К
КААТИНГА (порт.
caatinga, от индианския език тупи - гора и светъл) - сухолюбиви,
полупустинни нискорасли (8-10 м) тропични
редки гори. Доминират дребнолистните дървета и храсти с многобройни бодли,
множество сукуленти (растения със сочни листа) като кактуси и агаве. Характерно
е бутилковото дърво. По време на продължителния сух период опадват листата на
много растения. Валежният период е кратък (3-4 месеца), а по количество
валежите са достатъчни за отнасяне на натрупаните през сухия период соли.
Каатингата е най-характерна за североизточните части на Бразилската планинска
земя.
КАБОТАЖ, каботажно плаване (фр.
cabotage, от исп. cabo - нос) – корабоплаване край бреговете на
едно или свързани с него морета от една държава. Превозват се пътници,
туристически групи и товари. Различават два вида каботажно плаване. Голямо – между
пристанища от различни морета (напр. между Северно море и Балтийско море) с
напускане на териториалните води. Малко каботажно плаване – между пристанища в
териториалните води на държавата, в едно или две свързани морета.
КАЛДЕРА (от caldera - голям котел) - кръгла или овална падина на върха на вулкан. Има стръмни, а в някои случаи има стъпаловидни склонове и равно дъно. Диаметърът е голям - над 10-15 км, а дълбочината до няколкостотин метра. Отличава се от кратерите най-вече по големите размери. Причините за образуването на калдерите са няколко: пропадане на пластовете, намиращи се над магмено огнище (напр., Мауна Лоа в Хаваите); силен взрив на газове в гърлото на вулкана (напр., вулкана Асо в Япония) и ерозия (напр. остров Палма). Понякога в калдерите се образуват вулкански езера. Най-голяма в света е калдерата Тоба (1775 км2) в остров Суматра. В нея е разположено и най-голямото вулканско езеро – езерото Тоба (1103 км2).
КАЛЕДОНСКИ ТЕКТОНСКИ ДВИЖЕНИЯ (от Каледония, лат. име на Шотландия) - съвкупност от тектонски движения, изразяващи се в нагъване и образуване на планини в началото на палеозоя от камбрий до девон). Тогава са образувани планините в Шотландия, Ирландия, Северна Англия, Уелс, Скандинавските планини, Алтай, Урал, Саяни и др., наричани често старонагънати планини.
КАЛЕН ВУЛКАН – място на земната повърхност с различна форма (отвор в земната повърхност, понижено място или малък хълм с плоска конична форма), от който постоянно или периодично се излива кал, отделят газове, вода, а понякога и дребни късове скала и дори нефт. Конусообразните хълмове имат малка височина (30-500 м), фуниеобразен кратер и дълбок канал, а височината на конуса зависи от гъстотата на изливаната кал. Калните вулкани са разпространени на много места на земната повърхност, но най-често съпровождат районите на нефтени залежи и по-рядко на въглища. Много характерни са за Азърбейджан, Северен Кавказ, Керченския полуостров в Крим и др. места. Образуват се и когато горещи газове от вулканите преминават през глинести земни слоеве. В България кални вулкани има в района на Марица Изток и са свързани с отделяните газове от лигнитните въглищни пластове.
КАЛЕНДАР (от лат. Calendae – първият ден на всеки месец) – начин на поделяне на годината на интервали от време и фиксиране на датите, началото и края на времевите интервали; числова система от денонощия, подредени в седмици, месеци и години. Основава се на периодичността на природни явления, свързани с движението на небесните светила: смяна на деня и нощта, смяна на годишните времена и др. Календарът улеснява разпределението на времето на хората, планирането и организирането на човешките дейности, регистрирането на исторически и обществени събития в тяхната последователност. В човешката история са известни три типа календари: лунен, слънчев и лунно-слънчев. От античността до наши дни общоприети са два различни календара – Юлиански и Григориански
КАЛИЕВИ СОЛИ (от лат. calium) - химични съединения на калия, химична утаечна скала. Състои се от леко разтворими във вода калиеви и калиево-магнезиеви минерали. В природата се срещат в различни видове залежи. Използват се предимно за производство на калиеви торове, като миещи средства и при производство на различни видове химикали. Най-големите находища на калиеви соли са в Канада (провинция Съскачиуан). Други по-големи находища се намират в Русия (Соликамск), в Германия, САЩ, Казахстан, Украйна и др. страни.
КАЛЦИТ (от лат. calx, calcis – вар) – минерал от класа на карбонатите (CaCO3). Има твърдост 3 и плътност 2.7 гр./см3. Обикновено има бял цвят, но в зависимост от примесите са възможни и други цветове. Разтваря се в солна киселина. Образува се чрез химични (във варовици, доломити, пясъчници, мергели, травертин), биохимични (черупчести варовици, коралови скали и рифове), хидротермални и метаморфни (мрамори и мраморизирани варовици) процеси. Включва се и във вторични карстови форми като сталактити, сталагмити, сталактони и др. Калцитът е основен компонент на варовитите скали. Те се използват като строителен материал (градивен, настилки, облицовки и др.), суровина за промишлеността (за производството на вар), като металургичен флюс (минерална добавка при топенето на рудата), в производството на стъкло, хартия и др.
КАЛЦИФИЛИ (от калцит и phyton – растение) – група растения, приспособени за развитие върху терени богати на калций. В тази група попадат обикновен бук, роза, лавандула, смокиня и много други.
КАМБИСОЛИ от лат. cambium – обмен, размяна и solum – почва, земя) – Вж.: Кафяви горски почви и Тъмноцветни горски почви.
КАМБРИЙ (от лат. Cambria - лат. име на Уелс) - първият геоложки период на палеозойската ера, последван от втория - ордовик. Започнал преди 570 млн. години и продължил около 70 млн. години. През този геоложки период за пръв в земната история се появяват скелетните организми.Растителният свят е бил представен предимно от различни видове водорасли.
КАМЕНИСТИ ПУСТИНИ – пустини, характеризиращи се със слабо изветряне на основните скали и почти пълно отсъствие на почвена и растителна покривка. Каменистите пустини са изградени от камъни и чакъли. При наличието на минерали, съдържащи желязо, на земната повърхност се образува пустинен загар.
КАМЕННИ МОРЕТА - изветрително-денудационна форма на релефа, образувана под влияние на геокриоложките процеси (мразовото изветряне) и гравитацията. Представляват големи по площ натрупани каменни блокове с различни размери на късовете, разположени върху заравнени повърхности във високите части на планините в умерения пояс и в ниските равнино-хълмисти терени в субарктичния и арктичния пояс.
КАМЕННИ РЕКИ - изветрително денудационна форма на релефа, образувана при сферичното изветряне на скалите и отнасяне на дребните късове разрушен скален материал. Разположени са в местата със слаб наклон и понижение на земната повърхност, в долината на река или старо речно легло. Съставени са от едри, големи по размер заоблени каменни блокове. Те се придвижват под влияние на гравитацията по наклона на долината с незначителна скорост. Постоянно или времннотачащите води отнасят дребните късове от изветрителния материал и остават само едрите валуни. Те са характерни предимно за високите части на Витоша, Стара планина, Баба планина (Македония) и др., но и в по-ниски места като долината на р. Ропотамо.
КАМЕННА СОЛ, готварска сол – химично съединение на натрия и хлора. Съдържанието на натриев хлорид в каменната сол може да достигне до 99%. Понякога тя съдържа примеси от анхидрити, карбонати, глинести вещества. На цвят е бяла или сива. Строежът на готварската сол е масивен и слоист. Среща се подформата на залежи от скала и разтворена в подземни води (разсол). Използва се като суровина в химическата промишленост и като хранителен продукт. Известни в света са находищата на каменна сол в Оренбург (Ру сия), Донбас (Украйна), САЩ, Полша, Германия, Индия, Румъния и др. Каменна сол се добива и от дъното на някои много солени езера като град Солт лейк (САЩ), Тузгьолю (“урция), Баскунчак (Русия), Мъртво море и др.
КАМИ (от нем. kamm - “гребен”) - ледникови форми на релефа, образувани при топенето на континенталните ледници. Те са ниски хълмове, със стръмни склонове и овална или продълговата форма. Срещат се по единично и на групи. На височина достигат до 6-12, но понякога и до 30 м. Изградени са от пясък, баластра, чакъл, тиня и отделни по-големи валуни. Характерни са за районите от последното заледяване на Северна, Средна и Източна Европа, Северна Америка и Азия.
КАМПОС* (от порт. campos – равнина) – наименование на саваните в Бразилската планинска земя. Те са разположени на юг от Екватора и са покрити с висока тревна растителност. Кампосът може да е кампос серадос, състоящ се от разредени нискорасли дървета с височина до 2-3 метра, храсталаци и треви и кампос лимпос, който е тревен – без дървета. Образувани са при топъл климат с валежи до 1200 мм и с летен максимум. Дърветата са ниски, обикновено с чадъровидна корона. През сухия период тревите изсъхват.
КАНАЛ* (от лат. canalis – тръба) – изкуствен воден път за прехвърляне на води от един воден поток или водоем към друг или за потребление и корабоплаване. По своето предназначение каналите са: плавателни; енергийни; напоителни (иригационни); отводнителни (дренажни); водопроводни и други. Обикновено се строят с легло с правилна трапецовидна форма. По своите характеристики и използване плавателните канали са от два типа: дълбоководни за преминаване по тях на океански и морски кораби (Панамски канал, Суецки канал, Килски канал) и плитководни за плаване на речни и езерни кораби за каботажно крайбрежно плаване (Манчестерски канал във Великобритания, Северноморски канал в Нидерландия, Хюстънски канал в САЩ, Волго-Донски канал в Русия и др.
КАНЕЛЕНИ ГОРСКИ ПОЧВИ* – тип зонални почви от класа на лесивираните. Образуват се върху разнообразна скална основа и разнообразен релеф, под разредени гори от широколистни дървета и храсти, редуващи се с поляни и затревени площи при климат със сухо и горещо лято и сравнително топла зима с нетрайна снежна покривка. Канелените горски почви имат ясно обособени почвени хоризонти, глинест хоризонт, малко съдържание на хумус – до 3%. Те са 6 вида: тъмни, светли, калциеви, вертични, червени, обикновени. Канелените почви притежават сравнително добро плодородие и са подходящи за различни земеделски култури, но лесно се поддават на ерозия.
КАНЬОН* (от исп. canon – тръба), каньоновидна долина - речна долина с много стръмни, понякога стъпаловидни склонове и сравнително тясно дъно, обикновено изцяло заето от речното легло. Дълбочината на всичане на реката е значителна. Каньоните се образуват чрез дълбочинна речна ерозия и подкопаване на склоновите подножия. Типични са за районите на платата и платовидните масиви с хоризонтално разположени земни пластове и лавови покривки. В океаните и моретата се срещат в шелфа и континенталния склон като естествено продължение на долините на реките, вливащи се във водните басейни. Най-известен в света е Големият каньон на река Колорадо в САЩ.
КАОЛИН (по името на местността Као-Лин в Китай, т.е. висок хълм) – вид глинеста скала, изградена предимно от минерала каолинит и примеси от кварц. Образува се при изветрянето на различни магмени (габро, гранит, гранодиорити, гранитогнайси) и метаморфни скали (гнайси, слюдени шисти и др.) скали, глинести наслаги и пясъчници. Използва се като суровина в порцелановото и фаянсовото производство, в електротехниката за производството на изолатори, за производството на огнеупорни материали, в химическата, каучуковата, хартиената и други промишленост. Значими находища има в Китай, Германия, Чехия, САЩ и др. страни.
КАПИТАЛ (от лат. capitalis – главен) – някаква стойност (пари), имущество (здания, машини, оборудване) и др., от които може да се извлича печалба, ако се използват в стопанска дейност. Капиталът е един от основните фактори за развитие на производството. Той се създава чрез използване на различни видове ресурси и труд на хора. Обикновено е основен и оборотен. Основният капитал може да се използва продължително време. Оборотният може да бъде използван в един производствен цикъл. Например, в шивашката фабрика шевните и други машини, помещенията, инсталациите и др. са основен капитал, а платовете, конците, ватата и др. - оборотен капитал. Във финасовия смисъл на думата капитал е някаква сума пари, която притежателите на фирмата са вложили в активи, които им носят доходи. В активите се включват: оръдия на производството, земя, суровини, запаси от готова продукция, незавършено производство, наличните пари в банките и парите, вложени в други фирми, както и в патенти, авторски права и др. Различават още собствен, заемен, акционерен, инвестиционен капитал и т.н.
КАПИТАЛИЗЪМ (от лат. capitalis – главен) – социална и икономическа динамична обществена система, икономическа организация на обществото, при която отделните хора имат право и възможности да притежават, за инвестират и да използват средства за производство, да извличат печалба и да я увеличават, да наемат и използват срещу заплащане труда на други хора. Негови основни характеристики са: а) доминираща частна собственост върху средствата за производство и равнопоставеност на видовете собственост; б) стопанска дейност, ориентирана към получаване на печалба и осъществявана чрез свободна стопанска инициатива (предприемачество); в) регулиране на отношенията между производители и потребители посредством пазара, доминиране на пазарните отношения чрез механизма на търсенето и предлагането; г) използването на наемен труд на граждански свободни хора на договорна основа; д) ограничена държавна регулация на производството и реализацията на материални блага и услуги, предимно чрез данъци, акцизи, мита и такси; е) получаване на печалбата от стопанската дейност от собствениците на капитала;
КАРБОН (от лат. carbonis - въглища) - петият по ред геоложки период на палеозойската ера, следващ след девон и преди перм. Започва преди около 350 млн. г. и продължава около 65-75 млн.г. В началото голяма част от сушата е била залята от води. Климатът бил влажен. През карбона била развита върху големи площи горска растителност - дървовидни папрати, плаунови и др. Живеели и едри земноводни. През този период станали и интензивни нагъвателни движения (херцински) на земната кора. В земните пластове от този период се намират находищата с най-големи запаси на висококалорични въглища.
КАРИ (от нем.) – 1/. Повърхностна карстова форма; система от бразди и жлебове по земната повърхност, разделени с тесни, изострени отгоре скални ивици и гребени. Имат дълбочина от няколко до 200 см. Те са характерни за карстовите области. Карите са разположени обикновено в успоредни редици или под формата на сложни лабиринти. Образуват се в разтворими от водата скали, най-вече варовици, мрамори доломити и в местата с бедна растителност. 2/. Вж.: Циркуси.
КАРИЕРА (от фр. carriere) – открито място, пункт на земната повърхност, от който се добиват различни видове материали (камък, чакъл, пясък, баластра). Те се използват в строителството като градивни материали и като суровини в стъкларската, порцеланово-фаянсовата, циментовата и други промишлености и като флюси (добавки, помагащи за отделяне на метала от рудата) в черната металургия.
КАРЛИНГ (от нем. Karling) – висок и остър планински връх с пирамидална форма, образуван между няколко ледникови циркуса чрез доближаване на техните високи задни стени. Това се едни от най-известните и красиви планински върхове (Матерхорн в Алпите, Вихрен в Пирин и др.).
КАРСТ (по името на местността Карст в Словения) – комплекс от природни образувания със своеобразна форма, получаваща се вследствие на химичното разтваряне от водата на карбонатни и анхидритни скали (варовик, доломит, мрамор, каменна сол, гипс и др.) и свързаните с него химически процеси. Карстът се образува под въздействието на повърхностните и подземните води. По своя произход и особеностите на формите карстът е от различен тип: гол карст, покрит, брониран, погребан (изкопаем), тропически остатъчен и др. По отношение на място спрямо земната повърхност карстът е: а) повърхностен – формите са развити на земната повърхност (кари, понори, ували, въртопи, слепи долини, карстови полета и др); б) подземен – формите са развити под земната повърхност (пещери, галерии, пропасти и др); в) преходен между повърхностен и подземен карст (карстови кладенци, шахти и пропасти с дълбочина до 20 м).
КАРСТОВА КОТЛОВИНА – понижена затворена форма на земната повърхност, образувана в карстов терен. Има кръгла, овална или сложна форма с дълбочина до 5 м. и диаметър до 100 м. Образува се чрез сливане на кари и ями.
КАРСТОВА ФУНИЯ – понижение на земната повърхност, образувано чрез разтваряне на варовитите скали от дъждовната вода или пропадане на покрива на земна кухина. Има фуниеобразна конусна, подобна на чаша, на чиния или по-рядко с цилиндрична форма. Карстовата фуния обикновено има дълбочина до 15-20 м и диаметър около 50 метра.
КАРСТОВИ ВОДИ – вид подземни води, които се формират и движат в пукнатини, кухини, каверни, канали и други празнини сред варовици, доломити, мрамори, по-рядко в гипс, каменна сол и други, разтворими във водата скали. Карстовите води се формират от атмосферни и повърхностнотечащи води, които се просмукват в земните пластове. Движението им се извършва или по отделни, изолирани един от друг канали и пътища, или водите се обособяват във водоносни хоризонти със свързани канали и общо водно равнище.
КАРСТОВИ ЕЗЕРА – вид езера, образувани в карстови понижения на земната повърхност (валози, ували и др.) при наличие на формирана водонепропусклива основа и повърхностно и подземно подхранване. Формата на карстовите езера е кръгла или овална, а дълбочината им е малка. Някои от тях през лятото пресъхват.
КАРСТОВИ ИЗВОРИ – вид извори, образувани в речни долини в карстови райони. Те са обикновени (с гравитачно изтичане на водата), преливни и сифонни. Водата на карстовите извори се отличава с по-голяма твърдост.
КАРСТОВИ КУХИНИ (ПРАЗНИНИ) – подземни кухини с различни размери и форма, образувани в разтворими от водата карбонатни и анхидритни скали. Включват най-големите подземни карстови форми като пещери, пропасти и галерии. Карстови кухини са още карстовите кладенци, шахти и т.н.
КАРСТОВИ РЕЛЕФООБРАЗУВАЩИ ПРОЦЕСИ (от карст и лат. processus – придвижване) – вид екзогенни процеси, при които има разтваряне на карбонати, анхидрити и соли и отнасяне на разтвореното вещество, водещо до промяна на формите на релефа и създаване на нови видове форми на и под земната повърхност. Протичат под влияние на химическата активност на дъждовните и течащите води върху карбонатните (варовик, доломит, креда, мергел, мрамор) и некарбонатни (гипс, анхидрит, каменна сол) скали, които се разтварят от водата. Важни фактори за протичането на карстовите процеси са: съставът на скалите и тяхната напуканост; съдържанието на въглена киселина в просмукващата се вода; равна или слабо наклонена повърхност; значителна дебелина (мощност) на карстообразуващите скали; ниско равнище на подземните води. В резултат от тяхното протичане е образуването на своебразни карстови форми на релефа.
КАРСТОВИ ФОРМИ НА РЕЛЕФА* – форми на земната повърхност, образувани при химичното изветряне на скалите под действието на водата. Образувани са в карбонатни и анхидритни скали, съдържащи химически разтворими вещества в резултат от протичането на карстови релефообразуващи процеси. В зависимост от разположението им спрямо земната повърхност карстовите форми са повърхностни (кари, понори, ували, суходолия, слепи долини, карстови полета и др.) и подземни (пещери, галерии, пропасти, проходи, сталактити, сталагмити, сталактони и т.н.).
КАРСТОВ КЛАДЕНЕЦ – вдлъбната повърхностна карстова форма във формата на вертикална кухина (карстова пропаст или вертикална пещера) с почти отвесни стени. Образувана при химичното изветряне на варовитите скали от просмукващите се от земната повърхност дъждовни води, най-често чрез разширяване на отвора на понор или пропадане на част от свода на пещера. Има дълбочина до десетки метри, по-голяма от ширината. Простира се през целия варовит пласт или от повърхността до подземна кухина.
КАРСТОВ КОМПЛЕКС – съвкупност от взаимно свързани карстови форми чрез общ произход и местоположение. В зависимост от мястото му спрямо земната повърхност може да бъде подземен (ендокарст) – пещери, галерии, проходи, пропасти и т.н. и повърхностен (екзокарст) – понори, ували, кари и др..
КАРСТОВО ПОЛЕ – обширна част от земната повърхност, в която е протичал и протича карстов релефообразуващ процес и има комплекс от карстови форми на релефа. Карстовото поле представлява обширно понижение на земната повърхност (котловина) с площ от няколко десетки до стотици км2. Има стръмни склонове, почти равно дъно и развити в него кари, суходолия, понори, изчезващи реки, временни езера и др. карстови форми..
КАРСТОЛОГИЯ (от карст и logos – знание, наука) – наука, изучаваща генезиса и развитието на карстовите процеси и образуваните от тях подземни и повърхностни форми на определена територия, както и спецификата на природната среда в районите на подземен и повърхностен карст. В карстологията са обособени две относително самостоятелни направления: а) спелеология – наука, изучаваща предимно подземните карстови форми и най-вече пещерите; б) инженерна карстология, приложна наука изучаваща комплекса от карстови процеси и форми с оглед извършването на определени строителни дейности и недопускане на деформации в основата на изгражданите здания и съоръжения.
КАРТОГРАМА* (от нем. karte и от гр. gramma – писмен знак, черта) – карта, показваща средната интензивност на някакво явление по териториални единици – континенти, региони, страни, райони и др.. Всяка териториална единица се изобразява по скала в съответстващия по интензивност на явлението цвят или щриховка. В картограмите не се отчитат вътрешните различия в дадена територия. Всяка от тях има скала на интервалите, през които се променя цвета и неговата тоналност или плътността на щриховката, в зависимост от изменението на количествените показатели. Картограмите широко се използват в демографията, социалната и икономическата география и др.
КАРТОГРАФИЯ (от нем. karte и от гр. graphos – пиша) – наука за изобразяването и изследването на пространственото разположение, съчетание и взаимовръзка на явленията в природата и обществото чрез изображения, възпроизвеждащи едни или други страни от действителността. Тя е тясно свързана с геодезията и математиката. Картографията обхваща всички видове картографски изображения – глобуси, географски карти, релефни карти, карти на звездното небе и т.н. В зависимост от тематичната насоченост картографията може да бъде: геоложка, почвена, икономическа картография и др. Картографията има следните дялове: картознание, математическа картография, картометрия и други.
КАРТОГРАФСКА ГЕНЕРАЛИЗАЦИЯ (от картография и лат. generalis - общ, главен) – начин на изобразяване на определена територията чрез обобщение, подбор и открояване на главните, съществените особености на обектите и явленията, в съответствие с предназначението и мащаба на изготвяната карта. На обобщение и подбор се подлагат качествени и количествени характеристики на обектите и явленията. Чрез генерализацията отпадат второстепенните подробности, а се изобразяват най-характерните признаци на изобразяваното. Опростяването на изображението помага да се открои главното и същественото. Основни методи при осъществяване на генерализацията са: подбор на обектите и явленията; опростяване на изображението и отпадането на излишните подробности, подчертаване и увеличаване на някой малки, но важни детайли от изобразяваното. уедряване на важните характеристики на обектите и явленията.
КАРТОГРАФСКА ДЕФОРМАЦИЯ (от картография и от лат. deformatio –изкривяване) - изкривяване на изображението на земната повърхности и обектите върху нея в географската карта, изразяващо се в промяна на формата, площта, размерите, ъглите, разстоянията между обектите. Главната причина за картографските деформации е изобразяването на сферичната форма на земната повърхност върху плоскост. Величината на деформациите зависи от избраната картографска проекция и мащаб на картата
КАРТОГРАФСКИ МЕТОД* - метод, чрез който при изследване на обекти, територии, явления, процеси и различни човешки дейности се използват картографски изображения. Той има приложение в различни сфери – наука, образование, стопанство, култура, туризъм и т.н. Предмет на изучаване са структури, взаимовръзки и взаимозависимости, динамика и еволюция на явления и процеси във времето и пространството, разкриване на качествени и количествени характеристики.
КАРТОГРАФСКИ МОДЕЛ* - възпроизвеждане в умален вид на действителността от земната повърхност и ставащите върху нея природни и социални явления във вид на карта. Всяка карта е модел на тази действителност, изработен на основата на сложна научна обработка на данни и чрез използване на математически методи, както и методите на абстрахиране, анализ, синтез и обобщение.
КАРТОГРАФСКИ ПРОЕКЦИИ* – математически определени изображения на земната повърхност на географска карта. Чрез тях се установява съответствието на координатите на дадена точка с правоъгълните координати на географската карта. При изобразяване на земната повърхност върху плоскост се получават деформации – свиване и разтягане на изображението – дължина, площ, форма, ъгли. При всяка картографска проекция има различни деформации на изображението. В зависимост от целите на изготвянето на картите се използват различни проекции – цилиндрични, конусни, азимутални. Според вида на деформациите проекциите са равноъгълни, равноплощни, произволни.
КАРТОГРАФСКИ СПОСОБИ* - начини за изобразяване и оформление на елементите на картите, включващи определянето на градацията на скалите, размера и формата на шрифтовете, цветовете (включително и техните нюанси), щрихите, линиите и други.
КАРТОДИАГРАМА* – карта, показваща с помощта на диаграма (стълбчеста, секторна и др.) сумарната величина на някакво явление в пределите на всеки район, нанесен върху картата на основата на териториалното делене. Например, картодиаграмата може да показва площта на горите, площта на обработваемите земи, броя и гъстотата на населението и т.н. Картодиаграмата може да бъде структурирана, т.е да разкрива вътрешната структура и място на отделни елементи в общия резултат, процес и т.н. На всяка картодиаграма има нанесена мрежата на админстративно-териториалното делене.
КАРТОМЕТРИЯ (от гр. cartes – лист и metreo –измервам) – 1/. Дял от картографията, изучаващ начините за измерване и изчисления на количествени характеристики по картата – дължини, ширини, височини, дълбочини, ъгли, площ, обем, географски координати, средни стойности (средна надморска височина, гъстота на речната мрежа, разчлененост на релефа и др.), амплитуди и др. 2/. Метод за измерване по географска карта на различни параметри на обекти и явления – географски координати, височини, дълбочини, дължини, ширини, площи, обеми и др.
КАРТОСХЕМА (от нем. karte и от гр. schema – образ, вид, форма) – вид карта с намалена точност, със схематично изображение на обекти, явления и процеси, обикновено без картографска мрежа. Чрез картосхемата се получава обща представа, подчертаване на същественото от изобразеното на картата. Предназначена е за получаване в нагледна форма на представа за разположение и за разпространение на обекти, дейности или някакви явления. Съдържанието и се изразява чрез елементи, важни за разбирането на нейния предмет.
КАСКАДА (от фр.cascade) – 1/. Водна каскада. Система от последователни водопади, прагове и бързеи, през които протича водата на една река; 2/. Хидроенергийна каскада. Група хидротехнически съоръжения (канали, тунели, язовири) и водноелектрически централи (ВЕЦ), разположени последователно на една река от високо към ниско, така че една и съща вода да бъде използвана многократно за производството на електроенергия (напр. каскадата Долна Арда – язовири и ВЕЦ: Кърджали, Студен кладенец и Ивайловград).
КАТАГЕНЕЗА (от греч. kata- - движение отгоре-надолу, преходност и genesis – произход, раждане, възникване) – процес на преобразуване в земната кора на седиментните скали, настъпващ след диагенезата и предшестващ метаморфизма. Представлява химико-минералогично преобразуване на седиментните скали след тяхното възникване.
КАТОЛИЦИЗЪМ* (от гр. katolikos – всеобщ, вселенски, всеобхватен) – едно от трите основни направления на християнството. Обособява се през 1054 г. като самостоятелно направление след разделянето на християнството на католицизъм и православие. Ватикана и римският папа са център и глава на католицизма. Последователите му се наричат католици. Католицизмът признава основните догми и обреди, но се отличава с редица особености. Той признава не само “свещеното писание” (Библията), но и “свещените предания”. Има разграничение между клир (духовенство) и миряни (светски лица), строга централизация. Католицизмът признава седем тайнства: кръщение, миропомазване (конфирмация), причастие, изповед (покаяние), църковен брак без право на развод, благословия на умиращия и посвещение (за служители на бога). Характерно за католицизма е почитането на Мадоната и др. Католицизмът е с най-много последователи в Латинска Америка (почти цялото население), в Западна, Средна и Южна Европа в страните Франция, Италия, Испания, Португалия, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Хърватска, Словения, Ирландия, в много райони на Германия, Белгия, Швейцария, Великобритания и др. европейски страни. Голям е делът на католиците във Филипините и в някои африкански страни.
КАУСТОБИОЛИТИ (от гр. kaustiks – горящ, bios – живот и lithos – камък) – вж.: Горивни полезни изкопаеми.
КАУЧУК (от тупи-гуарани – кау – дърво и учу – плача) – смолисто жилаво вещество, получавано от млечния сок на каучукодайните растения (Хевея бразилиензис). От каучука се получава гума. Той може да се произвежда и изкуствено – синтетичен каучук. Каучукът се използва за производството на гуми (автомобилни, тракторни, мотоциклетни, велосипедни и др.), технически гумени изделия (транспортни ленти, ремъци, уплътнители и др.), електроизолационни материали, гумени обувни изделия, гумени защитни облекла и др. Той е основна суровина, използвана в каучуковата промишленост.
КАФЯВИ ВЪГЛИЩА – вид слабометаморфозирани (променени) въглища. В тях съдържанието на въглерод е под 80% (55-78%), а летливите вещества са над 42%. На цвят са предимно кафяви, по-рядко до черни. На въздуха бързо се разпадат на малки късове. При изгаряне развиват от 3000 до 5000 ккал/кг. Образувани са от растителни вещества. Те са два вида – матови и гланцови. Големи находища на кафяви въглища има в Германия (Източногермански и Долнорейнски басейни), Русия (Канско-Ачински, Тунгуски, Подмосковски и др. басейни), Индонезия, САЩ, Австралия, Турция и др..
КАФЯВИ ГОРСКИ ПОЧВИ, кафяви планинско-горски почви, камбисоли по ФАО – тип зонални почви от класа на метаморфните (преобразуваните). Те са кисели почви, образувани върху леки изветрителни продукти под широколистна, смесена и иглолистна растителност и при умерен хладен и влажен климат (600–700 мм). Кафявите горски почви имат малка мощност (дебелина) – между 50 и 80 см, изразен метаморфен (камбиален) слой, троховидна и ореховидна структура и съдържание на хумус от 2 до 10%. Имат лек механичен състав, който е променлив – от глинесто-песъклив до средно песъкливо-глинест. При обработване лесно се разрушават. В България по системата на ФАО са камбисоли и имат два подтипа: 1/. Светли камбисоли (Cambisols Albic), т.e. светли кафяви горски почви; 2/ Тъмни камбисоли (Cambisols Humic), т.е. тъмноцветни горски почви.
КАЧЕСТВЕН ФОН – картографски способ за качествена характеристика на явленията, имащи непрекъснато или разсеяно териториално разпространение чрез оцветяване или щрихиране на по установена скала. Използването му предполага райониране на картографираната територия по избрани показатели Качественият фон се използва при изобразяване на почвената покривка, геоложкия строеж, растителни асоциации, народностен състав и религиозен състав на населението и др. Често пъти се съпровожда от различни индекси.
КАЧЕСТВО НА ГРАДСКАТА СРЕДА* - равнището на ползване на всички градски инфраструктурни системи (водопровод, канализация, електропровод, топлопровод, улици и пътни съоръжения, сгради, съоръжения) и на специализираните градски територии. За функционирането им се съди по равнището на връзка, взаимоотношения и ползване от жителите на градовете. Качеството на градската антропогенна среда пряко се отразява на равнището на живот на градското население.
КАЧЕСТВО НА ЖИВОТ* - съвкупността от показатели, разкриващи равнището на материално потребление (жизненото равнище) и използването на социални обществени блага. Разкрива се чрез съвкупността от показатели и оценки за: екологичност на жизнената среда; лична и национална безопасност; политическа, икономическа и социална свобода; степен на удовлетворяване на потребностите и интересите на хората с необходимите им материални и духовни блага.
КВАРТАЛ – част от територията на селище; урегулирана селищна територия, ограничена от улици или от улици и граници на населената (урбанизираната) територия, която обхваща един или повече поземлени имота. Използва се като понятие и за присъединени към град села, жилищни комплекси или части от тях.
КВАРЦ (от нем. Quarz) - един от най-разпространените в земната кора минерали. По химичен състав е силициев окис (SiO2). Среща се във вид на призматични кристали и зърниста маса. Кварцът е различен на цвят - бял, сив, черен, прозрачен. Скалообразуващ минерал е в редица метаморфни скали като гнайси, кварцити, шисти и седиментни скали като пясъчници. Кварацовите минерали се срещат в кварцовите жили сред масивните скали. Кварцовите пясъци и баластра се срещат предимно в речните наноси. Кварцът е устойчив на изветряне Кварцовите кристали се използват в електротехниката, радиолектрониката, стъкларската, керамичната и други промишлености. Кварцовите пясъци и баластрата се използват в строителството. Цветните кристали се използват в ювелирното дело.
КВАРЦИТ (от кварц) - здрава, плътна метаморфна (преобразувана) скала със зърнест строеж. Състои се почти изцяло от кварц или смеси на кварц с други минерали. Образува се при прекристализацията на пясъчници и други наслаги, съдържащи силиций. Кварцитът е устойчив на изветряне и поради това образува изпъкнали форми на земната повърхност. Чистите кварцити се използват като огнеупорен материал, строителен, облицовъчен и декоративен камък.
КВАТЕРНЕР (от лат. quaternus – четвъртичен), четвъртичен период, антропоген – последният период от Неозойската ера и въобще от геоложката история на Земята, който продължава и до наши дни. Продължителността му е около 1.0 млн.години. Следва след плиоцена, последната епоха на терциера. Поделя се на плейстоцен и холоцен. Най-характерната особеност на кватернера са редуванията на захлаждане на климата със заледяване (ледникови епохи – гюнц, миндел, рис и вюрм) и последващи затопляния. Поради това равнището на Световния океан се е променяло. През кватернера е имало периодични издигания, довели до образуване на речни и морски тераси. През него се появява и развива човекът. Промените в климата и нивото на Световния океан водели и до значими промени в растителния и животински свят, до значими миграции.
КЕСТЕНЯВИ ПОЧВИ - тип почви, образувани и характерни за местата с умерен континентален сух климат и под тревна растителност. Отличават се с ниско съдържание на хумус. Имат неутрална или слабо кисела реакция и съдържат повече соли. Разпространени са в южната суха част на степите в Европа и Азия – от долното течение на Дунав до Китай. При напояване осигуряват добра реколта.
КИЗЕЛГУР (от нем. kieselgur), диатомит, ефузорна пръст – рохкав земен материал, с бял, светлосив или жълт цвят. Образува се във водни басейни (предимно морета и по-рядко езера) от силициеви черупки на диатомити. Има голяма пористост, съдържа много разтворим силиций и поема доста течности. Има добри топлоизолационни свойства. Използва се: като адсорбент при производството на различни изделия като динамит, стъкло, керамика; при производството на филтри; в текстилната, нефтохимическа и други промишлености. Най-значимите находища в света са в САЩ, Русия (Уляновска област, Колски п-ов), Франция, Испания, Мексико и др.
КИЛИМАРСТВО (от тур- kilim, от перс.) – отрасъл на преработващата промишленост, произвеждащ пъстроцветни вълнени, по-рядко памучни копринени и др., ръчно тъкани постилки за под или за стенна украса – килими, пътеки и др. Обикновено имат правоъгълна форма, различни цветове и фигури. Възниква в Древна Персия. След това се пренася в други страни и се оформят и други стилове на тъкане на килими. През последните десетилетия на XX век се развива и производството на машинно тъкани килими. В Българи се произвеждат персийски, котленски, чипровски, жакардови, машиннотъкани и др. видове килими и килимени изделия
КИСЕЛИНЕН ДЪЖД – вид атмосферен валеж, при който във валежната вода са разтворени киселини (азотна и сярна), получени при замърсяване на атмосферата с азотни и серни съединения. Киселинните дъждове силно увреждат организмите и особено растителността по земната повърхност, предизвикват умирането на риби във водните басейни, болести по дивите животни и човека. Киселинните дъждове са характерни за Западна Европа, САЩ, някои промишлени райони на Русия, Канада и др. страни.
КЛАСИФИКАЦИЯ (от лат. classis – разред и facere – правя) – дейност за разпределяне по сходство или различие на определени отличителни белези на предмети, явления и понятия по класове, групи, отдели, таксони и т.н.; резултатът от тази дейност. Тя е средство за подреждане и систематизиране на определени обекти и явления в природата и обществото. При класификацията се използват два типа признаци – естествени и изкуствени. Когато се използват естествени признаци (разкриват съществени свойства и различия), които имат предимно познавателно значение, класификацията е естествена (например, подреждането на климатите по количеството топлина и влага). Когато се използват несъществени признаци и целта е подреждане в някакъв удобен за ползване ред, класификацията е изкуствена (напр. подреждане на термините в речник по азбучен ред).
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ВАЛЕЖИТЕ (от лат. classis – “разред” и facere – “правя” и валежи) – условно разпределение на валежите на съподчинени групи по определени признаци. 1/. Според агрегатно състояние на водата валежите са течни (дъжд и роса) и твърди (сняг, слана, скреж, град, снежна суграшица, ледена суграшица, поледица); 2/. Според условия за възникване – вътрешномасови, фронтални и орографски; 3/. Според начина на изваляване – поройни, обложни и ръмеж; 4/. Според мястото на образуване – атмосферни или високи (твърди, течни и смесени) и хоризонтални или наземни (роса, слана, скреж).
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ВОДИТЕ (от лат. classis – “разред” и facere – “правя” и води) – разпределение на водите на групи по определени признаци на съподчинени групи. 1/. По местоположение водите са: води на сушата - повърхностни (речни, езерни, блатни, ледници) и подземни (грунтови, напорни или артезиански, минерални, карстови), води на Световния океан (океани и морета), атмосферни води (водна пара, дъжд, сняг и т.н.), води в организмите; 2/. Според минерализацията – пресни или сладки (до 1% разтворени във водата минерали) и минерални и разсоли; 3/ Според температурата на водата: течни, твърди (лед и ледници) и газообразни (водна пара).
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ГЕОГРАФСКИТЕ КАРТИ* – разпределение на някаква съвкупност от географски карти или дейност за групирането им по определени признаци на основата на тяхното сходство или различие. Най-често се прави извършва по съдържание, предназначение, мащаб, обхват на изображението и др. По съдържание се обособяват редица видове карти. Общогеографските карти изобразяват основни природни и социално-икономически обекти. Тематичните карти изобразяват един или два географски елемента. Те се по делят на две групи: природно-географски (напр. климатични, хидроложки, на релефа, ландшафтни и т.н.) и социално-икономически (напр. карти на селища, стопански, политически и др. карти). По предназначение географските карти се поделят на учебни, пътни, туристически, научно-справочни и др.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ОБЛАЦИТЕ – условно разпределение на облаците по избрани различни съподчинени признаци като височина над земната повърхност, форма, структура, произход и др. Според тяхната форма е утвърдена международна класификация, състояща се от 10 рода: перести, пересто-кълбести, пересто-слоисти, високо-кълбести, високо-слоести, слоесто-дъждовни, слоести, слоесто-кълбести, кълбести и кълбесто-дъждовни. Тези родове могат да се поделят по различни признаци на видове и разновидности.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ – условно разпределение на почвите на различни систематични единици по предварително избрани съподчинени признаци и в определен ред – клас, тип, подтип. Има две основни направления на класифициране на почвите: 1/. Екологично-генетична - свойствата на почвите и протичането на почвообразуващите процеси се основават на произхода (генезиса) и измененията на почвите; 2/. Морфологично-веществена - основава се на морфологичните белези и свойствата на почвите. Тя е залегнала в класификацията на почвите на ФАО. Почвите са разпределени по ордери, подордери, групи и подгрупи и т.н. Типът почва е основната единица на класификацията на почвите.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПРИРОДНИТЕ РЕСУРСИ* – разпределение по групи на природните ресурси по избрани признаци и показатели. С оглед на потребностите от тяхното използване и изучаване те се групират най-често по два признака – по тяхното природно естество и по тяхната изчерпаемост. По признака естество природните ресурси се поделят на: енергийни; минерално-суровинни (метални и неметални); климатични; водни ресурси на сушата; поземлени ресурси; биоресурси (растителни и зооресурси); ресурси на Световния океан. По признака изчерпаемост те се поделят на две групи – изчерпаеми и неизчерпаеми. Изчерпаемите ресурси от своя страна са два изчерпаеми невъзобновими (изкопаеми горива, руди, неметални минерални суровини) и изчерпаеми възобновими (водни, растителни, животински, почвени и някои минерални соли). Към неизчерпаемите се отнасят слънчевата енергия, хидроенергийните ресурси, енергията на приливи и отливи, на морските вълни, на вятъра и на геотермалната енергия.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПРИРОДНИГЕ РИСКОВЕ* – условно разпределение по групи на природните рискове по избрани признаци и показатели. Те се групират най-често по няколко признака: произход; продължителност (времетраене); скорост на протичане на процесите, които ги предизвикват; териториален обхват. По признака произход рисковете се поделят на природни (естествени), свързани с протичането на процесите в геосферите и антропогенни. От своя страна природните рискове се класифицират в зависимост от предизвикващите ги процеси на космически (падане на метеорити, магнитни бури, слънчеви изригвания и др.), ендогенни (изригвания на вулкани, земетресения, цунами), екзогенни (срутвания и свличания на земни маси, поройни валежи и наводнения, лавини, водна ерозия (размиване и отнасяне на горния земен пласт, предимно плодородните почви), климатични (урагани, бурни ветрове, засушавания, градушка, поледица и др.). При използването на признака времетраене, природните рискове се поделят на краткотрайни (ураган, цунами, лавини и др.) и дълготрайни (засушавания и др.). По скоростта на протичане природните рискове се поделят на внезапни и бавно протичащи. Освен това те се класифицират и по териториалния обхват – глобални (напр. затопляне на климата), регионални и локални.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА СЕЛИЩАТА* – разпределение на населените места по групи и типове в зависимост от избрания признак (например, брой население, начин на застрояване, функции и т.н.) или по няколко признака. Например по външен облик и начин на застрояване селищата са купни (села и градове) и пръснати (единични дворове, колиби, махали).
КЛИМАТ* (от гр. klino – наклон на слънчевите лъчи) – дългогодишният режим на времето на дадено място в зависимост от неговото географско положение. Той е резултат от влиянието на Слънцето и геосферите върху атмосферата. Климатът се определя като отражение на средни многогодишни величини на климатичните елементи, денонощния и годишния ход, максималните и минималните стойности, средните отклонения от средните стойности, повторяемостта на определени явления и т.н. В различните части от земната повърхност той е различен поради кълбовидността на Земята, падането под различен наклон на слънчевите лъчи на земната повърхност и характера на самата тази повърхност. Климатът е относително постоянен за продължителен период от време. Той е част от географската характеристика на дадено място.
КЛИМАТИЧЕН КУРОРТ – (от климат и от нем. kurort – лечебно място) – местност, част от земната повърхност с особено благоприятни за здравето и лечението на хората климатични (температура, слънчево греене, облачност, валежи, вятър и състав на приземния слой на въздуха) условия и създадена подходяща материална база. Климатичните курорти са място за: отдих и почивка; лечение и профилактика на определени заболявания (предимно белодробни); рекреация на човешкия организъм след болнично лечение. В тях се използват отделни климатични елементи или комплекс от тях, за влияние върху здравето и физическата дееспособност на хората. В България известни климатични курорти са Искрец и Сандански, използвани за лечение на заболявания на белите дробове.
КЛИМАТИЧЕН ПОЯС*– голяма част от земната повърхност, имаща формата на широчинна ивица със сходен климат (общи климатични характеристики). Във всеки климатичен пояс през годината температурата на приземния слой на въздуха се променя в определени граници, доминират някои ветрове, падат в определено време и сходни по количество валежи. Климатичните пояси се поделят на климатични зони, а те от своя страна – на климатични области. На Земята има 7 вида климатични пояси: един екваториален и по два субекваториални; тропични; субтропични; умерени; субполярни и полярни. Най-голяма площ имат тропическите пояси – 35% от земната повърхност, следвани от умерените пояси – 17%, и други.
КЛИМАТИЧЕН СЕЗОН (от гр. klino и фр. saison), годишно време – добре очертан период от годината, отличаващ се от другите периоди по особеностите на климата, обикновено според температурния режим и условията на овлажнение. В зависимост от отдалечеността от Екватора климатичните сезони имат различна продължителност, обикновено няколко месеца. Климатичните сезони са различни на брой и по характеристика в различните пояси. В екваториалния пояс няма сезони, а в субекваториалните и тропичните мусонни райони са два – сух и влажен. В субтропичните и умерените пояси има по четири климатични сезона – зима, пролет, лято и есен. В субполярните пояси пролетта и есента са много кратки и имат преходен характер. Смяната на сезоните се определя по видимото движение на Слънцето на небосвода и промените в природата (продължителността на деня, развитието на растителността и др.). Тя се дължи на това че земната ос има наклон към плоскостта на земната орбита от 66° 33' и през годината се оказва наклонена по посоката Слънцето ту северно, ту южно. Поради това, когато в Северното полукълбо е лято в Южното е зима и т.н.
КЛИМАТИЧЕН ФАКТОР – специфичното въздействие на климата върху хода на природните и социалните процеси – релефообразуващи, хидроложки, почвени, биологични, стопански и т.н. Различните видове климат действат по специфичен начин като фактор за протичане на природните и социални дейности и процеси. Например, положителните температури са положителен климатичeн фактор за протичане на процесите на вегетация на растенията.
КЛИМАТИЧНА ЗОНА (ПОЯС) – най-голямата единица на климатичното райониране на Земята. Представлява голяма ивица от земната повърхност, простираща се предимно по паралела със сходни стойности на климатичните елементи. Има широчинно зонално простиране, но някои от климатични зони са разкъсани. В планините с повишаване на надморската височина има вертикални климатични пояси. Климатичните зони се поделят на климатични области. На земята има един екваториален, два субекваториални, два тропични, два субтропични, два умерени, два субполярни и два полярни климатични пояса. На всеки пояс съответства определен вид климат. За определянето им решаващо влияние имат въздушните маси и тяхното преместване от Екватора към полюсите.
КЛИМАТИЧНА КЛАСИФИКАЦИЯ – разпределение на климатите на Земята на класове според техните характеристики, сходства и различията помежду им, като всеки климат има строго определено място между останалите. Всяка климатична класификация използва определени признаци за разпределение на климатите на видове и класове. Като такива се използват: а) хидротермални показатели (напр. класификация на Кьопен) – средни месечни и годишни температури и сума на валежите; б) конкретна климатична характеристика (напр. класификация на Де Мартон) – топли, мусонни, умерени, студени и пустинни; в) влияние на климата върху другите компоненти на географската среда (напр. класификация на Берг) – климатичните типове са генетично обусловени и разпределени в зависимост от надморската височина (климат на ниските земи, климат на възвишенията); г) влияние на общата атмосферна циркулация (напр. класификация на Алисов) – влиянието на определен тип въздушна маса целогодишно (основни климатични пояси – екваториален, тропични, умерени и полярни) или сезонна смяна на въздушните маси (преходни климатични пояси – субекваториални, субтропични, субполярни).
КЛИМАТИЧНА КЛАСИФИКАЦИЯ НА АЛИСОВ – определяне и подреждане на климатите според влиянието на атмосферната циркулация и типовете въздушни маси. Според този признак се формират основни климатични пояси, в които целогодишно влияе една въздушна маса и преходни, в които през годината има смяната на два съседни типа въздушни маси. Основните климатични пояси са седем: екваториален (екваториална въздушна маса); два тропични (тропични въздушни маси); два умерени (умерени въздушни маси) и два полярни (полярни въздушни маси). Преходните климатични пояси са със сезонна смяна на въздушната маса. Те са шест: два субекваториални (смяна на екваториална и на тропична въздушни маси), два субтропични (смяна на тропични и на умерени въздушни маси) и два субполярни (смяна на умерени и на полярни въздушни маси). Границите между тези пояси се определят според средните многогодишни стойности на разположението на климатичните фронтове. Климатите в така формираните климатични пояси имат различна специфика под влиянието на различията на въздушните маси според спецификата на повърхността, над която са образувани – водна (морска, океанска) или сушева (континентална).
КЛИМАТИЧНА КЛАСИФИКАЦИЯ НА КЬОПЕН – групиране на климатите чрез признака стойности на средните температури и сумата на валежите. Формират се 5 типа климатични зони: А – една тропична (без зима, постоянно високи температури и обилни валежи); В – две сухи зони (с високи температури и малка сума на валежите); С – две умерено топли зони (без трайна снежна покривка); D – две бореални зони (с големи разлики между температурите през зимата и лятото); Е – две полярни зони (целогодишно наличие на снежна покривка). Вътре в тези зони климатите се поделят на по-малки климатични единици. В зоните А, С и D климатите са: w – със суха зима; s – със сухо лято; f – равномерно влажни. В зависимост от съотношението на температура и валежи климатите се поделят на: степен (ВS); пустинен (BW); тундров (ЕТ) и вечен мраз (EF).
КЛИМАТИЧНА ОБЛАСТ* – част от земната повърхност с определен тип климат. Климатичната област е най-малката единица на климатичен пояс, част от климатична зона. При класифицирането на климатите по континенти и по-малки географски единици често се използва понятието планинска климатична област. Това е климатична област, в която климатът е видоизменен под влиянието на надморската височина.
КЛИМАТИЧНА ПРЕГРАДА – изпъкнала форма на релефа, простираща се напречно на преобладаващата посока на духащите ветрове. Тя спира ветровете да преминат от другата и страна и по този начин определя различията в климатичните елементи, т.е. тя се явява климатична граница. От двете и страни климатът се различава. Преди всичко това са планинските прегради или зони, в които рязко се променят температурните и валежните условия. В България типична климатична граница е Стара планина.
КЛИМАТИЧНА СИСТЕМА – динамична съвкупност от компоненти (елементи), взаимосвързани един с друг и закономерно влияещи си един на друг и формиращи времето и климата. Те образуват устойчива в определени параметри цялостност. Главен компонент на климатичната система е атмосферата, чиито свойства (най-вече топлина и влага) определят времето и климата. Силно влияние върху формирането и изменението на климата имат водните повърхности и предимно тази на Световния океан. Промените във състоянието на атмосферата в много по-малка степен зависят от вида и релефа на сушевата повърхност, растителната покривка и човешката дейност. Главните природни процеси, които протичат и определят времето и климата са: а) нагряване и изстиване на сушевата и водна повърхност и приземния слой на въздуха; б) топлообмен между земната повърхност (водна и сушева) с атмосферата; в) кръговрат на водата; г) циркулация (движение) на въздушни маси, чрез които се пренасят топлина и влага. Функционирането на климатичната система е в пряка връзка и зависимост от окръжаващата я природна среда. Сложността на протичащите процеси в климатичната система, както и разнообразието на природната среда, затрудняват прогнозирането на промените във времето и климата.
КЛИМАТИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ, елементи на климата – количествени характеристики на атмосферата и на времето за продължителен (многогодишен) период. Те са същите, както и метеорологичните елементи: слънчева радиация, температура на въздуха, атмосферно налягане, влажност на въздуха, скорост и посока на вятъра, облачност, валежи и снежна покривка, прозрачност на атмосферата (видимост), температура на земната повърхност и на водата, радиационно излъчване на Земята и на атмосферата. Техните средни многогодишни стойности са резултат от влиянието на климатообразуващите фактори.
КЛИМАТИЧНИ КАРТИ – вид тематични географски карти, върху които са изобразени особеностите на климата на дадена територия. На тях са нанесени изолинии, даващи представа за количествените характеристики на метеорологичните явления – изотерми (температура), изобари (атмосферно налягане), изохиети и т.н. Пространството между отделните изолинии се оцветява или се щрихова.
КЛИМАТИЧНИ РЕСУРСИ – характеристики, свойства на климата, които влияят на провеждането на различни стопански дейности. Като ресурси се използват продължителността и силата на слънчевото греене, температурата на приземния слой на въздуха, видът, количеството и разпределението на валежите, силата и продължителността на вятъра и т.н. Тези ресурси са агроклиматични (влияят на селското стопанство), валежни (плювио-нивални, снежно-дъждовни), ветрови (анемометрични), туристически и др. Всеки климатичен пояс, климатична зона и климатична област имат своите различни характеристики и съответно потенциал.
КЛИМАТИЧНО РАЙОНИРАНЕ – разделяне на земната повърхност или част от нея на отделни териториални единици (пояси, зони, области и подобласти) с еднородни климатични условия. На основата на климатичното райониране са обособени типовете климат на Земята. В климатичното райониране се използват следните таксономични единици: а) климатичен пояс – голяма ивица (предимно широчинна) от повърхността на Земята с приблизително еднородни климатични характеристики (напр. пояс на умерения климат); б) климатична зона – обширна част от климатичен пояс, обособена по величината на радиационния баланс, температурите и количеството, вида и разпределението на валежите (например, зона на умерения континентален климат); в) климатична област – част от климатична зона с определен тип климат (например, планински климат, преходно-континентален климат); г) климатичен район – част от климатична област с определени несъществени и незначителни различия в климатичните елементи (напр. климатичен район на Предбалкана в умереноконтиненталната климатична област в България).
КЛИМАТОГРАМА* (от гр. klima и gramma – белег, знак) – вид графично изображение на годишния ход на температурата на приземния слой на въздуха и количеството и разпределението по месеци и сезони на валежите. Тя е синтетично изображение, съчетаващо графика на средните температури по месеци и диаграма на месечните количества на валежите. Има правоъгълна форма, в основата на която са отбелязани месеците. По лявата и дясната вертикала има скала на средномесечните температури и месечните количества на валежите. На всяка климатограма се отбелязва името на станцията, нейните географски координати и надморска височина. Тя служи за анализ на климата на дадено място в определен географски район.
КЛИМАТОЛЕЧЕНИЕ
– вж.: Климатотерапия.
КЛИМАТОЛОГИЯ – наука за закономерностите на формирането, географското разпределение, типовете климат, измененията на климата. Тя е част от географските науки, използваща данни и обобщения от метеорологията. Климатологията се поделя на обща климатология, климатография, динамична климатология (изучава влиянието на общата атмосферна циркулация върху климата), палеоклиматология и др. Практико-приложно значение имат: агроклиматология, биоклиматология, медицинска климатология.
КЛИМАТООБРАЗУВАЩИ ПРОЦЕСИ – природни процеси, които формират или изменят климата на Земята, или в отделен географски регион. Важни климатообразуващи процеси са: топлообмен и преобразуване на топлинната енергия; влагооборот между атмосферата и земната повърхност; циркулация на атмосферния въздух (обща и местна) и на океанската вода (океански и морски течения).
КЛИМАТООБРАЗУВАЩИ ФАКТОРИ* – условия и причини, въздействия върху формирането и изменението на климата. Климатообразуващи са факторите: а) радиационни фактори (слънчева радиация и радиационен баланс); б) циркулационни фактори (движението на въздушните маси); в) географски фактори: географско положение (географска ширина, определяща сезонността в получаване на слънчевата енергия и зоналността); релеф (формите на земната повърхност, посоката на простиране на едрите форми, изложението на склоновете и надморската височина), разпределението на сушата и водата, океанските течения, снежна и ледена покривка, растителна покривка; г) антропогенни фактори (човешката дейност). В различните части на земната повърхност, в различни периоди от време влиянието на отделните фактори върху климата е различно.
КЛИМАТОТЕРАПИЯ (от климат и от гр. therapeia – грижа, лечение), климатолечение - използване на атмосферните условия на външната среда и специфични характеристики на климата в определени места за профилактика и лечение на различни заболявания. Използват се компонентите: надморска височина, атмосферно налягане, температура на приземния слой на въздуха, количеството на валежите, силата на вятъра, облачността и др. и като се отчитат особеностите на земната повърхност (ландшафта). Различните видове климат и съчетание на климатичните елементи имат специфично влияние върху състоянието на човешкия организъм и лечението на болестите. Например, морският климат е благоприятен при лечение на белите дробове, нервната система, обмяната на веществата, а планинският климат оказва силно влияние върху дихателната и сърдечно-съдовата система на човека и обмяната на веществата. В зависимост от използвания климатичен елемент като фактор за профилактика и лечение се обособяват: хелиотерапия – използване на слънчевото греене; аеротерапия – използване на състава и свойствата на атмосферния въздух чрез въздушни вани и дишане на чист въздух; криотератия – използване на ниските температури; таласотерапия (използване на слънчево греене, морски въздух и морска вода) и др.
КЛИСУРА (от гр.- kleisoura) – тесен планински проход, планинска теснина, разположена между две планини, два рида и т.н. Терминът се използва и като синоним на пролом. В България най-дългата клисура е Искърският пролом. Известни са още Момина клисура (на р. Марица), Момина клисура (на р. Места), Лудокамчийски пролом и др.
КЛИФ (от англ. kliff) – образувана от рушителното действие на морската вода форма на релефа, продукт на протичането на абразионните процеси; стръмна или отвесна част на морския бряг, разположена в съседство с прибойната ниша и абразионната тераса. Клифът се образува при наличие на висок бряг и под въздействието на рушителната сила на прибоя и силата на тежестта.
КМЕТСТВО* – най-малката единица в административно-териториалното устройство на Република България. Формира се от едно или няколко населени места и/или части от големите градове и има статут на поделение на община. Кметството има ограничени права на самоуправление. Ръководи се от кмет, избиран пряко от населението по мажоритарната система или назначаван от кмета на общината. Кметството изпълнява решенията на Общинския съвет.
КОЕФИЦИЕНТ НА ОТТОКА (от лат. coefficiens – съдействащ и отток) – показател, разкриващ каква част от атмосферните валежи, паднали на определена територия (обикновено водосборна област, район, страна, регион и т.н.), се оттичат по земната повърхност чрез речната мрежа за определен период от време (обикновено година, сезон, месец, многогодишен период). Изразява се в процент или част от единица. Величината на оттока зависи от климата (количество, вида, интензивността на валежите, температурата на въздуха и количеството на изпаряваната вода), релефа (планински, низинен, хълмист, наклона на склоновете и т.н.), характера на земната повърхност (водопропускливост на скалната основа, почвена покривка, лесистост и др.). Определя се в обем на оттока в литри, в кубически метри или в мм воден слой.
КОЕФИЦИЕНТ НА РАЖДАЕМОСТ (от лат. coefficiens – съдействащ и раждаемост) – показател, разкриващ какъв е делът на новородените деца сред определена териториална общност от хора (населено място, община, район, страна, регион, света) или група, определена по друг признак (етнос, религия, образование и т.н.). Измерва се в промили (‰). Има два вида коефициенти за раждаемост: а) общи – брой живородени деца на 1000 души население (т.е. в промили) за период обикновено една година; б) специфични коефициенти на раждаемост по допълнителни показатели като брачност, възрастова група, образование и т.н. на 1000 души от населението (т.е. в промили). Величината на коефициента на раждаемост зависи от количеството родени деца, възрастовата структура на населението, продължителността на живота, равнището на здравеопазване и т.н. Най-високи стойности коефициентът на раждаемост има в слаборазвитите африкански, азиатски и латиноамерикански страни (от 30 до над 40‰), а най-нисък в някои европейски страни (под 10‰). България е в групата страни с най-нисък коефициент на раждаемост.
КОЕФИЦИЕНТ НА СМЪРТНОСТ (от лат. coefficiens – съдействащ и смъртност) – показател, разкриващ какъв е делът на починалите лица сред определена териториална общност (населено място, община, район, страна, регион, света) или група от хора, определена по друг признак (етнос, религия, образование и др.). Измерва се в промили (‰). Има два вида коефициенти за смъртност: а) общи – брой починали на 1000 души население за период обикновено една година; специфични – по допълнителни показатели като възраст, образование, професия, пол и т.н. на 1000 души от населението. Величината на коефициента на смъртност зависи от равнището на доходи, начина на живот, равнището на здравеопазване и т.н. Особена важност има коефициентът за детска смъртност, т.е. делът на починалите деца до едногодишна възраст.
КОЕФИЦИЕНТИ НА МИГРАЦИЯТА (от лат. coefficiens – съдействащ и миграция) – съвкупността от демографски показатели, разкриващи равнището на миграции в определена териториална единица (населено място, община, район, страна, регион, континент и др.). Изчисляват се като промил (‰, отношение на мигрантите към 1000 души от средния брой на населението, обикновено за една година). Използват се обши коефициенти за: обща (брутна) миграция, заселване, изселване, емиграция и имиграция). Използват се и коефициенти за специфични признаци на мигрантите (пол, възраст, образование и др.).
КОКС (от нем. koks ) – вид гориво, твърдо вещество, съдържащо въглерод. Коксът се получава чрез суха дестилация (изпичане) на черни въглища, торф, нефтени остатъци и други органични вещества чрез силно нагряване (до 1000οС) без достъп на въздух. Съдържа 82-86% въглерод и 10-13% пепел. При изгаря не коксът развива много висока температура. Произвеждат се два вида кокс: металургичен и леярски.
КОЛЕБАНИЯ НА КЛИМАТА – ритмични или циклични промени в климата на Земята, в неговите характеристики, но без да се променят същностните признаци и характеристики. Обикновено това са изменения с над 10 годишна продължителност. Характерни са за големи пространства (региони) от земната повърхност. В повечето случаи са следствие от периодичността на слънчевата активност, а в съвременни условия са повлиявани и от човешката дейност. Колебанията на климата в миналите геоложки ери и периоди са оставили следи в земните пластове и наслаги.
КОЛЕБАТЕЛНИ ДВИЖЕНИЯ НА ЗЕМНАТА КОРА, епейрогенеза – бавни движения в литосферата, предизвикани от вътрешните земни сили и проявяващи се под формата на повсеместни и продължителни възходящи (издигане) и низходящи (понижаване) движения върху значителна площ. Във времето низходящите и възходящите движения могат да се сменят. Скоростта на колебателните движения е от стотни части от милиметъра до няколко сантиметра в година.
КОЛИБИ – наименование в миналото на селища много малки размери. Възникнали са при: роенето на големи села; увеличаване на обитателите на отделните дворове и ново строителство на жилища; преселване на семейства от други райони на България. Те са съставени най-често от няколко родствени семейства с техните жилища, дворове, стопански постройки, градини. Характерни са за планинските и полупланинските райони в България, най-вече за северните склонове на Стара планина, Предбалкана, Родопите, Краището и Ихтиманска Средна гора. Преобладаващата част от тях са създадени през периода на османското владичество в България. В края на XX век са приравнени на села. В съвременни условия продължава процесът на тяхното обезлюдяване и заличаване.
КОЛИЗИЯ (лат. collisio - сблъсък; стълкновение; противоречие) - сблъсък на две литосферни плочи с континентален тип земна кора. В мястото на сблъсъка, в окрайнината на континентите се образуват планини.
КОЛИЧЕСТВЕН ФОН - картографски способ, използван за изобразяване на различни природни и социални явления с разпространение в определени територии и за райониране по количествен признак. Количественият фон се прави чрез оцветяване или щриховка с различна интензивност за различните групи стойности.
КОЛОИДНО-СЕДИМЕНТНИ
СКАЛИ (от грц. kola
лепило, eidos –
вид и седиментни скали) – вид седиментни скали,
образувани чрез разтваряне, разпръскване и емулсия. Такива са различните видове
глини, боксити, латерити, някои видове руди и др.
КОЛОНИАЛНА ИМПЕРИЯ* – държава, която владее политически, военно и икономически територии на други или от други държави. В колониалната империя има ясно обособена метрополия (държава, която владее колонии) и колонии (държави и територии, които са под властта на метрополията). Първите колониални империи (Испания и Португалия) възникват след Великите географски открития в края на XV и през XVI век. В края на XVI и през XVII век колониална империя става Нидерландия, през XVII век и Великобритания, а по-късно и Франция, Германия и др. В края на XIX и началото на XX век най-мощната колониална империя е Великобритания, която владее територии около 9 млн. кв.км. След Първата и особено след Втората световна война започва разпадът на колониалната система и колониалните империи.
КОЛОНИЗАЦИЯ (от лат. colonia – заселване на чужда територия) – форма на завладяване и стопанско, културно и др. усвояване на определена територия от група преселници, държава или икономически структури. Тя е военно-политическа, когато една държава насилствено завладява определена територия. След това тя може да бъде стопански и културно усвоена. Стопанската колонизация се извършва чрез заселване на ненаселени или слабо населени земи. Тя може да бъде предшествана от военно-политическа колонизация. В миналото колонизацията най-бурно се развива след Великите географски открития и особено през XIX век. Тя се осъществява чрез избиване и военно-полицейско потискате на местното население, изолирането му в отделни неплодородни земи (резервати), промяна на религията, административно управление.
КОЛОНИЯ* (от лат. colonia) – 1/. Страна или територия, която е лишена от политическа и икономическа самостоятелност и е владение на чужда държава. Държавното управление се извършва от лица, назначени от държавата владетелка (метрополия). Колониите са създадени основно след Великите географски открития и съществуват и в началото на XXI век. В съвременни условия колониалната система е на изчезване. Но в света все още има около 50 зависими територии. Напр. владения на Великобритания са Каймановите острови, Фолклъндските острови, Гибралтар, остров Света Елена и други. Подобни владения имат още САЩ, Франция, Австралия, Дания, Нова Зеландия, Нидерландия и Норвегия. 2/. Съвкупността от всички лица от някаква народност, които живеят заедно в друга страна или в чуждестранен град.
КОЛУВИЙ (от лат. colluvio – натрупване, неподредена купчина) – наслаги в подножието на склона, образувани от несортиран изветрителен материал и преместването му под влияние на собствената тежест (сриване, срутване, свличане). В подножията на склоновете, особено в планините, колувият участва във формирането на делувиално-колувиални шлейфове.
КОМЕТА (от гр. kometes – с опашка) – небесно тяло от Слънчевата система, изградено от космически газове и прах. Има продълговата форма, обособено ядро и опашка и движещо се около Слънцето. Размерите на кометите са огромни, опашките на някои комети имат дължина до стотици милиона километри, но масата им е малка и почти изцяло е съсредоточена в ядрото. Някои комети светят ярко, но други се виждат само през телескоп.
КОМПАС (от ит. compasso, от лат. compassus – обиколка) – прибор, посочващ географския или магнитния меридиан. Създаден е на основата на свойството на магнитната стрелка да е ориентирана в посока север-юг. Единият край на стрелката посочва Северния, а другият – Южния полюс. Тя е поместена в кутийка, в която има градусен кръг с основните посоки на света. Компасът служи за ориентиране по хоризонта и определяне на посоките на света. Той широко се използва в корабоплаването, въздухоплаването, геодезията, минното дело, военното дело и др. Използват се различни видове компаси – магнитни, механични, радиокомпаси, астрокомпаси и др.
КОМПЛЕКСЕН РАЙОН, социално-икономически район, (от лат. complexus – свръзка) – една от териториалните структури на стопанството, формирана на основата на социално-икономическото развитие на част от територията на страната. В комплексния район се развиват всички отрасли на националното стопанство, но някои от тях са водещи. Вътре в комплексния (социално-икономически) район могат да се формират подрайони и микрорайони. Съсредоточаването в отделни селища на различни стопански дейности позволява в тях да се формират вътрешно обособени центрове на развитието на района.
КОМПОНОВКА НА КАРТАТА (от лат. componere – съставям) – разполагане на рамката на името на картата, мащаба, нейната легенда, допълнителните елементи и данни, улесняващи нейното ползване.
КОНВЕКЦИЯ НА ВЪЗДУХА (от лат. convetio – докарване, пренасяне) – процес на издигане на топъл въздух във височина поради нагряването му от земната повърхност, неговото разширяване и намаляване на теглото му. Тя предизвиква образуване на облаците и валежите. Като природно явление се среща във всички части на земната повърхност, но е най-характерна и постоянна в екваториалния климатичен пояс. В България е много характерна за следобедните часове през топлото полугодие и в планинските райони, когато под нейно влияние се образува вътрешномасова облачност и падат валежи.
КОНВЕРГЕНЦИЯ (от лат. convergens – приближаване, сливане) – 1/. Теория на конвергенцията за сближаване на две различни социални системи (капитализъм и социализъм) чрез взаимстване на позитивни черти и свойства; 2/. Сближаване на икономиките на две и повече страни, премахване на разликите между тях, сближаване по множество различни показатели (темпове на растеж, инфлация, държавен дълг, доходи на населението и т.н.) на основата на общи интереси и закономерности на развитие; 3/. Сближаване на културите на основата на развитие на сходните им черти и намаляване на различията; 4/. Сближаване на две литосферни плочи; 5/. Сливане на повърхностните океански течения и спускане водите на дълбочина (конвергенция на морските течения); 6/. Външно временно сходство на формите на релефа и техните очертания.
КОНГЛОМЕРАТ (от лат. conglomeratus - натрупан) - споена седиментна скала, състояща се от различни по големина, форма и състав части, образуваща земни пластове. Спойващото вещество е различно – варовито, глинесто и т.н. Споените частици са заоблени и с различен размер – от 2 мм до големи чакъли. Те могат да са еднородни или разнородни, съставени от късове от различни видове скали и минерали – варовици, доломити, мергели и т.н. В зависимост от мястото на образуване (уплътняване и спояване на наслагите) конгломератите са морски, езерни, речни и др. Понякога конгломератите, предимно в спойващото вещество, съдържат ценни полезни изкопаеми (злато, платина и др.).
КОНДЕНЗАЦИОННИ ЯДРА (от лат. condensatio – сгъстяване, събиране) – най-дребните (течни, газообразни или твърди) неутрални частици или йони в атмосферния въздух, върху повърхността на които кондензира водната пара и се образуват водните капчици. Маслени частици не могат да бъдат кондензационни ядра. Без кондензационните ядра е невъзможно образуването на капчици вода и следователно на облаци и падането на валежи върху земната повърхност. Най-голяма е концентрацията им в долните слоеве на атмосферата. Във височина тя се понижава. Ролята на кондензационно ядро (повърхност) може да служи и земната повърхност или предметите върху нея. По такъв начин се образуват росата, сланата и скрежа.
КОНДЕНЗАЦИЯ НА ВОДНАТА ПАРА НА ВЪЗДУХА – процес, при който атмосферният въздух е наситен с водни пари и те преминават от газообразно в течно състояние. В широкия смисъл на думата кондензацията е преминаване на водните пари и в твърдо състояние, в снежни и ледени кристалчета. Кондензацията се извършва в атмосферата, върху водна и сушева повърхност, по предметите върху подстилащата повърхнина и в земните пластове. Тя протича при пренасищане на въздуха с водни пари или увеличаване на температурата и изпарението. Кондензацията на водната пара в атмосферата е част от кръговрата на водата и на топлообмена, понеже при изпарението се поглъща топлина, а при нея се отделя топлина.
КОНКРЕЦИЯ (от лат. concretio – сгъстяване, придобиване) – разнообразни (от микрон до 3 м.), предимно кръгли по форма минерали, разположени в седиментни (утаечни) скали. Представляват струпване на еднородни или различни минерали, различаващи се от скалата, в която се намират. Това са калцит, доломит, силикати и минерали, съдържащи желязо, манган, фосфорити и т.н. Образуват се на дъното на воден басейн чрез натрупване на разсеяните в изветрялата скалата вещества около някакъв център – зърна от минерали, раковини, животински кости и растителни останки. На дъното на океаните се образуват наслаги с включени в тях железни и манганови конкреции.
КОНКУРЕНЦИЯ* (от лат. concurrentia – сблъсквам се) – 1/. В биологията. Съперничество за пространство, светлина, храна, вода, убежище и др. в процеса на борбата за съществуване. Тя вътрешновидова (между членовете на едно съобщество), междувидова (между представители на различни биологични видове) и косвена. 2/. В икономиката. Съперничество (борба) между производители на стоки и услуги и търговци за постигане на по-добри икономически резултати. Тя се основава на сравнение от купувача на определени характеристики на предлаганата стока и ли услуга – цена, качество, надеждност на изделието или услугата, възможност за кредит, сервизно обслужване и др. Регулатор (управляващ) на конкуренцията е пазарът. В резултат на конкуренцията едни производители и търговци се разоряват, а други се обогатяват. Конкуренцията е вътрешно отраслова и междуотраслова (преливане на капитали към по-печеливши отрасли на икономиката).
КОНКУРЕНТНОСПОСОБНОСТ (от лат. concurrentia – сблъсквам се и способност) – способността на икономическите субекти в условията на развита пазарна икономика да осъществяват своята дейност и да получават печалба в достатъчни размери за да осигуряват продължаване на своята стопанска дейност, научно-техническо усъвършенстване, поддържане на високо качество на произвежданата продукция и осигуряване на трудовите възнаграждения на заетите лица. Различават конкурентоспособност: а) предлагане от стопанските субекти на нововъведения (иновации); б) откриване и използване от стопанските субекти на инициативата при внедряване и използване в производството на съществуващи новости; в) налагане на пазара, диктуване на него на свои правила и чрез други дейности (установяване от държавните органи на определени стандарти, лицензии, забрани, развитие на лобизъм и др.). Конкурентнспособността на фирмите в голяма степен зависи от икономическата активност и предприемчивост на производителите, но и от курса на националната валута. При девалвация на националната валута фирмите от тази страна получават възможност на международния пазар да продават на по-ниски цени и да реализират по-високи печалби.
КОНСТИТУЦИОННА МОНАРХИЯ* (от лат. constitutio – установление и от гр. monarchia – единовластие) – вид монархия, при който правата на монарха са строго определени от конституция и закони. В повечето случаи правата им са силно ограничени. Много често те се свеждат предимно до изпълняване на представителни функции. Правата им, както въобще на всички монархии, се предават по наследство. В сегашни условия повечето монархии са конституционни. В Европа такива са Испания, Великобритания, Дания, Швеция, Норвегия, Белгия, Нидерландия, Монако и т.н. Различават две разновидности на конституционната монархия: дуалистична – монархът е с определени от конституцията права, но фактически запазва значими властови функции и парламентарна - монархът изпълнява предимно формално властовите си права.
КОНСТИТУЦИЯ* (от лат. constitutio – установяване, устройство) – утвърденият и действащ основен закон, по който се управлява една държава. В него са определени формата на държавното управление, основните правомощия на държавните органи, взаимоотношенията между тях, сроковете за формиране и функциониране на държавните органи, административно-териториалното устройство и др..
КОНТИНЕНТ* (от лат. continens, entis – земя, която се държи, суша), материк – голяма част от сушата, заобиколена от всички или от почти всички страни с океани и морета. По-голямата част от сушата на континента е над морското равнище, а само периферията е под водата. Континентите са формирани от т.нар. континентален тип земна кора с мощност 30-70 км и включваща три слоя: базалтов, граните и седиментен. В техния строеж има обособени два типа структури: а) вътрешноконтинентални (платформени равнини и планински системи); б) периферни (шелф, континентален склон, островни дъги и депресии). Континентите са образувани чрез продължително развитие на сушата на Земята. Според една от представите за тяхното образуване това е станало от една първоначална голяма суша (Пангея), която се разделила на два праконтинента (Гондвана и Лавразия), които след това се разделели на сегашните континенти. В основни линии сегашните им очертания са оформени в края на мезозоя и през неозоя. Според новата глобална тектоника на земята има 6 големи литосферни плочи и съответно 6 континента – Евразия (Европа и Азия), Африка, Северна Америка, Южна Америка, Австралия и Антарктида. Континентите заемат 149 млн. км2 площ (без островите). В българската образователна система е прието, че на Земята има следните континенти: Европа, Азия, Африка, Австралия, Антарктида, Северна Америка и Южна Америка.
КОНТИНЕНТАЛЕН КЛИМАТ* – разновидност на определен вид климат, образувана под доминиращото въздействие на континентални въздушни маси и отдалеченост от Световния океан. Континенталността на климата се изразява в по-значителните разлики (амплитуди) в елементите на климата и особено на температурите и валежите между зимата и лятото. За континенталния климат са характерни по-студена зима, по-топло лято, по-голяма годишна температурна амплитуда, по-малки и по-неравномерно разпределени през годината валежи. Поради това континенталните климати са по-резки в сравнение с океанските (морските). С приближаване към бреговете на океаните и моретата континенталността отслабва и чертите на климата се смекчават. Формира се преходна зона на преминаване от континентален към морски климат.
КОНТИНЕНТАЛЕН ЛЕДНИК – вид ледник, образуван върху голяма площ и при разнообразен планински, равнинно-хълмист и низинен релеф. Формата и размерите на ледника не зависят от формите на земната повърхност, а предимно от величината на подхранване (приток) и разход на лед. Като правило движението на ледената маса е от центъра към периферията. Континенталните ледници се поделят на: ледникови щитове (изпъкнала плоско-куполовидна форма с мощност над 1000 м. и площ над 50 хил. км2); ледников купол (с по-малки размери от тези на ледниковия щит); шелфов ледник (плаващ ледник с формата на ледена плоча, движеща се от сушата към морето или океана, с почти хоризонтална горна и подводна повърхност); извеждащ ледник (поток от лед, течащ от центъра на ледения щит или купол в скалиста долина и достигащ до воден басейн или шелфов ледник като при откъсване се образуват айсберги). Континенталните ледници се образуват в най-северните и южни части на планетата, там където снежната линия се понижава до равнището на равнините и достига до морското равнище. От общата площ на континенталните ледници тези в Антарктида заемат 85.3%. Следват ледниците в Гренландия, Канадски арктичен архипелаг, Исландия, Шпицберген и др..
КОНТИНЕНТАЛЕН ОСТРОВ* – морски или океански остров, който в миналото е бил част от близкия континент. Отделянето му е станало при понижаване на сушата и/или повишаване на океанското равнище. Континентални са островите Гренландия, Нова Гвинея, Великобритания, Мадагаскар, Нова земя и др.
КОНТИНЕНТАЛЕН СКЛОН – елемент на релефа на океанското дъно, пояс на океанското и морското дъно, в който континентите прехождат към океанското легло. Континенталният склон е разположен между шелфа (заравнената част от подводната окрайнина на континента) и континенталното подножие. Той се отличава със стръмни (до 40ο) склонове и е разположен средно на дълбочина от 200 до 2450 м. Най-характерна форма за континенталния склон са подводните каньони (например, Хъдсън, Конго, Инд) – легла на гигантски мътни потоци вода в прибрежната част на океаните и моретата. В подножието му са оформени наносни конуси и делувиално-пролувиални шлейфове. В него са развити подводни долини, подводни каньони, тераси, откоси, възвишения, котловини и др. форми на релефа.
КОНТИНЕНТАЛНО ПОДНОЖИЕ – част от океанското дъно, разположена в подножието на континенталния склон и между него и равнините по дъното. То е на дълбочина 2.5-3.0 км, а ширината му достига до 200-300 км. Има форма на делувиално-пролувиален шлейф. Повърхността му е полегата, наклонена към равните части на океанското дъно. Континенталното подножие се състои от наносни неспоени материали, пренесени от подводните течения, стичащи се по континенталния склон и пренасящи наноси от шелфа. Главен фактор за образуването му е наслагването от потоците вода и подводните свлачища на наноси.
КОНТИНЕНТАЛНО-СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ КЛИМАТ* – разновидност на средиземноморския (субтропичен) климат, характерен за източните части на Средиземноморието. При него през годината има смяна на две въздушни маси – тропични и на умерените ширини. Зимата е мека и влажна. Средните годишни температури са високи – над 12-13οС. Средните януарски температури са над 3-4οС. Зимата е влажна с по-чести и обилни валежи. Лятото е сухо, с много редки и минимални валежи. Има чести засушавания. Средните юлски температури са в порядъка 21-26οС. Този климат е благоприятен за отглеждане на по-топлолюбиви култури, ранни зеленчуци и плодове, лозя и др.
КОНУРБАЦИЯ (от лат. con - заедно и urbs - град) - 1/. Един от видовете градска агломерация – полицентрична, с няколко ядра (приблизително еднакви по размери и значимост градове) и липса на главно ядро (напр. агломерацията на градовете в поречието на Рейн и Рур в Германия, Холандската конурбация – Ротердам, Амстердам и 70 други селища). Формира се при близко разположени градове с общи социално-икономически, културно-битови връзки и инфраструктура (водоснабдяване, пътища, електроснабдяване и т.н.). 2/. Синоним на градска агломерация.
КОНФЕДЕРАЦИЯ (от лат. confoederatio) – форма на държавно устройство, политически съюз на две или повече държави, които имат общи политически и/или икономически цели и някои общи държавни органи (външна политика, обща отбрана и т.н.), но запазват вътрешната си независимост. Специфична особеност е липсата на силна централна власт и доминиране на най-силната или най-силните държава. По конституция конфедерация е Швейцария, но всъщност тя е федерална държава. Елементи на конфедерално устройство има Европейският съюз
КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ПРОИЗВОДСТВОТО (от фр. concentration – съсредоточаване) – процес, при който сравнително малък брой фирми формират голям дял от произвежданата продукция и от продажбите на стоки и услуги. Двете крайни положения, между които се осъществява концентрацията, са идеалната конкуренция (голям брой малки фирми, всяка с малък дял в пазара) и монопол (един производител и продавач). Ако концентрацията е неограничена от държавното регулиране на икономиката, води до формиране на монополно положение на определени фирми. Тя се осъществява чрез увеличаване и създаване на нови мощности на производство, увеличаване дела в търговията, поглъщане на други фирми, сливания на големи фирми и др.
КООПЕРАЦИЯ (от лат. cooperatio - сътрудничество) – Доброволно обединение на хора за постигане на общи цели в различни стопански дейности. В зависимост от целта на обединението са: производствени – общо дейност на дребни производители на стоки; земеделски – общо обработване на земята и добиване на продукция; кредитни и спестовни – финансово взаимно подпомагане; търговски; жилищни – съвместно строителство на жилища и т.н. Участниците в кооперацията имат дялов капитал, под формата на недвижимост, машини, инвентар, земя и парични вноски, както и участие в общото управление на дейността..
КООПЕРИРАНЕ* - 1/. Форма на относително постоянни и продължителни по време производствено-търговски връзки между предприятия и фирми със специализация в съвместно изготвяна продукция от една страна или от различни страни. Резултат е от задълбочаване на общественото разделение на труда и специализацията на производството. Кооперирането е характерно за фирми от отрасли, отличаващи се с производството на сложни продукти, състоящи се от множество части, възли и детайли. При производственото коопериране предприятията и фирмите запазват своята юридическа самостоятелност, но са взаимно свързани и зависими като производител и потребител. 2/. Процес на обединяване на самостоятелни дребни производители, търговци и др. чрез юридическата форма на кооперация.
КОРАБОПЛАВАНЕ – плаване с кораби по вода с различна цел. В зависимост от водния път то е речно, езерно, морско (океанско) и смесено. Корабоплаването може да бъде още пътническо (превоз на пътници), товарно (превоз на товари), военно и научно-изследователско. При спазването на постоянен маршрут и време на отплаването и пристигането в определени пристанища корабоплаването е линейно. То се използва предимно за превоз на пътници и малки количества товарни пратки. Когато кораби плават покрай брега на водния басейн корабоплаването е каботажно.
КОРАЗИЯ (от лат. corrado - издрасквам) – механичното въздействие върху скалите на носен от вятъра, водата и леда или гравитационно (под силата на тежестта) преместващ се изветрителен материал. Коразията води до изстьргване, разрушаване, набраздяване, шлифоване и полиране на скалите и видоизменение на формите на земната повърхност.
КОРАЛИ (от гр. korallion) – вид морски животни (полипи), обитаващи топли морета и океани. Мнозинството корали живеят в колонии. Най-често скелетите им са варовити. Колониите образуват коралови острови (атоли), коралови рифове. Коралите виреят само в морета, в които средната температура на водата не се понижава под 20οС. За тях е характерна голяма продуктивност на организмите. Широко са разпространени в тропичните райони (топлите морета и части от океаните) на Земята.
КОРАЛОВ БРЯГ – вид океански и морски бряг, създаден или ограден от коралови образувания (коралови варовици), които защитават брега от действието на океанските и морските вълни. Характерни за този тип бряг са кораловите рифове. Кораловите брегове се срещат в тропичната зона на Земята.
КОРАЛОВИ ОСТРОВИ* – вид острови в топлите тропически морета, образувани от варовитото вещество на коралите. В зависимост от мостоположението им спрямо брега и формата са: крайбрежни коралови рифове, образувани в крайбрежната плитчина; бариерни коралови рифове, образуващи преграда за достъпа до брега и наличие на лагуна между тях и брега; атоли с кръгла пръстеновидна форма и лагуна по средата; вътрешнолагунни острови, образувани вътре в лагуните.
КОРАЛОВ РИФ* (от нем. riff) – надводна или подводна верига, образувана предимно от варовитите скелети на кораловите колонии в плитката част на тропическите морета и в топлите води на океаните. Кораловите рифове са разположени на малка дълбочина в крайбрежната ивица на морското дъно. Те могат да достигнат голяма дължина и дебелина. Върху умиращите коралови групи израстват нови и така последователно те наближават водната повърхност и твърде често излизат и над нея. Кораловите рифове са крайбрежни, разположени на бреговия склон на континента или острова, и бариерни, разположени на някакво разстояние от брега и явяващи се естествена преграда за неговото достигане. Най-големият бариерен риф на Земята е разположен край източното крайбрежие на Австралия (Голям Бариерен риф) с дължина над 2 000 км.
КОРИТООБРАЗНА ДОЛИНА, трогова долина – вид ледникова форма на релефа. Представлява речна долина с вдлъбнати склонове, голяма ширина на дъното и напречен профил приличащ на корито. Образува се от рушителната дейност на планинските ледници, които променят вида на стара (предишна) речна долина. Троговите долини са характерни за високите заледени части на планините. На дължина могат да достигнат до стотици километри. В България коритообразни са долините на реките Бели Искър и Рилска река в Рила планина.
КОРОЗИЯ (от лат. corrosio – разяждане) – разрушаване на повърхността на скалите под влияние на хомочното въздействие на водата. Особено силно водата действа върху варовиците, доломитите и мраморите, когато е обогатена с въглероден диоксид. Под нейното въздействие се образуват повърхностни карстови форми като бразди, кари, ували, понори (губилища) и други.
КОРПОРАЦИЯ* – (от лат. corporatio - обединение, съобщество) – сдружение на юридически (фирми) и физически (отделни хора) лица с общи интереси в стопанската дейност в юридическа форма. В някои страни терминът корпорация се използва вместо акционерно дружество. Корпорациите могат да бъдат формирани изцяло с частен капитал, но и с държавно участие в капитала.
КОСМОПОЛИТИ (от гр. kosmopolites – гражданин на света) – живи организми (животни и растения), срещащи се почти повсеместно на Земята, но в характерната за тях среда за обитаване. Космополити сред морските обитатели са тези, които се срещат във всички океани (напр. китове). На сушата също има космополитни растения и животни, които се срещат на всички континенти (без Антарктида). Типични космополити в Световния океан са акули, делфини и др. Особени космополити са животни, свързани с живота на човека – домашни животни (овце, кози и др.), кучета, птици (врабчета, дроздове, врани и др.), домашната муха, хлебарките, домашната мишка, сивият плъх, бълхата и др. Космополитните видове са противоположни на ендемичните растения и животни.
КОТА (от фр. cote – склон, морски бряг) – височина на определена точка на земната повърхност спрямо морското равнище (надморска височина); височина, връх или на възвишение, от която има добър кръгозор на местността.
КОТЛОВАН (от рус. котлован – изкоп, яма, приличаща на котел) – 1/. Дълбок изкоп в земната повърхност, вдлъбната антропогенна форма на релефа. Образувана е като остатък от определена стопанска дейност – открит добив на полезни изкопаеми (въглища, реди и др.), кариери за добив на чакъл, пясък и скален материал и т.н.. Дълбочината и ширина могат да бъдат с големи размери, а склоновете са отвесни или стъпаловидни. 2/. Дълбок земен изкоп за изграждане на фундамент на някакво съоръжения или сграда.
КОТЛОВИНА – 1/. Вдлъбната форма на релефа, понижение на земната повърхност, затворено от всички страни от планини, хребети, ридове и възвишения и открито в една или в две взаимнопротивоположни посоки, чрез река, протичаща през него. По произход котловините са тектонски, ледникови и други. Котловината има ясно обособени части – котловинно дъно и подножие. Когато дъното е равно, се нарича поле. По котловинното дъно може да има възвишения, хълмове и т.н. По произход котловините могат да бъдат тектонски (вътрешнопланински или междупланински грабени), вулкански (калдери и кратери), ерозионни (долинни разширения), карстови и др., 2/. Понижение на дъното на Световния океан.
КРАЕЗНАНИЕ – комплексно изучаване на природата, населението, стопанството, историята, културата и бита на населението в определен природeн или административен район, географски обособена част от стрна, селища и т.н. Събраните знания се използват в процеса на обучение и възпитание предимно на децата и младежите от този район. Процесът на изучаване може да бъде диференциирано на географско, историческо, етнографско, стопанско, културно, екологическо и др. видове краезнание.
КРАЙБРЕЖИЕ – ивица от сушата покрай воден басейн (океан, море, езеро, язовир). То може да е изградено от различни скали (варовици, мергели, гранити, пясъчници и т.н.) и различни форми на земната повърхност – низини, равнини, ридове, възвишения, планински склонове и различни абразионни форми (плажове, клифове, морски тераси т.н.). За него са характерни типичните взаимодействия на водата със сушата като приливи и отливи и морски вълни и формирането на различни форми (полуострови, острови, заливи) и типове бряг – риасов, лагунен, лиманен, далматински, фиордов и т.н.. Сушата по крайбрежието е подложена на влиянието на водния басейн и теченията покрай него (топли и студени), което най-осезателно се чувства върху климата, чрез промените в температурите на въздуха и местните ветрове – бризите. Под влияние на специфичните климатични условия се развиват и определена растителност и животински свят
КРАЙБРЕЖНА НИЗИНА – равна част от сушата, разположена покрай океански (морски) басейн и езерен басейн, както и край голяма река. Образувани са най-често чрез понижаване на земните пластове и запълване на образуваната падина с наслаги. В зависимост от мястото на образуване са: а) крайморски (напр. Беломорска, Бургаска и др.); б) крайезерни (напр. Прибалтийска); в) крайречна (напр. Индо-Гангска, Свищовско-Беленска и др.). Най-често крайбрежните низини са гъсто населени и със развито земеделие.
КРАЙБРЕЖНИ ЕЗЕРА* – вид езера, образувани край брега на воден басейн (океан, море) или по-голяма река под влиянието на различни причини – преграждане на залив, потопяване на речно устие, промяна на речното корито (старица). От своя страна се поделят на две разновидности – крайморски (лагунни, лиманни, свлачищни) и крайречни.
КРАЙГРАДСКА ЗОНА – близкоразположена до град територия, тясно функционално обвързана с него с производствено-стопански, културно-битови (паркове и вилни зони), транспортни, административно-правни и други връзки и зависимости. Характерна е за големите градове и е част от градската агломерация. В нея могат да бъдат обособени територии за: индустриално-промишлени, селскостопански, търговски части и други дейности, зона за отдих и др.. В крайградската зона може да функциинират и градове-спътници и вилни зони.
КРАЙМОРСКИ ЕЗЕРА* – вид езера, образувани край морския бряг чрез изменение в бреговата линия под влияние на вътрешни и външни земни сили. В зависимост от начина си на образуване са: лагунни - преграден залив (напр. Поморийско езеро), лиманни – потънало на речно устие (напр. Варненско езеро) и свлачищни (напр. Балчишка тузла).
КРАЙРЕЧНИ ЕЗЕРА*, старици, поймени езера – вид езера, разположени край бреговете на големите реки. Образуват се под влияние на промените на речното корито при меандрирането на реката. Крайречните езера са част от старото корито (старица), разположено в заливната (поймената) тераса. То се образува чрез наслагването от реката на наносни материали, които преграждат старото корито. Тези езера имат малка дълбочина и твърде често извита сърповидна форма. Много често тези езера се подхранват от реката при пълноводие, чрез подземно просмукване на речната вода и валежи. Такова езеро е Сребърна край река Дунав.
КРАТЕР НА ВУЛКАНА (от гр. krater - голяма чаша) – чашообразна или фуниеобразна вдлъбнатина на горната част или по склона на вулкана. Диаметърът на кратерите е различен и понякога достига до много километри. На дъното на кратера има едно или повече гърла на вулкана, от които от дълбочина към повърхността се издигат вулканските продукти. Кратерът се образува в резултат от вулканични изригвания. Лавата застива около отвора и той постепенно нараства във височина като се образува вдлъбнатина в горната част. В някои случаи дъното може да е заето от лавово езеро (Килауеа в Хавайските острови) или обикновено езеро.
КРЕДА – (от лат. creda) – 1/. Третият, последен период на Мезозойската ера, следващ след юрата. Започва преди около 137 млн. г., а продължителността му е около 70 млн. г. Поделя се на две епохи: долна креда – бериас, валанж, хотрив, барем, апт, алб, и горна креда – ценоман, турон, сантон, кампан, маастрихт и дан. В началото на горната креда е имало голямо понижаване на платформите и заливането на обширни техни части от морски води (Източна Европа, Северна Америка, Африка). В края на периода се образуват Скалистите планини в Северна и Андите в Южна Америка. През кредата на Земята е имало климатична зоналност. Сред растенията са преобладавали голосеменните. Появяват се и първите покритосеменни растения – магнолия, върба, дъб и др. Сред животните преобладават влечугите, като някои достигат гигантски размери. Широко са разпространени костните риби. В края на горната креда измират динозаврите. 2/. Вид седиментна слабо споена скала, разновидност на варовика (мек бял варовик). Образувана е в дъното на воден басейн от парченца от варовити скелети на микроорганизми (коколити и фораминифери). Използва се като суровина в химическата, стъкларската и каучуковата промишленост, в строителството. В България находище на креда има при селата Лозица и Бяла вода, Никополско.
КРЕДИТ (от лат credo - вярвам, давам на заем), заем – предоставяне на пари, ползването на собствеността върху стоки и услуги, без да се заплаща веднага, а парите се връщат след определен срок с лихва. Кредитът бива три основни вида – потребителски, търговски и банков. Потребителският кредит се използва се за закупуване на стоки за потребление. Този вид кредит позволява на потребителя да закупи стока, чиято цена ще заплати по-късно от бъдещите си доходи. Търговският кредит се предоставя от производители или търговци на едро на търговци на стоки и услуги, чието заплащане става след известен договорен между страните срок. Банковият кредит е предоставяне (заемане) на пари, които се връщат след време с договорена лихва.
КРЕДИТОР, заемодател – юридическо или физическо лице, което предоставя на някого (длъжник) пари, чужда валута, стока, ценности със задължението да ги върне в определен срок със или без лихва; лице, на което друго лице дължи пари. Кредитори на фирми могат да бъдат държавата (правителството), банки, други фирми, частни лица.
КРЕОЛИ* (френски creole, от исп. criollo – родом от) – етнически общности, формирани във владени в миналото или сега държави от други страни, предимно европейски. Преселеното население в бившите колониални държави, което е съхранило своите расови и етнически белези най-често се нарича креоли. Терминът креоли има следните значения: 1/. В Латинска Америка това са потомци на първите европейски преселници (испанци и португалци). Те са се родили в Америка и нямат примес от индианска и негърска кръв. Формирали са своя, т.нар. „колониална култура”. 2/. В Бразилия и страните от басейна на Карибско море креоли се наричат формирали се етнически групи от потомци на преселени африкански негри. 3/. В Либерия и Сиера-Леоне това са потомци на освободени африкански роби, завърнали се в Африка. 4/. В африканските страни креоли наричат потомците от бракове на африканци с преселници от други континенти. 5/. В САЩ, в щатите Луизиана и Тексас, които първоначално са били колонизирани от французи, креоли се наричат потомците от смесени бракове между французи и индианки.
КРИЙК (от англ. creek - рекичка, приток) – наименование на пресъхващи реки или потоци в Австралия. Това са временни реки, които през сухия сезон пресъхват. По-големите от тях образуват раздалечени едно от друго временни езера в сухото легло на реката. По време на дъждовния сезон по-големите крийки се превръщат в пълноводни реки с бурно течение. Леглата на повечето крийки се събират в котловините на солени езера в центъра на континента Австралия. От тези реки най-пълноводна и голяма е Купърс крийк, която има вода само през сезона на летните дъждове.
КРИОГЕННИ ПРОЦЕСИ (КРИОГЕНЕЗА) – (от гр. kryos – студ, мраз, лед и genesis произход, възникване) – група природни (физични, химични и биохимични) процеси, които протичат в районите на Земята, в които има замръзване на почвите, свързани са с образуването на лед и ледови явления. В резултат от тяхното протичане се преобразуват минералните, органичните, водните, почвените и въздушните съставки на географската среда.
КРИОСФЕРА (от гр. kryos – мраз, лед и sphaira – кълбо) – прекъсната обвивка на планетата, в която има лед или съществуват възможности за образуването му. Простира се от 5 км под земната повърхност (в Антарктида) до 100 км височина в атмосферата. Включва районите със снежна покривка, замръзване на водните повърхности, ледници, вечно замръзнали и сезонно замръзващи почви. Обхваща земи в полярните и субполярните райони и високите части на планините. Силно е развита в Северното полукълбо, където заема около 22 млн. км22от площта на сушата. Поделя се на две: постоянни вечно замръзнали почви и земни пластове и сезонно замръзващи.
КРЪГОВА ДИАГРАМА (от гр. diagramma - рисунка, чертеж и кръг) – графично изображение, показващо съотношението между различните величини, изобразявани във формата на кръг. В географията и икономиката кръговата диаграма се използва за нагледно изобразяване на развитието на някакво явление и дейност и разпределението на величини най-често чрез тяхната структура (относителен дял). При такава диаграма размера на величината се преизчислява в градуси и минути от дължината на кръга. След това се определят секторите, чрез прекарване на радиуси от центъра на кръга до неговата периферия. По такъв начин кръгът се разделя на сектори, които могат да бъдат оцветени в различен цвят или предадени чрез различна щриховка.
КРЪГОВРАТ НА ВОДАТА – непрекъснат, затворен процес на преместване на водите на земното кълбо, свързан с промяна на нейното агрегатно състояние. Кръговратът на водата се извършва под влияние на слънчевата радиация и действието на силата на тежестта. Водните пари, изпарили се от повърхността на океана, в по-голямата си част се кондензират в атмосферата и се връщат в океана във вид на атмосферни валежи (малък или океански кръговрат на водата). Част от изпарилата се над океана вода във вид на водни пари се пренася от въздушните течения над сушата, над която тя кондензира и пада във вид на атмосферни валежи. Част от падналите над земната повърхност валежи се просмукват в почвата и образуват грунтовите води. Друга част от валежните води се стичат по повърхността и образуват ручеи и реки. Трета част отново се изпарява. Повърхностнотечащата вода от сушата се стича и достига отново океана, завършвайки т.нар. голям кръговрат на водата. Може да бъде отделен и местен кръговрат, образуван от водата, изпарила се от земната повърхност и паднала отново върху нея във вид на атмосферни валежи. Чрез кръговрата се извършва обмяна на водите. Скоростта на водообмена е различна. Най-голяма е тя за водните басейни на сушата – 16-17 години.
КСЕРОФИТИ (от гр. xeros – сух и phyton – растение) – група растения, приспособени за живот в условията на недостиг на вода. Те се отличават с: листа приспособени за намаляване изпарението на вода (тесни и игловидни листа, листа с дебела кожеста обвивка, с восъчен налеп и др.); дълбока (лоза и др.) и развита повърхностна (саскасаул, тамариск и др.) коренова система. Ксерофитите се поделят на: а) ксерофили – с твърди листа, богати на механична тъкан; б) хемиксерофити – с добре развита коренова система; в) сукуленти – топлоустойчиви растения, които не понасят обезводняване и имат удебелени вегетативни органи (агаве, алое, кактус и др.)
КУЛТУРА (от лат. cultura, colo – обработвам) – исторически обусловено и формирано равнище на развитие на човека и на обществото. Представлява съвкупност от материални и духовни придобивки, типове и форми на организация на живота и дейността на хората, създадени и създавани от човечеството или от отделен народ в неговото обществено историческо развитие. Често пъти понятието култура се използва в по-тесен смисъл на думата и се отнася само до сферата на духовен живот на хората. В зависимост от етапите на развитие на обществото се променя и културата. Според характера на създаваните ценности различават: материална (всичко веществено което е изградено и създадено от хората) и духовна култура. Според сферата на човешка дейност различават: икономическа, политическа, духовна, физическа, битова и т.н. култура. В исторически аспект различават: праисторическа, антична, елинистична, римска, средновековна, ренесансова, съвременна и т.н. култура.
КУЛТУРНА ЕВОЛЮЦИЯ* - постепенни изменения в човека, довели до формирането на неговия език, писменост, организация на съвместната дейност, създаването и усъвършенстването на оръдия на труда, производството на духовни и материални ценности, развитие на науката и техниката, намаляване на пряката зависимост на човечеството от природната среда.
КУЛТУРНО ПРОСТРАНСТВО* 1/. В широк смисъл на думата - културно усвоена част от земното пространство като среда за обитаване и дейност на хората. 2/. Система от културни обекти, дейности и явления на част от земната повърхност и културни представи за определена територия, формирани под влияние на взаимодействието на различни ценностни системи, религия, народностни обичаи и традиции, образование и наука. Формират се общочовешко (глобално), цивилизационно (регионално) и национално културно пространство. Между цивилизационните културни пространства има промеждутъчни пространства със елементи на съседните взаимодействащи си култури.
КУПЕСТО-ДЪЖДОВНИ ОБЛАЦИ (cumulonimbus)– вид облаци с вертикално (0.6-13 км) развитие. Те са бели на цвят с тъмна ниска основа и достигат до голяма височина. Приличат на големи кули или планини. В долната си част съдържат водни капки, а в горната – ледени кристали. Горната им част често пъти придобива формата на наковалня. Въздухът в тях се движи вертикално, понякога с над 20 м/сек. Купесто-дъждовните облаци са свързани с интензивна гръмотевична дейност и бури.
КУПОЛООБРАЗНИ ПЛАНИНИ – ниски или средновисоки планини, които имат формата на яйцевиден купол. Образуването им е свързано най-често с внедряването в земните пластове на магма, която при застиването си придобива куполообразна форма. След като под въздействието на външните земни сили утаечните скали над този купол са разрушени, той се показва над земната повърхност. Поради по-голямата им твърдост разрушаването на тези магмени скали е по-бавно от съседните утаечни и поради това куполът постепенно се извисява над околната част на земната повърхност. Такива планини са Драконовите в Африка, Витоша в България и др.
КУРОРТ (от нем. kurort – място за лечение) – местност или селище, което притежава природни ресурси за лечение (въздух, слънчево греене, минерални води, лечебна кал и др.) и в която са изградени и функционират специализирани лечебно-профилактични и рекреационни учреждения (почивни станции, санаториуми, калолечебници и др.). В зависимост от използваните природни условия фактори и ресурси курортите са: 1/. Според релефа – високопланински, планински, равнинни, крайморски, крайезерни, крайречни; 2/. Според използвания природен фактор - климатични, морски, балнеолечебни, калолечебни и др.
КУРОРТНО СЕЛИЩЕ (от нем. kurort – място за лечение и селище) – населено място, в което основната стопанска дейност е свързана с обслужването на туристи. Обикновено това са села и малки градове с подходящи природни условия за рекреация и изградена туристическа инфраструктура (например, Хисаря, Банско и др.).
КЪЛБЕСТИ ОБЛАЦИ (cumulus)– вид облаци с вертикално (0.3-8.0 км) развитие (конвективни). Те са във вид на плътни, развити във височина, с тъмна сивкава основа и бели куполообразни върхове. Купестите облаци се състоят от водни капки и от тях обикновено не вали. Най-често се образуват и наблюдават през лятото по обедно време.