Ц
ЦВЕТНА
МЕТАЛУРГИЯ – подотрасъл на металургията,
обединяващ предприятия и фирми, специализирани за добив и обогатяване
на руди на цветните метали, леене на цветни метали и производство
на различни видове профили и сплави от тях. Произвежда над 60 елемента,
многобройни изделия, твърди сплави, метални прахове, различни соли
и съединения на цветни, редки и благородни метали и др. Тя е изключително
суровиноемка поради ниското метално съдържание в рудите.
Например, за получаване на 1 т мед или олово се преработват 70-120 т руди.
ЦЕЛИНА – 1/. Покритата с естествена тревна растителност плодородна земя, но никога необработвана (разоравана) или от много време необработвана; 2/. Недокосвана от човека и човешката дейност част от земната повърхност, девствена местност.
ЦЕЛУЛОЗНО-ХАРТИЕНА ПРОМИШЛЕНОСТ (от лат. cellula – клетка и от гр. chartion) – отрасъл на преработващата промишленост, обединяващ предприятия и фирми, за производство на изделия чрез химичен и химико-механичен начин. Основните използвани суровини са дървесина и други растителни суровини. Отрасълът произвежда целулоза, полуцелулоза, хартия, картон, книжни опаковки, дървесно-влакнести плочи и др.
ЦЕНА* – паричен израз на стойността на дадена стока. Формира се от себестойността на произведената продукция и печалбата. Цената зависи и от търсенето и предлагането на дадената стока, т.е. парите, с които определено нещо може да се купи. Цените са цени на едро и цени на дребно.
ЦЕННИ КНИЖА* – документи за внесен капитал в акционерни дружества (или други фирми с акции) или за паричен заем, които дават право за редовно получаване на доход (дивидент или лихва). Стойността, отбелязана върху ценните книжа, се нарича номинална стойност (номинал), а цената, по която те се продават, се нарича курсова стойност. Ценните книжа са в следните форми: акции, държавни ценни книжа, облигации и заложни книжа. Те са предмет на покупко-продажба на фондовата борса.
ЦЕНТРАЛНО МЯСТО, теория на централните места – ключово понятие в разработената от немския учен В. Кристалер (1933 г.) теория за оптималното разположение на градовете. Според тази теория централно място в някаква територия има град, който изпълнява функциите по обслужване на населението от района, осигурявайки търговия на стоки и услуги. Останалите територии от района са допълнителни (допълващи) и имат различен ранг. Според тази теория централните места образуват правилна шестоъгълна решетка. Подобна структура позволява да се осигури оптимално разположение на територията на сферата на услугите и на административната структура. Тази теория е получила допълнително разработване от А. Льош и А. Пред.
ЦИВИЛИЗАЦИЯ (От лат. civilis - граждански) - 1/. Равнище на развитие на материалната и духовната култура на обществото, основаваща се на общественото разделение на труда, равнището на производството, потреблението и разпределението, състоянието на обществото. 2/.Съвкупността от материалните и духовните ценности, разкриващи определно равнище на историческото развитие на обществото и човека. 3/. Синоним на култура. 4/. Равнище и характерни белези на развитие на културата през определени исторически епохи, сред определeни народи и региони (европейска, китайска, антична и т.н.).
ЦИКЛОН* (от гр. kyklon – търкалящ се, въртящ се) – огромен въздушен вихър с ниско атмосферно налягане в центъра. Движението на въздуха е от периферията към центъра, а оттам и във височина. Циклоните се образуват по линията, където се срещат топли и студени въздушни маси, и в еднородна въздушна маса, когато част от нея се затопля. Въздухът в циклоните в Северното полукълбо се върти в посока, обратна на часовниковата стрелка, а в Южното – по посока на часовниковата стрелка. Обикновено всеки въздушен вихър с подобно движение на въздуха се нарича още и смерч, тропичен циклон, извънтропичен циклон и др.). Извънтропичните циклони по размери достигат в диаметър до 3-4 хил. км и височина до 15/20 км. В тях се образуват два сектора – топъл и студен. Топлият е от юг. Циклоните в Северното полукълбо се движат обикновено със скорост 30-40 км/час в посока от запад на изток. Циклонът се разпада (размива), когато се разруши топлият сектор. В умерения пояс циклоните носят валежи, през лятото предизвикват захлаждане на времето, а през зимата – затопляне.
ЦИМЕНТ (от нем. zement) – строителен прахообразен материал, произвеждан от самостоятелен подоотрасъл (циментова промишленост) на промишлеността за строителни материали. При смесване с вода се втвърдява и придобива вид на здрав камък. Използва се в строителството за отливане на бетон, железобетен и при прозводството на бетонови изделия (блокове, панели, греди, подпори, траверси, тротоарни плочи и т.н.). Основните използвани суровини за производството на цимент са варовик, доломит, гипс и др. Произвеждат се различни видове цимент по състав, здравина, скорост на втвърдяване и др. С най-голям обем е производството на портландцимент и азбестоцимент. Циментовите заводи са териториално разположени в близост до мястото на добива на основните суровини.
ЦИМЕНТАЦИЯ
(от нем. zement)
– процес на спояване, втърдяване и заздравяване на
вещества и повърхности. Има
различни значения: 1/. В геологията. Естествен природен процес на слепване,
уплътняване и спояване на изветрителен материал и наноси чрез силициево,
карбонатно и глинесто вещество и превръщанвето им в седиментни скали. Чрез този
процес пясъците се превръщат в пясъчници, чакълите в конгломерати, глините в
аргилити и т.н.; 2/. В строителството. Изкуствено запълване на пукнатини,
празнини и пори във фундамента на сградите
и съоръженията с циментови разтвори с цел повишаване здравината, устойчивостта,
водонепропускливостта на скалната основа (грунта); 3/. В металургията: а)
процес на насищане на повърхността на меката стомана с въглерод цел повишаване
на нейната твърдост; б) процес на извличане на цветни метали от химични
разтвори (предимно за мед, сребро, злато).
ЦИРКУЛАЦИОННИ КЛИМАТООБРАЗУВАЩИ ФАКТОРИ (от лат. circulatio) – природни фактори, специфични географски условия, сили и явления, които влияят върху формирането на климата чрез преноса на въздушни маси. Новият въздух, който е пренесен над определена територия има различни свойства и характеристики и това води до промяна на времето и климата. Циркулационни фактори на климата са: 1. Въздушни маси. Те влияят със своите свойства, които са различни за полярните, умерените, тропичните и екваториалните въздушни маси; 2. Атмосферни фронтове; 3. Обща атмосферна циркулация – пасати, мусони, циклони, антициклони, струйни течения; 4. Местна атмосферна циркулация (местни ветрове).
ЦИРКУС* (от лат. circus – кръг), кари – форма на релефа, образувана от рушителната (екзарационната) дейност на планинските ледници. Има вид на естествена кресловидна вдлъбнатина във високата част на планински склон. Притежава задна и две странични високи и стръмни стени, а от четвъртата страна е открита. Циркусите имат вдлъбнато дъно и малък праг (ригел) към отворената ниска страна. Намират са най-високо в ледниковата долина. Образуват се от движението на натрупаните по склона фирн и лед. В циркуса са се вмествали или се вместват големи количества лед, фирн и сняг, които подхранват ледника. Поради различните структурни и литоложки условия в циркусите може да има етажиране и образуване на сложни стъпаловидни циркуси.
ЦИФРОВИ МОДЕЛИ* - цифрови записи на изображения на земната повърхност и на обектите върху нея. Използват се за многократно възпроизвеждане и решаване на различни пространствени (научни, практико-приложни, образователни и др.) задачи чрез компютърно преобразуване на заложената в тях информация. Създават се чрез запис на съдържанието на географска карта чрез оцифряване (дигитализиране).
ЦУНАМИ* (от яп. - вълна в пристанището) – огромни океански вълни, следващи една след друга и придвижващи се на грамадни разстояния. Причиняват големи щети по крайбрежията. Възникват в резултат на издигане или потъване на част от дъното при силни подводни и крайбрежни земетресения и изригвания на вулкани, както и при свличане на земни маси. Цунамите се разпространяват със скорост от 50 до 100 км/час. Височината на вълната по крайбрежието достига около 10 м, но понякога има и гигантски вълни с височина до 50 м. Скоростта им достига от 400 до 800 км/час.
ЦЯЛОСТНОСТ
- закономерност на развитието на географската обвивка.
Проявява се чрез взаимносвързано, взаимнозависимо и едновременно развитие на природните
компоненти. При промяна на един от тях се променят и другите и природния комплекс,
който те образуват.