А
АБИСАЛ
(от гр.abissos – бездна)–
основна зона на океанското дъно, разположена на дълбочина от
2000-2500 м., която включва придънния слой вода. Започва от подножието
на континенталния склон и обхваща цялата плоска и за равнена повърхност
на океанското дъно без подводните планини и вулкани, падини и др.
Океанската вода в тази зона е слабо подвижна и студена и средната температура е около 2οС.
Биологичната продуктивност е незначителна и поради това тук почти
няма живот.
АБИСАЛНА РАВНИНА (от гр.abissos – бездна) – дълбоководна равнина, разположена в океанското легло. Образувани са чрез запълване на пониженията на океанското дъно с дълбоководни наслаги от тиня и глина на дълбочина 3000-4000 м. В зависимост от формата абисалните равнини са: плоски; хълмисти (с подводни хълмове, ниски възвишения и хребети); вълнообразни (преходни между плоски и хълмисти).
АБОРИГЕНИ* (от лат. aborigines, от aborigine – отначало) – местното население на една страна, което най-отдавна е обитател на нейните земи. То се различава от дошлите по-късно заселници на страната. Названието аборигени съответства на древногръцкото автохтони. Например в Америка аборигенно e индианското население. Понятието аборигени широко се използва в Австралия, където за местното население се използва само термина аборигени.
АБРАЗИОНЕН ТИП БРЯГ (От лат. аbrasio - изстъргвам)- стръмен, на места дори отвесен бряг, образуван предимно под влиянието на рушителната дейност на океанската и морската вода. Негови елементи са: 1. Прибойна ниша (вдлъбнатина в скалите, образувана от вълните); 2. Клиф (вертикална стръмна част на брега, разположена над прибойната ниша); 3. Абразионна тераса (леко наклонена към морето заравненост, образувана от рушителната дейност на вълните).
АБРАЗИЯ (От лат. abrasio – изстъргвам) – дейността за разрушаване на сушата, извършвана от водата в големи водни басейни (океани, морета, езера). С увеличаването на дълбочината на водния басейн абразията отслабва, но се проявява до 100 метра дълбочина. Най-силна е близко до водната повърхност и до брега (в мястото на прибоя). Под действието на абразията се образуват различни форми на земната повърхност, наричани абразионни форми. При продължително протичане на процеса на абразия се образуват: абразионни тераси; прибойни ниши, клифове.
АБСОЛЮТНА ВИСОЧИНА, надморска височина (от лат. absolutus - неограничен, безусловен) – разстоянието по вертикала от някаква точка на земната повърхност до средното равнище на повърхността на Световния океан. Височината на точките над нивото на Световния океан е положителна, а под него – отрицателна.
АБСОЛЮТНА ВЛАЖНОСТ НА ВЪЗДУХА (от лат. absolutus – неограничен, безусловен) – цялото съдържащо се количество вода в атмосферния въздух. Тя се определя чрез количеството вода (обикновено в грамове), съдържаща се в един м33 въздух. Измерва се и чрез налягането на водната пара върху живачен стълб. Величината на абсолютната влажност зависи преди всичко от температурата. При температура на въздуха 30ο С в един м33 въздух може да се съдържат 30 грама водни пари, а при 10ο0С - само 9 грама. Най-висока абсолютна влажност има въздухът в екваториалния пояс, а най-малка в полярните области.
АВСТРАЛОИДНА РАСА, австралоиди (от лат. australis и гр. eidos – вид) – една от основните човешки раси. Понякога е разглеждана за едно с негроидната като негро-австралоидна раса. Представители на австралоидната раса обитават в Австралия, Филпинските острови, Андаманските острови и южните части на Индия. Формирането на тази раса е завършило преди около 13 000 години. Австралоидите се отличават от негроидите по силно развитото третично окосмяване, а в някои подраси и с отслабена пигментация на кожата.
АВТОНОМИЯ (от гр. autonomia – самоуправление) – форма на самоопределение на етническите и религиозните общности в една страна. Тя е два вида – териториална и културна. Териториалната форма е свързана с управлението в район, населен предимно с етническо малцинство. Тя може да има статут (положение) на държавно образувание (република, област, район и т.н.) във федерална държава. При културната форма на автономия няма пространствена (териториална) форма на организация на малцинството.
АВТОРСКО ПРАВО* (от лат auctor - създател)- съвкупност от правни норми, чрез които се определят отношенията между създателите на произведения на науката, литературата и изкуството и други лица. То включва права на: авторство, авторско име, публикуване, разпространение, възпроизвеждане и неизменяемост. Тези права могат да бъдат преотстъпвани на други лица безвъзмездно или срещу определено възнаграждение. Правото на авторство и на авторско име са вечни, а останалите права се притежават от автора докато е жив и 50 години след неговата смърт.
АВТОТРОФНИ ОРГАНИЗМИ (от гр. аutos – сам и trophe – храна, хранене) – организми, които могат самостоятелно да образуват от неорганичен материал необходимите им вещества чрез използването на слънчевата енергия (фотосинтеза) или енергията, отделяна при химичните реакции (хемосинтеза). В зависимост от използваната енергия са два основни вида: а) хелиоавтотрофи – растения, които създават необходимото им органично вещество чрез слънчевата светлина. Такива са зелените растения и синьозелените водорасли, които имат хлорофил (цветни, голосеменни и папратовидни растения, мъхове и водорасли), фотосинтезират и отделят кислород; б) хемоавтотрофи – растения, които използват енергията на химичните реакции за създаване на органично вещество. Такива са някои бактерии. Автотрофните организми в хранителната верига заемат мястото на продуцентите и служат като източник на енергия на хетеротрофните организми
АВТОХТОН (от гр. autochthon – местен, коренен) – 1/. Скали, земен пласт, земна гънка, останали на мястото на образуване, без да са преместени под влияние на тектонските процеси; 2/. Oрганизъм, който от началото на своето формиране обитава определена местност.
АГЛОМЕРАЦИЯ* (от лат. agglomerare – присъединявам) – група селища, обединени пространствено (съседни, близки) и социално-икономически, но притежаващи своя юридическа и административна самостоятелност. Тези селища образуват единна социално-икономическа система, формирана около централно ядро, обикновено голям град. Градската агломерация се формира поради разширяването на влиянието на главния град (ядрото) спрямо съседните селища и превръщането на някои от тях в градове-спътници (сателити). В съседните на този град населени територии се развива градският начин на живот. Постепенно се формира и единна транспортна, търговска, социална и техническа инфраструктура. Към най-големите агломерации в света се отнасят Токио, Сао Паулу, Мексико, Ню Йорк и др.
АГРАРНА РЕФОРМА* (от лат. agrarius – земеделски и реформа) – промени, извършвани в селското стопанство на дадена страна. Те могат да обхващат мерки за: промяна на собствеността на земята, уедряване на обработваемите земи, внедряване на нови технологии и техника на обработване на почвата и отглеждане на животните и т.н. В резултат на аграрната реформа обикновено се формира нова структура на селското стопанство и по-висока производителност на труда.
АГРАРНО-ПРОМИШЛЕНА СТРАНА (от лат. agrarius – земеделски) – тип икономическа структура на страна, определен чрез доминиращата роля на един от двата основни производствени отрасъла – промишленост и селско стопанство. Характеризира се с преобладаване в произведения брутен вътрешен продукт на страната на селскостопанската продукция. За аграрно-промишлените страни са характерни още големият относителен дял на селското стопанство в износа на страната и в броя на икономически активните лица. Промишлеността е по-слабо развита, предимно с добивна насоченост. Такива са някои страни предимно от Азия, Африка и Латинска Америка.
АГРОКЛИМАТОЛОГИЯ (от лат. Agrarius и климатология) – дял на науката климатология , изучаващ климата като фактор за развитие на селското стопанство. Главното е определяне климатичните условия и предпоставки (предимно топлина и влага) за развитие на отделните земеделски дейности и производства, аграрната специализация, климатично райониране на отделни територии, разработката на агротехнически препоръки и мероприятия за определени райони и производства и изучаване на промените в микроклимата, породени от селскостопанските дейности. Особено място в агроклиматологията има разработването на методитге за борба с неблагоприятните климатични явления.
АГРОТЕХНИЧЕСКИ МЕРОПРИЯТИЯ* (от лат. ager – нива, поле, земя) – съвкупност от целенасочени дейности за повишаване на продуктивността на аграрното (селското) стопанство. Включва дейности като механизация на трудовите дейности, химизация, мелиорация (напояване, отводняване и др.), биологизация чрез селекция на по-продуктивни сортове растения и породи домашни животни и др.
АДВЕКЦИЯ (от лат. advectio – пренасяне, пренос) – хоризонтално движение, преместване на големи маси течности и газове. В географията понятието се използва в две разновидности – водна и въздушна адвекция. При въздушната адвекция има пренос на топлина и влага чрез въздушните маси от един географски район в друг. По такъв начин се променят времето и климатът. Въздушната адвекция много често зависи от океанската и морската адвекция. Хоризонталното преместване на океански и морски води във водния басейн променя температурата на водната повърхност. Поради това над нея се променя (трансформира) и въздушната маса.
АДИАБАТЕН ПРОЦЕС (от гр. adiabatos – непроходим) – 1/. Изменение на състоянието на телата без топлообмен, без получаване и отдаване на топлина. 2/. Изменение на състава и свойствата на приземния слой на атмосферата (определена въздушна маса) без топлообмен с околната природна среда.
АДМИНИСТРАТИВЕН РАЙОН – част някаква голяма административна единица, създадена за усъвършенстване на управлението на територията и по-пълно отчитане на специфичните местни особености. 1/ Име на най-голяма административно-териториална единица в някои държави (напр. Азербайджан); 2/. Особен (специален) административен район, обособена територия със съществени различия във функционирането на държавната власт (в Китай Сянган - бившо британско владение Хонконг и Макао - бившо португалско владение). 3/. Автономни административни райони. Имат определена автономия, предоставена от централната власт. Например Синцзян-Уйгурски и Тибетски автономни райони в Китай. В Русия със подобен статут са автономните окръзи, част от административна област или край. 4/. Част от голям град в България, административна част от съответната община. Създава със закон или с решение на упълномощен орган. Има за основна задача приближаване на териториалното управление на големите градове до хората.
АДМИНИСТРАТИВЕН ЦЕНТЪР (от лат. administere – управление и център) – населено място (град или село), в което е съсредоточена администрация за управление на дейности в някаква териториална единица – регион, район, област, община и т.н.. В България това са: столица, областен център, общински център.
АДМИНИСТРАТИВНА ГРАНИЦА (от лат. administere – управление и граница) – вид граница, разделяща територията на отделни селищни и административни единици. В България това са линии на земната повърхност, нанесени и на географска карта, очертаващи предела на територията на кметства, общини, райони и области. Те се определят и променят по предложение на Министерския съвет от Президента на Република България.
АДМИНИСТРАТИВНА ОБЛАСТ* – (от лат. administere – управление и област) – част от територията на държава, която е обособена като административна единица за управление. Формирането на административните области става в съответствие с регионалната политика на държавата и със закон. Тя е част от системата на местни органи на властта. Във всяка административна област може да има различен брой териториални звена от по-нисък ранг - околии, общини, райони и др.
АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНО ДЕЛЕНЕ (УСТРОЙСТВО)* – (от лат. administere – управление и territoria – пространство) – 1. Дейност за поделяне на територията на страната на административни единици в съответствие с възприетата от Конституцията система от местни и регионални органи (кметство, община, околия, област) и намиращи се във връзка едно с друго като части от едно цяло. Чрез административно-териториалното делене се осъществява по-ефективно управление на територията на страната. 2. Съществуващата система от административни единици на управление на територията.
АЕРОКОСМИЧЕСКИ МЕТОДИ (от лат. aer – въздух и космос) – дистанционни методи за изучаване на земната повърхност чрез използване на летателни апарати (самолети, ракети, космически кораби) и аерофотоснимки и космически снимки (радиометрическа, спектрометрическа, топлинна и др.). Чрез тези методи се наблюдават, измерват и фиксират особеностите на земната повърхност, отделни обекти, състоянието на атмосферата. Отличават се с: голям обхват на наблюдаваните и снимани пространства; голяма скорост на получаване, предаване и обработване на информацията; многократно повторение на снимките и т.н.; обогатяване и разнообразяване на картографските изображения.
АЗИМУТ (от ар. – път) – ъгълът между посоката север и посоката на някакъв географски обект. Азимутът е действителен (истински) и магнитен. Истинският азимут се определя по карта чрез определяне на ъгъла между даден меридиан и посоката на определена на точка. Ъгълът се определя по посоката на часовниковата стрелка. Магнитният азимут се определя с помощта на компас и се отчита по магнитния меридиан на дадена точка. Компасът се ориентира така, че стрелката “N” или “С” да посочва точно северната посока. Ъгълът, с който се определя азимутът, винаги се отчита на дясно, по посоката на движение на часовниковата стрелка. Определянето на азимут се използва при ориентиране в местността, в корабоплаването и въздухоплаването.
АЗОНАЛНА РАСТИТЕЛНОСТ (от гр. a - не, без и zone – пояс и растителност) – растителност, която не е характерна за определена природна зона и се среща в няколко зони. Тя може да бъде интразонална и екстразонална растителност. Азоналната растителност може да се среща и в планинските растителни пояси.
АЗОНАЛНОСТ* (от гр. a -не, без и zone – пояс) – основна географска закономерност, отразяваща разпространението на някакво явление извън особеностите на дадена територия, формирани под влияние на географската ширина. Особено ясно се проявява при изкачването във височина в планините. Азоналността влияе върху формирането на регионалните и локалните (местните) геосистеми. Обикновено е обусловена от геоложката структура, характера на релефа и други фактори.
АЙСБЕРГ* (от нем. eisberg) – плаващ или заседнал в плитчините на океан, море или край ледниково езеро голям блок лед (ледена планина). Айсбергът се образува в резултат на откъсване на част от ледника при навлизането му в голям воден басейн. Дебелината му достига до 600-700 м. Височината над водата достига до 70-100 м, а 5/6 до 9/10 от ледената маса остава под водата. Понякога ширината и дължината на айсберга достигат до няколко километра. Айсбергите се образуват по бреговете на Антарктида и островите Гренландия, Шпицберген, Канадския арктичен архипелаг и др. Те се срещат в океаните и моретата около Антарктида, в Северния ледовит океан, северните часте на Атлантическия и на Тихия океани.
АКВАКУЛТУРИ (от лат. aqvua вода) – полезни за човека водни организми, които се отглеждат изкуствено. От аквакултурите най-разпространено е отглеждането и развъждането на риба (рибовъдство). То се осъществява в пресноводни и морски басейни (лимани, заливи, лагуни). В съвременни условия освен риба се отглеждат още и водорасли, молюски, ракообразни, миди, трепанги и др.
АКВАТОРИЯ (от лат. aqua – вода и territoria – пространство) – повърхността на естествен или изкуствен воден басейн (езеро, море, океан, язовир) или част от него с естествени, изкуствени или условни граници. Измерва се в квадратни километри. Акватория се нарича и част от водната повърхност, ограничена от някакво съоръжение, например пристанище. Границите на акваторията обикновено са условни, но твърде често съвпадат с природни географски обекти като верига острови, коралови рифове, пясъчни коси, плитчини и др.
АКЛИМАТИЗАЦИЯ (от лат. acclimatisatio – към, при) – приспособяване на човека, животните и растенията към нови условия за живот, несвойствени за тяхното съществуване. Аклиматизация има само когато организмите се развиват нормално и дават жизнеспособно потомство. Човек се аклиматизира при смяна на климатичните сезони, над морската височина и мястото на живеене.
АКУМУЛАТИВЕН ТИП БРЯГ - тип бряг, при който неговите форми са образувани чрез наслагването на утайки под влиянието на морските вълни и течения. Образува се при полегат наклон на земната повърхност по крайбрежието и плитката част на морското дъно. За него са характерни наносни (акумулативни) форми на брега като плаж, бар, коса, томболо и др. Тези форми се променят при рязко изменение на действието на вълните и теченията.
АКУМУЛАЦИЯ (от лат. accumulatio – натрупване) – общо наименование на всички процеси на натрупване (наслагване) на наноси на земната повърхност и на дъното на водни басейни. Има два основни типа акумулация – вулканска и седиментна. Акумулацията може да бъде още морска, езерна, речна, ветрова, ледникова, органогенна и др. В резултат от този процес възникват различни видове скали и форми на релефа. Процесът на акумулация почти изцяло зависи от скоростта на протичане на денудацията (изветрянето и пренасянето на изветрелия материал на друго място).
АЛБЕДО (от лат. albus – бял) – отражателната способност на земната повърхност, определяна чрез баланса на получаваната и отразяваната слънчева радиация. Величината на албедото се определя чрез отношението на отразената към цялата получена радиация. Отражателната способност зависи предимно от цвета на земната повърхност. Белият цвят отразява максимално количество слънчева радиация, а черният – минимално. Средно за Земята се отразява 40% от слънчевата радиация. При снежната покривка албедото е най-голямо, понеже тя отразява до 95% от слънчевата радиация. Около 40% е отражението на леда. В пясъчните пустини се отразява около 37%, а в блатата и разораните ниви – около 10-14% от слънчевата радиация.
АЛПИЙСКА РАСТИТЕЛНОСТ (по името на планината Алпи) – високопланинска растителност, разпространена предимно в умерения пояс в зоната над горите, в субалпийските ливади и храсталаци. Тя се развива в условията на дебела снежна покривка през по-голямата част от годината, липса на многогодишна (вечна) замръзналост на почвата в дълбочина, при достатъчно овлажнение и добър дренаж. Алпийската растителност е нискорасла, понякога туфообразна, със сравнително едри и ярки цветове.
АЛПИЙСКИ ЛИВАДИ – група формации (съобщества) от високопланинска многогодишна ливадна растителност с преобладаване на житни и блатни треви. Образуването им се дължи на височинната климатична поясност. В умерения пояс зоната на алпийските ливади е разположена обикновено на надморска височина между 2000 и 2500 метра, над горната граница на гората. В екваториалната част на южноамериканските Анди (под името парамос) е на височина 4000 - 4500 метра.
АЛПИЙСКИ ТИП РЕЛЕФ*– вид планински релеф, силно повлиян от минала или настояща ледниковата дейност. За него са характерни голямото разчленение на земната повърхност, стръмните склонове, дълбоко всечените речни долини, остри, оголени скалисти върхове и ридове, типични ледникови форми (циркуси, карлинги, ригели, трогови долини, морени и др.). Алпийският релеф е на различна надморска височина в отделните географски пояси. Това се дължи на влиянието на височината на снежната граница. Този релеф е характерен за планини като Алпите, Кавказ, Хималаите, Памир, Рила, Пирин и др..
АЛПИЙСКИ ТЕКТОНСКИ ДВИЖЕНИЯ - най-младите по възраст тектонски движения. Те са съвкупност от издигане, нагъване, планинообразуване. Чрез тях е формирана Алпо-Хималайската планинска система. Най-напред са изучени в планината Алпи и поради това носят нейното име. Характерни са предимно за Неозойската ера. Те са имали проявление и в други континенти. Резултат от тях са планинските системи на Андите, Кордилерите, Атласките планини и др.
АЛПИНИЗЪМ – спортно-туристическа дейност за целенасочено изкачване на планински върхове и стръмни скални масиви. Алпинистки методи се използват и в научната дейност за изучаване на скалния състав и строежа на планините, образуването и движението на ледниците, лавините, височинната зоналност. За начало на алпинизма се приема 1786 година, когато е изкачен връх Монблан в Алпите. През 1953 година е изкачен и най-високият връх на Земята – “Джомолунгма” (Еверест).
АЛТЕРНАТИВНИ РЕСУРСИ* (от фр. alternattif – един след друг и ressources – запаси) – използването в стопанската дейност на някакви ресурси вместо други, използвани до този момент. Те обикновено се използват като възможност за замяна на традиционни природни с нови видове ресурси, които имат синтетичен произход или досега не са използвани. Например алтернативни ресурси на невъзобновимите (изчерпаемите) природни енергийни ресурси (нефт, въглища, и др.) са неизчерпаемите енергийни източници – слънчева енергия, енергия на приливите и отливите и т.н.
АЛУВИАЛЕН ОСТРОВ (от лат. alluvio – нанос) – вид остров, разположен в река или друг воден басейн и образуван чрез натрупване на наноси – чакъл, пясък, тиня. Образуването му е резултат от промяната в скоростта на водното течение. Най-големият алувиален остров в света е Маражо, разположен в устието на река Амазонка.
АЛУВИАЛНА НИЗИНА – равна част от сушата, разположена край река, езеро, море, образувана чрез понижение на земните пластове и запълването им с речни наноси – чакъл, пясък, тиня. Тя е типична форма за релефа за България в земите южно от река Дунав.
АЛУВИАЛНО-ЛИВАДНИ ПОЧВИ, алувиални, наносни, (Fluvisols по ФАО) - почвен тип от класа на наносните почви. Образувани са върху съвременни речни наноси на заливната и надзаливната речна тераса под ливадна растителност и при високо равнище на подпочвените води. Периодично могат да бъдат заливани от речните води и върху тях да се отлагат нови наноси. Те са плодородни почви. Имат само хумусен хоризонт със съдържание на хумус от 1.5 до 6.0%. Механичният им състав е разнообразен. Имат сравнително благоприятни водни, въздушни и топлинни свойства. Разпространени са в територии с топъл и умерен климат в понижени места на земната повърхност, речни низини, крайречни и крайморски низини, котловинни дъна и др. В България са разпространени покрай реките и най-вече покрай реките с обширни заливни тераси като Дунав, Марица, Тунджа, Камчия, Сазлийка и крайморските и крайдунавските низини, в островите в река Дунав. Много са благоприятни за отглеждането на зеленчуци.
АЛУВИЙ (от лат. alluvio – нанос), речни наслаги – отложен от постоянно течащите води на реките разнообразен материал. Състои се от чакъл, пясък, тиня и др. носени от водата материали. Размерът на частиците на наносите зависи от скоростта на течението на реките. Носеният от речната вода материал се наслагва поради намаляване скоростта на течението на реката и невъзможността той да се пренася по-нататък. В планините при голяма скорост и голям пад на речната вода се отлагат едри късове, а в низините и в долното течение предимно се отлагат най-дребните частици. Носеният материал се наслагва при пълноводие и при промяна на речното легло. Алувият може да бъде стар (от минали геоложки епохи), и съвременен. При отлагането на наслагите се образуват острови в реката, заливни речни тераси и алувиални низини край реките, езерата и моретата. Речните наслаги са: а) руслови (леглови); прилеглови (върху заливните тераси); старични (в старите речни легла).
АНДОСОЛИ (Andosols по ФАО) – тип почви, формирани върху вулкански материали (туфи, вулканско стъкло, вулканска пепел, пирокластити с андезитов, риолитов и диабазов състав). Това са скали с малка плътност и малка свързаност на частиците, голяма порьозност. На цвят са тъмни. Разпространени са в районите със сегашен и минал вулканизъм. В България са на отделни петна предимно в Източните Родопи (Момчилград, Устра, Бенковски и др.), край Айтос и др.
АНЕМОМЕТЪР (от гр. anemos - вятър и metron - мярка) - прибор за измерване на скоростта на вятъра.Състои се от вертикална ос и четири полукълба (чашки), които се въртят при всеки вятър.Въртенето на оста се предава на брояч. По броя на завъртанията (оборотите) се определя скоростта на вятъра.
АНТЕЦЕДЕНТЕН ПРОЛОМ (от лат. antecedens – предшестващ) – вид речен пролом, разположен напречно на простирането на планина, хребет или възвишение. При издигане на земните пластове, когато скоростта на издигането им е по-малка от скоростта на водната ерозия реката постепенно се врязва в издигащата се земна форма. В антецендентните проломи често се образуват водопади и прагове по течението на реката. В България антецедентен произход има Искърският пролом през Стара планина.
АНТИКЛИЗА (от греч. anti... - против и klisis – наклон) – голямо подуване на земните пластове в районите с платформен строеж. Формира се чрез бавно, постепенно издигане или потъване на земната кора в продължение на няколко геоложки периода. При издигане антиклизата се формира в районите на по-значимо издигане на платформата. При потъване района на антиклизата потъва с по-малка скорост от останалите части на платформата. При издигане, поради влиянието на външните земни сили, намалява дебелината на седиментната покривка на платформата. В България антиклиза е Северобългарската подутина.
АНТИКЛИНАЛА ( от гр. anti – срещу, против и klino – наклон) – изпъкнала част на гънка на земните пластове. Централната, най-изпъкналата част се нарича ядро. В него са разположени обикновено по-старите по скали. Пластовете са наклонени от ядрото към периферията. Двете наклонени части към съседните вдлъбнати земни форми се наричат бедра на антиклиналата. Антиклиналите могат да бъдат правилни, наклонени и полегнали. Образуват се чрез нагъване на земните пластове. На земната повърхност антиклиналите обикновено образуват изпъкнали форми като хълмове, възвишения, куполообразни планини и др.
АНТИКЛИНАЛНА ДОЛИНА ( от грц. anti – срещу, против, от klino – наклон и долина) – вид речна долина, развита в свода на антиклинала, който поради голямата си напуканост е разрушен от ерозията и се е формирало понижение на земната повърхност. Формира се предимно при наличие в свода на антиклиналата на лесно разрушими от ерозията и лесно размиващи се от водата скали За тези долини са характерни малкия брой извори на води, свлачища и срутища.
АНТИКЛИНОРИЙ (от антиклинала и грц. oros - планина) – голяма геоложка структура (стотици километри дължина и десетки километри ширина), включваща множество антиклинали и синклинали и формираща изпъкнали форми на релефа. Образувана е чрез нагъване и продължително издигане на земните пластове. На земната повърхност често са разположени метаморфни и магмени интрузивни скали. В България такъв е Странджанския антиклинорий.
АНТИПАСАТИ (от грц. anti – против и от нем. passat – постоянен) – постоянни западни ветрове, част от пасатната циркулация на въздуха. Характерни са за горната част на тропосферата и долната част на стратосферата в района между двата тропика. Проявяват се над пасатите. При антипасатите въздухът в Северното полукълбо се движи между Екватора и 30ο с.ш. в посока от SW (югозапад), а в Южното полукълбо - в посока от NW (северозапад).
АНТИЦИКЛОН* (от грц. anti – срещу, против и kiklon – въртящ се) – въздушен вихър с повишено атмосферно налягане с максимални стойности в центъра и движение на въздуха от центъра към периферията и отгоре надолу. Низходящото движение на въздуха води до неговото затопляне и осушаване. Въздухът в антициклона се върти по посока на часовниковата стрелка в Северното полукълбо и обратно в Южното. Антициклоните се преместват над земната повърхност обикновено в посока запад-изток. Диаметърът им достига хиляди километри. Те се задържат от няколко дни до няколко седмици, след което се размиват. Облачността в антициклоните е незначителна, а валежи почти няма. В тях въздушната маса е еднородна. В умерените географски ширини през лятото антициклонът носи топло и горещо, а през зимата – студено и мразовито време.
АНТРАЦИТНИ ВЪГЛИЩА (от грц. anthrax – въглен) – вид силно метаморфозирани (преобразувани) въглища, характеризиращи се с голяма плътност, със съдържание на въглерод до 94-98%, водород под 2.5% и летливи вещества под 9%. На цвят антрацитните въглища са черни, понякога със сив оттенък и силен блясък. Твърдостта им по минералогичната скала е 2.0-2.5. При горене развиват 8100-8350 ккал/кг. Общите запаси на антрацит в света са малки. Големи находища има в САЩ (Пенсилвания), Донбас (Украйна), Кузбас (Русия), Германия, Виетнам, Китай и др.
АНТРОПОГЕННИ ТУРИСТИЧЕСКИ РЕСУРСИ – вид ресурси, създадени от хората и използвани за развитието на стопанския туризъм. Те включват използването на исторически, културни, религиозни и социални обекти за показване, посещение, разглеждане и ползване от туристите. В тази група се включват такива обекти като музеи, художествени галерии, концертни зали, театри, религиозни храмове, паметници, етнографски обекти, спортни съоръжения, селища и т.н. Чрез тях се удовлетворяват духовни потребности, подпомагат се отдиха и почивката на хората, осигуряват се развлечения и други.
АНТРОПОГЕНИЗИРАНИ ЛАНДШАФТИ (от гр. antropos – човек, genos – произход и от нем. landschaft – общ вид на местността) – частично изменен от човешката дейност природен ландшафт. Промяната може да бъде незначителна, слаба и силна (значителна), но да не е доминираща. Антропогенизираните ландшафти функционират, саморегулират се и се самовъзстановяват предимно под влияние на природните фактори.
АНТРОПОГЕННИ ЛАНДШАФТИ (от гр. antropos – човек, genos – произход и от нем. landschaft – общ вид на местността) – местности, които са преобразувани от човешката дейност и повърхността им е предимно от антропогенни форми на релефа и е плътно застроена. В зависимост от причината за образуването им се поделят на градски (урбанистичен), индустриален и културен ландшафт. Градският ландшафт включва незначителни природни съобщества, включени в пределите на градската територия. Индустриалният ландшафт е обособена част на градския ландшафт, състояща се от промишлени обекти и съответната инфраструктура. Културният ландшафт се формира в селските местности и се състои от изкуствено формирани съобщества от растения и животни.
АНТРОПОГЕННИ ОПАСНОСТИ И РИСКОВЕ* - стопански дейности, явления или събития, породени от човешка дейност, които сериозно застрашават живота и здравето на хората, изградените материални производствени и социални обекти, околната природна среда. Такива са пожарите, взривовете в производствени помещения и складове, скъсването на предпазни диги и съоръжения, преливането и скъсването на язовирни стени, замърсяването на почвата с тежки метали и химикали, замърсяването на въздуха и т.н.
АНТРОПОГЕННИ ФОРМИ НА РЕЛЕФА, антропогенен релеф, техногенен релеф – форми на земната повърхност, които са видоизменени или изцяло създадени от човека. В зависимост от характерна на човешкото въздействие образуването им може да бъде пряко и непряко. Непрякото влияние на човека върху релефа се осъществява чрез неправилно извършване на стопанската дейност или прекомерно използване на природни ресурси, най-вече в селското и горското стопанство. Към непрякото въздействие се отнасят ерозията на почвите, изменение на бреговите процеси под влияние на изградени съоръжения, пропадания на земната повърхност над рудниците, льосови пътни ровини (холвези), оврази и др. Прякото човешко въздействия върху релефа е най-характерно за строителството и минното дело. Създават се два типа антропогенни форми – изпъкнали (позитивни) - диги, тераси, табани, терикони, язовирни и подпорни стени и др. и вдлъбнати (негативни) - кариери, изкопи, котловани, ровове, канали, канавки, тунели и др. Чрез антропогенната (човешката) дейност се изменя частично или напълно част от формите на земната повърхност. При пълното изменение се създават от хората изкуствени ландшафти.
АНТРОПОГЕННО ВЪЗДЕЙСТВИЕ, антропогенен фактор (от гр. antropos – човек и въздействие) – влиянието на човешката дейност върху природната среда. То може да обхваща отделен природен компонент (скали и релеф, въздух и климат, води, почви, растения и животни) или комплексно (цели системи). В зависимост от настъпващите промени антропогенното въздействие е: а) деструктивно (отрицателно), влошаващо свойствата на естествената природна среда; б) конструктивно (положително), водещо до възстановяване на естествената природна среда. В зависимост от целта антропогенното въздействие може да бъде: а) целенасочено (преднамерено) и б) съпътстващо (непреднамерено). В зависимост от характера си то може да бъде физично, химично и биологично. В резултат от човешкото влияние се формира антропогенизирана природна среда и културни ландшафти.
АНТРОПОГЕОГРАФИЯ (от гр. antropos – човек и география) – 1/. Дял на географията, изучаващ човека и неговите дейности, включващ дяловете на географията, не попадащи в природната (физическата) география. 2/. Географска школа, направление в социално-икономическата география, придаваща определяща роля на природните условия при териториалното разположение на стопанството и населяването на територията. Развива се в края на XIX век, а понятието се въвежда от Ф. Ратцел; 3/. Философско направление, изучаващо живота и културата на хората във връзка и в зависимост от географската среда.
АПАТИТ - (от гр. apate - заблуждение) - минерал, калциев фосфат. Има зелен, сив или друг цвят. Среща се сред различни по произход скали. Има стъклен блясък и твърдост по минералогичната скала 5.0. Често е объркван с други минерали, поради което носи и това име. Апатитът се използват предимно за производството на минерални торове, както и за производството на фосфор, фосфорна киселина и различни фосфорни съединения. Най-голямото находище на апатити в света е в Русия, в Колския полуостров (Хибини).
АРЕАЛ (от лат. area – площад) – област на разпространение на някакво явление, преди всичко вид, род или друга съподчинена група обекти, категория растения и животни, липсващи в съседните области (участъци, територии). Ареалите са с различни размери, а границите им не са постоянни. Изменят се при промяна на природните условия и при аклиматизация на видовете. В социално-икономическата география изразяват област на разпространение на някаква селскостопанска култура или друга стопанска и социална дейност.
АРКТИКА* (от гр. arktikos – северен) – име на северната полярна област, включваща крайните северни части на континентите Европа, Азия и Северна Америка, почти целия Северен ледовит (Арктичен) океан с почти всички острови, съседните части на Атлантическия и Тихия океан.
АРКТИЧЕН ПОЯС - най-северният природно-географски пояс на Земята, наименование на полярния пояс в Северното полукълбо. Той включва по-голямата част от Арктика. За него са характерни полярните студени въздушни маси, преобладаващо изстиване на земната повърхност в сравнение със затоплянето и наличие на арктически пустини.
АРКТИЧНА ВЪЗДУШНА МАСА - студена въздушна маса, която се образува в районите около Северния полюс. Тя е разновидност на полярните въздушни маси, които са арктични и антарктични. Характеризира се с ниски температури, малко съдържание на влага и голяма прозрачност на въздуха. При преместване на юг предизвиква застудявания на времето и студени ветрове.
АРКТО-АЛПИЙСКА РАСТИТЕЛНОСТ – растителност, приспособена за виреене при ниска температура, къс вегетационен период, продължително задържане на дебела снежна покривка, бърза смяна на топло и студено, на влажно и сухо. Състои се от арктични и алпийски видове растения. Те са нискорасли (10-15 см), с къси стъбла, малки, прилепнали до стъблото листа, често кожести, покрити с власинки, ярки цветове и т.н. Образуват нискотревни ливади, ниски храсталаци. Аркто-алпийската растителност е характерна за района на Арктика (тундрата) и високите планини в умерения и субтропичния пояс (алпийски ливади и храсталаци) – Алпи, Кавказ, Хималаи, Тян-Шан, Пиренеи, Рила и много други. В България е развита в планините с надморска височина над 2000 м. (най-вече в Рила и Пирин). Състои се от клек, сибирска хвойна, черна боровинка, синя боровинка, връшняк, картъл, мощна власатка, извита острица и много др.
АРКТО-АЛПИЙСКА ФАУНА – съвкупността от животни, обитаващи териториите на Арктика и високите пояси на планините, приспособени към природни условия с ниски температури с продължително задържане на снежна покривка. В Европа (Алпите, Кавказ и др. планини) и България е съставена от множество реликтни (в Рила 39, а в Пирин 19 вида) видове животни. За България са характерни видовете алпийски тритон, снежна полевка, някои видове охлюви, пеперуди, оси и др.
АРТЕЗИАНСКИ БАСЕЙН (по лат. име на областта край Париж) – синклинална (вдлъбната гънкова) структура с наличието на води във водоносен пласт, разположен между два водонепропускливи пласта. В него има: а) област на подхранване – по-високо издигнатата част на синклиналата, през която става просмукването на водата; б) напорна област – най-ниската част на синклиналата; в) област на оттичане – по-ниската част на синклиналата, откъдето под налягане се оттича водата. В зависимост от мястото на образуване артезианските басейни са платформени и междупланински.
АРТЕЗИАНСКИ ВОДИ, напорни води – подземни води, разположени между два водонепропускливи пласта и запълващи разположения между тях водопропусклив пласт или движещи се по пукнатини. Разположени са под равнището на повърхностнотечащите води. Образувани са в особени геоложки структури – падини, грабени, синклинали, моноклинали, флексури. Намират се под налягане. Образуват два вида извори: безнапорни и напорни. При пробиване на горния водонепропусклив пласт и достатъчно налягане могат сами да излизат на земната повърхност (фонтанират) във вид на напорни (артезиански) извори. Артезианските безнапорни води се използват чрез артезиански кладенци и сондажи.
АРХИПЕЛАГ* (от гр. archi – начало и pelagos – море) – голяма група отделни острови или групи от острови, разположени на малко разстояние един от друг и разглеждани като едно цяло. Твърде често островите в архипелага са с еднакъв геоложки произход и строеж. В зависимост от мястото си и начина на образуване са континентални (Малайски архипелаг, Мадагаскар и др.), вулканични (Хавайски архипелаг и др.) и коралови (Маршалови острови и др.).
АСИМЕТРИЧНА ДОЛИНА (от гр. a – не, syn – със и metreo – меря, т.е. несъразмерен) – речна долина с различен наклон на двата склона на голямо разстояние по течението на реката. Асиметричните долини са характерни предимно за равнините и низините. Те се образуват предимно под въздействие на отклонение на течението на реките надясно в Северното и наляво в Южното полукълбо.
АСИМИЛАЦИЯ (от лат. assimilation – сливане, усвояване) – 1/. Претопяване, поглъщане на представители на една народност от друга чрез постепенно усвояване на езика, традициите, обичаите и начина на живот на доминиращата народност и загуба на собствената етническа култура; 2/. Усвояване от живите същества на хранителните вещества и превръщането им в части на клетките и тъканите.
АСОЦИИРАНЕ* (С ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ) (лат. associo - съединяване, обединяване и associatum - присъединяване) - повече или по-малко продължителен процес на доброволно присъединяване към Европейския съюз на нови страни на основата на общност на интересите и целите в процеса на евроинтеграция. Осъществява се на основата на общата стопанска, политическа, научна, културна и т.н. дейности на Европейския съюз (ЕС), на неговата нормативна база. Страните, които са в процес на асоцииране, изминават продължителен период на подготовка. Той се подпомага от т.н. предприсъединителни фондове на ЕС.
АСТЕНОСФЕРА (от греч. asthenes - слаб и сфера) - слой в горната мантия с понижена твърдост, разположен непосредствено под литосферата. Под континентите е на около 100 км дълбочина, а под океанското дъно на около 50 км. В астеносферата са разположени най-големите и активни магмени огнища. Тя се отличава се с малка скорост на сеизмичните вълни. Оказва влияние върху процесите на магматизъм, метаморфизъм, вулканизъм и образуване на полезните изкопаеми в земната кора.
АСТРОНОМИЧЕСКО ГЕОГРАФСКО ПОЛОЖЕНИЕ*, математико-географско положение – вид географско положение, което разкрива местоположението на дадена територия, акватория или географски обект (върху земната повърхност) спрямо Екватора и Гринуичкия меридиан. За географските обекти и точки от земната повърхност то се определя чрез тяхната географска ширина и дължина (координати), а по-големите обекти и особено континентите – чрез определяне на крайните точки на тяхното простиране по паралела и меридиана – северна, южна, източна, западна.
АСФАЛТ (от гр. asphaltos - непоклатим, здрав) - изкопаема черна смола, представляваща смес на битум с дребни минерални частици, най-често варовик.. Образува се от нефт чрез изпарение на леките съставки. Има смолист кафяв или черен цвят. Лесно се топи и гори. Използва се в пътното строителство, като хидроизолационен материал и за производството на лакове.
АТЛАС ГЕОГРАФСКИ (по името на митичния цар на Либия Атлас) – печатно издание, представляващо систематизирана сбирка от карти, изготвени по обща програма и пояснителен текст, издадени заедно във вид на книга или сбирка от отделни листове, събрани в обща папка. За създател на първия географски атлас се смята Клавдий Птолемей, а терминът е въведен в употреба от фламандския математик и картограф Меркатор. През 1595 г. той издава атлас на света.
АТМОСФЕРА*(от гр. atmos – въздух и sphera – кълбо) – въздушната обвивка на Земята. Атмосферата представлява смес от газове, водни пари и твърди частички. В химичния състав на атмосферата доминира азота (78.084%), следван от кислорода (20.9476%, аргона (0.934%) и др. газове. Тя е свързана със Земята чрез силата на гравитацията (тежестта). Участва заедно с нея в денонощното и годишното`и въртене. Атмосферата създава условия, необходими за съществуването на живот на Земята. Тя не е еднородна по своите физически свойства. С отдалечаване от земната повърхност намалява плътността на въздуха. Поради това се поделя на слоеве (сфери) - тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера и екзосфера и преходи между тях. Около 90% от атмосферния въздух се намира в приземния слой на атмосферата. С нарастването на височината над земната повърхност се понижава температурата на въздуха на всеки 100 м. с около 1οС. Налягането на въздуха върху земната повърхност зависи от надморската височина и неговата плътност. За приземния слой въздух на морското равнище плътността е 0.001 г/куб.см.
АТМОСФЕРЕН ФРОНТ (от лат. front – чело и атмосфера) – разделителната зона между две въздушни маси с различни свойства. В нея има непрекъснато взаимодействие между двете различаващи се по топлина и влажност въздушни маси. То се изразява в изместване на топлата от студената въздушна маса или обратното, образуването по линията на фронта на вихри (циклони и антициклони), облаци, валежи, промяна на времето. В зависимост от разделяните маси, фронтовете са: полярен (арктичен и антарктичен), фронт на умeрените ширини и тропичен фронт. Според температурата на придвижващите се маси фронтовете са топъл, студен и оклюзионен.
АТМОСФЕРЕН ЦЕНТЪР (от грц. atmos – въздух, sphera – кълбо и от лат. – centrum - средоточие) – места на земната повърхност, в които въздушните маси под влияния на атмосферното налягане оказват съществено влияние на формирането на общата атмосферна циркулация, на времето и климата на Земята. Има два типа центрове: с високо и с ниско атмосферно налягане. Постоянни атмосферни центрове са: екваториалната депресия с постоянно ниско налягане; субтропичните центрове (максимуми) с високо налягане – Азорски, Хавайски, Южноатлантически, Южноиндийски, Южнотихоокеански; субполярни центрове с ниско налягане – Исландски и Алеутски минимуми; субантарктически минимум; полярни центрове с високо атмосферно налягане (максимуми) – Арктичен и Антарктичен максимуми. Сезонни атмосферни центрове са Азиатският (Сибирският) и Канадският антициклони, които през зимата са с много студен въздух, а през лятото с много топъл въздух; както и Сахаро-Арабският и Южноазиатският минимуми.
АТМОСФЕРЕН ФРОНТ (от лат. Frontis - чело, предна страна и атмосфера) – разделителната повърхнина (междинна ивица от въздух) между две основни въздушни маси с различни свойства. В него става прехода от едната в другата въздушна маса. Атмосферните фронтове могат да се задържат на едно място или да се придвижват. Главните атмосферни фронтове са: а) арктичен (или антарктичен) между полярните и умерените въздушни маси; б) полярен между умерените и тропичните въздушни маси; в) тропичен между тропичните и екваториалните въздушни маси. Образуват се и вторични атмосферни фронтове, които са много характерни за циклоните. Те възникват при контакт между студен и топъл въздух и имат различни размери. На земната повърхност достигат на ширина до няколко десетки километри. Определят се от разликата в температурите на въздуха над 5οС. На височина достигат до мястото, където изчезват различията между двете въздушни маси – от няколкостотин метра до няколко километра. Дължината зависи от дължината на контакта на съседните въздушни маси – от стотици до няколко хиляди километра. Атмосферните фронтове са разположени спрямо земната повърхност под ъгъл, който се увеличава с отдалечаване от Екватора към полюсите. По атмосферните фронтове се образуват облаци и има валежи. Фронтовете са: топъл, студен и оклюзионен.
АТМОСФЕРНА ЦИРКУЛАЦИЯ (от грц. atmos – въздух, sphera – кълбо и от лат. circulare – движение) – съвкупността от въздушните течения в приземната част на атмосферата на Земята, осъществявана под влияние на различията в температурата и атмосферното налягане на въздуха. Чрез нея се осъществява пренос на топлина и влага. Посоката на движение на въздуха се определя от разликата в атмосферното налягане (от място с високо към място с ниско налягане), движението на Земята и влиянието на земната повърхност. Според големината на обхвата на преместването на въздушните маси различават: обща и местна атмосферна циркулация.
АТМОСФЕРНИ ВАЛЕЖИ, високи валежи – вид валежи, които се образуват при кондензацията (сгъстяването) на водни пари в облаците и падат върху подстилащата повърхност в твърдо или течно състояние. Атмосферните валежи са във вид на дъжд, сняг, суграшица, снежни зърна, ледени зърна, ръмеж, град.
АТМОСФЕРНО НАЛЯГАНЕ – силата, с която атмосферата наляга върху единица площ на земната повърхност и намиращите се върху нея предмети. Във всяка отделна точка налягането се определя от теглото на лежащия над нея въздух. Измерва се в милиметри живачен стълб, милибари или хектопаскали. Нормалното атмосферно налягане е равно на 1 атмосфера. Един хектопаскал е равен на 1 мбар или на 0.75 мм живачен стълб. За нормално се приема атмосферното налягане от 760 мм живачен стълб или 1013.25 милибара на морското равнище при 45ο географска ширина. Атмосферното налягане е по-високо при антициклон и по-ниско при циклон. Във височина то се понижава. В долните слоеве на атмосферата то се понижава на всеки 10 м. с 1 мм или 1.3 милибара. Наблюдават се денонощни и годишни промени в хода на атмосферното налягане. На Земята са формирани райони на постоянно високо (максимуми) и постоянно ниско атмосферно налягане (минимуми). Разликата в атмосферното налягане е причина за възникване на ветровете.
АТОЛ*, (от малдивски и англ. atoll) – вид коралов остров с формата на плътен или разкъсан пръстен, окръжаващ водна площ (лагуна) с малка дълбочина. Образуван е от варовитите скелети на коралите. Най-големите атоли достигат над 50 км в диаметър. Издигат се над водата само на няколко метра. Образуват се в топлите морета и океани чрез нарастване на коралови рифове на склоновете на потъващи вулкани. След време рифовете излизат над морската и океанската вода и образуват пръстеновидни острови. Понякога атолите образуват архипелази. Те се отличават с уникална растителност и животински свят.
АТОМНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦЕНТРАЛА (АЕЦ) – вид електроцентрала, при която като гориво се използва радиоактивен материал (обогатен уран) и ядрената енергия се превръща в електрическа. Освободената при ядрения процес топлина се използва за нагряване на вода и образуване на водна пара, която привежда в движение турбина и свързания с нея електрически генератор.
АФЕЛИЙ (от гр. aphelion – отдалечен и слънце) – най-отдалечената от Слънцето точка на движещо се по орбита около него небесно тяло (планета, комета, астероид и някои метеорити). Разстоянието между Земята и Слънцето при афелий е 152 млн. км.