Я
ЯДРО*
– вътрешната част на Земята. Има радиус около
2900 км (по други данни – 3470 км.). За него има само най-обща представа.
То заема 17% от обема и 34% от масата на Земята. В неговия състав преобладават
химичните елементи желязо, никел, титан, кобалт.
ЯЗОВИР – изкуствено създадено от човека езеро (водохранилище) в понижение на земната повърхност чрез преграждане на леглото на река. Язовирите се създават за улавяне и съхраняване на високите води при пълноводие и използването им за различни стопански цели – електродобив, водоснабдяване, напояване, развъждане и улов на риба и т.н.
ЯЙЛА (от тюрк.) – платообразна равнина, изградена от варовити скали, лишена от горска растителност, но покрита с тревна и ливадно-тревна растителност. Използва се от човека като паси ще. Яйлата е характерна за планините на Кримския полуостров.
ЯРДАНГ (от тюрк.) – успоредни гребени, разделящи бразди с дълбочина до 1 м в глинестите пространства на пустините. Образуват се от корозионното въздействие на носения от вятъра пясък върху глинестата по върхност на пустинята. Могат да се образуват понижени ивици с дълбочина от десетина метра и дължина много километри, като между тях остават гребени от по-устойчиви скали. Ярдангите са особено характерни за Западен Китай – Кашгария и Синцзян.