Рило-Родопска област
Tеми за матура и кандидатстване в университет
Tеми за матура и кандидатстване в университет
Най-южните части на България са включени в една обща природногеографска област, носеща името на двете най-известни планини – най-високата (Рила) и най-голямата по площ (Родопи). В нея са включени още множество планини, котловини и големи речни долини като тези на Средна Струма и на Места. Общата площ на тази област е 20 267 км 2. Тя се поделя на следните подобласти:
- Осоговско-Беласишка планинска редица и долината на река Струма;
- Рила, Пирин и долината на река Места;
- Родопи;
Осоговско-Беласишка планинска редица и
долината на река Струма
1. Географско положение и граници
Източник: Учебник по География и икономика за 10 клас |
Осоговско - Беласишката планинска редица и долината на река Струма са подобласт на Рило - Родопската физикогеографска област. Тя е разположена в най-западните части на областта, т.е. в най-югозападните части на България. Включва планините Осогово, Влахина, Малешевска, Огражден и Беласица и котловините по долината на река Струма.
Западната граница е политическа, тя минава по билата на планините Осогово, Влахина, Малешевска, пресича Огражден и долината на река Струмешница и достига до билото на Беласица..
Северната граница минава по северното подножие на Осогово, пресича река Струма южно от Скринския пролом, след това пресича река Джерман югозападно от град Дупница и достига подножието на Рила планина.
Източната граница минава по западното подножие на Рила планина, източно от градовете Рила и Благоевград, по западното подножие на Пирин, източно от градовете Симитли, гара Пирин и град Сандански до българо - гръцката граница.
Южната граница на подобластта е държавната българо-гръцка граница. Тя минава по долината на река пиринска Бистрица (в долното и течение), пресича река Струма северно от Рупелския пролом и след това по билото на Беласица на запад достига до граничния връх Тумба.
По такъв начин по-голямата част от Беласица планина остава извън територията на България.
Общата площ в границите на България е 2828 км2, или 12.4% от общата площ на Рило-Родопската област. Средната надморска височина е 806 м.
2. Геоложки строеж и полезни изкопаеми
Осоговско-Беласишката планинска редица и долината на река Струма имат сложен геоложки строеж. Гънковите структури са силно повлияни от разседите. Осогово е планински масив, изграден от гранит, който се е вместил между по-стари (допалеозойски и палеозойски) метаморфни скали. Вследствие на тектонските движения са се оформили хорстът на Беласица и грабените по долините на река Струма и на река Струмешница между планините Огражден и Беласица.
Скалният състав на формите на земната повърхност е разнообразен. Преобладаващо разпространение имат старите метаморфни скали – гнайси, шисти, амфиболити. На земната повърхност те изветрят бързо, изветрелият материал се пренася на ново по-ниско място и по такъв начин релефът се заравнява. Широко са представени и седиментните скали, особено в подножието на планините, в областта Пиянец и в котловинните дъна – пясъчници, конгломерати, варовици, слабо споени наносни материали и други. По-слабо са представени магмените скали (с изключение на Осогово), предимно от интрузивните разновидности. Ядрото на Осогово е изградено от гранити. На отделни места гранити се разкриват и в северните склонове на Беласица. По-млади магмени скали – вулканити, има във възвишението Кожух (угаснал вулкан), във Влахина, Малешевска и Огражден.
Полезните изкопаеми са разнообразни. При село Сухострел (община Симитли има малко находище на черни въглища с еоценска възраст. В Симитлийската котловина има находище на кафяви въглища. Малки находища на битуминозни шисти има край селата Страдалово и Църварица (община Невестино). От рудните полезни изкопаеми в Осоговска планина има находища на оловно-цинкови руди в долината на река Бистрица, при с. Соволяно (Кюстендилско). При с. Палат (в Огражден планина, в района на град Сандански) – флуорити, а при с. Коларово, Петричко – азбест.
3. Релеф и морфографска подялба
3.1. Релеф на земната повърхност
Като цяло в Осоговско-Беласишката подобласт и долината на река Струма доминира планинският релеф. Нископланинските земи заемат 40.6% от общата площ, среднопланинският – 26.9% и само 3% е високопланинският релеф или общо 70.5% от площта на подобластта е разположена в планинския пояс, хълмистият релеф е 21.1%, а низинният – само 8.4%. Тук от север на юг покрай границата с Македония са разположени планините Осогово, Влахина, Малешевска, Огражден и Беласица.
Релефът на Осоговско-Беласишката планинска редица е силно разчленен. Най-значимо е вертикалното разчленение на земната повърхност в Беласица, централните части на Огражден и Осогово. Най-слабо е то в североизточните части на Осогово и източните части на Огражден.
Котловинният релеф също е добре развит. По долината на река Струма са формирани следните котловини: Бобошевско-Кочериновска, Благоевградска, Симитлийска и Санданско-Петричка. Тези котловини са свързани от река Струма, но са отделени една от друга чрез различни по големина проломи.
В релефа на подобластта ясно се очертават формите на остатъчния релеф.
Разкриват се следи от 5 денудационни повърхнини. Най-старото и най-високо разположеното денудационно ниво е старомиоценското. То е съхранено само по билните части на Осогово и Беласица. Второто по възраст – младомиоценското, заема билните части на планините Влахина, Малешевска и Огражден, главните второстепенни ридове на Осогово. Староплиоценската и младоплиоценската денудационни повърхнини имат характера на запазени остатъци във вид на склонови стъпала, разположени на различна надморска височина. Най-младата – плио-плейстоценската денудационна повърхнина в Осогово има характер на подножно стъпало.
На отделни места е силно развит ерозионният релеф. Той е резултат на силно развитата плоскостна и линейна ерозия. Образувани са характерни ерозионни форми. Развитието на ерозионните процеси е следствие от натрошеността на скалната основа на земната повърхност, дължаща се на разнообразни по възраст, посока и интензитет тектонски движения, обезлесеността на голяма част от планинските склонове и голямата разлика във височините (вертикална разчлененост). В северното подножие на Беласица са формирани редица наносни конуси. В Санданското и в Кочериновското поле , в подножието на Рила и Пирин силно е развита съвременната ерозия. Тя е придала характерен облик на релефа, особено в района на града Мелник и при село Стоб. За района на хълмистата област Пиянец освен ерозионнните форми силно развитие имат и свлачищата. Там върху глинеста основа слабо споените пясъчници и конгломерати се свличат.
За долината на река Струма освен котловините характерна форма на релефа са проломите. От северна юг това са Скрински, Белополски (Кочериновски), Орановски и Кресненски. Те са се оформили през кватернера, когато са се дооформили и котловините.
3.2. Морфографска подялба
В зависимост от особеностите на релефа Осоговско-Беласишката подобласт се поделя на три части.
Осоговско-Пианецки район. Този район включва планината Осогово и хълмистата област Пиянец. Осогово е куполовидна планина с две плоски, пресичащи се почти перпендикулярно била с посока на простиране североизток-югозапад и северозапад-югоизток. По второто преминава държавната граница с Македония. И двете са високи и плоски. Най-високият връх на Осогово е Руен – 2251 м. Северните и североизточните склонове на Осогово са стръмни. Масивът на планината е разчленени от радиално разположени речни долини.
На изток и на югоизток от Осогово е областта Пиянец. Обхваща земите между реките Елешница и Копривен. Тя е сравнително по-ниска, надморската и височина достига до 800-900 м. Слабоспоените скали, от които е изградена – пясъчници, конгломерати и глини, оказват съществени влияние на релефа. той е хълмист, разчленен, силно опороен. В Пиянец има много свлачища.
Източник: Учебник по География и икономика за 10 клас |
Беласица е
най-южно разположена планина от тази група. Тя има посока на простиране запад -
изток. Планината по геоложки произход е типичен хорст. Билото и е по-високо
разположено от тези на останалите три планини. То е заравнено. Над него се
издигат най-високият връх Радомир – 2029 м. и граничният връх Тумба – 1880 м.
(на три държавни граници). Северният склон на планината, намиращ се в България,
е стръмен. В подножието на Беласица има множество наносни конуси, които са
сляли и образуват голям делувиален шлейф, наричан Подгорие.
Струмски
район. Обхваща котловините по течението на река Струма между Осоговско -
Беласишката планинска редица на запад и
Рила и Пирин на изток. Образуването им е резултат от грабеновидно потъване и развитие на ерозията. От север на юг са
разположени поредица от котловини.
Бобошевско-Кочериновската
котловина има най-северно разположение. Тя се състои от две полета – Бобошевско
и Кочериновско. Бобошевското поле
разположено по течението на река Струма южно от Скринския пролом ши по долното
течение на река Джерман между Рила и
Влахина планина. Надморската му височина е около 380 м. Кочериновското поле представлява долинно
разширение, развито по течението на река Струма и Рилска река (между град Рила
и река Струма), между Рила и Влахина планина.. Средната му надморска височина е
около 370 м. добре са оформени ниските речни тераси. В югозападната му
окрайнина са известните Стобски пирамиди. От Благоевградската котловина го
отделя Белополският (Кочериновският) пролом.
Благоевградската
котловина е разположена в долината на река Струма между двата пролома – на
север Белополският, а на юг – Орановският, и в долните течения на притоците на
Струма Благоевградска Бистрица и Логодишка река. Образувана е между планините
Рила и Влахина. Средната и надморска височина е около 350 м.
Симитлийската
котловина е разположена южно от Благоевградската котловина, в долината на река
Струма между Орановския (на север) и Кресненския (на юг) пролом и долните течения на притоците
на Струма реките Градевска и Брежанска Сушица. Надморската и височина е около
320 м.
Санданско-Петричката
котловина е разположена южно от Симитлийската котловина, в долината на река
Струма на юг от Кресненския пролом, и до Рупелския пролом на българо - гръцката
граница и долното течение на десния и приток река Струмешница. Поделя се на
Санданско поле и Петричко поле. В подножието към съседните планини има много
наносни конуси, ровини, речни долини, остатъчни височини. В нея са и останките
на угаснал вулкан, възвишението Кожух. То е изградено от трахиандезити. Средната надморска височина на Санданско -
Петричката котловина е около 200 м.
4. Климат
Както и в
цялата Рило-Родопска област, климатът на Осоговско-Беласишката планинска
редица и в долината на река Струма се променя от преходно - континентален към
континентално - средиземноморски, а във височина се видоизменя и придобива
чертите на планинския климат. Поради това обстоятелство в подобластта се
обособяват три зони с доминиране съответно на три различни климата. Наличието
на многообразни климатични особености се обуславя от съществените различия в
надморските височини на формите на релефа, неговото разчленение, различното
изложение на склоновете, меридионалното разположение на долината на река
Струма. По нея нахлуват и оказват влияние върху елементите на климата
средиземноморските въздушни маси. Обаче това влияние се видоизменя от наличието
на редица стеснения и проломи в долината. Решаваща е ролята на дълбокия и дълъг
Кресненски пролом.
На север от
него котловините в долината на река Струма, както и ниската част на склоновете
на оградните планини имат преходно-континентален климат. В Бобошевското и в
Кочериновското поле, в Благоевградската и в Симитлийската котловина и
прилежащите склонове на планините средните януарски температури са от 0 до 1◦С.
средните юлски температури са около 24◦С, а средната годишна температурна
амплитуда е под 23◦С. Ограничено проявление имат късните пролетни и ранните
есенни слани. Температурните суми за активния вегетационен период са около
4000◦ и са достатъчни за отглеждане на почти всички селскостопански култури,
виреещи в България.
Валежите са
в интервала от 550 до 600 мм годишно. Налице е тенденция на изравняване на
количествата валежи по сезони поради средиземноморското климатично влияние.
Продължителността на задържане на снежната покривка е около 25 дни.
Ветровете в
котловините на север от Кресненския пролом имат посока силно повлияна от
посоката на речните долини. В Бобошевско - Кочериновската котловина по долината
на река Джерман и в Благоевградската котловина преобладаващите ветрове са с
посока север-североизток. Делът на тихото време е значителен – до 75% от
всички наблюдения.
Континентално-средиземноморският климат обхваща земите на юг
от Кресненския пролом, в долините на реките Струма, Струмешница и ниската част
от склоновете на оградните планини. В тази част от долината на река Струма
влияние върху климата оказват малката надморска височина, по-южното географско
местоположение и следователно по-добрата възможност за пренос на топли въздушни
маси от юг.
Температурите са най-високи в Санданско-Петричката
котловина, където при станция Сандански средната годишна температура е 13.9◦С,
най-високата в България. Лятото е най-топлото и горещото в страната. Средната
юлска температура е 25◦С, а средната януарска е около 2◦С. През вегетационния
период температурните суми са от 4100 до 4400◦ и позволяват отглеждането на
някои средиземноморски култури. Но понякога има много резки застудявания с
понижение на температурите под -15◦С, което не позволява да се отглеждат
маслината и цитрусовите плодове.
Валежите са сравнително малко по количество – 550-600 мм.,
но са неравномерно разпределени. Налице е ясно изразен есенно-зимен максимум на
валежите и летен минимум. През лятото в Санданско-Петричката котловина има
продължителни периоди на засушаване – до 70% от денонощията през месеците юли и
август. Снежната покривка е рядко явление и е нетрайна. Понякога сняг се
задържа от 2 до 10 дни.
Доминиращите ветрове в Санданско-Петричката котловина и
оградните склонове на планините са
предимно северозападни. По северното подножие на Беласица са характерни
фьоновите ветрове през зимата, пролетта и есента.
Планинският климат е характерен за среднопланинските и високопланинските
части на Осоговско-Беласишката планинска
редица. Наблюдава се промяна като на една и съща надморска височина север на юг
– температурите се повишават. Средната януарска температура е отрицателна от -1◦С до -6◦С, а средната юлска е от 11◦С
до 21◦С. Годишните суми на валежите са около 1000 мм, а във високите части на
Беласица и повече. В различните планини снежната покривка се задържа различен
брой дни, но общо се променя от 80 в Беласица до 130 в Осогово. Ветровете духат
по-често и са по-силни, особено във високопланинската част доминират ветровете
с посока от северозапад и от юг – фьон по северните склонове на Беласица и
Осогово.
5. Води
Водите в Осоговско-Беласишката планинска редица и долината
на река Струма са представен и от повърхностно-течащите води и от подземните
води. Тяхното формиране в различните части е повлияно от различни по сила на
действие фактори. От повърхностно-течащите води главно проявление имат реките.
Езера и блата почти нямат проявление и съответно стопанско значение.
Реки. Главната водна артерия на тази подобласт е река
Струма. Тя извира от Витоша, но има множество десни притоци, извиращи от
Осоговско-Беласишката планинска редица като Копривен, Логодишка, Сушичка,
Лебница и протичащата през Петричкото поле река Струмешница. Като цяло тези
притоци са маловодни, с малка разлика във височините, с малки водосборни
басейни. В горните се течения те имат дъждовно-снежно подхранване.
Левите
притоци на Струма извират от значително по-високите планини Рила и Пирин. Те са
по-пълноводни, с по-голяма разлика във височините, т.е. те са по-бързи и имат
снежно-дъждовен режим на подхранване. В тази подобласт попадат само долните
течения на реките Джерман, Рилска, Благоевградска Бистрица, Градевска,
Влахинска, Санданска Бистрица, Мелнишка, и Пиринска Бистрица. Към басейна нар
река Струма са и реките, извиращи от планината Осогово и вливащи се в нея в
Кюстендилската котловина – Соволянска Бистрица, Новоселска и Елешница.
За режима на реките е типично, че по-голямата част от тях,
особено извиращи или протичащи през Осоговско-Беласишката планинска редица,
имат пороен характер. Това се дължи на голямата хоризонтална и вертикална
разчлененост на релефа и обезлесеността. В по-северните части максимумът на
оттока е пролетно-летен с вторичен есенно-зимен максимум. Маловодието на реките
в тази подобласт е продължително и обхваща периода от месеците юли до
октомври.
Река Струма в отрязъка от течението си, попадащо в тази
подобласт, има режим на оттока силно повлиян от рило-пиринските и притоци. Пролетно-лятното
и пълноводие се заселва и става по-изразено от север на юг., а месечният и
максимум е през май. Притоците на Струма, вливащи се в нея в
Санданско-Петричката котловина, в долното си течение имат дъждовно подхранване
и зимен максимум на оттока.
Подземни води. Те са с по-голям обем в местата с дебели
алувиални наслаги, в наносните конуси и в подножието на Беласица. Грунвтовите
подмени води са характерни за дъната на котоловините (полетата) и ниската част
на планинските подножия (наносните конуси). Долината на река Струма е богата на
минерални води. Находищата им се намират предимно по разломната линия, по която
е формирана долината на реката. Това са Благоевградските минерални извори,
изворите в Сандански, Левуново, Марикостиново, Рупите и др. Артезианските води
са по-малко разпространени. Те са най-характерни за Петричкото поле.
6. Почви
Почвената покривка в Осоговско-Беласишката планинска редица
се отнася към две от трите почвени зони в България – южнобългарска (котловините
и долината на Струма, ниските склонове на оградните планини) и планинската
почвена зона. Тя има ясно изразена вертикална зонираност.
Към южнобългарската почвена зона почвите се отличават с
по-плитък почвен профил и с по-голяма скелетност, висока степен на развитие на
почвената ерозия. Покрай река Струма и
река Струмешница по дъната на котловините са разпространени алувиално-ливадните
почви. Част от Петричкото поле е заето и от смолници. По-високо, в подножията
на оградните планини, са разпространени излужените канелени горски почви. Този
тип почви се среща и по склоновете на Влахина, Малешевска и Огражден.
Към планинската почвена зона се включват среднопланинските и
високопланинските части на подобластта. В среднопланинските части на Беласица и
Осогово (700-2000 м надм. височина) и по билните части на Влахина са развити
кафявите горски почви. Само в беласица на отделни места има малки пространства
заето от тъмноцветни горски почви. Само по най-високите билни части на Беласица
и Осогово (над 1800 м. надм. височина) са развити планинско-ливадни почви.
7. Растителност
В растилногеографско отношение преобладаващата част от
подобластта попада под средиземноморското влияние. Този подрайон, особено
Санданско-Петричката котловина е най-богатият на средиземноморски видове
растения у нас. Върху видовия състав на растителността оказват влияние климатът
(най-силното средиземноморско климатично влияние), почвите, надморската
височина и изложението на склоновете.
Горската растителност се променя в зависимост от промяна на
географското положение и надморската
височина. От север на юг и от високо към ниско се наблюдава увеличаване на
видовете растения, характерни за средиземноморската растителност. Тя е
представена предимно от склерофилни (приспособени към засушаване, дървета и
храсти с твърди листа) видове растения. Тя има най-значимо присъствие в
растителната покривка в най-ниските и най-южните части на Санданско-Петричката
котловина и оградните склонове на съседните планини. В тази част на подобластта
се съчетават типични средноевропейски широколистни листопадни видове като
благун, космат дъб, цер, келяв габър, мъждрян и др. и типични средиземноморски
вечнозелени широколистни видове като пърнар (вид вечнозелен дъб), дървовидна
хвойна, зеленика, грипа, гърбач, бодлива зайча сянка. Тисата (дървовидната
хвойна) формира фитоценози най-вече в Кресненския пролом (резерват „Тисата”.
Край град Сандански са разпространени пърнарът и грипата, среща се и ефедра. В
района на Петрич може да се срещнат представители и на средиземноморския корков
дъб. Чинарът е средиземноморски реликт. Той формира малки горски съобщества
край река Струма и притоците и край река Струмешница и в Кресненския пролом.
Върху влажните речни тераси с развити алувиални почви покрай
река Струма и Струмешница има влаголюбива горска растителност от върби, тополи,
елша, и чинар. Характерно растително съобщество в този подрайон на
Рило-родопската област са псевдомаквисите.
Европейската широколистна листопадна (неморална)
растителност е много по-широко развита в планинските части на подобластта. Тя е
част от Македоно-Тракийската провинция (Беласица и земите северно от
Кресненския пролом). В миналото основни видове са били космат и виргилиев дъб.
Сега в състава на естествената растителност основно място заемат дървесните
видове на горуна и габъра. В Осогово и в Малешевска планина по високите части
на склоновете добре са развити буковите гори от обикновен и мизийски бук с
примес на габър, явор и клен. В подножието на Беласица има реликтна гора от
кестени.
Бореалната (субарктическата) растителност е представена от
иглолистните гори. Те са развити на отделни малки масиви (на петна) в Осогово и
в Беласица. В тях се срещат предимно бял бор, черен бор, смърч. Голяма част от естествените горски насаждения са унищожени.
Храстовата растителност е представена най-често от видовете
драка, червена хвойна, дрян, глог.
Естествената тревна растителност е съхранена предимно по
билата на високите планини – Осогово и Беласица. В останалите места тя има
предимно вторичен характер.
Естествената растителна покривка в Осоговско-Беласишката
планинска редица и долината на река Струма е изменена, променена и дори на
места унищожена от човешката дейност. Голяма част от горските насаждения,
особено по планинските склонове, са изсечени и поради това терените са опороени.
8. Животински свят
Животинският свят в Осоговско-Беласишката планинска редица и
долината на река Струма, както и в много други физикогеографски области и
подобласти на България е разнообразен. Това е обусловено от разнообразието на
релефа, климата, растителността и въздействието на човека. Има множество
ендемити. Те са особено характерни за Санданско-Петричката котловина и
Кресненския пролом – 137 вида.
По долината на река Струма от юг са проникнали множество
средиземноморски видове животни. Поради това в Санданско-Петричката котловина и
Беласица планина представителите на средиземноморската фауна са почти по равно
с тези на евросибирската. – това се отнася за мравки, ципокрили насекоми и т.н.
На север от Кресненския пролом по долината на река Струма средиземноморските
видове намаляват и доминиращи стават евросибирските видове.
Евросибирските видове животни са доминиращи и характерни за
планинските райони. В горите се срещат типичните горски обитатели – сърна,
елен, лисица и др. В Осогово, Влахина и Беласица са типични яребица, пъдпъдък,
кеклик, усойница, пъстърва, мряна и др.
Арктоалпийските видове животни са незначително представени.
Такива видове се срещат само в най-високите части на Осогово.
Редки животински видове са пъстрия смок, котешката змия и
редица видове от многоножките, пеперудите, мухите и т.н.
9. Стопанска оценка на природните условия и ресурси
Природните условия и ресурси в Осоговско-Беласишката
планинска редица и долината на река Струма благоприятстват развитието на редица
стопански дейности, стопанското усвояване на територията и нейното населяване.
Специфично използване имат поземлените ресурси. Като цяло в
тази подобласт те не достигат. Използват се предимно почвите в котловинните
дъна, ниските полегати склонове на планините и дори билните части на някои от
по-ниските планински ридове. Част от обработваемите земи, особено в планините и
в подножията, са силно ерозирани. Почвеното разнообразие, съчетано с по-топъл
климат (агроклиматичен ресурс), позволява специализирането на тази част на
страната в отглеждането на ранни зеленчуци, лозя, фъстъци, смокини, праскови,
череши, киви, анасон, бадеми и др. Това в най-голяма степен се отнася за
Санданско-Петричката котловина. В другите части, включително в планинските земи
при по-хладен климат се отглеждат ръж, картофи и др.
От
дълбока древност се използват минералните ресурси. Разработват се
оловно-цинковите рудни находища в Осоговска планина. Разработени са и се
използват редица находища на строителни материали. През 20 век започна и се
извършва добив на горивни ресурси (въглища). Добиват се кафяви въглища в района
на Симитли.
По-слабо
се използват водните ресурси. След преминаването през Перник водите на река
Струма са силно замърсени. По-пълноценно се използват само подземните води,
грунтовите води по речните тераси и дъната на котловините и артезианските води
в Петричкото поле. Повечето минерални извори се използват за лечение и
възстановяване на човешкия организъм – Сандански, Марикостиново, Благоевград и
други. В Петричко има развитие на оранжерийно производство чрез използване на
топли минерални извори.
Горските
ресурси са недостатъчни. По-добри са те само в Осогово и Беласица и отчасти във
високите места на Малешевска планина. Повече от половината от площта на
Беласица е включено в горския фонд и над 90% от нея е дървопроизводителна. Като
цяло дърводобивът е ограничен.
Използването
на разнообразните ресурси се отразява като цяло върху развитието на
преработващата промишленост. Нейните главни центрове са Благоевград, Сандански,
Петрич, Симитли, Кочериново. От преработващите промишлени отрасли доминиращо
място имат хранително-вкусовата промишленост, машиностроенето, леката и
дървообработващата промишленост.
Особеностите
на релефа и простирането на долината на река Струма в посока север-юг
предопределя и развитието транспорта и на транспортната мрежа в същата посока.
В нея са съсредоточени железопътния и автомобилния транспорт. Само
автомобилните връзки с Македония са в посока запад-изток.
За
развитието на туризма най-значим ресурс са минералните води. Това позволява
развитие на балнеолечебни дейности в Сандански, Марикостиново и др.
10.
Геоекологични проблеми
Като
последица от продължителната интензивна човешка дейност е налице съществено
влошаване на природната среда. То се изразява предимно в засилената ерозия по
обезлесените планински склонове и подножията на планините към котловините. Тези
терени се нуждаят от укрепване и залесяване. На следващо място е замърсяването
на речните води и особено тези на река Струма. Вследствие на минно-добивните
дейности има нарушени части на земната
повърхност.
В
Осоговско-Беласишката планинска редица и долината на река Струма се полагат
грижи за опазване и съхранение на природната среда. В Осоговска планина са
резерватите: край град Кресна е резерватът „Тисата”; „Църна река” в Осогово;
„Габра” във Влахина планина; „Соколата” в Малешевска планина. В резервата
Конгура край град Петрич е известната реликтна кестенова гора. Възвишението
Кожух (останка от кратер на вулкан), земните пирамиди при Мелник и с. Стоб са
обявени за природни забележителности.
Източници на информация:
- Георгиев Милан. Физическа география на България. С., УИ „Св. Климент Охридски”, 1991 г. стр. 321-368.
- Иванов Анко. Физическа география на България. С. Изд. „Тилиа”, 1998 г. стр. 194 - 222.
- География на България. Физическа гегорафия. Социално-икономическа география. С., Изд. „Форком”, 2002 г. стр. 404-410.
- Груев Бл. И Б. Кузманов. Обща биогеография. С., УИ „Св. Климент Охридски”, 1994 г., стр.404 – 450.
- Голяма енциклопедия България. Т. 1-12. С. Изд. „Труд”, 2012 г.