Ч
ЧАКЪЛ
(от тур.) – неспоена седиментна скала (едър пясък или по-дребни
заоблени парчета скала), съставена от късове с големина от 2 до
70 мм. Естественият чакъл е ръбест, слабо заоблен и силно заоблен.
Той има закръглена, яйцевидна или елипсовидна форма. По големина
на частиците се дели на: едрозърнест (70-20 мм), среднозърнест (20-5
мм) и дребнозърнест (5-2 мм). Среща се в речното легло, в речните тераси,
морски и езерни плажове, в носните конуси, речните острови и други форми
на релефа. Използва се в строителството за настилки, производство
на бетон, бетонови изделия и др.
ЧАПАРАЛ (от исп.) – растителна формация от листопадни и частично вечнозелени субтропични храсталаци. Сред тях има множество бодливи растения. На височина достигат до 2 м, понякога до 3-4 м. Чапаралът се отличава със значително видово разнообразие – храстовиден дъб, акация, кактуси, юка и др. Той е характерен за северната част на Мексико и югозападните части на САЩ, за местата със субтропичен климат, сходен на средиземноморския. Поради това се възприема като североамерикански аналог на маквисите.
ЧАРТЪР (от англ. charter – наемане) – договор между две или повече фирми за морски или въздушен превоз на товари и пътници за определен срок, рейс или дестинация. Чрез договора владетелят на транспортното средство (фрахтовчик) предоставя за ползване на другата страна (фрахтовател, т.е. наемател) срещу заплащане цялата товарна вместимост или част от нея, всички пътнически места или част от тях за превоз на товари, пътници, туристи и др. за превоз от определено място и в определено време до мястото на доставяне на товара или пристигане на пътниците и туристите.
ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ – право на собственост (свободно разполагане, притежание) на граждани (физически лица) и на юридически лица (фирми и др.) върху вещи, имущество, сгради, земеделска земя и др., освен обявените от Конституцията и законите за изключителна държавна или общинска собственост.
ЧЕЛНА МОРЕНА – акумулативна ледникова форма на релефа във вид на дъгоообразни ивици в долния край на ледника. Челните морени се образуват при запазване на размерите на ледника и мястото до което достига. Един ледник може да има няколко челни морени, показващи етапите на неговото отстъпване. Челната морена включва материал от другите видове морени, образувани от ледника.
ЧЕРВЕНА КНИГА – утвърден от държавни органи или от международни организации списък на редки видове и подвидове растения и животни, които са застрашени от изчезване и трябва да се съхранят. За вписаните в червената книга видове има забрана за ползване и унищожаване. Червените книги са на три равнища: световно (международно); национално и регионално. В тях се вписват видове, които са с различна степен на застрашеност.
ЧЕРВЕНОЗЕМНИ ПОЧВИ, "тера роса", червенопръстица, нитисоли по ФАО – тип почва, формирана върху карбонатни скали, при високи сезонни количества на валежите, високи температури на въздуха и под широколистна горска и храстова растителност. Имат червен цвят. Скалната основа, върху която са образувани, е силно изветряла и има останали материали, наситени с желязо (железни окиси). Червеноземните почви се срещат по ниските места върху варовити терени. Характерни са за субтропичния пояс. Различават се от латеритите по това, че не образуват кора и железни конкреции. В Балканския полуостров се срещат в Далмация и Гърция. Върху тези почви се развива храстовото съобщество гарига. Има три подтипа: 1/. Канелено-червени (Nitisols Rhodic); 2/. Обикновени червеноземни почви (Nitisols Haplic); 3/. Плитки червеноземни (Nitisols Lithic). В България са разпространени в района на Странджа само канелено-червените почви.
ЧЕРНА ИКОНОМИКА, сенчеста икономика – вид тайна стопанска дейност (няма обявяване и гласност) с цел избягване на данъчното облагане. Черната икономика не е свързана с официалната държавна отчетност и статистика. Чрез нея се увеличава печалбата на собствениците.
ЧЕРНА МЕТАЛУРГИЯ – подотрасъл на металургията, обединяващ предприятия и фирми за добив и обогатяване (флотация) на рудите на черните метали, производство на кокс, чугун, стомана, феросплави, валцувани черни метали и изделия от тях. В света най-голямо количество черни метали се добиват в Япония, Китай, САЩ, Германия, Русия и др.
ЧЕРНИ ВЪГЛИЩА – вид въглища, силно въглефицирани, висококалорични. При тях съдържанието на въглерод е 80-85%. При горене черните въглища развиват от 7500 до 8000 ккал/кг. Използват се предимно в металургията и в енергетиката. В света сред най-големите въглищни басейни са Илинойски (САЩ), Донбаски (”крайна и Русия), Рурски (Германия) и др..
ЧЕРНОЗЕМИ (Chernozems по ФАО) – клас почва, имащ един-единствен едноименен почвен тип. Широко са разпространени в умерения континентален пояс на Европа, Азия и Северна Америка. В България заемат почти изцяло Дунавската равнина, Добруджа и част от Лудогорието общо около 20 % от територията на страната. Образувани са върху льос, льосовидни глини, песъчливо-глинести материали, мергелни глини, варовици и др., при равнинен и хълмист релеф, под степна (ливадно-степна) тревна и лесостепна (тревна и горска) растителност и умереноконтинентален климат с годишна сума на валежите 450-600 мм, с редуването на влажни и сухи периоди, в условията на непромивен или периодично промивен воден режим. Черноземите се отличават със значителна мощност на хумусния хоризонт (до 120 см) и съдържание на хумус (2.5-6.0%, а в повърхностния слой до 12%), зърнесто-троховидна структура, добър хранителен и воден режим и др. Черноземите се отличават с високоплодородие. По досегашната българска класификация те се поделят на карбонатни, типични, излужени и оподзолени. В зависимост от съдържанието на хумус те са: слабо мощни (до 40 см), средно мощни (40-80 см) и мощни (над 80 см.). Благоприятни са за отглеждането на пшеница, царевица, слънчоглед, захарно цвекло, фуражни култури и други. По съвременната система на ФАО се различават следните подтипове: 1/. Карбонатни черноземи (Chernozems Calcic), т.е. карбонатни и типични черноземи; 2/. Обикновени черноземи (Chernozems Нaplic), т.е излужени черноземи; 3/ Лесивирани (деградирани) черноземи (Chernozems Luvic); 4/ Ливадни (глееви) черноземи (Chernozems Gleyic).
ЧЕРНОМОРСКИ СТРАНИ – група страни от Европа и Азия, които имат излаз на Черно море. Към тази група страни се включват: Турция, Грузия, Русия, Украйна, Румъния и България.
ЧЕРНОМОРСКО ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО** - специфична регионална икономическа организация за сътрудничество между група страни в сферите на търговия, промишленост, наука и технологии, околна среда, транспорт, телекомуникации, енергетика, туризъм, селско стопанство, фармацевтика, здравеопазване, статистика и стандартизация. Учредена е през 1992 г. от страните: Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна.
ЧИСТ ДОХОД – разликата между стойността (цената) и себестойността на произведената продукция след изплащане на данъците. Съществува в парични форми като печалба, рента, лихва, данък и т.н.. Чистият доход се създава в процеса на производството.
ЧИСТА ПЕЧАЛБА – печалбата от стопанската дейност на производителите. Получава се като от печалбата се приспаднат данъците, които се плащат на държавата.
ЧИСТА ПРОДУКЦИЯ – частта от произведената обща продукция в предприятие или фирма или друг стопански субект, отрасъл на икономиката или общо в страната, която включва новосъздадената стойност.
ЧОВЕШКИ КАПИТАЛ – уменията и знанията на работната сила, които помагат за увеличаване на производителността на труда и осигуряването на по-висока печалба. Основни фактори за повишаване качеството на човешкия капитал са образованието, квалификацията, организацията на труда, стимулиране на творческата трудова активност.
ЧУГУН (рус. от тюрк.) – сплав на желязо и въглерод (съдържа над 2% въглерод), първичен продукт на черната металургия. Получава се при топене на железните руди в доменните пещи. Използва се за производството на стомана и като леярска сплав. Има два вида чугун: бял чугун (от 2.0% до 4.3% въглерод) и сив чугун (над 4.3% въглерод).
ЧУЖДИ
ИНВЕСТИЦИИ – придобиването от държавни
институции, фирми или физически лица (от една държава) на активи в
друга страна; влагане на пари (капитали) в икономиката на страната
от чуждестранни инвеститори.