Е
ЕВОРЗИЯ(от лат. evorsio, eversio — разрушение) –
рушителна дейност на течащата вода, предизвикана от водовъртежи и завихряне на
вертикално падащи водни потоци. В резултат на това в речните легла се образуват
удълбавания в речното легло - еворзионни котли, ями, ниши и трапове.
ЕВРО* – въведената от началото на 1999 г. обща европейска валута в група страни (2013 г. – 17) – членки на Европейския съюз.
ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКА ИНТЕГРАЦИЯ* (от лат. integratio - съединения, Европа и Атлантика) - Процес на развитие на отделна страна или група страни, насочен към подготовка, адаптиране и пълноценно включване в организацията и структурите на НАТО и Европейския съюз.
ЕВРОПЕИДНА (БЯЛА) РАСА – една от големите човешки раси. Отличителните белези на нейните представители са: светла, бяла до мургава кожа; меки, прави или къдрави от светлоруси до тъмно и черно-кафяви коси; тесен, силно изпъкнал нос; слаборазвити лицеви скули; право или слабо наклонено чело; тънки до средно дебели устни; силно вариращ цвят на очите и добре отворени очни цепки; силно или средно издадена брада. При мъжете има формиране на брада и мустаци. Европеидната раса е разпространена в Европа, Предна и Северна Азия, Северна Индия и в бившите колонии на европейските страни в Северна и Южна Америка, Австралия, Южна Африка.
ЕВРОПЕЙСКА ЦИВИЛИЗАЦИЯ (от лат.Civilis - граждански) – една от цивилизациите, оказали съществено влияния върху формирането на световната цивилизация. Формира се на основата на античната цивилизация и под влияние на общественото развитие, на материалната и духовната култура, на християнската религия, на бита и на начина на живот на хората в Европа. Много от белезите на европейката цивилизация са акумулирани от другите цивилизации. Европейската цивилизация и култура често се разглеждат като два самостоятелни вида цивилизация: западноевропейска, формирана под влияние на католическата религия и протестантството и източноевропейска, формирана под влияние на източното православие.
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ (ЕС)* – политическа и икономическа организация на европейски държави с цел осигуряване на свободно движение на стоки, услуги, капитали и хора. Основан е през 1957 г. В него членуват 27 държави – Германия, Холандия, Белгия, Люксембург, Великобритания, Франция, Испания, Португалия, Италия, Гърция, Австрия, Швеция, Финландия, Дания, Ирландия, Чехия, Унгария, Полша, Словакия, Словения, Естония, Литва, Латвия, Кипър, Малта, Румъния и България. Тече процес на подготовка и процедура за приемане на нови страни за членове на Европейския съюз.
ЕВРОСИБИРСКА РАСТИТЕЛНОСТ – съвкупност от растения, характерни за умерения пояс на Европа и Сибир. Разпространена е на юг от тундрата, между Британските и Фарьорските острови на запад до Манчжурия на изток. На юг е разпространена в северните части на Пиренейски, Апенински и Балкански полуострови и Кавказ, Северен Казахстан. Типична е за три природни зони: иглолистна вечнозелена (тайга - бореална растителност); широколистни листопадни гори (неморална растителност) и смесени гори. Различията в тази растителност се дължат на климатичните различия и особеностите на палеогеографското развитие. Широко разпространени са иглолистните видове дървета бор, ела, смърч, трепетлика и др.и широколистните дъб, бук, габър, липа, топола, бреза, клен и др.
ЕВРОСИБИРСКА ФАУНА – съвкупност от животни, формирала се и обитаваща земите на Северна, Средна и Източна Европа и Сибир. Това са типични обитатели на горските зони на Европа и Сибир (тайга, смесени и широколистни гори) и лесостепите и лесотундрата. Характерни животински обитатели са глухар, тетерев, сърна, елен, лос, кафява мечка, лисица, вълк, бобър, катерица, сьомга, щука, множество насекоми, влечуги, и т.н.
ЕВРОФОНДОВЕ – целеви финансови средства, получавани от Европейския съюз с различни предназначения: 1/. Предприсъединителни фондове. Предназначени са специално за страните-членки или потенциални членки, за да се подготвят за бъдещото управление на Структурните и Кохезионните фондове. От януари 2007 г., новият Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП, Pre-accession Assistance - IPA) пое програмите, които по-рано изпълняваха тази функция като ФАР, ИСПА, САПАРД, КАРДС. 2/. Структурни фондове (за регионално развитие и социален). Европейският фонд за регионално развитие (ЕФРР ) включва инвестиции за намаляване на регионалните различия в Съюза и подкрепа на програми за регионално развитие, икономически растеж, конкуренция и териториално сътрудничество чрез финансиране на изследвания, иновации, опазване на околната среда, инфраструктура и превенция на риска, техническа помощ, административен капацитет. Европейският социален фонд (ЕСФ ) е за повишаване на икономическата адаптивност, заетостта, равните възможности и социалното включване. 3/. Кохезионни фондове: За сближаване - покрива региони с БВП под 75% на глава от населението. За развитие и създаване на работни места. Конкурентноспособност за по-богати страни-членки, които да се справят с икономически и социални промени, глобализацията и прехода към информационно общество. За териториално сътрудничество - за стимулиране на презграничното сътрудничество, така че да се намерят решения за проблемите на градското, крайбрежното и селското териториално устройство. За защита на околната среда и за Трансевропейски мрежи. Отнася се за страни-членки с брутен национален доход по-малък от 90% от средния за ЕС.
ЕВСТАТИЧНИ КОЛЕБАНИЯ (от гр. eu – добре и stasis – състояние, положение) - бавни (вековни) колебания на равнището на Световния океан и настъпващите в резултат на това промени на бреговата линия и формите на релефа. Предизвикани са от бавни издигания и понижения на сушата край брега, повишаване или намаляване на обема на океанските и морските котловини и глобални климатични промени, водещи до повишаване или понижаване на равнището на Световния океан. В резултат на тези колебания се формират периоди на трансгресия (придвижване, нахлуване) на водите към сушата и регресия (отдръпване на водите от сушата).
ЕДИФИКАТОР (от гр. aedificator – строител) – главен строител на биоценоза, на растително (фитоценоза) или животинско (зооценоза) съобщество. Има определяща роля и място в създаването и структурата им. Едификатор в иглолистните гори могат да бъдат ела (елхови гори), бял бор (бялборови гори), смърч (смърчови гори), а в широколистните – бук (букови гори), дъб (дъбови гори) и т.н.
ЕЗЕРО* – естествен водоем, разположен хоризонтално в понижена част от земната повърхност (езерна котловина) и без непосредствена връзка с море или океан и без наклон на водната повърхност. В зависимост от произхода на котловината, езерата са: тектонски, ледникови, крайречни, крайморски, карстови, вулкански, свлачищни, реликтни и т.н. А според водния си баланс се групират на отточни, безотточни и проточни. В зависимост от съдържанието на разтворени соли езерата са сладки (пресноводни) и солени. С течение на времето редица езера се запълват с наноси и органични вещества, постепенно обрастват с растителност и се превръщат в блата. В сухите райони някои езера пресъхват и се превръщат в солончаци. Всички езера на Земята заемат около 2.7 млн. км2, или около 1.8% от сушата. Най-дълбоко е езерото Байкал (1620 м), а най-голямото по площ е Каспийско море.
ЕЗИКОВА ГРУПА – сходни езици, които имат общ произход и са продукт на обособеното развитие на отделните народности. Формирали са се след отделянето им от общото езиково семейство. Езиковата група е част от езиковото семейство. Например в индо-европейското езиково семейство има 10 езикови групи. Най-големите от тях са славянска, германска и романска езикови групи. Отделната езикова група може да се състои от множество сходни езици, но може (в съвременни условия) да бъде представена само от един език. Такъв е случаят с гръцката, албанската и арменската езикова група.
ЕЗИКОВА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕТО – вид демографска структура, групиране на населението, живеещо на определена територия по езиков признак. Тя е резултат от определянето на говоримия език от хората. В езиково отношение населението се структурира по отделни езици, езикови групи и езикови семейства.
ЕЗИКОВО СЕМЕЙСТВО* – основна единица на езиковата класификация на етносите, основаваща се на сравнението на речниковия фонд и граматиката на езиците. Езиковите семейства се поделят на езикови групи, те от своя страна на отделни езици. Формирането на езиковите семейства започва през мезолита (13000-7000 г. пр.н.е.) вследствие на разпадането на прастарите езикови семейства. Сега в света има множество езикови семейства. Най-многобройни са народите, говорещи на езиците от индоевропейското езиково семейство.
ЕКВАТОР (от лат. aequator – равен) – голям мислен кръг на земното кълбо, всички точки на който отстоят на 90οоот полюсите на Земята. Линията на пресичане на земната повърхност лежи в плоскостта, перпендикулярна на оста на въртене на Земята и преминаваща през нейния център. Дължината на Екватора е 40 075.696 км. Екваторът дели Земята на Северно и Южно полукълбо. От него на север се измерва с. ш. (до 90οос.ш.), а на юг – ю. ш. (до 90οою.ш.). Слънцето е в зенита си на Екватора два пъти през годината – през пролетното и есенното равноденствие. В района на Екватора продължителността на деня и нощта са почти равни през цялата година.
ЕКВАТОРИАЛЕН КЛИМАТ – климат на екваториалния пояс, обхващащ ивица от земната повърхност около екватора (от 5οодо 10οос.ш. и ю.ш.). Характерно за него е: ниското атмосферно налягане; почти постоянната висока температура (амплитуда 3-4οС); висока влажност на въздуха; голяма годишна сума на валежите (от 1500 до 3000 мм) достигаща по наветрените склонове до 10 000 мм, разпределена почти равномерно през годината; значителна облачност; слаби ветрове; значима конвекция на въздуха. Екваториалният климат се в условията на интензивна слънчева радиация и голямо изпарение. За неговото формиране целогодишно влияят екваториалните въздушни маси. Разграничават се два типа екваториален климат: континентален и океански. Различията в основните им характеристики са незначителни.
ЕКВАТОРИАЛЕН ПОЯС – географски пояс на Земята, разположен от двете страни на Екватора от 5-8οос.ш. и до 4-10ο ю.ш. между субекваториалните пояси, част от горещия топлинен пояс на планетата. Характеризира се с целогодишно влияние на екваториалните въздушни маси. В него има голям приток на енергия. Средната месечна температура е 24-28οС. Годишната температурна амплитуда е 3-4οС. В този пояс има ниско атмосферно налягане, издигане на въздушните маси във височина (конвекция), кондензация на влагата и обилни валежи (1500 до 10 000 мм по наветрените склонове). Количеството на валежите превишава количеството на изпарението. Поради това влажността на въздуха е много висока. Реките са многоводни, има много блата. За този географски пояс са характерни латеритните почви и гъстите вечнозелени многоетажни гори. В екваториалния пояс няма климатични сезони и сезонна ритмичност на развитие на растителността и другите природни процеси, обусловени от климата. В планините има височинна поясност.
ЕКВАТОРИАЛНА ВЪЗДУШНА МАСА – тип въздушна маса, която се образува над земната и водната повърхност в екваториалния пояс. Отличава се с висока температура и влажност, неустойчивост, проливни валежи и гръмотевични бури. През лятото в Северното полукълбо се премества на север към Северната тропична окръжност, а през зимата - на юг към Южната тропична окръжност. Формира се чрез пасатен пренос на въздуха от райо,ните на двата тропика към Екватора.
ЕКЗАРАЦИЯ (от лат. exaratio) - разрушаване от движещия се ледник на земната повърхност и скалите, които са под него и преместване на разрушения материал (валуни, чакъл, пясък, тиня и др.) на друго място чрез избутване пред ледника или в страни от ледения език или вмъкване в ледената маса и придвижване заедно с нея. Екзарацията включва и оглаждане, полиране, шлифовка на здравите скали. В резултат от нея се преоформят повърхностите на формите на земната повърхност и се образуват специфични екзарационни форми – циркуси, карлинги, коритообразни долини, овчи гърбици, морени, ледникови бразди, шхери и други.
ЕКЗОГЕННИ РЕЛЕФООБРАЗУВАЩИ ПРОЦЕСИ (от гр. exo – вън и genos - род) – процеси на формиране и изменение на земната повърхност (релефа), протичащи в най-горните части на земната гора и на земната повърхност. Протичат под влияние на външните земни сили – слънчево греене и топлина, гравитация, валежи, вятър, ледници, течаща вода, морска вода, живи организми. Те са в тясна връзка и едновременно действие с ендогенните (вътрешните) релефообразуващи процеси. Чрез тях се образуват предимно формите на мезорелефа и микрорелефа. В зависимост от доминиращият фактор са: изветрително-денудационни (изветряне, денудация и акумулация), гравитационни (свличане, срутване), ерозионни (флувиални), абразионни, глациални, еолични, карстови, периглациални, флувиоглациални, криогенни и др.
ЕКЗОСФЕРА (от гр. exo – вън и sphaira - кълбо) – външният и най-разреден слой на атмосферата, слоят на разсейване в космическото пространство на атмосферен въздух. Разположена е над 800 км. височина над термопаузата. Горният край на екзосферата постепенно преминава в междупланетното космическо пространство. Въздухът в тази горна част на атмосферата е почти напълно йонизиран. В по-ниските части на екзосферата преобладават атоми кислород и азот. В нея с увеличаването на височината не се променя температурата.
ЕКЛИПТИКА (от гр. ekleipsis – затъмнение) – въображаемата линия на небосвода, по която Слънцето се премества в неговото движение през годината; кръгът, който описва Земята около Слънцето. Може да се разглежда като сечение на небесната сфера на плоскостта на орбитата на Земята. Еклиптиката е наклонена към плоскостта на небесния екватор под ъгъл 23ο и 27′ и пресича 12 – те съзвездия на зодиака. Двете плоскости на еклиптиката и на небесния екватор се пресичат в дните на пролетното и есенното равноденствия.
ЕКОЛОГИЗАЦИЯ* (от гр. oikos – дом, родина и ...логия) – процес на разработване и внедряване в стопанската дейност на нови технологии за екологично чисти и безотпадни производства, производство на екологически чиста продукция и формиране на ново отношение и поведение на хората към опазването на природната среда и ресурси. Главна цел на екологизацията е опазване на природната среда и намаляване на вредното въздействие върху нея от стопанската дейност и бита. Развитието на екологизацията зависи в най-значима степен от екологичната политика на държавите. В зависимост от сферата на дейност различават екологизация на: технологиите; продукцията; законодателството; бита; мисленето и т.н.
ЕКОЛОГИЧЕН БАЛАНС – оптималното съчетание на природните компоненти в една екосистема, в природната среда. Основава се на равновесието между синтеза на ново и разлагането на съществуващото органично вещество. Това е баланс предимно на живите организми, свързани в една хранителна верига. Чрез екологичният баланс се формира природното равновесие. Основните фактори, които влияят за това са слънчевата радиация, водата, атмосферния въздух, почвата, скалната основа, растенията, животните и микроорганизмите, т.е. природните компоненти. В естествени условия нарушаването на екологичния баланс диспропорцията се отстранява от самите екосистеми. При много значими нарушения екосистемата се деформира или разрушава. С развитието на човешката цивилизация все по-силно въздействие има антропогенният фактор, който води до много съществени нарушения в екологичния баланс.
ЕКОЛОГИЧЕН МОНИТОРИНГ (от гр. oikos – дом, родина и мониторинг) – вж.: Мониторинг на природната среда.
ЕКОЛОГИЧЕН ПРОБЛЕМ* – световен социален проблем, засягащ всички хора на планетата. Изразява се в бързо нарушаване на природната среда и поради това влошаване на условията за живот на хората, в нарушаване на екологичния баланс на отделни територии и на цялата Земя, намаляване на числеността или изчезването на редица растителни и животински видове, намаляване на естествените ресурси. Негови характеристики са: разширяването на пустините, промените на климата (глобалното затопляне), замърсяването на въздуха и водите, унищожаване и влошаване на плодородието на почвите, унищожаването на горите, унищожаване на биологични видове (на растения и на животни) и др. Екологичният проблем е следствие от ускореното индустриализация и ползване на природните ресурси, екстензивното стопанско развитие и прекалената антропологизация и технологизация на живота на хората. Разрешаването на този проблем може да стане предимно чрез грижи за опазване и съхраняване на естествената природна среда, рационализиране на природоползването, въвеждането на нови екологични норми за стопанска дейност и екологично чисти производства.
ЕКОЛОГИЧЕН ТУРИЗЪМ (ЕКОТУРИЗЪМ) – вид туризъм, при който като главен ресурс се използва естествената природна среда или отделни нейни компоненти: форми на релефа, природни забележителности, редки растения и животни, съчетание от компоненти, посещение в природни добре съхранени територии. Осъществява се предимно като краткотрайни пътувания и краткотрайни пребивавания до места със запазена природна среда. Целта на екологичния туризъм може да бъде: познавателна – за запознаване с природните и културно-етнографските особености на определена територия (без да се нанася вреда на природната среда) и се полагат грижи тя да се опазва и съхранява; рекреационна – почивка, лечение и възстановяване на силите сред естествената екологично чиста природна среда, но при спазване на природозащитните норми; социално-икономическа – осигуряване на трудова заетост и доходи на местното население, икономическо развитие на районите; възпитателна – средство за формиране на екологическа култура. В развитите страни екологичния туризъм се развива предимно чрез пътувания в и из националните паркове. Силно развит е в страни като Австралия, Нова Зеландия, ЮАР и др.
ЕКОЛОГИЧНА НИША (от гр. oikos – дом, жилище и от фр. niche - гнездо) – специфичното съчетание на компонентите на природната среда (екологическите фактори) на дадено място, които правят възможно съществуването и естественото възпроизводство на биологичен вид (пространствена ниша); мястото на биологичен вид в екосистемата, определено от неговия жизнен потенциал и спецификата на външната природна среда (функционална ниша). Всяка екологична ниша се заема от определен биологичен вид, който не се конкурира за място в нея и за ползване на източниците на живот с други видове. От нея зависи не само мястото на обитаване, но и положението на вида в съобществото (биоценозата) с другите организми (източник на храна, партньорство, врагове и т.н.). Един биологичен вид може да заема различно място в различни съобщества.
ЕКОЛОГИЧНА
ПОЛИТИКА* - обособена специализирана част от
държавната и международната политика, включваща използването на юридически,
икономически, технологични и културно-образователни правила, мероприятия и
мерки за разумно природоползване и екологична ефективност на функционирането на
обществото и на териториалните системи. Чрез нея се формира екологична
стратегия и се осъществяват действия, насочени към: опазване на окръжаващата
човека природна среда; рационално използване и възобновяване на природната
среда; осигуряване на нормален живот и екологична безопасност за хората;
формиране у хората на знания и умения за извършване на екологосъобразна дейност
и екологосъобразно поведение. Екологичната политика се провежда на различни
равнища: глобално, регионално, национално и местно. Тя обхваща: приемане и
изменение на закони, въвеждане на правни норми за опазване на природната среда
и възстановяване на нарушените екологични равновесия в нея; разработване и
реализация на целеви програми за опазване и възстановяване на природната среда;
финансиране на екологичните дейности; екологично образование и възпитание.
ЕКОЛОГИЧНИ ФАКТОРИ – съвкупността от факторите на природната среда, които влияят на развитието и жизнената дейност на организмите. Те са два типа фактори: абиотични и биотични. Абиотичните (неживите) фактори на въздействие върху организмите са: химичния състав на атмосферния въздух; климата (температура, влажност, атмосферно налягане, слънчево греене и радиационен режим, вятър); релефа (вида, строежа на земната повърхност и състава на изграждащите я скали); водата (пресни или солени, течащи или застояли води т.н.), почвата (структура, мощност, плодородие и др.). Те въздействат на организмите в зависимост от своето съчетание, но при определени минимални или максимални стойности на необходимото за съществуване на организмите например, липсата и недостигът или излишъкът на вода, много ниските или много високите температури и т.н.). Биотичните фактори на взаимодействие между организмите. Например, растителността върху развитието на тревопасните животни, хищниците върху броя и развитието на популацията на тревопасните и т.н.. Действието на екологичните фактори може да бъде пряко или непряко, т.е. чрез промените в природната среда.
ЕКОЛОГИЧНО-ДЕПРЕСИВНИ РАЙОНИ НА БЪЛГАРИЯ* – части от територията на страната с висока степен на замърсяване на природната среда. В България има обособени 14 екологично-депресивни района, в които живее около 35% от населението на страната. Изключително критично е положението в районите на град София и на Бургас. Особено критично е то в Марица-Изток, Пловдив, Варна-Девня, Пирдоп, Перник, Кърджали. Много силно е замърсяването в районите на Плевен и Никопол.
ЕКОЛОГИЧНО РАВНОВЕСИЕ* - съотношението (качествено и количествено) на компонентите в екологичната система и въздействието на екологичните фактори. То осигурява: продължително съществуване на определена екосистема (биогеоценоза); относителна устойчивост на биологичните процеси; устойчивост на естествената структура и численост на популацията, видовия състав на организмите, тяхната продуктивност; устойчивост на териториално разпределение на видовете организми. Екологичното равновесие обикновено се нарушава от стихийни природни явления и катаклизми и най-често от човешката дейност.
ЕКОЛОГИЯ(от гр.Oikos - жилище и Logos - наука, знание) – наука, изучаваща взаимоотношенията между живата и неживата природа, околната на човека и организмите среда и ставащите в нея природни процеси. Тя изучава състава, структурата, свойствата и специфичните особености и еволюцията на биосистемите, обмяната на енергия и вещество между природната среда и организмовия свят, както и между организмите на определена територия. Терминът е въведен в употреба за пръв път от Ернст Хекел през 1866 г. в книгата му „Обща морфология на организмите”
ЕКОЛОГИЯ НА ЧОВЕКА, антропоекология – дял на социалната екология, изучаващ закономерностите на .взаимодействие на човека с природата (природна среда – общество), влиянието на окръжаващата среда на човешкия организъм, процесите които възникват в резултат от взаимодействието „човек-природа” и оценката на последствията им за живота на хората. Тя подпомага обществото в дейността за оптимизация на жизнената среда на хората чрез осигуряване на необходимата информация и прогнози за промяна в условията на живот. Обект на изследване е сложната териториална система, в която хората живеят и която пряко влияе на качеството на техния живот. Изследвания се провеждат на локално, регионално и глобално равнище и се използват се групи показатели: а) качество на природните условия за живот на хората на определена територия; б) равнище на замърсяване и деградация на естествената природна среда; в) социално-икономическата обстановка в изучаваната територия. Особено важни са показателите: раждаемост, смъртност, възрастова структура на населението, заболеваемост, инвалидност, равнище на физическо развитие на децата и др.
ЕКОЛОГО-ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОБЛЕМИ* - несъответствия в икономическото развитие и функциониране на стопанските системи спрямо очакваните и възможни резултати в някаква част от земното пространство. Появяването ми се дължи на нарушено природно равновесие, увреждане на природната среда и т.н..
ЕКОЛОГО-ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ* - изменение на икономиката, водещо до нейното ново качествено състояние като структура и резултати, основаващо се на екологичните принципи за: опазване на окръжаващата човека природна среда; рационално използване и възобновяване на природната среда и природните ресурси; осигуряване на нормален живот и екологична безопасност за хората; разрешаването на съществуващите екологични проблеми и недопускане на нови. Като краен резултат еколого-икономическото развитие води до съхраняване и разумно използване на природните ресурси, устойчиво развитие на обществото, екологично безопасен живот на хората.
ЕКОСИСТЕМА, екологична система – природен комплекс, образуван от живите организми (биоценоза) и средата за тяхното обитаване (биотоп), свързани по между си с обмена на вещество и енергия. В нея организмите са взаимно зависими. Тя обхваща всички живи организми, земната повърхност, почвата, водата, въздуха и климатичните особености в определена територия
ЕКОТОП (от гр. oikos – дом, жилище и topos – място) – местообитание (определено място, част от територия) на организмите със специфични абиотични условия на живот (релеф, почви, води, микроклимат и др.), малка част от географски ландшафт.
ЕКСПЕДИЦИОННИ НАБЛЮДЕНИЯ* - (от лат. expeditio - поход) - вид географски наблюдения, една от формите на научни географски изследвания, отличаваща се с преместване на изследователите (маршрутно придвижване) по изучаваната територия (сушево пространство) или акватория (водно пространство). Те могат да бъдат самостоятелени (на един или два компонента на географската среда) или като част от комплексни експедиции. В зависимост от изследваното (географски обект, явление или процес) самостоятелните експедиционните наблюдения са геоморфоложки, климатоложки, хидроложки, глациоложки, океаноложки, почвени, биогеографски, фенологични, геодемографски и др. Основни принципи на извършване са: обективност, цялостност (възможната пълнота на изследването), съпоставимост на данните с тези от други наблюдения и др..
ЕКСТЕНЗИВНО ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ (от лат. extensivus – разширяващ, удължаващ) – тип стопанско развитие, при което увеличаването на обема на произведената продукция се основава на включването на допълнителни ресурси (природни, поземлени, човешки, материални и т.н.) и нови производствени мощности. Характерно е за развитието на човешката цивилизация във всички страни до средата на XX век. Води до неминуемо изтощаване, преразход и недостиг на природни ресурси. Този тип стопанско развитие се преодолява чрез внедряване достиженията на научно-техническия прогрес, въвеждане на нови технологии и по-висока обществена производителност на труда. През втората половина на XX век и начелото на XXI век най-развитите страни преминават към интензивно икономическо развитие.
ЕКСТРАЗОНАЛНА РАСТИТЕЛНОСТ – (от лат. extra - вън и грц. zone – зона и растителност) – растителност, която не е от състава на определена зоналната растителност, а е от растителността присъща на някаква друга зона и ареал на разпространение. Среща се във вид на изолирани местообитания (т.н. островно разпространение) сред основната растителност. Например, лонгозните гори, край долните течения на черноморските реки, горите от чинар край Струма и Места и др.
ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – подотрасъл на енергетиката, обединяващ предприятия и фирми за производство, пренос и разпределение на електрическата енергия по потребители. Осъществява се от топлоелектрически (ТЕЦ), водноелектрически (ВЕЦ), атомни (АЕЦ), помпено-акумулаторни електрически централи (ПАВЕЦ), ветрови генератори (ВяЕЦ), фотоволтаични генератори и други съоръжения. Има много силно влияние върху развитието на стопанската дейност и равнището на живот на хората. Най-силно е развито в САЩ.
ЕЛЕКТОРАТ* (англ. electorate - избирател), избиратели – 1/. Съвкупността от гражданите на една страна с избирателни права. В състава на електората се обособяват две големи групи – гласуващи (активен електорат) и негласуващи. Гласуването може да бъде по пропорционални, мажоритарни или смесени листи. 2/. Група (кръг)от избиратели, които на избори за президент, парламент (Народно събрание) или за местни органи на властта гласуват за определена политическа партия. Големите политически партии имат ядро от постоянно гласуващи за тях избиратели – твърд електорат. Големината на електората на определена политическа партия или мажоритарен кандидат зависи от: политическите идеи на партията или кандидата; от резултатите от участието във властта; от индивидуалните качества на предлаганите за избор и състава на листите; от ефективността на провеждането на предизборната кампания и др.
ЕЛЕКТОРАЛНА ГЕОГРАФИЯ* - географска наука, изучаваща политико-териториалната структура на обществото, териториалното разпределение и влияние на политическите сили на основата на резултатите от избирателния процес. Предмет на изследване са: формиране и промени на избирателните окръзи; изучаване на общите и устойчиви характеристики на населението; изучаването на изборните нагласи на електората; изучаване на изборните резултати, т.е. териториалното разпределение на съотношението на политическите сили общо и по отделни избирателни окръзи.
ЕЛУВИАЛЕН ХОРИЗОНТ, хумусно-елувиален хоризонт – най-горният почвен хоризонт, който се образува при промивен воден режим на почвата и при горски условия. Той се характеризира с измиване от горния пласт и изнасяне на минерални и органично-минерални съединения към по-долните почвени слоеве. На цвят е светлосив или пепеляв. Елувиалният хоризонт има рохкав строеж, слоиста структура или е безструктурен. Измиването на хранителните вещества от него намалява почвеното плодородие. Характерен е за подзолистите, оподзолените, засолените и други почви
ЕЛУВИЙ (от лат. eluеие – измивам, отмивам) – неспоени или слабо споени продукти на изветрянето, останали на мястото си, където са образувани (т.е. изветрителната покривка). Образува се при равнинни и слабо наклонени терени. За елувия е характерна липсата на слоистост и сортировка на материала. Има различна мощност – от няколко сантиметра до няколко метра. Елувият постепенно преминава в основната скала. В зависимост от скалата, от която е образуван, елувият е: ортоелувий (от магмени и метаморфни скали) и параелувий (от седиментни скали), а в зависимост от размера на частиците може да бъде чакълест, песъклив, глинест.
ЕМИГРАЦИЯ (от лат. emigrare – преселване, изселване) – вид външна миграция (механично движение) на население, изразяваща се в доброволно или принудително изселване от някоя страна и преселване в друга за постоянно или продължително живеене. Обратен процес на имиграцията (заселване в страната). При по-високи стойности на емиграцията спрямо имиграцията се увеличава броят на населението и обратното – при по-ниски стойности намалява.
ЕНВАЙРОМЕНТАЛИЗЪМ*(от англ. environment - среда)- географска концепция за отношението между природната среда и човека. Според нея има пряка зависимост между развитието на човешките цивилизации от климата и неговата ритмичност. Възниква в САЩ. Е.Семпл, Р. Смит, Г. Тейлър и др. поддържат схващането, че международното разделение на труда е предопределено от различията на природната среда. Тази концепция след това е доразвита от през XX век от американският учен Елсуърт Хънтингтън. Той поддържа идеята за пряката зависимост на развитието на страните от климатичните фактори. По такъв начин обяснява развитието на страните от умерения пояс и изоставането на народите от другите пояси.
ЕНДЕМИТИ (от гр. endemos – местен) – растения и животни, които се срещат само в определена географска област, относително малка по размери. Те са: палеоендемити – намален ареал на широко разпространени в миналото видове; неоендемити – новообразуван вид, който още не е достигнал широко разпространение. Ареалите на разпространение на ендемитите могат да бъдат силно ограничени. Наличието на повече ендемити е характерно за области и райони, които са със силна географска или екологическа изолация.
ЕНДОГЕННИ ПРОЦЕСИ (от гр. endon – вътре, genos – род) – процеси на образуване и видоизменение на формите на земната повърхност под въздействието на вътрешните земни сили. Главен източник на енергията е топлината (предимно радиоактивна) и преразпределението на материала по плътност вътре в земните недра, гравитацията и силите, възникващи при въртенето на Земята. Към ендогенните процеси се отнасят: тектонските движения (планинообразуване, формиране на различни видове гънки, разломи, пукнатини и т.н.); метаморфизмът (преобразуването) на скалите; вулканизмът и сеизмичната (свързаната със земетресенията) активност. Образуват се различни по големина форми на релефа: планини, възвишения, вулкани, лавови плата, котловини, депресии и др.
ЕНЕРГЕТИКА (от гр. energetikos – деятелен) – стопански отрасъл, обединяващ предприятия и фирми за добив и използване на природните (първичните) енергийни ресурси – въглища, дърва, торф, нефт, природен газ, нефтошисти, геотермална енергия, хидроенергия, слънчева енергия, ветрова енергия и др.; използването на вторични те енергийни ресурси – доменен газ, коксов газ, биогаз и др.; производство, пренос и снабдяване с електроенергия и топлоенергия; транспорт на природен газ.
ЕНЕРГИЕН БАЛАНС (от гр. energetikos – деятелен и от фр. balance) – показатели, които характеризират добива, производството, вноса, разпределението и използването на всички видове горива и енергия. Състои се от отделните баланси на различните видове горива и енергия по стопански отрасли. Едната страна на енергийния баланс включва всички видове енергоносители, а другата – направлението на използването на тези енергоносители. Отделните енергоносители се преизчисляват в условно гориво.
ЕНЕРГИЕН ПРОБЛЕМ – несъответствието между произвежданата енергия и енергоносители и потребностите на човешкото общество и стопанската дейност от тях. Дължи се на ограничените запаси на планетата от изкопаеми горива, съществуването на производства, които потребяват необосновано големи количества енергия и недостатъчното разработване и внедряване на енергоспестяващи технологии. Разрешаването на този проблем може да стане чрез дейности за разработване на нови технологии за използване на неизчерпаеми природни енергийни ресурси.
ЕНЕРГИЙНИ РЕСУРСИ - вид природни ресурси, използвани за добив на енергия. Като енергийни ресурси се използват изкопаемите горива - въглища, нефт, природен газ, торф, битуминозни шисти. Това са изчерпаеми и невъзобновими природни ресурси с бързо намаляващи запаси. Като енергийни ресурси се използва и енергията на падащата вода на реките (хидроенергийни ресурси). По-малко се използват като енергийни ресурси природни неизчерпаеми сили като енергията на вятъра, на термалните извори, на приливите и отливите, на морските вълни, силата на слънчевото греене. Използват се и радиоактивни елементи, от които чрез ядрени процеси се получава ядрена електроенергия.
ЕОЛИЧНИ НАСЛАГИ - (от гр. Aiolos - името на бога на вятъра и наслаги) – слабо споени и добре сортирани, дребни по големина наноси, пренесени и наслагани на отделни места от вятъра. Състоят се от пясъци и глини с различен произход – морски, алувиални (речни), пролувиални, езерни, флувиоглациални, пустинни. По-характерни са за районите със сух (ариден) климат. Образуват дюни, бархани, ергове и др. форми на земната повърхност в пустините, морските и езерни крайбрежия и речните тераси.
ЕОЛИЧНИ РЕЛЕФООБРАЗУВАЩИ ПРОЦЕСИ - (от гр. Aiolos - името на бога на вятъра и процеси) - релефообразуващи процеси, протичащи под влияние на енергията на вятъра. Включват отвяване (дефлация), издухване, пренавяване и навяване (наслагване, акумулация) предимно на пясък и прах на някакво разстояние от мястото на неговото образуване. От рушителната дейност на носения от вятъра пясък се образуват ярданги, ниши, различни каменни образувания (скални гъби и др.). Образуват се и акумулативни форми на релефа като дюни и бархани..
ЕОЛИЧНИ ФОРМИ НА РЕЛЕФА (от гр. Aiolos - името на бога на вятъра и форми на релефа) - форми на земната повърхност, образувани под влияние на релефообразуващото действие на вятъра. Характерни са за районите със сух климат (пустините) и океанските, морски и езерни крайбрежия. Те са два вида форми: денудационните форми са характерни предимно за пустинните райони, и са образувани при издухване и отвяване на пясъка (ярданги, ниши, скални гъби и т.н.); акумулативните форми (дюни, бархани) се образуват освен в пустинните и в други райони на Земята.
ЕПЕЙРОГЕНЕЗА (от гр. epeiros – континент, суша и genesis – произход) – вж.: Колебателни движения на земната кора.
ЕПИГЕНЕЗА (от гр. epi – следване, последователност и genesis – произход, възникване) – 1/. Географска епигенеза. Последователно изменение в част от земната кора, разположена на или близко до земната повърхност, под въздействието на слънчевата енергия, циркулацията на водата и въздуха, както и формирането на екзогенни форми на релефа; 2/. Геоложка епигенеза. Последователно изменение на минералния състав на скалите на или близко под земната повърхност при издигане или понижаване на земната кора под влияние на външните фактори.
ЕПИГЕНЕТИЧЕН ПРОЛОМ (от гр. epi –следване, последователност, genesis – произход, възникване и пролом) – вид речен пролом, образуван при всичане отгоре на реката в земната повърхност, без да има нейно съответствие с геоложката структура и състав на скалите. При епигенетичните проломи първоначално реката е текла сред неспоени наносни материали (речни и езерни), които са припокривали по-стар релеф. Те са характерни за платформените райони с бавно, но устойчиво издигане и наличие на тънък пласт седиментни скали. Образуват се най-често при транзитни реки. В България с епигенетичен произход са проломите в долината на река Струма (Кракра, Земенски, Кресненски и др.
ЕПИФИТИ (от грц. еpi – на и phyton – растение) – растения, които се заселват върху други растения (обикновено по стъблата и клоните на дърветата) и получават хранителни вещества от околната среда, но не и от гостоприемниците си. Те поглъщат влага от въздуха с помощта на въздушни корени.
ЕРГ (от ар.) – тип пясъчна пустиня в Северна Африка, в Сахара. Ергът представлява територия с голяма площ покрита със слабо подвижни пясъчни дюни с височина до 200-300 м. Образуват се в понижени части на земната повърхност вследствие на химичното изветряне на скалите и ветровата ерозия. Тъй като регите (повърхности в пустинята, покрити с чакъл и едрозърнест пясък) са разположени в падини, пясъкът остава в тях, но се наслагва на определени места с оголена скална основа. Те имат продълговата форма с големи размери и посока на простиране по посоката на духащите постоянни ветрове. Най-известният ерг е Либийската пустиня (2 млн. км2) в Сахара. Известни са още Големият Западен ерг (80 хил. км2) и Големият Източен ерг (100 хил. км2).
ЕРОЗИОНЕН БАЗИС (грц. basis — основа и лат. erosio — разяждане) – равнище на земната повърхност, при което течащата вода няма достатъчно енергия да разрушава скалите и да удълбава речното легло. За ерозионен базис служи устието на реката. За реките, които се вливат в море или океан ерозионният базис е морското равнище. За реките, които се вливат в езеро това е водната повърхност на езерото. Ерозионният базис на притоците на реките е равнището на вливането им в главната река. При понижаване на ерозионния базис се усилва речната ерозия, отнасят се наслагите по дъното и се образуват надзаливни тераси на реката. При повишаване на ерозионния базис се усилва страничната ерозия и на дъното се наслагват по-голям обем наноси.
ЕРОЗИОНЕН (ГЕОГРАФСКИ) ЦИКЪЛ (от лат. erosio – разяждане и от гр. kyklos – кръг) – постепенните изменения на земната повърхност от момента на нейното тектонско издигане до превръщането и в пенеплен (почти равнина). Разграничават 5 стадия на ерозионния цикъл: а) ранна младост – слабо развита речна мрежа; б) младост - доминира дълбочинната ерозия с дълбоко разчленение на планинския релеф и много прагове и водопади на реките; в) зрелост – очертанията на релефа са огладени, надлъжния профил на реките е плавен, речните долини се разширяват и запълват с наноси, а планините и вододелите се понижават; г) старост – реките текат бавно и меандрират, склоновете стават полегати, а планините се понижават до възвишения и хълмове; д) престарялост – земната повърхност се приближава до слабо хълмиста равнина, наречена от Уйлям Дейвис пенеплен.
ЕРОЗИЯ (от лат. erosio – разяждане) – съвкупност от природни процеси на разрушаване на земната повърхност от течащата вода, ледниците и вятъра чрез разрушаване, размиване и пренасяне на разрушения материал. При ерозията се образуват специфични форми на релефа в зависимост от фактора – водноерозионни, ледникови и еолични. Скоростта на протичане на ерозията зависи от здравината на скалите, количеството течаща вода, масата лед, силата и посоката на вятъра, наклона на склоновете и залесеността. Главният фактор, който забавя и прекратява ерозията е естествената растителност на земната повърхност. Плътната растителна покривка предпазва почвата и скалите от ударите и рушителната дейност на водните капки на дъжда. Натрупаната на земната повърхност растителна маса от кори, клони, листа и др. растителни отпадъци предпазва от повърхностното отмиване. Корените на растенията задържат почвените частици и препятстват тяхното измиване.
ЕСЕН – годишен (климатичен) сезон, преходен между лятото и зимата. Характерен е за умерения топлинен пояс (субтропичен и умерен пояс) и за субполярния пояс на планетата. По астрономическия календар е разположен между есенното равноденствие (22-23 септември) и зимното слънцестоене (22-23 декември) в Северното полукълбо и съответно 21-22 март и 21-22 юни в Южното полукълбо. Прието е за есенни месеци да се считат септември, октомври и ноември в Северното и март, април и май в Южното полукълбо. Есента има различна продължителност в отделните климатични пояси. Тя е най-голяма в субтропичния пояс и намалява в умерения и е най-малка в субполярния пояс (в тундрата).
ЕСЕННО РАВНОДЕНСТВИЕ – момент от времето, в който центърът на Слънцето при неговото видимо годишно преместване сред звездите (еклиптика) пресича небесния екватор, движейки се от Северното полукълбо към Южното. Есенното равноденствие е около 23 септември и се смята за начало на астрономическата есен. Продължителността на деня е почти равна на продължителността на нощта.
ЕСКИМОСИ* (Eskimo - самоназвание инуити)– малочислен народ, населяващ крайбрежието на Северния ледовит океан от Чукотка до Гренландия. Отнасят се към арктичния тип на монголоидите. Говорят на ескимоски език, който се отнася към ескимоско-алеутската езикова група на палеоазиатските езици. Ескимосите са се формирали като народ преди около 5000 г. в района на Беринговия проток и след това са се разселили на изток до остров Гренландия включително. Приспособили са се към суровите природни условия. Типично занимание за тях са риболовът и ловът на едри морски животни, строителството на ледени домове (иглу), изработката на кожени облекла, украшения за дрехи, статуетки и др..
ЕСТЕСТВЕН ПРИРАСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО* – основен демографски показател за възпроизводството на населението, изразяващ се в разликата между ражданията и умиранията в абсолютни данни или във вид на коефициент на основата на отношение към хиляда души (промил) за определен период, обикновено година. Той е най-общият показател за измерване на възпроизводството на населението. Естественият прираст много силно зависи от полово-възрастовата структура. При по-високи стойности на раждаемостта естественият прираст е положителен, а при по-високи стойности на смъртността той е отрицателен.
ЕСТЕСТВЕНО ДВИЖЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО* – изменението в числеността (броя) на населението, обусловено от разликата между раждаемост и смъртност в определена териториална единица за определен период от време, обикновено една година. При него децата заменят в обществото прародителите. Крайният продукт на естественото движение на населението е неговият естествен прираст. Характеризира се чрез показателите за раждаемост, смъртност и естествен прираст.
ЕСТУАР* (от лат. aestuarius – заливан от приливи) – вид устие на река, което по форма е едноръкавно, фуниеобразно и разширяващо се към морето и придобива вид на тесен и дълъг морски залив. Естуарът се образува, когато носените от реката наноси се отнасят встрани от морските течения или приливно-отливните движения на морската вода, а съседната част на морето е дълбока. Благоприятно за образуването на естуар е минало или съвременно потъване на крайбрежието. За начало на естуара се приема мястото, където се смесват морска и речна вода. Естуар са устията на река Темза (Англия), река Елба (Германия) и др. След най-големите естуари в света са Обская губа (Азия), Ла Плата (Южна Америка), Сейнт Лорънс (Северна Америка), Жиронда (Европа) и др.
ЕТАЖИРАНОСТ НА РЕЛЕФА – последователната смяна на типовете релеф с промяната на надморската височина и свързаната с нея вертикална климатична зоналност и/или геоложко развитие. Вертикалната климатична етажираност се обуславя от наличието и редуването на пояси с различен произход на релефа. Над снежната граница (при нивален климат) и близко до нея се развиват нивационни (снежни) и ледникови форми на земната повърхност. По-ниско е разположен поясът (етажът) на земните форми, образувани при хумиден климат (влажен, с излишък на овлажнението). В него доминират ерозионните форми на релефа. Още по-ниско, обикновено в подножията на планините в природните зони на пустините и полупустините, е поясът (етажът) на земните форми, образувани при условията на ариден климат (сух и полусух с недостиг на овлажнението). Характерни форми на релефа са наносни конуси, сухи делти, оврази, бедленд и др. Формирането на етажиран климат се обуславя и от процесите на издигане на земните пластове и процесите на изветряне, денудация и заравняване на земната повърхност. В резултат в съвременния релеф има останки от разновъзрастови денудационни повърхности с различна надморска височина.
ЕТНИЧЕСКА ГРУПА* - устойчива група от хора (племе, народност, нация) с общо
народностно самосъзнание, родствена по език и близка по култура –
например древни славяни, германци, келти и др. Главните условия за
формирането на етническите
групи са общност на обитаваната територия, общност на езика и на стопанските връзки, общо историческото
развитие. Етническата група се самовъзпроизвежда като социален организъм
предимно чрез етнически еднородните бракове, предаване чрез семейството и
общността на децата на езика, религията, културата, традициите, обичаите и
начина на живот. Повечето етнически общности се стремят към създаването на своя
самостоятелна териториална организация (държава или автономия в друга държава).
ЕТНИЧЕСКА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕТО – групиране на населението, чрез разпределението му по етноси (народности), т.е. по общности от хора, които обитават определена територия, имат общ език, имат свое общо название и самосъзнание за различие от други групи хора, живеещи на същата или съседна територия. Етническото групиране на населението се прави на различни равнища – глобално (за света), международно регионално (за отделни географски райони или континенти, напр. Западна Европа), национално (за отделна страна), регионално (за териториална единица в отделна страна), местно (първична териториална единица като район, община, град, село). Етническата структура на населението обикновено се определя пряко чрез етническото самоопределение на гражданите на отделна страна. Това става обикновено по време на преброяванията на населението. Етническото групиране на населението може да се прави и непряко, чрез анализ на данните за използвания език, религиозна и расова принадлежност и други косвени показатели.
ЕТНОГЕНЕЗИС (от ethnos – племе, народ и genesis – произход, възникване) - възникване и формиране на етнос (народност) и последващото му развитие, довело до съвременното му състояние. Чрез етногенезата се формират нови .народности. Това става чрез различни процеси: 1/. Етническа интеграция. При нея нова народност се формира чрез обединяване на различни племенни общности (напр. славяни, траки и прабългари), смесване между коренните народи и преселниците (напр. турци) или интеграция между различни етнически групи имигранти при стопанско усвояване нова територия (напр. американци). 2/. Етническа диференциация. При нея от голям етнос поради териториално изолиране (в края на общата територия или преселване на ново място) се формират няколко нови етноса. Например древноруския етнос се разделя на великоруси (руснаци), белоруси и украинци. 3/. Етническа трансформация. При нея стария етнос при променените исторически условия асимилира хора от други етноси и се преобразува в нова етническа общност. Например, древните гърци във византийци, а част от тях в съвременните гърци. Има три основни исторически типа на етногенеза: палеоетногенеза – сливане на различни етнически групи в резултат на продължително съвместно живеене на определена територия и политически връзки; мезоетногенеза – образуване на нов етнос чрез смесване на различни племена; неоетногенеза – сливане на етноси при овладяване на нови територии и нови икономически условия.
ЕТНОГЕОГРАФИЯ, етническа география (от грц. ethnos – племе, народ и география) -междудисциплинарна наука на границата между географията и етнографията, изучаваща географското (териториалното) разположение на етносите, особеностите на тяхното разселване, етническите граници, гъстотата на населяване, начинът на използване на територията (номадско или уседнало), както и териториалните им взаимоотношения в зависимост от природните, икономическите, политическите, религиозните и други фактори. В нея се обособяват относително самостоятелни дялове като: етническа демография; етническа картография и др. Има връзка и ползва данни от науките демография, картография, антропология (наука за човешките раси и тяхното разпространение), лингвогеография (наука за разпространението на езиците).
ЕТНОГРАФСКА ГРУПА* – обособена група от хора с обща принадлежност към една етническа група, но с особености на езика (говор, диалект), самоназвание, материална и духовна култура, традиции, обичаи, облекло и т.н. Формирането на етнографските групи е следствие от: териториална откъснатост, изолираност и обособеност на част от етноса при емиграция (например бесарабските българи), промяна на държавните граници и др.; промяна на религията (напр. българо-мохамедани) и др. В България етнографска група са шопите, торлаците, рупците и др., които имат свои особености на говора, облеклото, празниците и т.н.
ЕТНОС* (от грц. ethnos – племе, народ), етническа общност, народност – исторически оформила се устойчива група от хора на определена територия с обща култура, общуване на общ език и възприела и носеща свое име. Етносът обикновено е формиран от близки или разнородни по своя произход племена, като езикът на един от етническите компоненти се превръща в общ език. Разграничаването между отделните етноси става по следните признаци: език, етническа територия, етническо самосъзнание, културни и битови особености, трудови навици и предпочитания и т.н. Всяка народност по специфичен за нея начин участва в стопанската и обществената дейност и осигурява възпроизводството си.
ЕФЕМЕРИ (от гр. ephemeros – еднодневен, мимолетен) – група едногодишни тревисти растения с много кратък период на развитие. От началото на вегетацията до образуването на семената обикновено протичат от 2-6 седмици и до 5-8 месеца. В умерения и субтропичния пояс развитието им обикновено започва през пролетта и завършва до началото на засушаването през лятото или есента. Притежават добра способност за адаптация в неблагоприятни природни условия. Много характерни са за пустините, полупустините и степите. В България много плевели са ефемери (див овес, колендро, звездица, полски синап и др.)
ЕФЕМЕРОИДИ (от гр. ephemeros – еднодневен, мимолетен и eidos – вид) – група многогодишни растения, които прекъсват развитието си през неблагоприятния сезон. Много характерни са за зоната на степите и за Средиземноморието, където вегетацията им протича през есента, зимата и пролетта. Най бърза е вегетацията им през пролетта. Сухият период от годината прекарват във покой във вид на семена, луковици, клубени, коренища. От българските растения ефемероиди са луковична ливадина, кокиче, лале, зюмбюл и др.
ЕФУЗИВНИ СКАЛИ, вулкански скали – вид магмени скали, образувани върху земната повърхност, близко под нея или на дъното на океаните при бързо изстиване на разляла се лава. По състав и свойства са твърде разнообразни. Към ефузивните скали се отнасят базалт, андезит, риолит, липарит, дацит и др. При бързо изстиване се образува и вулканското стъкло (обсидиан). Когато при изстиването не са се отделили газовете се образуват скали с пореста структура и малко тегло като пемза и перлит. При уплътняването на вулканска пепел, лапили и бомби (застинали във въздуха парченца лава) се образуват вулкански туф и туфити.
ЕФУЗИЯ (от лат. effusio – изливане, разтичане) – процес на изливане на лава върху земната повърхност. При застиването и се образуват ефузивни (вулкански) магмени скали (базалт, риолит, андезит и др.), лавови потоци, лавови покривки. Обикновено ефузиите се съпровождат от експлозии – изхвърляне на малки парчета скали, пепел, пясък, туф, вулкански бомби.