Ш
ШЕЛФ
(от англ. shelf),
континентален шелф – крайбрежната част от
океанското и морското дъно; дълбочинен пояс, обхващащ
относително заравнената част от подводната
окрайнина на континента, достигаща до сушата и имаща с нея общ строеж
и развитие. Има малък наклон към континенталния склон. Шелфът се разглежда като продължение на
крайбрежните равнини. Границите му са брегът на морето или океана
и началото на континенталния склон, мястото където рязко се променя
наклона на повърхността на морското дъно. Дълбочината на водата в района
на шелфа обикновено достига до 200 м. Дъното му има слаб наклон по посока
на океанското дъно. Ширината на желфа е твърде различна. Най –широк е
шелфът в Северния ледовит океан до континентите Европа и Азия, Северно море,
Берингово море, Жълто море Източно-Китайско и Южно-Китайско море, край
Австралия. В него има много полезни изкопаеми. Общата площ на шелфа е около
32 млн км2.
ШИБЛЯЦИ (от сърбохър. Sibljak) – тип храсталаци, формирани от сухоустойчиви топлолюбиви листопадни храсти и ниски дървета. Съвременните шибляци са образувани на мястото на унищожени гори. Разпространени са в предпланините и ниските планини на Балканския полуостров, полуостров Крим, Кавказкото черноморско крайбрежие, Закавказието.
ШИВАШКА ПРОМИШЛЕНОСТ – отрасъл на преработвщата промишленост (вторичен сектор), обхващащ предприятия и фирми, предназначени за производство на готово облекло от платове чрез шиене. Основните суровини, които използва шивашката промишленост са платове, конци, вата и др. Предприятията често специализират в производството на горни мъжки и/или дамски, работни, детски и т.н. видове облекла.
ШИРОКОЛИСТНИ
ГОРИ, зона на широколистните гори – природна зона в умерените географски
пояси на Северното (южно от смесените гори и северно от твърдолистните
вечнозелени гори и степи) и на Южното полукълбо. Тези гори са формирани от листопадни
(летнозелени) дървета и храсти с широки листа. Климатът е умерен, предимно
морски. Отличава се със студена или умерено студена зима и относително
продължително топло лято. Валежите са от 600 до 1500 мм. Почвите са
предимно кафяви и сиви. Разпространени са в Европа, Азия и Северна Америка.
В Европа преобладават широколистните дървесни видове като дъб, бук, липа,
ясен, клен, габър и др. и рядко има иглолистни видове. В Южна Америка зоната
е представена в Чили от гори от южен бук.
ШИСТИ (от гр. schistos – който може да се цепи) – вид метаморфни скали с почти успоредно разположение на влизащите в състава им продълговати или пластинчати минерали. Притежават способността да се цепят на тънки пластинки. Биват слабо метаморфозирани – глинести шисти, и дълбокометаморфозирани – кристалинни шисти, слюдени шисти, гнайси, амфиболити. Някои шисти са пропити с органично вещество и имат способност да горят и от тях могат да се извличат полезни вещества. Шистите се използват като строителен материал, а съдържащите органично вещество за отопление, в електропроизводството и химическата промишленост. Такива шисти (битуминозни) има в по-значими количества в Естония и Ленинградска област на Русия.
ШКВАЛ (от англ. squall) – внезапно възникващ силен вятър (между 30 м/сек и 70 м/сек) с незначителна продължителност по време (от няколко до десетки минути), обикновено съпроводен с промяна на посоката, с гръмотевична буря и от проливен дъжд. Появява се при студен фронт на циклон в умерените географски ширини и при много силна конвекция на въздуха.
ШЛЕЙФ (от нем. schleife) – ивица наносни наслаги, образувана от сливането на наносните конуси и окръжаващото подножие на някаква планина или възвишение. Шлейфът се състои от разрушен материал, пренесен в подножието от реките, временно течащите потоци, плоскостното измиване на изветрелия материал или преместване под действието на силата на тежестта (гравитацията). В зависимост от преобладаващите процеси при образуването шлейфовете се делят на алувиално-пролувиални, делувиално-пролувиални, делувиални и др. Понякога достигат на дължина до 25 км.
ШОТИ (от араб.) – безотточни падини в платовидната зона между северозападните покрайнини на Сахара и Атласките планини. Най-ниските им части обикновено са заети от постоянни или временни солени езера или са покрити със засолени почви. Дъната на някои от тях са по-ниско от морското равнище (Мелгир -30 м). Отделни шоти имат площ до няколко хиляди квадратни километра.
ШХЕРИ (от швед. skar – скала) – скалисти острови, разделени от тесни протоци и заливи близко до сложно разчленен морски или езерен бряг в област с минало континентално заледяване. Шхерите са типични за бреговете на Норвегия, Швеция, Финландия, Канада, северните части на Русия. Те са изградени от кристалинни скали, за облени от ледниците или от морени. Повърхността им достига до няколко квадратни километра. Шхерите формират характерен шхерен тип бряг, който е трудно достъпен.