Р
РАБОТНА
СИЛA – хората на
16 и над 16 годишна възраст, които могат да се трудят. Състои се от две групи:
а) заети в стопанството (работят) на определени работни места и длъжности; б) безработни
- физически лица, които не работят, но търсят работа. От нея са изключени
недееспособните лица. В някои страни различават: обща работна сила, включваща
работещите, безработните и лицата на военна служба; гражданска работна сила –
без лицата на военна служба. В зависимост от квалификацията работната сила се
поделя на квалифицирана и неквалифицирана.
РАВНИНА – плоска, равна или леко нахълмена част от сушевата повърхност, без планини и големи възвишения, с малка разлика във височините (до 200 м) и незначителен наклон на повърхността (до 5ο). В зависимост от характера на земната повърхност равнините са: плоски, вълнообразни, хълмисти и др. В зависимост от начина на образуването им се поделят на платформени, денудационни и акумулативни. В зависимост от покривката повърхнините са: каменисти, пясъчни, солени, тревисти и др. В океанското и морското дъно равнините са абразионни (шелф) и абисални (дълбоководни).
РАВНОВЕСНА ЦЕНА - вид цена на пазара, при която цената на предлагането на стока или услуга е равна на цената на търсенето на същата стока или услуга.
РАВНОДЕНСТВИЕ – момент, в който центъра на Слънцето при неговото видимо движение по небосвода преминава през небесния екватор. Тогава продължителността на деня и нощта е равна, по 12 часа, а слънчевите лъчи падат на земната повърхност под прав ъгъл (900) на Екватора. През една година има две равноденствия: пролетното (21-22 март), когато Слънцето, движейки се от север на юг пресича небесния екватор; есенно (22-23 септември, когато Слънцето движейки се от юг на север пресича небесния екватор.
РАДИАЦИОНЕН БАЛАНС (от лат. radius – лъч и от фр. balans) – разликата между погълната (приходна) и излъчената (разходна) част от радиацията от земната по върхност. В приходната част се включва постъпилата от атмосферата радиация (сумарна слънчева радиация) и атмосферното срещулъчене. В разходната част се включват: отразената от земната повърхност слънчева радиация, земната радиация и изразходваната топлина за изпарение. Балансът може да бъде положителен или отрицателен. Радиационният баланс зависи от количеството постъпваща слънчева радиация, от отражателната способност на земната повърхност, от насрещното излъчване на атмосферата и ефективното излъчване от земната повърхност. До земната повърхност достига 43% от слънчевата радиация. Радиационният баланс определя топлинния баланс на Земята и в крайна сметка климата.
РАДИАЦИОННА МЪГЛА (от лат radius – лъч) – вид мъгла, характерна за антициклонален тип време, за ясни и тихи нощи и висока относителна влажност на въздуха. Образува се при изстиване на земната повърхност и приземния слой въздух. Радиационните мъгли са най-характерни за есента, когато почвата е по-влажна, след полунощ и преди пладне.
РАДИАЦИОННИ КЛИМАТООБРАЗУВАЩИ ФАКТОРИ – вид природни климатообразуващи фактори, които влияят върху формирането и изменението на климата, образуването и разпространението на климатичните пояси чрез разпределението на слънчевата радиация по земната повърхност и радиационния баланс. От действието на радиационните фактори зависят: температурата на земната повърхност и прилежащия и въздух; силата на изпарението, снегозадържането и т.н.
РАЖДАЕМОСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО* – интензивност на ражданията сред населението в определена териториална единица. Раждаемостта е биологичен, но и социално-икономически процес. Основава се на биологичната способност на човека да възпроизвежда по естествен път потомство. Факторите, които влияят върху раждаемоста, са демографски (брачност, брой на жените в детеродна възраст, разводимост и др.), социално-икономически (жизнено равнище, равнище на безработица, нерешени битови и социални проблеми, социална и демографска политика на държавата), психически и религиозни. Измерва се на 1000 души. В света най-висока раждаемост има в редица африкански страни.
РАЗВИВАЩИ СЕ СТРАНИ – голяма група страни, които най-често сравнително късно са тръгнали по самостоятелен път на стопанско развитие (бивши колонии). Те се отличават с преобладаваща роля и място на аграрното стопанство в структурата на своите икономики, с ниска степен на индустриализация, ниско равнище на производството на глава от населението, липса на капитали за инвестиране (влагане) в производството, висок естествен прираст, безработица и ниско жизнено равнище на населението. В стопанството им обикновено доминират земеделието и добива на суровини. Около две трети от държавите в света се отнасят към групата на развиващите се страни. Сред тях има и страни с много висок доход на населението, формиран от добива на петрол (Кувейт, Катар, Саудитска Арабия и др.) и развитие на стопанския туризъм (Фиджи, Малдиви и др.).
РАЗВИТИ СТРАНИ – група страни, отличаващи се с високо развита промишленост, високи темпове на социално и икономическо развитие, използването на нови високи технологии. В тях селското стопанство е тясно обвързано с промишлеността. Тази група страни на основата на произведения брутен вътрешен продукт на глава от населението се поделя на четири подгрупи: най-развити държави в света (САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Италия и Канада; малки държави с висок брутен вътрешен продукт на глава от населението (Швейцария, Норвегия, Нидерландия, и др.); държави-джуджета” с особен международен статут (Люксембург, Монако, Андора и др); страни с т.нар. преселенчески капитализъм (Австралия, Нова Зеландия и ЮАР).
РАЗВИТИЕ НА РЕЛЕФА – необратими качествени изменения на земната повърхност и нейните форми под влияние на вътрешните и външните земни сили и формиране на видоизменен или на нов релеф. То може да се осъществя чрез доминиране на вътрешните земни сили, доминиране на външните земни сили при почти равновесно влияние на вътрешни и външни земни сили. Различават два типа развитие на релефа: възходящо – чрез увеличаване на скоростта на ерозионното врязване, формиране на изпъкнали долинни склонове и повишаване на относителната височина; низходящо – намаляване на скоростта на ерозионното врязване, формиране на вдлъбнати склонове и намаляване на относителната височина.
РАЗВОДИМОСТ НА НАСЕЛЕНИЕТО – процес на разтрогване на браковете и прекратяване на семейния живот между мъжа и жената, т.е семейните стават несемейни. Върху разводимостта влияят социално-икономическите условия, религията и др. Промените в разводимостта влияят върху раждаемостта.
РАЗДЕЛЕНИЕ НА ВЛАСТИТЕ* – основен принцип на упражняване на властта в обществото, особено в съвременните, в демократичните общества. Основава се на самостоятелност и невмешателство в работата на трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна. Този принцип се закрепва в конституцията на страната.
РАЗДЕЛЕНИЕ НА ТРУДА – организация на производството, при която всеки работник се специализира в една или в няколко трудови операции в производствения процес. Разделението на труда се основава на разделянето на дейността на различни видове и специализация в извършване на отделни трудови операции. То повишава производителността на труда чрез по-пълното използване на индивидуалните умения и сръчности и икономията на време. Когато разделението на труда обхваща всички хора в обществото, то се нарича обществено разделение на труда. Формите на общественото разделение на труда са две. Отрасловата структура обхваща разделянето на групи на стопанските дейности на основата на някакъв признак. Териториалната (географската) структура се основава на териториалното разделение на труда на основата на специализацията на определена част от територията.
РАЗЛОМ – място, в което земните пластове са разкъсани (голяма пукнатина), разделени са един от друг и могат да са значимо хоризонтално или вертикално разместени един спрямо друг. В зависимост от мястото на разкъсване разломите са два основни типа: разломи в земната кора и дълбочинни разломи, достигащи мантията. В зависимост от положението на двата блока спрямо линията на разлома се образуват разседи, възседи, подседи и отседи. Двата земни блока, разделени от разлома се наричат крила. Когато има вертикално разместване, блокът разположен по-високо се нарича висящо крило, а този, който е по-ниско – лежащо крило. В местата на дълбоки разломи обикновено има земетресения и на отделни места бликат минерални извори.
РАЗЛОМНА СТРУКТУРА – вид геоложка структура, образувана чрез разкъсване на земната кора в определен район. Има линейно простиране и голяма дълбочина. Образуват се два типа структури: а) параклази – образувани чрез разместване на земните пластове по линията на разлома (разсед, възсед, отсед, навлак, подсед); б) диаклази (пукнатини), образувани без разместване на пластовете по линията на разлома
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО – 1/. Териториално разпределение на населението. Отразява степента на населеност на определена територия (континент, регион, страна, район, селище) и на височинни пояси чрез показателя гъстота (географска гъстота) на населението. То зависи от природните условия, социално-икономическото и историческото развитие. Най-гъсто населени са низините, равнините, котловините, речните долини и крайбрежията на топлите (незамръзващите) морета. Сред най-гъсто населените райони са атлантическото крайбрежие на САЩ, Източнокитайската равнина, Западна Европа, Индо-Гангската низина и др. Най-слабо населени са районите със студен климат, пустините, полупустините, тундрата, високите части на планините. 2/. Групиране на населението по някакъв демографски, селищен, социален или друг признак. Чрез разпределението по определени признаци се формират демографската, социалната, културната, образователната и т.н. структури на населението.
РАЗСЕД – вид разлом (разкъсване) на земните пластове, при който има разместване на съседните блокове. Образува се при пропадане или издигане на съседните по разломната повърхност земни пластове във вертикална посока по линията на стръмна голяма пукнатина или хоризонтално. При издигане на земните пластове между два разлома се образува хорст, а при пропадане – грабен.
РАЗСЕЯНА СЛЪНЧЕВА РАДИАЦИЯ – част от светлинното излъчване на Слънцето, разсейващо се в атмосферата от различни дребни частички (капчици вода, прашинки и др.) и достигащо след това до повърхността на Земята.
РАЙОН ЗА ПЛАНИРАНЕ – териториална единица, създадена с цел планиране, програмиране, управление, ресурсно осигуряване, наблюдение и оценка на регионалното развитие, създадени в съответствие с изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели, прилагана в Европейския съюз. Създадени са на основата на териториалната близост и връзки между съседните административни области. С тяхна помощ се реализира държавната политика за регионално развитие.В България са формирани 6 района за планиране, включващи различен брой области: Северозападен (Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч); Северен централен (Русе, Силистра, Разград, Велико Търново и Габрово); Североизточен (Варна, Добрич, Шумен и Търговище); Югоизточен (Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора); Южен централен (Пловдив, Пазарджик, Смолян и Кърджали); Югозападен (София-столица, София област, Перник, Кюстендил, Благоевград).
РАЙОН ЗА ЦЕЛЕНАСОЧЕНА ПОДКРЕПА - обособена териториална единица в административна област (ниво 3 от общата класификация на териториалните единици), обхващащи една или повече съседни общини. В тях се концентрират ресурси с цел намаляване на вътрешнорегионалните различия в нивото на развитие на общините и постигане целите на държавната политика за регионално развитие.
РАЙОНИРАНЕ (от фр. rayon) – специализирана дейност за определяне и разграничаване на отделни териториални единици по предварително определена цел и с избран признак или признаци. Разграничаването на територията, разделянето и на части и обособяването на районите се прави по представителни, най-значими признаци. Това става чрез събиране и обобщаване на фактически материал, който позволява да се характеризират най-важните обекти, явления, процеси и т.н., разграничаване на една територия (площ, местности т.н.) от друга. След това с помощта на географска карта се маркират границите на районите. В зависимост от обхвата на признаците районирането може да бъде общо (съчетание от признаци, позволяващи обособяването на комплексни райони) и частно (използва се един водещ признак). В зависимост от избрания признак най-често районирането е: географско, икономическо, политическо, демографско, социално и т.н. Районирането се прави на различни йерархични равнища (световно, регионално, национално, районно, местно).
РАНКЕРИ, (Umbric Leptosols по ФАО) (англ. rankers) – подтип плитки канелени и сиви горски азонални почви. Те са слабо развити, имат само един почвен хоризонт (А) с дълбочина от 10 до 40 см., намиращ се върху основната скала. Цветът е им е тъмен – тъмнокафяв до черен. Образувани са върху силикатни скали. покрите са с горска или тревна растителност.
РАСА* – голяма група от хора с общ произход, общо развитие и с еднакви или сходни физически белези, които се предават по наследство. Такива белези са цвят на кожата, косите и очите, форма на лицето, носа, челото, форма и размер на черепа, съотношение между различните части на тялото и др. По тези белези хората от една раса се отличават от другите хора. Причина за появяването и развитието на расовите белези са различията в природните условия и географската изолация в живота на големи групи от хора в миналото. Има три основни раси – бяла (европеидна), жълта (монголоидна) и черна (негро-австралоидна). Освен тези основни раси има и смесени расови типове (мулати, метиси и др.). В съвременни условия има интензивен процес на смесване на расовите типове. По този начин се изглаждат съществените различия във външните белези на хората.
РАСОВА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕТО – групиране на населението на групи по основните расови признаци. Това групиране става по основни раси (европеидна, монголоидна, негро-австралоидна), клонове и подраси, както и смесените типове население – мулати, метиси, самбо. В света най-разпространена е голямата европеидна раса. Тя доминира в Европа и Северна Америка.
РАСТЕНИЕВЪДСТВО – основен отрасъл на селското стопанство, включващ дейности за отглеждане на културни растения, от които се произвежда растителна продукция за храна на хората, фураж за животните и суровини за промишлеността. Включва следните подотрасли: зърнопроизводство, отглеждане на технически култури, зеленчукопроизводство, овощарство, лозарство, отглеждане на фуражни култури, цветарство и гъбопроизводство.
РАСТИТЕЛЕН ЕТАЖ – характеристика на вертикалната структура на растителните съобщества; растителен пласт, образуван от надземната част на определен тип растения – лишеи и мъхове, треви, храсти и дървета. Най-характерни са растителните етажи за горите. Често се образуват: а) първи етаж – високи дървета (светлолюбиви); б) втори етаж – по-ниски дървета (сенколюбиви); в) трети етаж – храсти (подлес); г) четвърти етаж – треви; д) пети етаж – мъхове и лишеи. Първият и вторият етаж формират дървостой, който в някои гори образува само един етаж.
РАСТИТЕЛЕН ПОЯС – височинен пояс, с характерна за него растителност. Формира се под влияние на релефа (надморската височина, наклона и изложението на склоновете), почвите и климата. В зависимост от доминиращият тип растителност може да бъде тревен, храстов, горски и комбинация между тях. В България са оформени следните височинни растителни пояси: дъбов горски, дъбово-габъров горски, буков горски, смесен горски (широколистно-иглолистен), иглолистен горски, субалпийски тревно-храстов и алпийски храстов.
РАСТИТЕЛНА ЗОНАЛНОСТ – проявление на общата географска закономерност за зоналност на природните явления. Основава се на различията в получаваната слънчева топлина и количеството влага, което води до промяна на растителността и редуване на растителните пояси от Екватора към полюсите и от ниско към високо в планините. Различават обща растителна зоналност, интразоналност, екстразоналност и азоналност.
РАСТИТЕЛНА СУКЦЕСИЯ – (от лат. succesio — приемственост, наследяване) – последователна смяна на биоценозите на една и съща територия под въздействието на природните условия и фактори. Например, горско езеро се превръща в блато, пресушеното блато се превръща в тревна площ (поляна), а тя в храсталак, който се сменя от дървета (гора). Растителните сукцесии са два типа: първични, появяващи се в повърхности без почва (скали, наноси, застинала вулкански лава и др.) и вторични – на мястото на повредени или унищожени биоценози.
РАСТИТЕЛНИ КАРТИ – вид географски карти, на които е изобразена пространствената структура, особеностите и закономерностите на растителността (флората) на отделни райони, държави, региони, континенти и т.н. Първата растителна карта в България е изготвена през 1909 г.
РАСТИТЕЛНИ ПОЯСИ (ЗОНИ) – големи части от земната повърхност с еднотипна растителност и доминиране на определен тип и видове растения. Растителните пояси се отличават един от друг по преобладаващите видове и жизнени форми, състав, структура и ритмика на развитие на изграждащите ги растителни съобщества. На Земята са формирани два типа растителни пояси: 1/. Широчинни растителни пояси от естествена растителност, която образува самостоятелни ивици на земната повърхност като екваториални гори, тропични гори, субтропични твърдолистни гори, широколистни листопадни гори, смесени гори, иглолистни гори, савани, степи, тундра и приходни зони между тях – лесостепи, лесотурндра, полупустиня. Основен фактор за формираните им са почвено-климатичните условия. 2/. Вертикални растителни пояси - ивици растителност по планинските склонове, закономерно редуващи се от ниските към по-високите части. Основен фактор за тяхното обособяване е промяната на климатичните условия и на почвите с увеличаване на надморската височина.
РАСТИТЕЛНИ РЕСУРСИ – вид биологични ресурси, които обхващат съвкупността от популациите (съвкупността от растенията от един вид на определена територия) на растителните видове и техните съобщества, от които се получават материали и суровини. Като ресурс се използват целите растения или отделни техни части - стъбла, клони, листа, цветове, плодове, корени и т.н. От растителните ресурси се до биват: дървесина, фураж, билки, хранителни продукти, суровини за хранително-вкусовата, парфюмерийно-козметичната, химико-фармацевтичната промишленост и др..
РАСТИТЕЛНОГЕОГРАФСКО РАЙОНИРАНЕ, геоботаническо райониране – вид райониране, при което има разграничаване на териториални единици от различен ранг въз основа на растителногеографски, геоботанически критерии. Основни единици на този вид райониране са: царство (доминион, пространство), област, провинция, окръг и район.
РАСТИТЕЛНО РАЗНООБРАЗИЕ – многообразие на растителността в определена териториална единица, включващо разнообразието на три равнища: а) вътре в съобществото или местообитанието по растителни видове (алфа разнообразие); б) степента на нарастване или намаляване на видовете в местообитанието (бета разнообразие); в) съчетаване на алфа и бета разнообразието (гама разнообразие) на растителните видове. Растителното разнообразие е показател за сложността на естествената растителност. То се определя по различни показатели като: брой на видовете растения общо, на единица площ, динамиката на промените в разнообразието на видовете и т.н. Най-голямо е растителното разнообразие в екваториалния пояс и по крайбрежията на океаните. То намалява към полюсите и вътрешността на континентите. В Амазония е най-голямото растително разнообразие на Земята.
РАСТИТЕЛНО СЪОБЩЕСТВО, фитоценоза, растителна асоциация – съжителство на големи групи растения, заемащи определена еднородна част от земната повърхност и приспособени към определени условия за живот. Отличава се с устойчив и еднороден състав и структура, еднотипни взаимоотношения между растенията, особена вътрешна среда (фитосреда) и тясно взаимодействие с условията на природната среда. Растителното съобщество заема територия с естествена растителна покривка, създадена чрез взаимно приспособяване на видовете под въздействието на външните условия. В него растенията имат различна роля и място. Поради това се поделят на доминанти (строители), едификатори (главни строители), субедификатори (подчинени строители) и асектатори (съпътстващи растения). Съществуващото постоянство в състава на фитоценозата се намира в подвижно равновесие, което при нарушение може да бъде възстановено. Видовете фитоценози са гори, храсталаци, ливади, степи и др. Основна единица на фитоценозата е асоциацията.
РАСТИТЕЛНОСТ*, растителна покривка, флора – съвкупността от растителните съобщества (фитоценози) на определена територия – континент, страна, район и т.н. Растителността бива от два основни типа – естествена (диворастяща) и културна.
РЕАЛИЗАЦИЯ (от лат. realis -веществен) – 1/. Превръщане на произведена продукция, имущество, ценни книжа от стокова в парична форма, т.е. размяната им срещу пари; продаване на произведената от някаква стопанска единица продукция; 2/. Осъществяване на нещо, на някакъв план, проект, програма, намерение и т.н.
РЕГИ, серир – огромни заравнени повърхности в пустинята Сахара. Образувани са чрез наслагване на носените от буйни временни реки наноси в районите на падините. Те са покрити с едър и дребен чакъл, едрозърнест пясък. Регите непрекъснато са издухвани от силните ветрове, които отнасят праха и пясъка. Каменистата повърхност на регите обикновено е покрита с пустинен загар.
РЕГИОН (от лат. regio — „страна”, „област”) – териториална единица с различен обхват, големина и особености, която има характеристиките цялостност, взаимовръзка и взаимно влияние между отделните съставни единици и ясно определени граници. В зависимост от обхвата и големината на територията регионите са: международни и вътрешно национални. Международните региони обхващат част от територията на континент или части от територията на съседни континенти, включващи различен брой държави. Те обикновено имат сходни природните, национално-културните, религиозните и икономическите условия. Националните региони са част от територията на определена страна и са формирани по съществени характерни признаци. В зависимост от избрания признак регионите могат да бъдат: а) природни (с общност на природните условия), социално-икономически (с общност социално-икономическите условия) - комплексни, политически, икономически, историко-културни и др. Регионите могат да бъдат образувани и по стопански отраслов признак (промишлен, аграрен, туристически и т.н.); в) административни (част от таксономията на административно-териториалното устройство..
РЕГИОНАЛИЗЪМ* (от лат. regio, regionalis) – подход на разглеждане на някакъв проблем от гледната точка на интереса на определен териториален (географски) регион. Например европейска икономическа политика.
РЕГИОНАЛНА ГЕОГРФАИЯ*– един от основните дялове на географската наука. Основава се на принципа на диференциацията на териториите по някакъв признак. Изучава в териториален аспект определени географски компоненти. Разновидности на регионалната география са: регионална природна география; регионална обществена (социално-икономическа) география; регионална география на страните; регионална политическа география и т.н.
РЕГИОНАЛНА ИКОНОМИКА, регионални стопански единства - 1/. Научно направление в икономическата и в географската наука, разработващо теоретичните основи на рационалното пространствено разположение на предприятията и фирмите, формирането и развитието на пазарите, организацията на териториалните стопански връзки и взаимовръзки и т.н. на определена територия, в определен географски регион. 2/. Стопанството в определен географски регион, неговото развитие, специфика, характерни териториални взаимовръзки и взаимозависимости, отношения, проблеми и перспективи за развитие като цялостна стопанска териториална система.
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА* – политически, законодателни, икономически, социални и други решения, чрез които държавата формира своите приоритети за развитие и управление на териториите, за намаляване на териториалните диспропорции и т.н. Главната цел на регионалната политика е намаляване на диспропорциите в развитието на отделни райони на страната чрез бюджетната, инвестиционната, социалната и др. политики, преструктурирането на стопанството и т.н.. В съвременната регионална политика на европейските държави приоритетно място заема развитието на т.нар. депресивни (изостанали в развитието си) райони.
РЕГИОНАЛНА СТОПАНСКА ПОЛИТИКА* - съставна част от държавната икономическа политика, насочена към развитие на определени региони. Тя се състои от икономически решения, мероприятия и дейности, насочени към развитие на стопанството в определен регион (район, област, страна, група страни). Включва съвкупността от мерки, провеждани от държавни и местни органи и организации, насочени към промяна на състоянието на икономиката. Те обхващат стопанските дейности в сферата на производството, услугите, разпределението, обмяната, потреблението и др..
РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ – закономерни промени в територията на определен регион, водещи до нови качествени състояния на природата и обществото. То се осъществява чрез преход от едно (старо) в друго (ново) състояние. Регионалното развитие се осъществява с различна с различна скорост и промените се характеризират като: а) еволюционни (бавни) – с постепенни количествени натрупвания и качествени промени в територията; б) бързи (или революционни за общественото развитие) промени в територията. Според посоката на измененията то може да бъде: прогресивно (подобряване на природните и обществените условия и характеристики); регресивно (влошаване на обстановката в региона); стагнация (относително съхраняване на обстановката в региона). Регионалното развитие се измерва със комплекс от показатели за състоянието на природната среда и социално-икономическите и демографски характеристики (климат, БВП, жизнено равнище, устойчиво развитие и др.).
РЕГИОНАЛНО ДЕМОГРАФСКО РАЗВИТИЕ* - специфичните особености на демографското развитие в определен район, област, страна като резултат от общото социално-икономическо развитие, от социалната и демографска политика и обстановка в определен географски регион.
РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА СТОПАНСТВОТО* - съвкупност от управленски принципи, методи, средства, форми, решения и действия, насочени към управлението на стопанската дейност и постигане на поставени цели в обособен географски регион. Осъществява се на основата на общата за страната или съгласувана между група държави икономическа политика, при отчитане на регионалната специфика и регионалната стопанска политика.
РЕГИОНАЛНОСТ* (от лат. regio - област, район, част от страна) - политика, решения и действия на държавни, областни и общински, стопански, културни и др. органи за управление, отнасящи се за определен район, част от страна.
РЕГОСОЛИ (regosols по ФАО) – тип примитивни почви, образувани след разрушаване и отнася от ерозията на черноземи, сиви почви и смолници и запазване само рохкавия изветрял материал от хоризонт С. Имат слабо развити хумусен хоризонт А (около 10 см) със светъл цвят и с ниско плодородие. Поделят се на подтипове: наситени (Eutric), ненаситени (Dystric) и карбонатни (Calcaric).
РЕГРЕСИЯ (от лат. regressus – връщане, движение назад) – бавно отдръпване на морето или океана от сушата поради: издигане на земната повърхност, потъване на океанското (морското) дъно и намаляване обема на водите в Световния океан (през ледниковите епохи). Проявява се при тектонски движения на земната кора и промяна на климата.
РЕГУЛИРАНЕ НА ОТТОКА (от лат. regula – ред, правило) – процес на изкуствено преразпределение на речния отток във времето в съответствие с необходимостите на потребителите. Извършва се чрез намаляване или увеличаване на количеството вода, оттичащо се през определен период от време. Регулирането на оттока се осъществява чрез задържане на водата в язовирите през периодите на валеж и снеготопене (излишък на вода) и изразходване на натрупаните запаси през периодите на недостиг на вода.
РЕДКИ ВИДОВЕ – растителни и животински видове, представени с много малък брой на индивидите или популациите, виреещи или обитаващи много малък по площ ареал и уникални природни условия на местообитаването. Намаляването на техните популации се дължи предимно на човешката дейност, особено при стопанското усвояване на нови територии. Рискът да изчезнат тези видове е много голям. Обикновено те се вписват в т.нар. “Червена книга” и се предприемат мерки за опазването и съхраняването им.
РЕЖИМ НА ОТТОКА – промените в характеристиките на речния отток във времето, обикновено през годината. Променят се количествените показатели, температурата на водата, химичният състав и количеството на твърдия отток. Основен фактор за режима на оттока е климатът с неговите основни елементи – валежи и изпарение.
РЕЗЕРВАТ (от лат. reservatus – запазен) – защитена природна територия, в която обект на защита е един от природните компоненти – почви, растения, животни. В тях са защитени от унищожаване образци от естествени екосистеми, включващи характерни и/или забележителни диви растителни и животински видове и местообитанията им. Резерватите са горски, блатен и др. В тях се забраняват всякакви човешки дейности, с изключение на посещенията с научна и образователна цел, охрана и грижи за растенията и животните.
РЕЗЕРВАТ* (от лат. reservatus – запазен) – част от територията на завладяна от европейските колонизатори страна, определена за постоянно местообитание на коренно население. Резерватите са автономни, но не самостоятелни (несуверенни) политически образувания. Създадени са за съхраняване на традициите и начина на живот на местните племена. Обикновено за резервати са определени най-неблагоприятните за живот завоювани територии. Съществуват в САЩ, Канада, Австралия, ЮАР, Бразилия.
РЕКА – естествено водно течение със сравнително по-големи размери, образувано от оттичащите се повърхностни (валежни) и подземни води. Водата тече в оформено от самата нея корито. Пред поставка за формирането на река са определени съчетания на формите на релефа и климатичните условия на дадена територия. При сливането на повърхностнотечащите валежни (дъждовни и снежни) и подземните (изворните) води се образуват ручеи. При последователното сливане на ручеи надолу по склона се образува река. Всяка река тече в изработена в земната повърхност от самата нея речна долина. В зависимост от условията на формиране реките са равнинни, планински, езерни, блатни, карстови. В зависимост от размера те се поделят на: големи, средни и малки и на главни реки и притоци. Главната река има по-голям водосборен басейн и се влива в езеро, море или океан. Най-пълноводната река на Земята е Амазонка, а най-дългата е Нил.
РЕКРЕАЦИОННИ РЕСУРСИ (от лат. recreatio -възстановяване и от фр. ressources – запаси) – вид туристически ресурси, съвкупност от природни, материални и социални ресурси, които се използват за почивка, отдих и възстановяване на силите и здравето на хората. България разполага с добри рекреационни ресурси – климатични, балнеоложки, планински и др. природни ресурси, както и материално-техническа база и т.н.
РЕКРЕАЦИОННО-КЛИМАТИЧНИ РЕСУРСИ – климатични туристически ресурси, включващи характеристики на климата, чието използване е благоприятно за по-бързото възстановяване на физическата дееспособност на човешкия организъм. Върху човешкия организъм влияят атмосферното налягане, температурата на въздуха, влажността на въздуха, количеството и вида на валежите, силата на вятъра, чистотата на приземния слой въздух.
РЕКУЛТИВАЦИЯ* (от лат. re – обратно, назад и от лат. cultivatio – отглеждане,обработване) – възобновяване на част от земната повърхност или природен обект, повреден от стопанската дейност, в предишния му естествен вид. Рекултивацията включва целенасочени дейности по възстановяване на нарушени форми на релефа, на почвената покривка, на естествената растителност.
РЕЛЕФ* (от фр. relief – изпъкналост) – съвкупността от различни по височина и форма части на земната повърхност. Релефът е продукт от продължителното действие на вътрешните и външните земни сили. Той се състои от многократно повтарящи се и редуващи се форми. Те биват: изпъкнали (положителни, позитивни), относително издигнати (планини, хълмове, възвишения и др.); равнинни (низини, равнини); вдлъбнати (отрицателни, негативни – котловини, долинни разширения, речни долини, падини).
РЕЛЕФНА КАРТА (от фр. relief – изпъкналост) – вид географска карта, която изобразява част от земната повърхност чрез мащабно изработени изпъкналости на едрите форми на релефа. Релефната карта се отличава с по-голяма нагледност и поради това се използва предимно в обучението.
РЕЛЕФООБРАЗУВАЩА ДЕЙНОСТ НА ВЯТЪРА – специфичен вид релефообразуваща дейност, извършвана от вятъра чрез отвяване на изветрелия материал (дефлация), механично въздействие върху земната повърхност чрез остъргване, заглаждане и т.н. (коразия) и наслагване на носения от вятъра изветрителен материал (акумулация). Тя пряко зависи от характера на подстилащата повърхност и от неговата скорост. В резултат се образуват коразионни (еолични гъби, скални мостове) и дефлационни (дюни, валове, бархани) форми на земната повърхност.
РЕЛЕФООБРАЗУВАЩА ДЕЙНОСТ НА ЛЕДНИЦИТЕ – специфичен вид дейност, извършвана от ледниците чрез разрушаване (екзарация) на земната повърхност, върху която се движи ледникът, пренасяне от ледника на разрушен материал и акумулация (отлагане) на пренасяния материал. Тя може да бъде екзарационна (рушителна), транспортна (пренасяща) и акумулативна (наносна). В резултат се образуват екзарационни (циркуси, карлинги, ригели, трогови долини, висящи долини, овчи гърбици) и акумулативни (морени, ози, ками и др) форми .
РЕЛЕФООБРАЗУВАЩА ДЕЙНОСТ НА ОКЕАНСКАТА И МОРСКАТА ВОДА – специфичен вид релефообразуваща дейност, осъществявана чрез рушене от вълните на брега (абразия); разтваряне на скали и други земни материали от водата; пренасяне (транспортиране) на разрушения материал; отлагане (акумулация) на носения материал на ново място. Тази дейност води до формирането на абразионни (клиф, абразионна тераса, прибойна ниша, полуостров, остров, провлак, залив и др.) и акумулативни (пясъчни коси, пясъчни острови и др.) форми на земната повърхност.
РЕЛЕФООБРАЗУВАЩА ДЕЙНОСТ НА ТЕЧАЩАТА ВОДА – специфичен вид релефообразуваща дейност, извършвана чрез рушене на част от земната повърхност (ерозия), пренасяне на разрушения материал и наслагване на наносите на ново място (акумулация). Осъществява се от постоянно течащи и временно течащи води. Води до формирането на ерозионни (бразди, ровини, долове, водопади, прагове, бързеи, всечени меандри и др.) и акумулативни (алувиални острови, алувиални низини, заливни тераси на реките, делти и др.) форми на земната повърхност.
РЕЛЕФООБРАЗУВАЩИ ПРОЦЕСИ (от лат. processus – придвижване напред) – преобразуването на земната повърхност под влияние на съвкупност от вътрешни и външни земни сили, водещо до изменение на съществуващите и/или създаване на нови форми на релефа. Протичат чрез обмен на вещество и енергия. Релефообразуващите процеси протичат през последователни етапи (стадии, фази) на въздействия, изменения, преобразувания и създаване на нов облик и нови форми на земната повърхност. При формирането на релефа участват едновременно и вътрешни и външни земни сили, като доминират едните или другите В зависимост от доминиращият вид енергия релефообразуващите процеси са: а) ендогенни релефообразуващи прочцеси, протичащи в недрата на Земята и под влияние на вътрешната земна енергия и включващи: разкъсване (разломяване), разместване (издигане, понижаване, нагъване, магматизъм); б) екзогенни релефообразуващи процеси, протичащи на земната повърхност или малко под нея предимно под влияние на слънчевото греене, гравитацията и дейността на организмите. Те и включват: изветряне, денудация, ерозия, абразия, екзарация, дефлация, окарстване и др.
РЕЛИГИОЗНА ОБЩНОСТ, конфесионална общност - трайна, устойчива група от хора, формирана на основата на изповядването на еднаква религия. Например, католическа общност, православна общност и т.н.
РЕЛИГИОЗНА СТРУКТУРА НА НАСЕЛЕНИЕТО, конфесионална структура на населението – групиране на населението чрез разпределението му по вероизповедание (религиозна принадлежност). Религиите имат свои особености, различна социална роля в обществото и в семейството, различен бит и култура и т.н. Религиозната структура зависи най-вече от семейната среда и исторически оформилата се религиозна принадлежност на етносите (народностите). В религиозната структура на населението в света доминират тъй наречените световни религии (християнство, ислям, будизъм), които се изповядват от над 2/3 от населението в света. В най-развитите страни преобладават християните протестанти и католици. Изключение е само Япония (предимно шинтоисти).
РЕЛИГИЯ* (от лат. religio) – форма на отражение на действителността във фантазни образи, представи и понятия. Главен определящ признак на религията е вяра в реалността на свръхестественото – вяра в задгробния живот, възкресение на мъртвите, явяването на месия (спасител) и др. В основата на религиите лежи непознаването и липсата на разумно обяснение на явленията и процесите около човека и в самия човек. Религиите се класифицират според броя на последователите си и според времето на възникването им. Според броя на изповядващите определена религия те се поделят на световни религии (християнство, ислям и будизъм) и местни (конфуцианство, шинтоизъм и др.) религии. Религията оказва силно влияние върху бита и културата на хората, тяхното поведение и т.н.
РЕЛИКТИ (от лат. relictum - остатък) – съхранени от минали геоложки епохи неорганични обекти, явления, предмети, организми, форми и т.н. В зависимост от природата им са: 1/. Видове растения или животни в дадена страна, област, регион и др., които са съхранени от минали геоложки епохи и са включени в състава на съвременната растителна покривка и съвременния животински свят.. Формирали са се като организми преди съвременната епоха. Обикновено са разпространени на малка територия, често пъти са и ендемити (срещащи се само в този географски район). Намират се в някакво несъответствие със съвременните условия на съществуване. В България типични реликтни растения са конски кестен, силивряк, пърнар и др. Реликтните растения и животни обикновено се срещат на много малка територия, в която продължително време не са ставали резки и значими изменения в природните условия. 2/. Неорганични природни обекти като: форми релефа, реликтови озера (остатък от древно море или морски залив), реликтови почви, реликтен термокарст.
РЕЛИКТОВ РЕЛЕФ (от лат. relictum - остатък и релеф) – форми на релефа, образувани при други (стари) палеогеоложки и палеогеографски условия и съхранени като остатък от релеф от миналото. Намира се в някакво несъответствие със съвременния релеф, но е част от него. Такива са съхранените части от денудационните повърхнини, речните тераси, абразионните тераси, редица ледникови форми на релефа..
РЕНТА (фр. rente от лат. reddita – отдадена) – форма на редовно получаван доход от собственик на земя или цената на земята като производствен фактор. Поземленият собственик не извършва някакъв производителен труд или друга стопанска дейност. Формата на получавания доход е най-често парична. В съвременни условия все по-рядко се използва натуралната рента, при която получаваният доход е във вид на продукти.
РЕНТИЕР – лице, което получава доходи под формата на рента, лихви и дивиденти от банкови депозити и влогове, държавни ценни книжа, акции от търговски дружества, застраховки и други, но без да участва в производствения процес, търговската дейност и т.н.
РЕПАРАЦИИ (от лат. reparatio - възстановяване) – форма на обезщетяване на материалните вреди, причинени по време на война от държавата, считана за агресор, спрямо друга държава, нападната или окупирана от нея. През XX век България на два пъти, след Първата и Втората световна война по международни договори е задължена да изплаща репарации на други страни.
РЕПРОДУКТИВНА ВЪЗРАСТ (от лат. re - отново и productio – производство, произведение), фертилна възраст – демографски показател, посочващ възрастта, при която жените и мъжете имат физиологичните възможности да раждат деца; детеродна възраст. Има условно приети граници: начална възраст от 15 години и пределна – 49 г. за жените и 59 г. за мъжете. Раждаемостта е в пряка връзка и зависимост предимно от броя на жените в репродуктивната (детеродната) възраст.
РЕПУБЛИКА* (от лат. res publica – обществено дело) – форма на управление, при която висшата държавна власт принадлежи на лица, избрани от населението чрез гласуване. Изборът на длъжностните лица в държавните органи е с определен срок на продължителност на осъществяване на властовите функции. В зависимост от предоставените от основния закон (Конституцията) функции републиките са президентски (напр.САЩ) и парламентарни (напр. България). Републиката като форма на осъществяване на държавната власт възниква в древността и сега е преобладаващата форма на управление сред държавите в света.
РЕСТИТУЦИЯ* (от лат. restitutio) – възстановяване на първоначално правно (старото) положение по отношение собствеността на имущество. В България след 1989 г. това е процес на възстановяване на собствеността на национализираните предприятия и имоти след Втората световна война. Реституцията се осъществява чрез връщане в реално владение на предишна собственост или чрез компенсаторни бонове.
РЕСУРСИ (от фр. ressurces – запаси) – средства (пари, суровини, материали, природни вещества и сили), които човек използва при необходимост и от които в процеса на стопанската дейност се произвеждат стоки и услуги. В зависимост от своя произход ресурсите са: природни (енергийни, минерални, водни, почвени, горски, климатични и т.н.), селскостопански и синтетични (получени чрез преработка). Освен това те се поделят на материално-веществени (въглища, нефт, природен газ, руди, дървесина) и финансови.
РЕУРБАНИЗАЦИЯ (от лат. re – обратно, назад и urbis – град) – процес, обратен на урбанизацията. За него е характерно усвояването на чертите на градския начин на живот от населението в селата, промяна в характера на трудовата заетост на селското население, преселване на част от градските жители в селски селища. Реурбанизацията се развива в зависимост от равнището на социално-икономическото развитие на страните и районите. Влошаването на екологичните условия за живот в големите и свръх големите градове е една от основните причини за осъществяването на реурбанизацията.
РЕЦЕСИЯ (от лат. recessus – отстъпление) – продължителен (над 6 месеца) относително умерен процес на спад в стопанската дейност (икономиката) на една страна, липсата или забавяне на икономически растеж. Използва се като наименование на периода на стопанска криза.
РЕЧЕН БАСЕЙН, водосборна област на река – част от земната повърхност, обхващаща местата, от които се оттича водата в отделна река, речна система или езеро. Речният басейн включва повърхностен и подземен водосбор. Повърхностният водосборен басейн е част от земната повърхност, от която постъпва вода в дадена речна система или в отделна река. Подземният водосборен басейн обхваща почвата и земните пластове, от които водата постъпва в речната мрежа. Повърхностният и подземният водосборен басейн не съвпадат.
РЕЧЕН БРЯГ – ивица от сушата, в която се осъществява взаимодействието между земните пластове по склона на речната долина и водното течение на реката. Формиране под въздействието на речната ерозия чрез разрушаване (размиване) и наслагване на наносен материал. Формирането на речните брегове зависи от геоложкия строеж, тектонските движения и пълноводието на реката. На речните брегове се формират различни форми като откоси, срутища, свлачища и др. В зависимост от височината си речните брегове са ниски и високи, а в зависимост от наклона към реката са стръмни и полегати.
РЕЧЕН ОТТОК – количеството вода, което протича през воден поток (река, ручей за единица време (денонощие, седмица, месец, сезон, година) в избрано напречно сечение в определен момент или в определени времеви единици (ден, седмица, месец, година и др.). Измерва се в dm3/s или в m3/s. Стойностите на измереното количество се използват за характеризиране на воден обект и/или определяне на количеството на водните ресурси
РЕЧЕН ПРАГ – стръмна част от леглото на река, в която има рязко падане на водата (понижаване на речното ниво) при значима скорост на течението. При праговете се нарушава плавното течение на реката. При тях има пропадане и преобръщане на речни води. Праговете обикновено се образуват в места, където реката пресича скалисти ридове или показващи се на повърхността по-здрави скали, натрупване на валуни и т.н. Водната ерозия разрушава другите скали, а по-здравите остават като зъбци по речното легло. Могат да се образуват и при срутване и свличане на скални маси в речното легло. Понякога речният праг е останка от разрушен водопад. Праговете силно затрудняват корабоплаването по реките. След време, под влияние на речната ерозия, те се превръщат в бързеи. Известна с многото си прагове е река Нил.
РЕЧЕН РЕЖИМ* – дългогодишните устойчиви промени във водния отток на една река, разпределението на речния отток през годината. Характеризира се с периоди на пълноводие, т.е. максимален речен отток, и на маловодие. Речният режим зависи от вида на подхранване на реките. Пълноводията са характерни за периодите с валежен максимум, а маловодията – минимум на валежите от дъжд и при образуване и продължително задържане на снежна покривка. Най-постоянен е режимът на реките, с карстово подхранване.
РЕЧЕН РЪКАВ – разклонение на течението на река, възникващо при обтичането на острови, размиване на наносите в делтата и др. Ръкавът обикновено е по-маловоден, отколкото главното течение. Най-много ръкави образуват реките, които се вливат във воден басейн чрез делта. Река Дунав при вливането си в Черно море образува три главни ръкава.
РЕЧЕН ТРАНСПОРТ – подотрасъл на водния транспорт, специализиран в извършването на превози на пътници и товари с кораби и други плавателни съдове по речни водни пътища. Използват се пристанища по речните брегове. Много от плавателните реки са свързани помежду чрез плавателни канали и с помощта на специални съоръжения (шлюзи) корабите преминават от една в друга река.
РЕЧНА ДОЛИНА – продълговата вдлъбната удължена и неправилна форма на релефа, създадена от тектонските процеси и вековната рушителна (ерозионна) дейност на реката. Речната долина има ясно очертани елементи – речно легло, речно дъно и долинни склонове, заливна и надзаливни речни тераси. Характерен за нея е наклонът на речното дъно от изворите към устието. Долините, както и реките не се пресичат, а се сливат. По своя произход речните долини са ерозионни, тектонски, вулкански, ледникови. В зависимост от геоложката структура, в която са образувани, речните долини са синклинални, антиклинални, разломни, грабенови и моноклинални. По напречен профил те са симетрични и асиметрични, каньоновидни, V-образни, U-образни (коритовидни, трогови), трапецовидни, етажирани. Общо с приточните долини образуват долинна мрежа. Долината носи името на реката, която тече в нея.
РЕЧНА МРЕЖА – част от хидрографската мрежа, образувана от съвкупността на всички реки, намиращи се в границите на определена територия. Степента на развитост на речната мрежа се характеризира с коефициента на гъстотата на речната мрежа.
РЕЧНА СИСТЕМА – съвкупността от реките, вливащи водите си в обща река или река и нейните притоци, вливащи се в море или езеро. Речната система се състои от главна река и притоци от първи, втори и следващи редове. Притоци от първи ред са реките, които непосредствено се вливат в главната река, от втори ред – притоците на притоците от първи ред и т.н. Името на речната система се определя по името на главната река, която най-често е най-дългата и най-многоводната.
РЕЧНА ТЕРАСА – вид тераса, образувана в резултат на разрушаване от речната ерозия на старо речно легло и запазването на части от него на отделни места по долинните склонове. Състои се от следните елементи: терасна площадка, откос, цокъл, чело, тил, теме. Речните тераси се образуват в резултат на тектонски движения, измененията на климата и ерозионната и акумулативна дейност на речната вода. В зависимост от начина на образуване те са два вида: ерозионни и акумулативни. Речните тераси са заливна (пойма) и надзаливни. Най-високо разположени по склоновете са най-старите по възраст речни тераси.
РЕЧНИ НАНОСИ – неразтворените във водата и несвързани с други вещества материали (твърд отток – дребен и едър чакъл, пясък, глина), носени от реката чрез търкаляне, подскачане (плаващи наноси) или отлаган на дъното (дънни наноси).
РЕЧНИ ОСТРОВИ – острови, образувани от течащата речна вода вътре в речното легло. Те са два ви да: 1/. Леглови речни острови – образуват се чрез отлагане на наносен материал в отделни части на речното легло. 2/. Поймени речни острови – образувани в заливната тераса (поймата) в резултат на разделянето и отчасти под въздействието на течащата вода.
РЕЧНИ ПРИИЖДАНИЯ – рязко повишаване на речното ниво поради увеличаване на водното количество. При прииждане обикновено реките излизат извън своето легло и заливат (наводняват) съседните ниско разположени части на речната долина. Речните прииждания са резултат от интензивни (проливни) валежи от дъжд и интензивно краткосрочно снеготопене.
РЕЧНО ЛЕГЛО, речно корито – най-ниската част от долината, образувана от речното течение, в която се събират водите. В речното легло текат обикновено ниските и средните води. Главните му части са речните брегове и речното дъно. В равнините то е с повече извивки, а в планините е по-право и в него често има бързеи, прагове и водопади.
РЕЧНО ПОДХРАНВАНЕ - процес на постъпване в реката на вода от различен източник. В зависимост от произхода на водата то може да бъде: а) дъждовно, когато доминиращата част от постъпващата в реката вода през годината е дъждовна. Много характерно е за екваториалния пояс (р. Конго, р. Амазонка), влажния тропичен пояси и др.; б) снежно, когато е голям делът на постъпващата вода от топенето на снеговете в северните райони на умерения и субполярния пояси (р. Енисей, р. Лена и др.); в) ледниково, когато е много голям делът на водите, получени от топенето на ледниците в районните с континентални планински ледници и във високите части на планините (например, горните течения на реките, извиращи от Алпите); г) подземно (изворно), когато водите постъпват в реката от извори; д) смесено (снежно-дъждовно, дъждовно-снежно и др.), когато в реката постъпват води от различни източници. То е най-характерно за умерения пояс със смяната на годишните сезони и наличието на течни твърди валежи.
РЕЧНО ТЕЧЕНИЕ – движението, преместването на водата във вид на поток в речното легло от изворите до устието под влияние на силата на гравитацията. Характеризира се чрез водното количество (обема вода, който протича през реката), скоростта на течението и режима на оттока. Скоростта се променя в зависимост от големината на наклона на речното легло. От нея зависят силата и скоростта на ерозионно-акумулативните процеси. В зависимост от скоростта на течението, реките обикновено се поделя на три части: горно течение (предимно рушене на скалите и пренасяне на разрушения материал по течението), средно течение (рушене, транспортиране и акумулация на носения от реката материал) и долно течение (предимно наслагване на речните наноси).
РИАСОВ БРЯГ* (от гр. rheos – поток) – вид ерозионен морски бряг, образуван при потъване на напречен тип бряг и заливане от морето на речните долини, разположени напречно на брега. При риасовия бряг се образуват клиновидни по форма заливи, а вододелите са обикновено перпендикулярни спрямо брега. Този тип морски бряг е характерен за испанското крайбрежие на Атлантическия океан.
РИБОВЪДСТВО – стопански отрасъл и стопанска дейност по развъждането на риба и осигуряване на стокова продукция за потребление от населението и суровини за преработващата промишленост. Осъществява се в естествени и изкуствени (язовири, рибарници) водоеми.
РИБОЛОВ – дейност по улова на речна, езерна и морска риба с цел използването и като храна в прясно, консервирано или преработено състояние, рибно масло и рибно брашно. Развива се в две направления: масов риболов в свободното време като форма на отдих и развлечение и промишлен риболов с цел продажба и преработка на риба и рибни продукти.
РИГЕЛ (от нем. Riegel) – екзарационна (ледникова) форма на релефа, представляваща напречен скалист праг на дъното на циркуса. Ригелът се образува от движението на леда при наличие на дъното на ледниковата долина на здрави скали, които при усилената дейност на ледника се рушат по-бавно.
РИД – 1/. Линейно простираща се възвишеност, обикновено със заоблени сводови (върхови) части. Често пъти е остатък от стара силно разрушена планина. 2/. Линейно простираща се част от планина, разположена между две речни долини.
РИФ (от нем. riff) – рязко надводно или подводно повишаване на морското дъно от плитчините. Рифовете се образуват при размиване на дъното и бреговете или се изграждат от корали. Те пречат на развитието на корабоплаването. В тропичните морета широко са разпространени кораловите рифове, изградени от скелетите на корали.
РИФТ (от англ.) – голяма линейна структура на земната кора, простираща се на стотици и хиляди километри. Тя е образувана при хоризонтално разтегляне на земната кора, обикновено на фона на обширно сводово издигане. Представлява тясна и дълга зона, в която са разкъсани земните пластове на континентите и океаните. Рифтовата зона се състои предимно от серия разломи и грабени (тектонски ровове). Най-големият рифт в света е Източноафриканската рифтова зона.
РОВИНА – ерозионна форма на релефа, образувана от временно течаща вода. Представлява сравнително къса, тясна и дълбока долина с много разклонения. Дъното на ровината не е равно, а склоновете са стръмни. Най-често ровините се образуват в обезлесени, стръмни участъци и при ронливи скали или земна маса. На дълбочина достигат до няколко десетки метра.
РОЗА НА ВЕТРОВЕТЕ – вид графично изображение, на което е нанесена посоката на ветровете и интензивността на проявлението им по основни посоки на хоризонта през месеца, сезона или годината. На розата на ветровете последните се изобразяват като стрелки по посоките север, североизток, изток, югоизток, юг, югозапад, запад, северозапад. Дължината на стрелките е различна и всяка една от тях показва честотата на духането на вятъра в тази посока. Розата на ветровете се използва в метеорологията и климатологията.
РОСА – хоризонтален течен валеж във вид на различни по големина водни капчици, разположени предимно върху тревната растителност и предметите по земната повърхност. Росата се образува в резултат на кондензацията на водни пари върху тяхната повърхност при температури на предметите и въздуха над 0οС. Тя се образува през топлото полугодие в края на нощта или рано сутрин поради силното нощно излъчване на земната повърхност и изстудяване на приземния въздушен слой под точката на оросяване. Росата е най-обилна при ясни нощи и много слаб вятър. В умерените географски ширини от росата годишно могат да се на берат от 10 до 30 мм валеж.
РУДА – вид природно тяло, минерално образувание, което съдържа метали в концентрации, пригодни за използване от човека. Рудите по своето съдържание са руди на: черните (желязо, манган, хром, титан, ванадий); цветните (алуминий, мед, олово, цинк, калай волфрам, никел, молибден); благородните (платина, злато, сребро); радиоактивните (уран, торий, радий) метали. Рудите по съдържанието на вида полезна съставка са: монометални (съединения на един метал) и полиметални (съединения на много метали).
РУДОДОБИВ - отрасъл на добивната промишленост, предназначен за изкопаване на различни видове руди, от които се добиват метали. В най-голямо количество се добиват руди на черните метали и най-вече железни руди. Рудодобивът на сушата се извършва по два основни способа - галериен (минен) и открит (кариерен). От океанското дъно се добиват руди чрез използване на магнити. При добив на бедни на метално съдържание руди се извършва предварителна обработка с цел обогатяване на рудите (флотация).
РУДНИ ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ – група полезни изкопаеми, които съдържат руди на металите и са струпани в отделни места в земните пластове (находища). В зависимост от съдържанието им те се използват за добиване на различни видове метали.
РУДНО НАХОДИЩЕ – натрупване на рудни тела на повърхността или в земните недра, годни по своите размери, качества и условия за промишлен рудодобив. Състоят се от едно или няколко тела (натрупвания на рудата на дадено място в земните недра и повърхността), които могат да се разработват едновременно.
РУРБАНИЗАЦИЯ (от фр. rural - селски и от лат. urbs - град) – процес на разпространение на градския начин на живот в селото, разновидност на урбанизацията. Може да бъде съпроводен с преселване на градски жители в селата и развитие на неземеделска стопанска дейност в тях.
РУЧЕЙ – малък постоянен или временен поток, образуван от стичането на снежните или дъждовните води или от извиращите на повърхността подземни води. Няма ясна граница между малка река и ручей.
РЪМЕЖ – вид атмосферен течен валеж. Прилича на дъжд. Ръмежът се състои от водни капчици с диаметър между 0.5 и 0.05 мм. Пада от ниски слоести облаци. Капчиците достигат земната повърхност често пъти във вид на мъгла. Когато падат върху водна повърхност, те не образуват концентрични кръгове както при дъжда. Ръмежът е характерен за пролетта и есента, по-рядко се появява през зимата.