Ю
ЮВЕНИЛНИ
ВОДИ (от лат. juvenalis –
млад), магматогенни води
– вид подземни води, образуващи се при свързване на
кислород и водород, отделяни при изстиване на магмата в земните недра и за пръв
път включващи се в естествения кръговрат на водата в природата.
ЮГ – една от посоките на света, главната точка на хоризонта, противоположна на севера. Намира се от към гърба на наблюдателя, обърнат в посока север. Означава се с Ю (S).
ЮДАИЗЪМ* – религия, която възниква през първото хилядолетие преди новата ера. Тя е официална религия в Израел и широко е разпространена на сред еврейското население във всички части на света. Тя е монотеистична (с един бог) религия. Главният бог е Йехова. От тази религия възниква християнството. Основите на юдаизма са развити в петокнижието (Тората) като част от свещеното писание (Библията). Богослуженията се извършват в синагогите, които се издържат от самите вярващи. Молитвените събрания в синагогите са под ръководството на равин (учител по религиозните закони). Една от най-разпространените догми е тази за “богоизбраността” на евреите. Сред най-важните религиозни празници е съботата, когато на вярващите се забранява всякаква дейност.
ЮЖЕН ПОЛЮС – точка, в която въображаемата ос на въртене на Земята пресича нейната повърхност в Южното полукълбо. По отношение на Южния полюс всяка друга точка от земната повърхност се намира винаги на север. Южният полюс е разположен в континента Антарктида на височина 2800 м при дебелина на леда 2810 м. Полярният ден и полярната нощ продължават по около 6 месеца. Той е едно от най-студените места на Земята. Пръв до не го е достигнал Руал Амундсен.
ЮЛИАНСКИ КАЛЕНДАР – система на летоброене, въведена от Гай Юлий Цезар в 46 г. пр.н.е. и носеща неговото име. По този календар годината има 365.25 денонощия, като всяка отделна година номерът на която се дели на 4 е високосна и има едно денонощие в повече. За 400 години се получава грешка от 3 дни. Поради това е заменен с Григорианския календар. Летоброенето по Юлианския календар се нарича стар стил, а по Григорианския – нов стил.
ЮРА (от името на планината Юра) – вторият геоложки период на Мезозойската ера, следващ след триас и предхождащ креда. Започва преди около 185 млн.г. и продължава около 60 млн. г. Поделя се на три геоложки епохи: долна (лиас), средна (догер) и горна (малм). Скалите, образувани през юрския период, се срещат във всички континенти. През юрата най-активни са тектонските движения в района на Тихия океан. През този период моретата разширили своята площ. През юрата се образуват Атлантическия и Индийския океан поради разкъсването на Гондвана. В началото на юрата климатът е по-сух, в средата е по-влажен, а в края се формира климатичната зоналност. Сред растенията преобладават голосеменните, а сред животните - огромните влечуги. От млекопитаещите има само някои дребни видове. През юрата се появяват пеперудите.
ЮРИДИЧЕСКО НАСЕЛЕНИЕ – съвкупността от обитателите на населено място, които са свързани с него чрез някакво правило за регистрация: жителство, постоянен адрес и други, т.е. административното оформление на присъствието. Различава се от действителното или наличното население.
ЮРОТИПЕН
РЕЛЕФ (от име то на планината Юра) – вид релеф,
който е подчинен на геоложкия строеж и е образуван от минали движения
на земната кора. Отличава се с наличието на правилни гънки (антиклинали
и синклинали). Под въздействието на външните земни сили може да бъде
преобразуван и да се създаде инверсен релеф.