини са напуснали своите страни и са се установили в други държави. Те са част от миграцията в света. Характерно за това социално явление е неговият групов характер. Отделните заселващи се в други страни хора не са бежанци. Причините за масови потоци от бежанци са: бягство от природни стихийни бедствия; икономическа криза и безработица; политическа нестабилност и политически репресии; религиозно преследване и др. В новата страна бежанците често имат полулегално положение, тъй като нямат гражданство, право на постоянна работа и социална защита. Понякога те са връщани обратно в своите страни (депортация).
БЕЗОТТОЧНА ОБЛАСТ* – част от сушата, област на вътрешноконтинентален отток, лишена от връзки чрез реки със Световния океан. Реките в безотточните области се вливат в езера, несвързани със Световния океан, или пък губят своите води. Общата площ на безотточните области на Земята е около 32 млн. км2. Най-голямата безотточна област в света е Арало-Каспийската падина.
БЕЗОТТОЧНИ ЕЗЕРА – езера, нямащи повърхностен отток на вода във формата на изтичащи от тях реки или чрез подземни потоци към съседни водосборни басейни и реки. Разходът на вода става чрез изпарението. Най-често безотточните езера се срещат в степната и полупустинната зона – Каспийско море, Аралско море, Мъртво море, Чад, Балхаш и др.
БЕЗРАБОТИЦА – социално явление, за което е характерно наличието на хора в трудоспособна възраст (над 15 г.), които не работят. За безработни се считат лицата, които не учат и не работят, но желаят да работят, търсят си, но не намират работа и са готови да бъдат наети. Безработицата влияе отрицателно върху начина на живот на хората. Равнището и се определя като отношение между броя на безработните и броя на заетите или като отношение между броя на безработните и трудоспособното население.
БЕЛИ НОЩИ – нощи, когато вечерната заря се слива със сутрешната, т.е. сливат се залезът и изгревът на Слънцето. Те са светли и наподобяват здрач (полумрак). Характерно явление са за райони с географска ширина над 600 и с наличие на полярен ден. Продължителността им е една до три седмици преди и настъпването и след свършването на полярния ден.
БЕНЕФИЦИЕНТ - Банков термин: трета страна, в полза на която се сключва договор или възникват права по банкова сделка (превод, чек, акредитив).
БЕНТОНТИТ (по името на форт Бентон в САЩ ) – вид глина, образувана при химическото изветряне на вулканските скали (туфи и вулканска пепел) на дъното на водни басейни. Състои се от глини с колоидни, включително и сорбционни свойства. Бентонитът се използва в нефтодобива, за сондажни разтвори, в леярството. Най-големите находища на бентонит са в САЩ, Мексико, Италия, Туркменистан, Армения, Грузия, Румъния.
БЕНТОС (от гр. benthos – дълбочина) – съвкупността на организмите, обитаващи дъната на морските и континенталните водоеми (езера, блата, реки, язовири); наименование на всички обитаващи дъното на водните басейни (предимно океани и морета) растения и животни. Те обитават наносите на дъното и образуват обособена част от биосферата, наречена бентал. Бентосът е част от хранителната верига на океана или друг воден басейн, втора по значение след планктона. Количеството на бентоса е по-голямо край бреговете, а е по-малко в дълбоките части на океаните. Растителната му съставка на е образувана от микроскопични водорасли (фитобентос), а животинската съставка (зообентос) – от различен род червеи, личинки на насекоми, някои видове ракообразни молюски. Към бентосните обитатели се отнасят предимно кораловите колонии, водораслите, различни безгръбначни, дънни риби и морски таралежи, ракообразни, дънни акули и др.
БЕНЧ (от англ. bench – рафт, лавица) – част от морското крайбрежие, представляваща заравнена под влияние на абразията част край брега, абразионна платформа. При високите брегове бенчът е разположен между клифа и морското равнище. Може да бъде покрит със скали, чакъл и пясък.
БЕРБЕРИ - народи, населяващи Северна Африка и земите на юг от централните и западни райони на пустинята Сахара. Говорят на диалектите на берберски език. от семито-хамитското езиково семейство. Това са различни племена като туареги, кабили, рифи и др. Наследници са на най-старото население на Северна Африка. След нахлуването на арабите в Северна Африка са подложени на арабизация и ислямизация. Занимават се предимно със земеделие и полуномадско животновъдство
БИГОР, варовит туф – много лека, мека и шуплеста скала, подобна на травертина, но за разлика от него съдържа много примеси (биотични и водомеханични). Образува се при излизане на земната повърхност на хидрогенкарбонатни води, които при съприкосновението с въздуха губят въглеродния диоксид и в подножието на водопади, прагове и по-хладни карстови извори се образуват варовити утайки. Те затрупват органогенни останки. При кристализацията на наслагите се образува калцит, а органогенните останки след изгниването си образуват шупли. От бигор са изградени известните Плитвички езера в Хърватска.
БИЗНЕС (от англ. – дейност за печалба, изгода) – стопанска дейност, извършвана с цел постигането на някаква печалба; всякакъв вид човешка дейност, носеща доходи или някакви лични изгоди. В зависимост от размерите на стопанската дейност бизнесът бива дребен, среден и едър. В зависимост от сферата на дейност той е промишлен, аграрен, транспортен, търговски, туристически и т.н.
БИЛО, планински гребен – горната, най-високата част на планина (хребет, рид и т.н.), разположена между два склона. Билото може да има формата на скален ръб (зъбер) или да е заравнено. Над него се издигат най-високите планински върхове. На отделни места се понижава и се образуват седловини. Билото може да бъде прорязано (проломено) от река. Когато е много тясно, а двата срещуположни склона са много стръмни, билото често пъти носи името гребен.
БИОГЕННИ (ОРГАНОГЕННИ) СЕДИМЕНТНИ СКАЛИ (от грц. bios – живот, genos – род и седиментни скали) – вид седиментни скали, образувани чрез натрупване на биопродукти и останки на живи организми (растения и животни). В тях билогичната материя може да е разградена или частично съхранена (скелети, отделни тъкани и др.). Биогенни по своя произход са редица скали. В зависимост от веществото в тях те са: а) карбонатни (варовици, рифови варовици, доломити и др.), образувани от скелетите и раковините на животни; б) силикатни (диатомити, спонгилити и др.); в) въглеродни (горивни - въглища, битуминозни шисти, асфалт и др.); г) фосфатни (гуано, костни брекчи).
БИОГЕОГРАФИЯ (от грц. bios – живот и география) – дял от географските науки, изучаващ закономерностите на териториалното разпространение на живите организми и техните съобщества в зависимост от природните условия и миналото развитие. Включва фитогеография (география на растенията) и зоогеография (география на животните). Развива се като междудисциплинарна наука на границата между география, биология и екология. Биогеографията разкрива особеностите на разпространението на растенията и животните общо и в отделни области, и формираните съобщества.
БИОГЕОЦЕНОЗА (от гр. bios – живот, geos –земя и koinos – общ) – определена и отграничена природна териториална система с взаимосвързани живи организми и абиотичната среда на тяхното обитаване. В състава им се включват биоценозите и биотопите. Често пъти територията и границите на биогеоценозите съвпадат с границите на растителните съобщества. Отличават се с динамична изменчивост и устойчивост, осигурена от адаптацията та живите организми към среда и помежду им.
БИОМ (от гр. bios – живот и лат. oma – окончание на думи в смисъл на съвкупност) – големи съобщества от организми и средата на обитаването им в определена географска зона, обусловени от зонално разпространен климат и най-вече от количеството и режима на топлина и влага; съвкупност и комплекс от организми в даден териториално обособен район, характеризиращ се с доминиране на някакъв основен тип растителност. Носят определени имена в зависимост то доминиращата в тях растителност – влажна гора, широколистна листопадна гора, иглолистна гори (тайга), тундра, савана, степ, пустиня и т.н. В географията биомите често се определят като природни зони. В един географски пояс може да е разпространен един или множество биоми.
БИОМАСА (от гр.- bios – живот и лат. massa – парче, къс) – количеството вещество на живите организми в грамове, падащо се на единица повърхност на сушата (обикновено един м2) или обем вода (за един м3). Величината на биомасата зависи от видовия състав на организмите, от условията на живот и годишния сезон. Биомасата може да бъде фитомаса (растителна) и зоомаса (животинска). Върху земната повърхност растителната биома преобладава, а във водните басейни преобладава животинската биомаса.
БИОРЕСУРСИ (от гр. bios – живот и от фр. ressources - запаси) - живи организми (растения, животни), които хората използват за различни цели в своята стопанска дейност. Те са два основни вида - растителни (флористични) ресурси и животински (зооресурси). Растителните се използват от хората за: храна; фураж за животните, за отопление; строителни материали; суровини за промишлеността и обекти за туризма. Зооресурсите се използват предимно: за храна на хората; като суровина за промишлеността; туристически ресурс, развитие на лова и риболова.
БИОСФЕРА* (от гр. bios – живот и sphera – кълбо.) – една от сферите на географската обвивка на Земята. Обхваща част от атмосферата, хидросферата и горната част на литосферата, в които е имало или има различни форми на живот. Тя включва областите на разпространение на живите организми. Горната граница на биосферата се намира обикновено до 10-12 км от земната повърхност, а долната – на дълбочина около 2-3 км от нея. По същество биосферата е една всеобща за Земята екосистема. Тя е образувана от няколко по-малки екосистеми. Те са биоми, ландшафти, биогеоценози.
БИОСФЕРЕН РЕЗЕРВАТ – (от гр. bio – живот, sphera – кълбо и от лат. reservatus – запазен) – вид защитена територия, върху която има система от естествени и полуестествени екосистеми. Тя се отличава с максимално разнообразие от растителни и животински видове. Биосферният резерват е еталон за ненарушена естествена среда. Създаването на първите биосферни резервати е обявено през 1974 г. Към най-значимите се отнася “Ноатан” (САЩ) с площ 3 млн.ха. В България сред най-известните биосферни резервати са: Сребърна, Царичина, Парангалица, Боатин, Червената стена и др.
БИОТА (от гр. bios – живот) - 1/. Исторически формирала се съвкупност от растенията, животните и микроорганизмите, свързани от общата територия на обитаване и наличие на сложни биотични връзки и зависимости; 2/. Съвкупност от живи организми в конкретни природни условия (гора, степ и др.).
БИОТИЧНА СРЕДА (БИОСРЕДА) – (от грц. bios – живот и genes – роден) – среда, която е създадена или видоизменена чрез преобразуване на абиотична среда под влияние на дейността на живите организми. Обикновено се формира на определена територия от малък брой растителни и животински видове (детерминанти) и е благоприятна за организмите от определена биогеноценоза.
БИОТОП (от гр. bios - живот и topos - място, местност) - част от сушевата повърхност или воден басейн, територията с повече или по-малко еднородни условия за живот (релеф, води, почви и т.н.), обитавана от съвкупността от животните, растенията и микроорганизмите. Биотопи са крайречната ливада, блатата, дъбовата гора и т.н. Във всеки биотоп се формира определена относително устойчива съвкупност от организмов свят, негова биоценоза.
БИОЦЕНОЗА (от гр. bios – живот и koinos – общ) – устойчиво организмово съобщество; съвкупност от растения, животни, гъби и микроорганизми с определен състав и постоянен характер на взаимоотношенията както по между им, така и със средата, имащи общ район на разпространение. Биоценозата се състои от фитоценоза (растително съобщество) и зооценоза (съобщество от животни). Тя включва различни видове, формиращи звената на единна хранителна верига. В състава на биоценозата се включват автотрофни (самостоятелно хранещи се) и хетеротрофни (хранещи се с готови органични съединения) видове.
БИТУМИ (от лат.bitumen – смола) – общо наименование на органични вещества. Образувани са като природни тела от нефт и производните му и по изкуствен път чрез преработката на природни битуми и получаване на асфалтоподобни продукти. Делят се на нафтиди – нефт и неговите производни и нефтоиди – нефтоподобни продукти. Могат да бъдат газообразни (природен газ), течни (нефт), твърди (асфалт, озокерит). Имат широко и разнообразно приложение в химическата промишленост и енергетиката.
БИТУМОЛИТ (от лат.bitumen – смола и от гр.lithos – камък), битуминозни шисти, нефтошисти – вид скала, напоена с органично вещество; горивно полезно изкопаемо с ниско качество. Битумолитите са разположени в съседство с находища на нефт и въглища. Те се отличават с по-високо съдържание на водород (8-10%) и въглерод (60-70%) и над 50% пепел. Използват се за газифициране, производство на течни горива, извличане на различни химикали и др..
БИФУРКАЦИЯ (от лат. bis – два пъти и furca – вила) – раздвояване на речното течение на относително самостоятелни ръкави, ставащо в условията на равнинен релеф. Отделящият се от основното легло ръкав може след известно разстояние отново да се влее в него или да си проправи път и да се влее в друга река, или да образува самостоятелно устие във водоем. Бифуркациите биват постоянни и временни. Последните се появават само през периода на разливане на реките, когато част от разлива може да попадне в коритото на съседна река. Най-известният пример за бифуркация е река Касикяре, която свързва двете големи реки Амазонка и Ориноко. Временна бифуркация има в Европа при разливане на горните течения на реките Днестър и Висла.
БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ – метали, отличаващи се с химична устойчивост, ковкост, красив външен вид и т.н. Те рядко се срещат в природата. Към тях се отнасят злато, сребро, платина, както и редките метали от платиновата група – осмий, родий, паладий, иридий и др.
БЛАТНИ ПОЧВИ, глейсоли (Gleysols по ФАО), мочурища, азмаци – тип почви от класа на глеевите. Блатните почви са минерални, образувани в резултат на продължително преовлажняване, при високо равнище на подпочвените води или при задържане на повърхностни води от водонепропускливи пластове. Те имат сивкав или зеленикав цвят и са с ръждиви петна. Те често са под вода или са при високо равнище на подпочвените води. Често блатните почви имат на повърхността хумусен или торфен хоризонт. Това се дължи на излишъкът на влага и на забавянето на процеса на разлагане на органичните вещества от ливадно-блатната и блатната растителност. Под него има глеев хоризонт, с високо съдържание на глина. Тези почви са богати на органични вещества, но имат тежък механичен състав и повишена киселинност. Териториално са разпространени във всички континенти (без Антарктида) в зоните с излишък на овлажнението при студен и влажен климат (тундра, лесотундра, тайга, екваториална и тропична гора и др. В България са развити в ниските места край реките Дунав, Марица, Тунджа, по черноморското крайбрежие. Те се по делят на четири вида: 1/. Ливадно-блатни (Gleyisols Eutric) ; 2/. Торфенисти (Gleyisols Umbric), т.е. торфено-блатни; 3/. Карбонатни (Gleyisols Calcic); 4/. Ненаситени (Gleyisols Distric). Карбонатните и ненаситените не се срещат в България. В стопанската дейност могат да се използват чрез дрениране.
БЛАТО – понижено място на земната повърхност, запълнено със застояла вода и обрасло с влаголюбива растителност. Блатата съществуват само в районите с излишък на овлажнението, т.е. там, където изпарението и попиването на валежните води е по-малко от количеството на валежите. Блатата са разположени както в понижени места на релефа в равнините и низините, така и върху вододелни заравнености, планински и долинни склонове. Дъната им са покрити с блатна тиня. Много от блатата са образувани чрез обрастване на плитки езера с влаголюбива растителност. В зависимост от мястото, в което са образувани, блатата са: низинни (евтрофни), планински (олиготрофни) и преходни (мезотрофни). Блатата са най-широко разпространени в тундрата, влажните тропични гори и тайгата. Най-голямо е Васюганското блато в Западносибирската низина. Площта на всички блата на нашата планета е приблизително 2.7 млн.кв.км.
БЛОК-ДИАГРАМА - тримерно графично перспективно изображение на някаква част от земната кора, предназначено за нагледно представяне на геоложкия строеж, скалната основа и формите на земната повърхност. На челната и страничната плоскост е изобразен разрез на геоложката структура, а на горната страна е представен релефа на местността. За изготвянето на блок-диаграмите се използват различни математически проекции.
БЛОКОВА (БЛОКОВО-РАЗЛОМНА) СТРУКТУРА – вид геоложка структура, част от земната кора, ограничена от всички страни от разломи и подложена на вертикални движения (издигане или понижаване). На земната повърхност в местата на разломите се образуват дълбоки речни долини, в местата на понижения – котловини (Софийска, Казанлъшка и др.), а в местата на издигане - планински масиви (напр. Витоша) и ридове.
БОКСИТ (от фр. bauxite )– вид скала, използвана като руда за извличане на метала алуминий. На цвят е червена и сива. Бокситът се образува при изветрянето на различни видове скали. Основният химически компонент е алуминиевият окис. Промишлено значение имат бокситите със съдържание на основния компонент над28 %. Бокситът се използва за получаване на алуминий и бои, за добавки в черната металургия и др. Богати находища има в Австралия, Бразилия, Ямайка, Суринам, Гайяна, Гвинея и др.
БОНИТЕТ (от лат. bonitas – богатство, доброкачественост) – 1/. Бонитет на почвите. Количествен условен показател за измерване на плодородието на почвите. Формира се чрез количествени величини на най-важните свойства на почвите като съдържание на хумус, минерален състав, дълбочина, структура, количество влага, въздух и соли, както и климатичните условия. Значението е от 0 до 100. В България с най-висок бонитет са черноземните излужени почви в района на Генерал Тошево с бал 100. Черноземните почви обикновено имат бонитет 80-100 (първа и втора категория земи), а сивите горски почви – 60-80. В България с най-нисък бонитет са обработваемите земи в Смолянско. 2/. Бонитет на горите. Количествен показател за продуктивността на горите. Определя се чрез специални таблици за значенията на основни характеристики. Най-висок бонитет (I) имат най-високите дървета, растящи върху плодородни почви, а дървесината им е ценна суровина (смърч, ела и др.). С най-нисък бонитет (V) са горите с нискорасли дървета, развити върху неплодородни почви. Тяхната дървесина се използва предимно за дърва за отопление. 3/. Бонитет на дивечовите местообитания. Това е комплексна оценка за ловностопанска производителност. Бонитирането на дивечовите местообитания се извършва с ловоустройствения проект
БОРА* (от гр. boreas – северен вятър) – вид студен, силен и поривист вятър, спускащ се от планина към топло море. Характерен е за места с планинска преграда между студен въздух и топло море. Образува се при нахлуването на студени въздушни маси, които прехвърлят ниските места на планините и под силата на тежестта се движат с голяма скорост по планинския склон обърнат към морето. Скоростта на вятъра достига 40-60 м/сек. Причината за образуването на този вятър е ниското атмосферно налягане над морето и много високото налягане над съседната суша. Бората е характерен вятър за студеното полугодие на годината. Предизвиква силно вълнение в морето и обледеняване на корабите. Характерен е за Далмация, Кавказкото крайбрежие на Черно море. Разновидността на бората във Франция е мистралът, а край езерото Байкал – вятърът сарма.
БОРЕАЛНА РАСТИТЕЛНОСТ (от лат. borealis — северен и растителност) – тип растителност, съвкупност от растения, виреещи при по-студени умерени климатични условия в районите край северната полярна окръжност и във високите части на планините в Европа, Азия и Северна Америка. Отличава се с относителна бедност на растителните видове и разпространение на иглолистни дървета и храсти и свързани с тях растения. Типични видове са бор, ела, смърч, трепетлика и от широколистните бреза и липа. Поделя се на два подтипа: 1/. Растителност на тайгата, която е разположена в земите край северната полярна окръжност. Горската растителност е представена от иглолистните видове бял бор и лиственица (светли иглолистни гори) и обикновен смърч, бяла ела, сибирски бор (тъмни иглолистни гори) и някои широколистни видове (бреза, сибирска хвойна). Почти липсва подлес, а видовия състав на храстите и тревите е много беден. 2/. Бореално-монтанна растителност на високите планини. В България е представена е от обикновена ела, смърч, бял бор, обикновена бреза, власатка, еделвайс и др. Особеност е разпространението на средиземноморските иглолистни видове бяла и черна мура.
БОРЕАЛНА ФАУНА - (от лат. borealis — северен и фауна) – съвкупност от животни, пригодени към обитаване на земи с по-студен климат в умерения пояс и високите части на планините. Обхваща животинските обитатели на тайгата и иглолистните гори в планините на Европа, Азия и Северна Америка (бореомонтанна фауна). Характерни бореални обитатели на планините на Европа и България са сърна, дива коза, трипъст кълвач, грухар, усойница, живороден гущер, планинска жаба и др.
БОРСА* (от ит. borsa, от гр. byrsa – кожа, кожена торба) – място (специализирано предприятие), на което се срещат търсенето и предлагането на стоки, ценни книжа, валута, фючърси (в голямо количество), определят се цените им и се сключват сделки с тях. Сключването на сделките става с участието на посредници (брокери). Ръководството на борсата осигурява необходимите материални условия за търговия чрез публични търгове (помещения, средства за връзка и др), определя борсови цени, разработва типови договори, осигурява равенство между участниците и др. В зависимост от търгуваната на борсата стока борсите са: фондови (за търговия с ценни книжа - акции, облигации и др.), валутни, стокови, фючърсни (за търговия с договори) и универсални.
БОТАНИЧЕСКА ГЕОГРАФИЯ (от грц. botanike – трева, растение и география) – междудисциплинарна наука (между география и биология), изучаваща закономерностите на географското разпределение на видовете растения и на растителността по земната повърхност. Има два основни дяла: география на растенията (изучава закономерностите на разпространение на видовете растения) и география на растителността (изучава закономерностите на разпространение и развитие на растителната покривка на земната повърхност).
БРАК - 1/. Исторически формирана и регулирана форма на връзка между мъж и жена (моногамия), определяща техните права и задължения един към друг и към децата. Встъпването в брак включва спазването на определени изисквания за възраст, ред за встъпване и разтрогване на брак и т.н. В зависимост от начина на регистриране бракът е граждански, църковен, договорен, консенсусен. В различните страни има и действат различни правила за бракосъчетание. Когато бракът е между едни партньор и множество партньори от друг пол бракът е полигамен. Той може да бъде полиандрия (многомъжество, една жена с повоче от едни мъж) и полигиния (един мъж с повече от една жена, т.е множенство). 2/. Произведена стопанска продукция, която не отговаря на критериите за потребителна стойност на изделията и на въведените стандарти, има съществени дефекти. Част от бракуваната продукция може да се поправи за да достигне необходимото качество.
БРАЧНА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕТО* – групиране на населението на определена територия (страна, регион и др.) по брачното (семейното) положение на жителите. В зависимост от него се оформят следните категории (групи) население: несемейни (неомъжени и неженени); семейни (омъжени и женени); разведени; вдовци и вдовици. Брачността на населението в най-голяма степен зависи от неговата възрастова структура. Относителният дял на семейните е най-висок във възрастовата група от 30 до 60 години. Брачната структура, и особено делът на семейните, оказва голямо влияние върху естествения прираст на населението, тъй като повечето от родените деца са от семейни (омъжени) майки.
БРЕГОВА ЛИНИЯ* – границата между сушата и водата; линията, в която се пресичат повърхността на водния басейн (океан, море, езеро, язовир) със сушевата повърхност. Тъй като водната повърхност се мени непрекъснато, то бреговата линия има средно многогодишно значение. По нея се образуват изпъкнали места (нос, полуостров) и вдлъбнати места - заливи. Бреговата линия се характеризира чрез използването на определени признаци като: дължина, разчлененост и форма - острови, полуострови, заливи, протоци и т.н..
БРИЗ (от фр. brise – лек вятър) – вид местен слаб до умерен вятър по океански, морски, езерни и дори речни (на големи реки) крайбрежия. Отличава се с денонощна смяна на посоката и малка скорост (3-6 м/сек). Бризът се образува поради различията в нагряването на сушата и водата. Добре е изразен и се усеща предимно през топлата част на годината при липса на облачност или слаба облачност и при големи различия в температурата на водата и на сушата. В зависимост от посоката на движение на въздуха бризът е дневен и нощен. Дневният бриз духа от водната повърхност към сушата и е влажен и прохладен, а нощният обратно – от сушата към водната повърхност и е сух и прохладен. Бризът се усеща до стотици метри височина и на десетки километри покрай брега. Смяната на посоката се извършва преди обед, когато вятърът от сушата към водния басейн се променя в обратна посока – от водната повърхност към сушата и вечерта. Бризовата циркулация на въздуха се усеща в сушата до местата, в които се срещата континентален и морски въздух и се наблюдава по-рязка промяна на температурата, влажността на въздуха, силата на вятъра и сутрешната мъгла. Над бриза може да се наблюдава вятър в обратната посока – антибриз.
БРИЗОВА ЦИРКУЛАЦИЯ (от фр. brise – лек вятър и от лат. circulatio – кръговрат, кръгово движение) – местна циркулация на въздуха, породена от различията в нагряването на сушата и водата и температурните разлики над водната и сушевата повърхност. Характерна е за крайбрежията на океани, морета, големи езера и най-големите реки. Бризовата циркулация обхваща тясна ивица от крайбрежията, обикновено до няколко десетки километра, като обхвата зависи от релефа на повърхността. Състои се от два въздушни потока: приземен – бриз и над него антибриз с обратна посока на движение на въздуха. Най-значима и с целогодишно проявление е бризовата циркулация в пустинните тропични океански и морски крайбрежия. В умерения пояс тя е по-силно проявена през топлото полугодие.
БРОЙ НА НАСЕЛЕНИЕТО – демографски показател, изразяващ количеството на населението, което обитава определена територия – континент, страна, район, селище. Броят на населението е непрекъснато променяща се величина. Тя се формира от промените на количеството хора на дадена територия по естествени (раждане, смърт) и механични причини (изселване и заселване). Действителният брой на населението се формира от двата вида промени.
БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ (БВП)* – (от ит. brutto – груб) – икономически показател, отразяващ съвкупността от стойностите на всички стоки и услуги, произведени на територията на страната от национална собственост за срок обикновено от една година. БВП се получава, като произведените стоки и услуги се оценяват по пазарни стойности, които се сумират. В него не се включват стойностите на задграничните стопански дейности. При изчисляването му се използват три метода: производствен; метод на разходите за крайно използване (потребление); стойностен метод (метод на доходите). БВП се изчислява общо за страните, по вътрешни териториални единици и на глава от населението. При макроикономическите анализи се из Индекс
БРУТЕН НАЦИОНАЛЕН ПРОДУКТ*(от ит. brutto – груб) – икономически показател, отразяващ съвкупността от стойността на всички стоки и услуги по пазарни цени, произведени за определен период от време (обикновено година) без незавършеното строителство. Той се образува, като към брутния вътрешен продукт се добавят доходите от задгранични инвестиции на местни лица и се изваждат спечелените от чужденци доходи от вътрешния пазар. В брутния национален продукт се отчита качеството на произведената продукция.
БРУТНА ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ - икономически показател, разкриващ размера на новосъздадената стойност от стопанските дейности в страната. Получава се като от сумата на брутната продукция (стойността на произведените стоки и услуги) се извади сумата от вложените в производството междинни продукти.
БРЯГ* – тясна ивица суша, намираща се в пряк допир с водната повърхност на океан, море, езеро, язовир или постоянно течаща вода (река, поток, ручей) и подложена на непрекъснато въздействие на вълните, теченията, потъванията и издиганията на земните пластове и на приливите и отливите, както и на наслагването на наноси от повърхностно течащите води. Видовете брегове най-често се определят от вида на водния басейн (морски, океански, езерен, речен). По височината спрямо водното равнище бреговете са ниски и високи. Спрямо крайбрежните форми на земната повърхност бреговете са: съгласувани, неутрални и несъгласувани. По произход и форма различават още абразионен, акумулативен, ингресионен (риасов, далматински, фиордов, шхерен, лиманен, лагунен и др. видове брегове).
БУДИЗЪМ* (от инд. по името на Буда) – една от трите световни религии, която е възникнала през VI-V век пр.н.е. Има 18 различни течения и голям брой привърженици. За основател се счита принц Гаутама, приел след това името Буда. През XII век от н.е. будизмът в Индия се разтваря в индуизма, но се запазва в други части на Азия. Будизмът и неговите секти (ламаизъм, дзен-будизъм и др.) се разпространяват в страните от Югоизточна и Централ на Азия, Сибир, Цейлон, Китай, Корея, Япония. Централен въпрос на будизма е “освобождението” или “спасението” на личността. Според будистите в живота има страдание и освобождение от страданието. Те поддържат схващането за безкрайността на прераждането. Поради това смъртта е преход към нов живот, ново страдание и освобождение. Будизмът учи да се уважава живота на хората, животните, растенията, минералите и на самата земя. Будистите се придържат към принципите за ненасилие към други същества, доброта и милосърдие към всички живи същества.
БУРЯ – много силен продължителен вятър със скорост над 20 м/сек, придружен от силен или проливен дъжд и твърде често от светкавици и гръмотевици (през топлото полугодие в умерения пояс). В морето бурята се нарича щорм. Най-често тя се образува при преминаването на циклон. Бурите са често явление в екваториалния и субекваториалните климатични пояси. Там те се появяват 200-220 дни в годината. В тропичните пояси са най-чести през дъждовния сезон или периода на мусона. Бурите предизвикват големи вълнения във водните басейни, повреди и потъвания на плавателни съдове и разрушения по бреговете на сушата. Бурята се поражда обикновено при преминаване на атмосферни фронтове, дълбоки циклони или смерчове. Бурите са дъждовни, гръмотевични, прашни, пясъчни, снежни.
БУФЕРНА ЗОНА (от англ. buffer – приспособление за намаляване на удара), охраняема зона – територия, разположена край резервати, поддържани резервати, национални паркове за намаляване влиянието на човешката дейност върху опазваната природна среда. Размерите и обхвата и са определени нормативно. В нея са забранени множество човешки дейности и строителство.
БУХТА (от нем. bucht ) - сравнително малък залив на някакъв воден басейн (океан, море, езеро), отделен от откритите води с част от сушата; силно затворен залив вдаващ се в сушата. Обикновено се използва като пристанище за корабите.
БУШМЕНИ – (от англ. buchman – хора, живеещи в храстите) – малка раса от хора в състава на негроидната раса. Обитават вътрешните райони на пустинята Калахари, където са били изтласкани през XV век от негрите банту. Отличават се от негроидите по това, че имат различна конструкция на тялото. То е по-източено и слабо. Лицето им е по-скоро овално, отколкото широко. Цветът на кожата им е кафяв, много рядко тъмнокафяв. Бушмените се различават от хотентотите предимно по език, но имат с тях сходен начин на живот, бит и култура. Бушмените са предимно ловци и събирачи на плодове.
БЪРЗЕЙ – част от течението на река, в което водата тече бързо и то е буйно. В бързеите често се образуват водовъртежи. Причината за това са различните по състав и твърдост скали в речното легло, неравности в дъното, прагове, голям наклон на речното корито и наличието на остри завои на реката. Бързеите затрудняват корабоплаването по големите реки.
БЮДЖЕТ (от англ. budget, буквално - кожена торба) - форма за образуване и разходване на паричните средства, необходими за осигуряване на дейностите на държавната власт, обикновено за една година. Представлява централизирани фондове от парични средства, събрани предимно от данъци, мита, акцизи, такси и др. В зависимост от равнището е държавен, местен и консолидиран бюджет. Учрежденията на държавна издръжка формират също свой годишен бюджет, в който приходът са средствата от държавния бюджет. Основните характеристики на бюджета са: размер на приходите, размер на разходите, включително бюджета на текущите разходи и за развитие, превишението на доходите над разходите или превишение на разходите спрямо доходите (дефицит) и др. Основен принцип при съставянето и приемането на бюджета е стремежът за балансираност, т.е. размерът на разходите да съответства на размера на приходите.
БЮДЖЕТЕН ДЕФИЦИТ* ( от фр. budget - паричните приходи и разходи на държавата и от лат. deficit - недостиг) - превишаване на разходите на държавата спрямо приходите. Покрива се за сметка на държавни заеми, вътрешни източници за финансиране. Показател е за неустойчивост на държавните финанси и обикновено води до инфлация. Различават структурен, фактически и цикличен дефицит. Бюджетният дефицит се превръща в държавен дълг, когато се покрива чрез държавни заеми.