У
УВАЛ
(от сърб.-хърв.) – повърхностна понижена продълговата карстова
форма
на релефа, образувана от химичното разтварящо действие на водата.
В двата си края е затворена. Обикновено увала се образува при сливането
на два или повече въртопа или валога. Може да достигне до няколко километра
в диаметър и дълбочина до 120 м.
УЕДИ (от араб.) – наименование на сухи ерозионни долини в пустините на Северна Африка и Арабския полуостров. В Средна Азия носят името узбой. Често пъти имат стръмни склонове. По тях може да има само временни или периодични водни течения. На дължина могат да достигнат до няколко стотици километра. Остатък са от речни долини, съществували през по-влажни минали епохи. Обикновено завършват в безотточни понижения на релефа (депресии).
УКРЕПВАНЕ НА БРЕГА – комплекс от целенасочени човешки дейности за предпазване на морски, езерен и речен бряг от засилени абразионни и ерозионни процеси, водещи до неговото разрушаване. Създават се различни изкуствени съоръжения като: изкуствени плажове, диги, вълноломи, буни, тетраподи и др.
УМБРОСОЛИ (Umbrosols по ФАО) (от лат. umbra и solum – почва, земя) – вж.: Планинско-ливадни почви.
УМЕРЕНА ВЪЗДУШНА МАСА – вид въздушна маса, образувана в умерените географски ширини. По своите свойства тя има преходен характер между полярните и тропичните въздушни маси. В зависимост от подстилащата повърхнина, над която се образува, бива океанска (морска) и континентална.
УМЕРЕН КЛИМАТ* – вид климат, отличаващ се с умерени стойности на климатичните елементи, характерен за умерените пояси на Земята. Формира се в условията на западен пренос на въздушни маси. За него са характерни прохладна или студена снежна зима и горещо или топло лято. В преобладаващата част от сушата годишната сума на валежите е 500-800 мм, като само в крайбрежните части достигат до 1000-2000 мм. Поделя се на морски, преходен и континентален умерен климат.
УМЕРЕН КОНТИНЕНТАЛЕН КЛИМАТ*, вътрешноконтинентален климат на умерените ширини – обхваща голяма ивица от континентите Азия, Северна Америка и Европа и по-малки територии в Южна Америка. Характеризира се с топло, а в отделни части дори горещо лято и студена зима и продължително задържане на снежната покривка и отрицателен радиационен баланс. Годишната температурна амплитуда е над 20οС. През зимата доминират антициклоните, а през лятото – циклоните. Във вътрешните части на Европа и Азия валежите са малки, с годишна сума (без планините) от 300-600 мм.
УМЕРЕН ОКЕАНСКИ (МОРСКИ) КЛИМАТ* – тип умерен климат, обхващащ ивица от повърхността на океаните (без Северен ледовит) и техните крайбрежия. Този климат се отличава от континенталния умерен климат с по-малките си температурни амплитуди (под 20οС, зимата е по-мека, а лятото - по-хладно), по-голямата облачност, по-високата влажност, по-голямото количество валежи и по-равномерното им разпределение. За умерения морски климат е характерна активната циклонална дейност през цялата година. Скоростта на вятъра е по-висока в сравнение със сушата.
УМЕРЕН ТОПЛИНЕН ПОЯС* – един от трите топлинни пояса на Земята, формирани в зависимост от доминиращите температурни условия. В него има ясно изразени четири годишни сезона (зима, пролет, лято и есен). През лятото слънцето е високо над хоризонта и времето е горещо. През зимата то е ниско над хоризонта и е студено. Той включва части от земната повърхност в Северното и в Южното полукълбо между тропичните и полярните окръжности. Поради това на Земята има два умерени топлинни пояса. В тях доминиращо е влиянието на умерените въздушни маси. Включва двата климатични пояса – субтропичен (смяна на тропични и на умерени въздушни маси) и умерен. Характерни природни зони за този пояс са: субтропични вечнозелени (твърдолистни) гори и храсти, субтропични пустини и полупустини, степи, лесостепи, пустини и полупустини на умерения пояс, широколистни гори, смесени гори, вечнозелени иглолистни гори (тайга). В този пояс са най-благоприятните природни условия за живот на хората.
УМЕРЕНИ ГЕОГРАФСКИ ПОЯСИ – географски пояси, разположени в Северното (между 40ο и 65ο с.ш.) и в Южното полукълбо (между 42ο и 58ο ю.ш.) между субтропичните и субполярните географски пояси. Заемат около една четвърт от повърхността на Земята, значително превъзхождайки останалите пояси. В Южното полукълбо умереният пояс е 98% над океаните, а в Северното – 45%. Характерна за умерените пояси е ясно изразената сезонност, която обуславя сезонната ритмика в природните процеси – климатични, биологични, геоморфоложки, хидроложки и др. Природните условия са разнообразни. Климатът е умерен (континентален, морски, на западните и на източните крайбрежия). Във вътрешността на континентите климатът е по-суров – топло лято и студена зима, валежите 500-800 мм. Покрай океаните валежите достигат до 1000-2000 мм. В умерените пояси има значим повърхностен отток на водите. Обособени са следните природни зони – горска (тайга, смесени гори, широколистни гори), лесостеп, степ, полупустиня и пустиня).
УНИТАРНА ДЪРЖАВА* (от къснолат. unio – единство, обединение) – форма на държавното устройство, при която има централизирано ръководство на административно-териториалните единици и липсват обособени самостоятелни (автономни) държавни образувания (провинции, щати, автономни републики, автономни области и др.). В унитарните държави действат единни за всички териториални единици конституция, закони, държавни органи и т.н. Унитарни държави са България, Полша, Унгария и др.
УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА – целенасочена дейност за прогнозиране, избягване (предпазване), минимализиране на загубите от стихийно възникващи процеси и явления и процеси до поносими за обществото размери. Това е система от взаимосвързани дейности, която включва: изключване на риска (ставането на явлението, протичането на процеса) и вероятността от неговото появяване; защита от рисковите явления и процеси – инженеро-технически, информационни, организационни и др. дейности; преразпределение на риска и последиците от него; осигуряване на необходимите средства и ресурси за ликвидиране на последствията от риска. Има два основни вида управление на риска: а) управление на природни рискове, свързани с природни явления и процеси като вулкански изригвания, земетресения свлачища, срутища, лавини, наводнения, градушки, суша и т.н.; б) управление на стопанските (бизнес) рисковете при инвестиции, внедряване на нови изделия, търговски операции и т.н.; в) управление на техногенни рискове за здравето и живота на хората вследствие техногенни катастрофи и негативни явления като промишлени аварии, аварии в инфраструктурните системи, транспортни произшествия, срутване на сгради и съоръжения и т.н.
УРАГАН* (от фр. ouragan, от кариб.) – вятър с огромна разрушителна сила и значителна продължителност. Скоростта му надхвърля 30 м/сек и обикновено достига до 60 м/сек. При тропичните циклони скоростта е 60-70 м/сек. По скалата на Бофорт има 12 бала. Наименованието “ураган” се използва и като име на тропическите циклони в Карибско море и тайфуните в Тихия океан.
УРБАНИЗАЦИЯ* (от лат. urbanis – градски) – процес на нарастване на ролята на градовете в развитието на обществото, на увеличаване на броя на градовете и на населението, живеещо в тях, на разпространението и усвояването на чертите на градския начин на живот. Характерни черти на урбанизацията са: бързо нарастване на населението на градовете чрез приток на селско население; концентрация на населението в големи градове, агломерации и магаполиси; разширяване на градските територии. В резултат от протичането на процеса на урбанизация е и намаляването на броя и относителния дял на селското население. Степента на урбанизация се измерва чрез съпоставка на относителния дял на градското и селското население. Предпоставка за урбанизацията е териториалното разделение на труда, развитието на градските дейности, обогатяване на стопанският и културният живот в градовете, при което се увеличават, усложняват и концентрират функциите им.
УРБАНИЗИРАНА ТЕРИТОРИЯ (от лат. urbanis – градски и територия) – територия, която е гъсто населена и с голям дял на градското население. В нея обикновено са обособени големи градове, градски агломерации, градове-сателити и големи крайградски селища. Това е силно антропогенизирана част от земната повърхност, гъсто застроена с жилища, стопански постройки и съоръжения, административни и социални сгради, инженерна инфраструктура. За урбанизираните територии е характерен градския начин на живот и развита градска субкултура.
УРОЧИЩЕ – една от морфологичните части на географския ландшафт. Формира се на основата на някакви форми на релефа (падина, хълм и др.). Урочището е взаимосвързана система от елементарни ландшафти (фации).
УСЛОВНИ ЗНАЦИ* – графични символи, изобразени на географската карта, които показват вида на изобразявания обект, неговото местоположение, форма, размери, качествени и количествени характеристики. Чрез условните знаци се показват реални и абстрактни обекти, разкрива се тяхната вътрешна структура, отношения между обектите, динамика на процеси и явления, намаляване на изображението. Условните знаци се поделят на три големи групи: немащабни, линейни, площни.
УСЛУГИ – вид стопанска дейност, специализирана в оказване на някаква помощ, създаване на потребителна стойност, съдържаща се в полезния ефект от извършеното. Услугите са част от третичния сектор на стопанството. Всяка услуга е пряко предназначена за задоволяване на определени човешки потребности. Потребител на услугите са стопанските отрасли и населението. В зависимост от ритмичността в използването им услугите могат да бъдат ежедневни (напр. търговски, комунални, битови, транспортни); периодични, т.е. услугите, оказвани на населението, нямат постоянен характер; епизодични (напр. строително-ремонтни). В зависимост от характера на извършваната дейност услугите са търговски, битови, комунални (водоснабдяване, канализация, електроснабдяване, топлоснабдяване, сметоизвозване и др.), транспортни, съобщителни, медицински, просветни, административни, образователни и др.
УСТИЕ НА РЕКА – мястото, където водите на река се вливат в по-голяма река, езеро, блато, море, океан. Обикновено устията на реките са места, в които се отлагат наноси поради взаимодействието на вливащата се река и приемащия воден обект. Речните устия биват: нормални (прости) – без промяна в нормалната ширина на речното корито; делти – речното корито се разклонява на няколко или множество ръкави; разширени (естуари) – едноръкавно фуниеобразно устие на река; лимани – потопени от морето устия на реки; слепи устия – при безотточни реки или реки с вътрешно оттичане в сухи райони; висящи устия при реки, които завършват с водопади.
УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ* – концепция, според която развитието е задоволяване на потребностите на човечеството днес, без да се рискува задоволяването на нуждите на бъдещите поколения. Устойчивото развитие предполага цялостно решаване на проблемите и съхраняване на екосистемите на глобално, регионално и национално равнище. Осигуряването на такова развитие изисква оптимално използване на природните ресурси, въвеждането на нови енергоспестяващи и ресурсоспестяващи технологии, използването на нови (нетрадиционни) неизчерпаеми и възобновими енергийни източници, на нови материали и др. За постигането на устойчиво развитие е необходимо регулирането (управлението) на развитието на всички равнища.
УСТОЙЧИВОСТ НА ЛАНДШАФТА – способността на ландшафта да запазва своята структура и функциониране при промени в природната среда. Тя се проявява в рамките на определени параметри и се проявява чрез способностите за адаптация при промяна на условията и регенерация след нарушаване.
УСТРОЙСТВЕН ПЛАН – план за определяне местоположението, границите, големината и предназначението на територията на община или част от нея. Устройствените планове на територията са два вида: общи и подробни. Общите устройствени планове определят: местоположението; границите на територията; доминиращото и предназначение и общият режим на устройство и ползване на селищните (урбанизираните), земеделските, горските, защитените територии, териториите със специално предназначение и териториите за рекултивация на терените. Подробните устройствени планове посочват конкретното предназначение на отделните поземлени имоти и са задължителни при реализация на инвестиционни проекти. Тези планове са: план за застрояване и регулация; план за регулация; план за застрояване; работен устройствен план; планове за инфраструктура извън населените (урбанизираните) територии.
УТАЯВАНЕ,
седиментация – природен процес, при
който носените или съдържащите се във водата твърди (неразтворени)
вещества (наноси) се наслагват на дъното на воден басейн или река. То е
последната фаза на седиментогенезата. Утаяването може да бъде механично,
химично и органогенно. В резултат на наслагването на дебели слоеве
от материали (наноси) и тяхното уплътняване в миналото са се образували
утаечните (седиментните) скали.